Lepse je sa kulturom

mish24

Obećava
Poruka
65
Mene zanima sta mislite ko je vaspitao onu "decu" sto ne znaju da ustanu zenama sa malom decom, trudnicama i starim osobama. Skoro sam imala situaciju da je dekica kome sam ja ustala, ustao zeni sa bebom, jer prvi red nije hteo. U tom prvom redu su sedeli naravno srednjoskolci. Ja sam drugacije vaspitana i naravno da sam poludela, ali oni nisu ni trepnuli! Ko je kriv oni, ili roditelji?!
 
mish24:
Mene zanima sta mislite ko je vaspitao onu "decu" sto ne znaju da ustanu zenama sa malom decom, trudnicama i starim osobama. Skoro sam imala situaciju da je dekica kome sam ja ustala, ustao zeni sa bebom, jer prvi red nije hteo. U tom prvom redu su sedeli naravno srednjoskolci. Ja sam drugacije vaspitana i naravno da sam poludela, ali oni nisu ni trepnuli! Ko je kriv oni, ili roditelji?!

E vidite, nekada je Tito bio živ pa je važilo to pravilo.
Danas imamo razne forme autobusa i sedišta.
Inače, ko je vaspitao one žene u 29-ci (plavi most- studentski trg) da ne ustaju ženi sa detetom?
Bio sam jedini muškarac uz šofera i u troli su sedele žene svih godišta.
Ma ni jedna da ustane!
To vi žene vidite medjusobno
 
Dinna:
Bas tako! Sami su sebi zakon i merilo vrednosti...

...Roditelji su krivi, definitivno, rekla bih...Ali, imam svoju praksu za, na primer, to u autobusu i slično:...Sa širokim osmehom, i nekako ,,tužnim,, pogledom, zamolim dete , adolescenta ili već...da ustupi mesto nekom starijem, da znate da uvek prođe...i to je način da ih učimo, ako su roditelji bili već ,,prezauzeti,, da porade na temu lepo je biti fin..
uf, da ne ispadne da pametujem...
 
Ajde,ajde.........Klinci su stvarno tragicni.Ali nikako da sebe ubedim da su i krivi.Bila sam vec ubedljivo trudna-a to znaci - znacajno podignut i vidljiv stomak dok sam se 15-com 2 puta nedeljno vozila do grada. I verujte-za 4 meseca mi je ustao DOSLOVCE-1 covek sa malim detetom.Imala sam srecu-savrsena trudnoca-mogla sam pomerati planine do 2 sata pred porodjaj ( ta dva sata izlaze iz domena komfornog).Ali nisam ljuta.Klinci su vaspitani-ko god da im je utuvio tu filozofiju (sklona sam da pomislim da im je to zov divljine-ma shvatite koliko je normalnih porodica ,a skola,daj Boze najgorem neprijatelju) -ako ne zauzmu busije, lako izvise, inace u zivotu-ta oni su potomci DafinoJezdinske poklonomanije.Uskoro ce i oni u svoja auta.Nego kako cete vaspitati svoju decu?
 
teddybear:
...Roditelji su krivi, definitivno, rekla bih...Ali, imam svoju praksu za, na primer, to u autobusu i slično:...Sa širokim osmehom, i nekako ,,tužnim,, pogledom, zamolim dete , adolescenta ili već...da ustupi mesto nekom starijem, da znate da uvek prođe...i to je način da ih učimo, ako su roditelji bili već ,,prezauzeti,, da porade na temu lepo je biti fin..
uf, da ne ispadne da pametujem...
Jao, a za takve koji "opominju" ima samo jedan komentar - što nisi sama ustala? :roll:
E, ljudi, ja izbegavam da sedim, uopšte, u autobusima, naročito u gradskom, jer su oko 70% putnika penzioneri koji su "izašli u šetnju"...
Tako da ovakve situacije posmatram sa strane. I kad vidim ženu koja sedi, i opominje 15-ogodišnjaka ispred da ustane starici, obično opomenem nju :rolleyes:
Kakva ideja, majku mu, da deca moraju da budu odmorna i zrdava u svako doba...
A u školu sam išla u ubedljivo jangore vreme koje je moglo postojati za prevoz, bus u 6 ujutru mi je bio svakodnevnica, kao i 300 ljudi na stanici koji u njega, svakako, neće stati, ali će stati sve što tu uspe da se nagura.
Tako da mi stajanje (na miru) danas ne pada teško.
Ali kada te iste babe i dede insistiraju da se svi prozori i šiberi pozatvaraju od čega meni, po pravilu, pozli, onda ipak neću nikome da ustajem, sve i da sam sposobna.
Svaka priča ima dve strane.
 
a sta je sa onim gospodjama i gospodom koji su vec uveliko vaspitani, pa i dalje ne ustaju...
ili ako ti ne daj boze pozli u autobusu, a nemas vise od 70.. niko nece da ti pomogne jer misle da si narkoman ili vec sta se mota po njihovim mozgovima..
 
linabg:
a sta je sa onim gospodjama i gospodom koji su vec uveliko vaspitani, pa i dalje ne ustaju...
ili ako ti ne daj boze pozli u autobusu, a nemas vise od 70.. niko nece da ti pomogne jer misle da si narkoman ili vec sta se mota po njihovim mozgovima..
Мени такви и најчешће устају када уђем са дететом од 2 године у наручју! Док средњих година и млађи само окрећу главу и наводно гледају нешто јако "занимљиво" кроз прозор! Старији често устану и мом 7-годишњем сину. Има их! Али ...
 
kad vidim nekog nevaspitanog, pomislim da ce mu se to, na zalost, vratiti. Srednjoskolke koje sada ne ustupaju mesto u autobusu, kada budu trudne, stajace. Momak koji je nevaspitan, imace isti tretman od sledece generacije - generacije svoje dece, onih koje nije ima ko da nauci...
A odnos prema penzionerima ( prica, je l' te, ima dve strane) posebno mi je zanimljiv. Ako prilikom koriscenja javnog prevoza vladaju zakoni divljeg darvinizma, onda je jasno zasto im se zamera da se "setaju", tj. vozikaju u vreme kad se ostali (vredni, vaspitani djaci, ugladjeni , kulturni radnici "svih profila"...itd...) prevoze do kuca, skola, posla.
Ali, nije to tako samo kod nas, nismo mi specijalno nevaspitani. Ko je putovao (ili knjige citao :)), zna.
S jedne strane ravnodusnost, s druge manifestacije nekulture, a u sredini - mi, bre! Mi koji ustupamo mesta, kazemo dobar dan, bacamo papirice gde treba, postujemo drugog coveka (ma, i penzionera!) i ucimo nasu decu da se isto tako ponasaju.
 
da samo stariji ustaju.
žene su najgore. kao da nikada nisu vukle malu decu ili bile trudne.
a lexo, ne do ti bog da budeš u mojoj blizini kada tako bezobrazno nastupiš, da treba stariji da ustane!!!!
šta molim te fali klincu da stoji?
smučilo mi se to , kao ravnopravnost.
ae bre sede po ceo dan u školi, pa im teško da odstoje par stanica!!!!
cccc
bzvz
 
А мене је вечито нервирало да се бабе извлаче од устајања са разлогом: "јао, сад идем код лекара" или "јао, управо идем од лекара, није ми добро", а ја трудна, у 9 месецу! Или кад ми је клинац у рукама, онда :"јао, боли ме нога, боли ме ово, боли ме оно", али углавном окрећу главу и праве се блесави. Млађи ме дрско гледају у очи и мисле се: "е луда си ако мислиш да ћу да ти устанем!" Мада, устану како-тако, али мојој мами (која има 65 година) и клинцу нико! Ама баш нико! Невероватно!
Скоро сам ишла на ВМА, млађи ми у рукама, старији поред, дрско ме гледа човек средњих година угњезден на прво седиште код првих врата, после улази декица са унучетом у рукама, једва стоји, наслонио се на шипку, а овај и даље дрско гледа. Па, мислим се, стварно га претера. Рекла сам му: "зар ти је толико тешко да устанеш" а он ме гледа и даље бело. Мајке ми, никад никога нисам хтела толико да бијем колико њега. Да ли сам требала? Шта би сте ви урадили на мом месту?
 
teddybear:
...Roditelji su krivi, definitivno, rekla bih...Ali, imam svoju praksu za, na primer, to u autobusu i slično:...Sa širokim osmehom, i nekako ,,tužnim,, pogledom, zamolim dete , adolescenta ili već...da ustupi mesto nekom starijem, da znate da uvek prođe...i to je način da ih učimo, ako su roditelji bili već ,,prezauzeti,, da porade na temu lepo je biti fin..
uf, da ne ispadne da pametujem...
Pa i ja sam tako mislila da se vaspitanjem SVE može doterati, ali kad sama rodiš jedno koje ne možeš ni veslati ni sedlati, što bi rekao naš narod, e, onda vidiš da nisu roditelji za sve krivi.
 
xpajamacax:
neću ništa da kažem.
ako krenem ww će da mi zakaže seansu:mrgreen:
inače ja bi mu.....uh
Хоћемо ли заједно? Нема везе, нек и мени WWW закаже сеансу, јер сам била спремна да га поломим ... и све по списку ... знаш! :twisted: Не могу да будем имуна на такве тенекре! :mad:
 
Ja nemam problema sa tim, jer idem kolima, ali nikad ne reci nikad... A slazem se i sa Dinnom jer ni mi same ne znamo sta rade nasa deca kada su sama, bez obzira sto smo ih uchili lepom ponashanju... pa tako ne mogu ni da kazem nesto za neku nepoznatu decu, jer mozda u nekom drugom busu moje sedi i ne dize goozu starijima... nazalost ali tako je...
 
Slazem se sa Lexom: Zasto je klinac od 16, 17 godina duzan da u svakom trenutku bude savrseno zdrav, dobrog raspolozenja, i naravno spreman da u svakom trenutku ustupi mesto, jos pri tom noseci ranac od 10kg na ledjima, a zene i muskarci od 30 i nesto koji nose eventualno tasnicu nemaju tu obavezu :confused: To me je bas nerviralo dok sam isla u srednju skolu.
 
e,pa meni je tragedija veća jer se ja vozim kolima,i izuzetno retko-ali jednom u 6 meseci se prevezem buzom...i svaki put gledam neke klince koji su bahati!!!
kako li je svaki dan?
kada ja jednom u 6 meseci ubodem takvo ponašanje?
a bon-ton nije dzabe napisan,ali klincima nema ko da kupi,jer u njihovi roditelji u svom selu,
nisu ni čuli za to.
a kamo li da ga primenjuju:roll:
 
Milly73:
А мене је вечито нервирало да се бабе извлаче од устајања са разлогом: "јао, сад идем код лекара" или "јао, управо идем од лекара, није ми добро", а ја трудна, у 9 месецу! Или кад ми је клинац у рукама, онда :"јао, боли ме нога, боли ме ово, боли ме оно", али углавном окрећу главу и праве се блесави. Млађи ме дрско гледају у очи и мисле се: "е луда си ако мислиш да ћу да ти устанем!" Мада, устану како-тако, али мојој мами (која има 65 година) и клинцу нико! Ама баш нико! Невероватно!
Скоро сам ишла на ВМА, млађи ми у рукама, старији поред, дрско ме гледа човек средњих година угњезден на прво седиште код првих врата, после улази декица са унучетом у рукама, једва стоји, наслонио се на шипку, а овај и даље дрско гледа. Па, мислим се, стварно га претера. Рекла сам му: "зар ти је толико тешко да устанеш" а он ме гледа и даље бело. Мајке ми, никад никога нисам хтела толико да бијем колико њега. Да ли сам требала? Шта би сте ви урадили на мом месту?
Draga Milly,:-D ja bih mu sirokim osmehom i damskom ljubaznoscu rekla: MOLIM VAS, GOSPODINE, DA LI BISTE BILI TAKO DOBRI I...Milly, ovo ti niko ne bi odbio, isprobaj shemu...budi mudrica, nemoj odmah sakom u lice, postici ces mnogo vise, daj malo zenske lukavosti iz sebe...
 
Dinna:
Pa i ja sam tako mislila da se vaspitanjem SVE može doterati, ali kad sama rodiš jedno koje ne možeš ni veslati ni sedlati, što bi rekao naš narod, e, onda vidiš da nisu roditelji za sve krivi.
Draga Dinna,:)
rodila sam jedno, u 42-oj ...sama od prvog dana sa detetom, totalno,...mnogo toga znam, i najvaznije sam naucila : ljubaznost i osmeh uvek donesu bolji rezultat kod vaspitanja, nego bilo kakve druge mere ...sve sa puno strpljenja , razgovor uz salu i osmeh, naravno , nikako na ravnopravnoj osnovi, treba da znaju ko je autoritet, ako to ne shvate- napisi im na veliki plakat i istakni u sred sobe, i jos na njega ubaci neki smesan crtez plus veliko srce.... veslanje i sedlanje se MOZE, ali naoruzan strpljenjem, uz dobru taktiku i strategiju gde je najvaznija DOSLEDNOST...ako kaznjavas, kazni, ne popustaj.....jos uvek stojim iza stava da su roditelji najvazniji u vaspitanju, a samim tim i krivci ...
 
Ne bih verovala da mi je neko ranije pričao šta sada doživljavam po autobusu. Kao prvo - nema šanse - NIKO da mi ustane. Ni mlađi, ni stariji; ni žensko ni muško.
Jedan dan je čovek ustao da izađe, ja kako sam sela došao recimo šezdesetogodišnjak i pitao mene (pored celog autobusa!!!) da mu ustanem:shock: Ja počela da se tresem; pa pitam ima li iko drugi u celom autobusu; i onda sam skontala da ću se rasplakati (tako mi dođe od besa:mad: ) i izašla sam napolje:roll: . Kaže mi brat - što nisi rekla - pa, jel' vidite da sam trudna. Šta bre ima da govorim, vidi mi se stomak iz aviona. Sledeći put je ustala neka žena i druga me gurne 'ladno da bi ona sela. Nju sam ispljuvala8-) Ali više zato što me gurnula nego što je sela. i mislite da mi je ustala???? Iskulirala me kao da pričam sama sa sobom. A druga se našla isto nju da pljuje, a ni ona mi nije ustala. Obe oko 30-40 god!
Nikog nikad ne podižem, u principu mi i nije teško da stojim, više se bojim da me neko ne zvekne ili ne padne na mene ili da se ne nabijem na šipku...
Jednom mi se desilo da je vozač rekao - ako neko ne ustupi mesto ovoj trudnici ja ne krećem. I svi su tako kulirali i gledali kroz prozor kao da ga nisu čuli:shock: Onda je ponovio pretećim glasom:lol: i ustao mi je neki stariji čovek. A bilo mi i neprijatno malo.

Ja znam da sam uvek, uvek, uvek ustajala trudnicama i ljudima (bilo ženama ili muškarcima) sa malom decom. Penzionerima ne baš uvek kad sam mogla:oops: ; ali svakako uvek ako su baš matori ili sa štapom, štakama...
 
Draga Lexo,:)
Uvek prva ustanem...
k046.gif

Ogromna je razlika izmedju ,,opominjati,, i LEPO ZAMOLITI, ljudski, sa osmehom...:D
I sta ste se vecina ovde , pa i ti Lexo, ostrvili na jadne penzionere?? Jadnici ustaju u cik zore ne bi l' uspeli da im se primi knjizica za lekara i lekove koje moraju svakih 25 dana da idu i mole...
a040.gif

Uostalom, pa nek' idu i usetnju, treba li samo da sede kod kuce cekajuci Godoa ili penziju?
f075.gif

A omladina, nije bas da nose 10 kg. u torbama, a mogu te torbe pobogu i da spuste pored nogu, ionako nas sve cimaju kada su im na ledjima..
f022.gif
a mogu malo ovako..
Da li ste posmatrali te stare, jadne ljude kada im neko ustupi mesto? Svi se ozare od srece ! Da li ste im videli olaksanje na licu i srecu sto ih neko jos ipak postuje?Posmatrajte ih..
Na kraju, pomislite da cemo svi doci na te grane...i pomislite da vam niko ne ukaze paznju najobicnijim ustupkom mesta...
a014.gif

Bolesna deca ne idu u skolu ili im se vidi po izgledu da su bolesni...to je o.k. Jedan rekao da ima leukemiju i ne moz' da ustane...Izvinula sam mu se iskreno...ako je mozda lagao, njemu na savest..Sve to od gore neko gleda...
Budimo fer i fini!
h058.gif
 

Back
Top