kako njjeftinije spojiti 4 racunara?

codemaker:
Switch ili hub, u svakom slucaju moze veoma efikasno i jednostavno. Ja hub koristim vec godinama i nema problema


OK, hub je malo matorija verzija... Svich je malo unapredjena i pametnija naprava za razliku od huba, ali razliku moze primetiti tek na vecoj mrezi, za mrezu od cetiri racunara... mislim da mu je to jeftinije resenje... mada ne znam kako se krecu cene...
 
Ja sam namerno uzeo hub. Ne zbog cene, nego mi za jednostavnu mrezu od 4 racunara ne treba nista "mnogo pametno" i sto moze da mi svojom "pamecu" napravi ikakav problem, mada naravno sumnjam da bi mi i switch pravio problem.
Rukovodio sam se jednostavno da mi za kupovinu na pijaci ne treba A4, kad i drndavi YUGO odradjuje to kako valja :) ( doduse nije bas takva razlika izmedju switch-a i hub-a)

Jedino od hardverskih izmena je sto cu da klasican AP na prozoru sa antenom za 24.Ghz, zamenim sa jednostavnim racunarom na kom ce biti instalisan Microtik kao ruter i antenom na 5Ghz, jer izgleda da ce se zakonski zabraniti slobodan saobracaj na 2.4 Ghz pa da me ne boli glava kasnije.
Osim toga, Microtik ruter mi omogucava citav niz opcija, pocev od definisanja limita protoka po pojedinim racunarima, pa do pojednostavljenog pracena tekuceg protoka.
 
I LAN karte mu trebaju u tim rachunarima... ne radjaju se svi rachunari sa tom srecom :roll:
Mada bih ja pitao momka zasta njemu treba to umrezavanje? Nesto mi zvuci ko da oce da se umrezi sa drugovima da pika igrice... ako je tako, tj. ako je to neka privremena mreza samo zbog igara, onda mozda najbolje da svako od vas uzme sebi po jedan USB Bluetooth adapter i da vas ne boli glava, za igranje ti vise ni ne treba u principu.

Ako je u pitanju neka stalna kucna ili kancelarijska mreza, onda po LAN kartu u svaki i na HUB. Switch zaista nije potreban za tako mali broj rachunara pogotovo, ako oni nemaju non-stopnu razmenu podataka, nego samo povremena razmena.
 
BGD-Platform:
Krimp kljesta, utp sa r45 konektorima.
I ovo ostalo sto su ti momci naveli, kreiraj zvezdu i stavi switcher, namesti statichke ip adrese, postavi da je jedan rachunar default gateway.
I to bi bilo to.


Za P2P mrezu mu ne trebaju staticke adrese jer se u tom slucaju adrese dobijaju od APIP-e... I sta ce mu Default Getaway ako nema net, pa i ako ga ima, dovoljno je da na racunaru koji izlazi na net podesi internet sharing.
 
Nikodime, jel ti to proveravas moje znanje, ili si me pogresno razumeo ?

1: Za P2P mrezu ja volim da stavljam staticke adrese, jer zelim da znam koji rachunar ima "tu i tu" ip adresu. dosta mi je vise cmd/ipconfig.

2: Default gateway, bez obzira da li imao ili nemao internet ja stavljam ljudima default gateway da im bude server za mrezu, bilo da je intranet ili internet.

3: Internet sharing je sasvim druga pricha, ne vidim da je iko spominjao nesto o tome.
 
Nikodime, preterujes al ajde... neka bude~

Hoces po default-u ili cemo onako da nabadamo ?
DEFAULT GATEWAY (Windows-XP). Ako se vrsi konverzija mreznog protokola onda je ovo uredjaj chetvtog sloja OSI modela "valjda". Moderni "preklopnici" i njihovi protokoli omogucavaju da se jedna jedinstvena mrezna adresa moze podeliti u vise podmreza, koje se opet prema svetu vide kao jedna. Mreza se deli na Virtuelne Lan-ove "VLAN - 802.1Q protokol", te se pojedine vrste prometa mogu zabraniti za pojedina VLAN-ove kao i komunikacija izmedju njih sto doprinosi sigurnosti lokalne mreze~

Hocemo sada jedno objasnjenje ?

Recimo imas Stampach koji ima svoju ip adresu "neki moderni recimo" i rachunar u kome imas instalirane drajvere za njega i njegovu default gateway, koja je 192.168.1.15.
Da bi drugi rachunari uspeli da stampaju preko mreze "bez share/a" na taj stampach, moraju da stave da im je default gateway 192.168.1.15.
 
Dobro de, niko nije pominjao P2P ni internet sharing :)
Ovako je kod mene povezano:

Imam mrezu od 4 racunara, Svi su preko hub-a u lokalnu mrezu. Radi so o wireless. Svi racunari imaju lokalne IP da bi se medjusobno videli. Veza ide od hub-a prema AP na mom prozoru, odatle na AP-ruter kod provajdera

Svi racunari imaju isti default gateway na provajderov ruter, kada im treba internet
Za medjusobnu komunikaciju, racunari se "vide" pomocu svojih lokalnih IP adresa
DNS server adrese su na sva 4 racunara jednake
Na provajderovom ruteru, podesili smo da prepoznaje MAC adrese svakog od ta 4 recunara i dozvoljava im izlaz na internet kada kontaktiraju internet.
Dakle, u povezanosti kakvu koristim, nema potrebe za pristup internetu sharingom preko jednog od racunara.

Sad, ako se veza ostvaruje preko dial-up, to vec ne znam, pretpostavljam da bi tada trebalo da se odredi jedan racunar preko kojeg bi ostali sa "internet sharing" pristupali internetu
 
@codemaker

Pa da, imaju makove svih tvojih mreznih karti da bi ti dozvolili da izadjes na net sa tih racunara. Nego, sada mi je to palo na pamet, jel placas net za sve ili samo za jedan comp? Posto znam da neki ISP-ovi to ne dozvoljavaju kao jedan korisnicki nalog, vec se mora platiti za svaki posebno.
Ma ja sam u ovoj prici posao od pretpostavke da cova nema server i da bi na net bas zbog ove price izlazio preko jednog racunara.
A cove nema...
 
Ja sam zakupio odredjenu zagarantovanu brzinu, fiskni IP. Mogu da nakacim koliko hocu racunara, samo da im dam MAC adrese. Cim se bilo koji racunar startuje, odmah sam na mrezi bez logovanja.

Svi paketi (port 80xx ili za od 21 xx za FTP) idu od rutera samo na jedan "glavni" racunar. Ostali saobracaj ide prema svakom racuanaru koji ga je inicirao. Drugim recima, na glavnom racunaru, mogu da napravim Web Sajt i da ga "hostujem" do mile volje. Takodjer, mogu da imam FTP server na "glavnom" racunaru.
Na ostalim racunarima to ne mogu, ali je njihov izlaz na internet bez ogranicenja.
 

Back
Top