Opticki zum

Miroljub

Početnik
Poruka
40
Mozda sam pogresio mesto ali ovde ce valjda neko da mi odgovori! Jel zna neko mozda u cemu je razlika izmedju optickog i digitalnog zuma na digitalnoj fotokameri? I sta gubim ako kupim bez optickog ima samo digitalni 4x?
 
Koliko sam ja znam mnogo je bolje imati veci opticki zum jer pri snimanju prvo koristis opticki zum a kada on poveca do kraja prebacuje se na digitalni ali se onda polako kvari i kvaliteta slike
moj foto aparat (canon a70)ima 3x opticki i 3.2x digitalni zum sto mu daje nekih 10x ukupno
ili digitalni zum ti je isto kao kada povecavas sliku na monitoru (a znas sta se onda desava.......)
ovde su aparati bez optickog zuma dosta jeftiniji pa i to valjda nesto govori
eto uf...........
 
Ovo bolje da si postavio u temi fotografija ali ajde :wink:

Vidi ovako opticki zum funkcionise isto kao i kod klasicnog aparata sa filmom tj menja ziznu daljinu objektiva i time na senzoru dobijas vecu sliku (uff ovo je bas pojednostavljeno ali je dovoljno tacno :wink: ), digitalni vrsi interpolaciju i tako uvecava sliku e sad Photoshop to radi mnooooogo bolje pa ti vidi koja je tu korist od digitalnog zuma.
U krajnjoj liniji zum ti toliko komplikuje zivot da je mnogo lepse bez njega :wink:
 
ne moze da se poredi bre opticki zum je zum a digitalni zum nije zum ... to je razlika, ja digitalni nazovi "zum" ne koristim ... umesto njega koristim photoshop koji ima bolji "digitalni" zum ...
 

Back
Top