5 teza !

orpas

Početnik
Poruka
29
I teza- Izmedju svaka dva pojma koji se razlikuju, jedan se moze prepoznati kao pozitivniji, a drugi kao negativniji, iz ovoga sledi
II teza da se svi pojmovi mogu poredjati od pozitivnog ka negativnom, u vidu jednog poretka,
III teza bilo koja dva pojma prema nekom kriterijumu( treci pojam) imaju specifican odnos, odnosno svaki pojam se nalazi u specificnom odnosu sa svakim pojmom, iz cega sledi
IV teza svi pojmovi grade, mogu se postaviti u jedinstven sistem !
V teza svi opsti pojmovi se takodje mogu postaviti u jedinstven sistem, koji bi se tada mogao nazvati opstim, univerzalnim sistemom, univerzalnim zakonom !
Da li jedinstven sistem pojmova jeste cilj filozofije, nauke, intelekta..svesti.....
Iz I i III teze proistice elementarni nacin, koji se moze nazvati osnovni analiticki metod, za gradjenje jedinstvenog sistema....a koji podrazumeva da se izmedju bilo koja dva pojma prepozna pre svega koji je pozitivniji, a koji negativniji.....i tako polako dok svaki pojam ne nadje svoje mesto......pri cemu pre svega mislim na opste pojmove.......jer smatram da svako bice koje zeli da bude svesno , svaki pravi ljubitelj mudrosti i znanja, bi trebao da ima svoj opsti sistem ,znaci sistem koji sadrzi sve dovoljno vazne opste pojmove !
A posto ovo o cemu govorim ima znacaja uopste za znanje , svako ko se bavi necim posebnim,nekom naukom, na primer, bi trebao da formira svoj sistem na bazi pojmova iz te nauke !
Sta mislite ??
 
interesantno...kao pokusaj da poredjas svoje misli...koje ustvari idu kako im se cefne, pa se na kraju poredjaju, pa mi to zapisemo...bar tako ide kod mene...

kao pokasavanje utreniranja mozga kako da misli, i kako da se razvijaju misli itd...dobra nauka za roditelje...ako bi da prave genijalca...Ako...
 
Filozofija nema za cilj to što ti misliš, možda bi trebalo da postoji nauka kojoj je to cilj....

Kod ljudi ovo nije primenjljivo , ali je pokušaj ovoga u utilitarizmu....

Gradacija, tj. težinski koeficijenti , kao i šum, tj. izbor ograničenog broja zavisnih elemenata iz skupa od neograničenog broja elemenata koji su u zavisnosti ili utiču na odredjeni pojam , elemenat koje teorija i čovek mogu da prate istovremeno.....smetaju da se primeni....

Da li treba dodati tezu o šumu, tj. o ograničenošću broja medjuzavisnih relacija (odnosa iz teze III).
Egzaktnost kaže da ne treba, jer se sve mora i može.
Praktičnost kaže da mora i treba razdvajati bitno od nebitnog....

------------------------------------------------------------------
Hajzenbergov princip neodredjenosti primenjen na sve pojmove i relacije kazuje da je nemoguće biti siguran u odredjenost ishoda i u tom slučaju kad pouzdano znamo sve relacije....
Da li ubaciti i ovu tezu....
Ova teza kazuje da je i u prirodi i kod ljudi nemoguće izvući informaciju , a da ne promeniš nešto ili nekog i samim tim utičeš na dalji tok....
Što ne uništava egzaktnost i istinitost.
---------------------------------------------------------------------------
Medjutim iako mi se svidja kao početni sistem napora....ima tu još nekih dilema,.....
Pozitivnije....tj. donošenje odluke se vrši po kojim ,kriterijumima, kog vremenskog dometa, kojim algoritmom....

Ja neznam za pozitivno , pogodno , pravedno , normalno, to su sve lične ocene i prilagodjenost ličnim stavovima i moralu.....ili potrebama....
Znači moraju se definisati kriterijumi , i u njima je najveći proglem logika, zaključivanja i heuristika....

Očekujem orpasov kometar i dalju razradu.....
Sistematizacija misli i odnosa je potrebna ....da vidimo kako to odraditi da se ne izguvi kreativnost i dostupnost.....
 

Back
Top