apsolutni pocetnik

Afrodity

Zainteresovan član
Poruka
334
Gledam nesto teme iz ovog podforuma, pokrecu ih i u njima ucestvuju ogromnim delom oni koji imaju vec nekog iskustva u tome, a kakav savet biste dali recimo nekome ko je apsolutni pocetnik, a zeleo bi da se oproba u web dizajnu, grafickom dizajnu itd...?

Sta bi bilo najpametnije uraditi, poceti sam uz odgovarajucu literaturu ili otici na neki od mnogobrojnih kurseva koji ipak nude samo osnove.?

Ili mozda kombinovati ovo dvoje?

Koja bi literatura dosla u obzir za nekoga ko se tek upoznaje sa ovim?

Koje skole biste eventualno preporucili za sticanje bar nekih osnova iz web dizajna?


U najkracem, kako bi trebalo da izgleda savrsen (najbrzi, najkvalitetniji i najproduktivniji) prvi korak u sticanju pomenutog znanja?

Hvala unapred.
 
Po meni, nabavi neku od knjiga za pocetak. Sedi i probaj sam/a da napravis bilo kakav sajt. U toku rada, susresces se sa mnogim pitanjima, koje ces delimicno razresiti kroz knjigu.
Nikako nemoj odmah zapoceti bilo sta komplikovano.
Ja sam na primer poceo tako sto sam SVAKI ali apsolutno SVAKI element HTML-a probao sa svim varijacijama. Tako sam stekao uvid pre svega cime raspolazem i kako se to moze upotrebiti.
Nakon toga me je zainteresovao JavaScript pa CSS itd...
Ali pre svega pocni od samog pocetka, nemoj preskakati, tako ces najlakse shvatiti sta i kako bi moglo da se uradi.
Preporucio bih ti da se ne hvatas za Flash ili Dreamviewer za pocetak. Kreni sa pisanjem jednostavnih HTML, makar u notepadu ako nemas neki graficki program za kreiranje strana. Kasnije ces lako preci na neke sofisticiranije programe. Bitno je da znas sta HTML moze i cime raspolaze.
(zamisli samo da udjes u mehanicarsku radionicu, a ne znas sta od alata ima tamo. Pa kad naidjes na momenat da treba da odvrnes neki sraf, ti to pokusavas rukom, ne zbajuci da postoje kljucevi raznih vrsta)
Prosetaj po internetu, ima raznih tutorijala na tone, ima za sve sto ti treba. Kad sve to prikupis, sedi pa polako, ne zuri. Niko nije postao web dizajner preko noci ili za par dana. Za par dana mozes nauciti osnove, i tek tada ce ti se otvoriti mnoga pitanja, ali bar ces znati da ih postavis.

Kad se malo upoznas, pokusaj da napravis nesto kompleksnije, ali svakako kao reper koristi strane na internetu koje neka ti sluze kao "template", kako nesto moze izgledati itd... Nema potrebe da izmisljas "toplu vodu", sve je vec odavno reseno (meniji na primier, raznorazni efekti itd). Ali, nakon pocetnog upoznavanja sa logikom HTML, lako ces moci da tacno znas sta trazis.

ne bih ti preporucio nikakve kurseve, HTML je toliko jednostavan da nema potrebe da bacas pare na to, bolje kupi par knjiga za te pare. Cela fora je KAKO slozis elemente a ne KOJE, jer ih i nema mnogo.
JavaScrip[t je vec dosta ozbiljan "jezik" za HTML i njega treba posebno da ucis, preporucujem "java Script biblija".
Kasnije, kad se "okurazis", mozes se oprobati i u Flash-u ali o tom potom...

A kasnije, kad zapnes, pitaj ovde, uvek ima nekoga ko ce biti spreman da ti pomogne.
Srecno!
 
Codemaker, hvala na iscrpnom odgovoru, tako sam i mislila, prvo malo druzenje sa knjigom..pa sve ostalo.
Mada moram da priznam da sve to zvuci malo zastrasujuce i nepoznato :)...
Da li mozda imas predlog koju knjigu prvo da uzmem, mislim, da ne dovedem sebe u kompleks situaciju izborom suvise strucno napisane knjige...?

 
Hm....
Ja mislim da DreamWeaver nije jako komplikovan za pocetak, pogotovo zato sto on automatski pise HTML skriptu, u isto vreme kada ti pravis program u dizajnerskom delu....

I takodje, svaki nojivi Macromedia program ima jako dobar help i tutoriale, tako da mozes da naucis i iz help-a....
Ali kao sto Codemaker kaze, nabavi neku knjigu, ili je skini u PDF-u sa interneta, i.....
Pa.....
Probaj :))
 
I moje je mišljenje da Dreamweaver nije toliki bauk. Čak šta više vrlo je prilagodljiv posle učenja osnova HTML-a čiji sam link ostavio gore. Moja preporuka je Dreamweaver. Iz nekih gotovih stranica u njemu možeš i da zaključiš princip rada vrlo lako.
Ajde kad uradiš sajt svi idemo u posetu. :-D
 
Dreamweaver nije bauk :shock:
E rodjak da ti znas sta sve on moze i od kakvih ljudi i za kakve ljude je pravljen ne bi pricao tako:lol:
A to za pocetnike... pa on uopsten ije namenjen pocetnicima, ima toliko drugih, besplatnih programa za pocetnike, ovaj je napravljen za profesionalce, sa mnostvo mogucnoscu za koje mnogi od nas nece ni provaliti da postoje.

Ja sam procitao 3 knjige o njemu a i dalje koristim samo 50% od njegovih mogucnosti ;)

2Afrodity

Kakve su ti ambicije kakve sajtove zelis da pravis?
 
Sorry sto kasnim sa odgovorom,

Sto se tice znanja engleskog, mislim da je sasvim korektno, problem mi je trenutno vreme koje nemam, uprkos velikoj zelji da to sve savladam u sto vecem procentu.
Sto se ambicija tice, svakako da bih jednog dana zelela da radim ozbiljne stvari, pa me bas zanima da li ovde ima i neko kome je web dizajn osnovna preokupacija, da ne kazem poziv?
 
pa to ne moze bas da ti bude osnovni posao.
ima mnogo dobrih i sjajnih web dizajnera. kako da budes siguran da ces bas ti dobiti posao da pravis? to samo ako radis u sklopu neke firme, i sl.
i uvek ce biti neko bolje od tebe ( a i ti ces biti bolja od nekog)
 
VictorySun:
pa to ne moze bas da ti bude osnovni posao.
ima mnogo dobrih i sjajnih web dizajnera. kako da budes siguran da ces bas ti dobiti posao da pravis? to samo ako radis u sklopu neke firme, i sl.
i uvek ce biti neko bolje od tebe ( a i ti ces biti bolja od nekog)

Naravno da moze, samo je potrebno dosta vremena i truda.Srbija je zemlja ogromnog trzista, svi mi znamo po nekog ko drzi ozbiljnu firmu a jos nema web prezentaciju.
Postoji zaista dosta ljudi koji zive samo od toga, ali oni su ulozili bas mnogo vremena i truda da nauce to da radi, i stalno moraju da uce ali se zato uopste ne zale sto si tice zarade :lol: Vecina njih uzima preko 1000 evra po jednom sajtu ;)
 
ArkantoS-Vrbas:
Mirjana...Ako si se vec smarala mesec dana, daj nam link za neki tvoj sajt pa da vidimo vredi li to uopste???

Mislim ako si ucila mesec dana, znaci da si htela nesto da napravis....
Pa da vidimo to....



Da znas i da hocu, ali pravim nesto posebno...tako da ce malo potrajati, ali budi siguran da ce vam se svima dopasti i da cete svasta moci na njemu da nadjete...Pa kad bude...otom potom
 

Back
Top