Без помоћи Запада

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
КОСОВСКО ПИТАЊЕ, СРБИЈА И СВЕТ
Запад без солидарности
Нови, постмодерни сој западњака се од својих претходника разликује по томе што одбацују вредност и значај историјског, културног и духовног наслеђа

Већ дуги низ година српске власти, институције и појединци у контактима с припадницима западне елите – политичким лидерима, бирократским званичницима, новинарима, аналитичарима и научницима – позивају се на четири аргумента у прилог става да Косово и Метохија мора остати део Србије. Позивају се, најпре, на историјски аргумент: Косово је срце средњовековне српске државе, а од 1912. део Србије; затим, на културни: на Косову и Метохији налази се низ драгоцених споменика српске уметности и архитектуре, који дефинишу српски допринос заједничком европском наслеђу; духовни: Косово је „српски Јерусалим”, заветна колевка српског идентитета; и цивилизацијски: Косово не сме да падне пред агресивним џихадом, јер би тиме био угрожен и сам Запад у цивилизацијском сучељавању које је у току.

Грешка оних који покушавају да наведеним аргументима промене однос носилаца моћи данашње тзв. међународне заједнице према будућности Косова и Метохије налази се у уверењу да се обраћају западњацима из ере Де Гола и Митерана, Аденауера и Шмита, Никсона и Регана, Ребеке Вест и Алфреда Шермана... и њихових исписника рођених махом у првој петини двадесетог века, код којих би та врста аргумената наишла на повољан одјек. Проблем је у томе што је тај нараштај већ одавно замењен једним новим, постмодерним сојем западњака, који се од својих претходника разликује управо по томе што одбацује вредност и значај историјског, културног и духовног наслеђа цивилизације којој припадамо.

У оквиру система вредности данашњег Запада, они који своје право на одређену територију и право на њену одбрану оправдавају вековима дугом историјском везаношћу за њу, хришћанским храмовима и чињеницом да та територија представља камен-темељац њиховог моралног кодекса и духовности, засноване на хришћанском мучеништву, или самоодбраном од агресивно надирућег ислама – дакле корисници таквих аргумената, у ствари, несвесно говоре у прилог онима који желе да им одузму ту територију! Парадоксално је али истинито да овако формулисани српски аргументи за останак Косова и Метохије у саставу Србије само „доказују” тезу западних постнационалиста да Косово и Метохија мора бити трајно одвојено од Србије, јер је то једини начин ,,лечења” Срба од нездравих, превазиђених, сада „неевропских” атавизама.

Идеолошка посвећеност неолибералној глобализацији претворила је мултикултурализам и неограничену имиграцију (претежно муслиманску) у две неповредиве евро-догме. Оне нису подложне демократској верификацији. Избори у државама – чланицама ЕУ ионако немају нарочит значај за бриселске бирократе који доносе све најважније одлуке ван домашаја националног законодавства. Еврократија одбацује став да су завештање „европске породице”, њена култура и историјска искуства вредни очувања. Због тога они никад неће пристати на останак Косова у Србији, и зато ће њихови пробрани представници – па звали се они Кушнер, Хекеруп, Јесен-Петерсен или како год – увек деловати на исти начин.

Евро-елите верују да ће обесмишљена масовна култура и индоктринација у државним школама неутралисати све остатке историјског и културног континуитета и етничке самосвојности. Уздају се да ће комбинација софт-порна и конзумеризма, којима су свакога дана изложени сви житељи западног света са сваког светлуцавог екрана и сваке штампане стране, отупети оштрицу исламског фанатизма. Од тога наравно нема ништа. Листа младих муслимана рођених у Европи у редовима терориста само је једна потврда пораза.

Губитак осећања за историју и сопственог места у њој који су искусили милиони западњака (били они свесни тога или не) иде упоредо с настанком транснационалне хипердржаве у Европи, као и идеологије „беневолентне глобалне хегемоније” у Вашингтону. Ова два менталитета – евромондијалистички и амеронеоконзервативни – само су наизглед супротстављени. У суштини, они су два аспекта истог глобализованог универзума.

И европски мултилатералисти и вашингтонски неоконзервативци деле исту ненаклоност према традиционалним друштвима и културама. Разлике између њих
[font=&quot]нису везане за заједнички циљ постизања глобалног монизма, него само за средства његовог остваривања.

Класична марксистичка политичка економија пронашла је динамику револуције у неизбежном конфликту између власника средстава за производњу и пролетаријата. Данашњи револуционари из елитне класе – а наговестио их је још Достојевски – увелико надилазе сваку препознатљиву врсту дијалектичког материјализма увођењем метафизичког концепта „жртве” и читавог мноштва придружених захтева за посебним правима мањина, чиме се утире пут џихаду широм западног света. Другим речима, Србима чине зло, на Кoсову и Метохији и другде, али не чине им ништа што не чине самима себи.

Чак и уколико Србима буде отето Косово, ислам неће бити захвалан Западу. Неће бити синтезе нити цивилизацијског прожимања између Европе и ислама. Не први пут, на Косову Срби бију битку која није само њихова.

Срђа Трифковић
Спољнополитички уредник
америчког часописа „Chronicles” и
директор Центра за међународне односе
Рокфорд института (Илиној, САД
)
[/font]
 
Ima i drugacijih razmisljanja.


wwww.blic.co.yu

Analitičar iz Vašingtona Obrad Kesić, pozivajući se na izvore iz Bele kuće, smatra da je predsednik Džordž Buš naklonjen Srbima te da srpski zvaničnici posredstvom lobističke kompanije moraju da stupe u kontakt s predsednikom SAD.

- Buš je veliki vernik i kritički gleda na spaljene srpske crkve i manastire, a sa druge strane smatra da na Kosovu deluju kriminalci koji imaju veze sa grupama koje finansiraju teoriste - ističe Kesić. On smatra da SAD nema dovoljno jasnu predstavu šta činiti sa Kosovom i da tu ima prostora da ih srpski lobisti priklone svojim interesima. Kako tvrdi, najveći adut Srbije je to što SAD i EU žele stabilan Balkan. On takođe veruje da srpski lobisti treba da razviju ideju teritorijalne kompenzacije za Srbiju ukoliko Kosovo dobije nezavisnost, bez obzira da li se radi o delu kosovske ili neke druge teritorije.
 
Obrad Kesić:
- Buš je veliki vernik i kritički gleda na spaljene srpske crkve i manastire, a sa druge strane smatra da na Kosovu deluju kriminalci koji imaju veze sa grupama koje finansiraju teoriste - ističe Kesić. On smatra da SAD nema dovoljno jasnu predstavu šta činiti sa Kosovom i da tu ima prostora da ih srpski lobisti priklone svojim interesima. Kako tvrdi, najveći adut Srbije je to što SAD i EU žele stabilan Balkan. On takođe veruje da srpski lobisti treba da razviju ideju teritorijalne kompenzacije za Srbiju ukoliko Kosovo dobije nezavisnost, bez obzira da li se radi o delu kosovske ili neke druge teritorije.

Наравно има различитих мишљења, а ја се не бих превише ослањао на човека који чује гласове у глави. Лобисти нека раде свој посао, немам ништа против.
Ја сам иначе, као и већина Срба навијао за Буша против Керија, осећао срцем, како неко рече... Јер једноставно Кери би рокао више Србе па и остале православце, док Буш више "воли" муслиће. Наравно, да се поново питају Холбрук и Олбрајтова мени би правило не мале стомачне проблеме.
Мислим да је једини циљ Америке сада да покупи пинкле са Косова и посвети се другим неуралгичним тачкама. Будимо реални - у САД и ЕУ стабилност на Балкану виде једино у функцији смиривања Албанаца који једини праве проблеме. Они отворено прете и то никоме на Западу не смета.
Једино са чиме се практично слажем је оно што сам означио. Србија мора да тражи компензацију - пре свега у Републици Српској. Ако може Космет да се отцепи, може и Српска.
 
Mea culpa, заборавио сам на Бондстил. Свеједно мислио сам да не желе улазити у нове конфронтације (са шиптарима) да се нешто много политички замајавају, итсл.
Него, добро је што на овом форуму више никоме и не мораш објашњавати Срђине опсервације о заблуделости запада. Све смо то овде давно апсолвирали...
 
I see the bad moon rising... :roll:

05.11.03.BadMoonRising-X.gif


Није лоша та јужњачка утеха;)
 
Krckic:
Sve ono sto smo mi dozivjeli na Kosovu, isto ce se njima desiti na zapadu. U Francuskoj zivi 5 miliona muslimana. U Njemackoj isto. Belgiji, Holandiji takodje...
Kad tad ce se na zapadu desiti sukobi izmedju hriscana i muslimana velikih razmjera.

У Низоземској живи 1 милион муслимана, а на 5. Исто важи и за Белгију.
 
Мислим да запад неможе а не да неће да призна грешку око Косова, јер би то имало велике последице за сам запад те због тога никакво објашњење и разлози за бар заобиласка те грешке са њихове стране није могућ. Нису само Клинтон, Олбрајт, Кларк,Солана и сви други актери те грешке у питању него и Милошевић. Подсетимо се бомбардовања Монте Касина у Другом Светском Рату који је за западни свет важнији од српског Косова, и један други пример Черчил је рекао скоро у исто време да је само мртви Немац добри Немац, и сравнио је Дресден, који је Немачкој био толико вредан колико и Косово Србији. Могао бих наводити још разлога зашто они немогу да исправе њихове грешке али то можда јадном другом приликом.

Вујадин
 
vujadin:
Мислим да запад неможе а не да неће да призна грешку око Косова, јер би то имало велике последице за сам запад те због тога никакво објашњење и разлози за бар заобиласка те грешке са њихове стране није могућ. Нису само Клинтон, Олбрајт, Кларк,Солана и сви други актери те грешке у питању него и Милошевић. Подсетимо се бомбардовања Монте Касина у Другом Светском Рату који је за западни свет важнији од српског Косова, и један други пример Черчил је рекао скоро у исто време да је само мртви Немац добри Немац, и сравнио је Дресден, који је Немачкој био толико вредан колико и Косово Србији. Могао бих наводити још разлога зашто они немогу да исправе њихове грешке али то можда јадном другом приликом.

Вујадин

Ово за Монте Касино не знам, осим што знам да је била јача кланица тамо. Не знам ни Черчил да је рекао оно о Немцима (нисам прочитао његове мемоаре) али сам поприлично сигуран да се није двоумио пред цивилним жртвама непријатеља. Такве опсервације би много боље легле на оним темама где објашњавамо да се не морамо стидети због Сребренице;)

Чињеница је да Запад не може да призна своју грешку. То је као оно у "Догми" - ако се види да систем не функционише, цео један свет се распада. Зато за њих не сме бити грешке. Не сме бити пораза. За ово друго ћемо тек да видимо.

DukeofSerbia:
У Низоземској живи 1 милион муслимана, а на 5. Исто важи и за Белгију.

Ал' с ти неки буквалиста.
Човек је рекао тачан податак - у Француској је 5 милиона муслија, то је скоро 10%, а у Недерланду и Белгији је отприлике исти проценат. Можда највише процентуално их има у Данској. И да данас престане имиграција, имигранти и њихови потомци 2049 биће бројнији од "домородаца".
 
У светлу ове теме једино ми није јасна вест(објављена пре неки дан) да НАТО треба да отпусти око 10 000 војника и да моћници за то треба да обезбеди МИЛИЈАРДЕ ЗА ОТПРЕМНИНУ ТИХ ЉУДИ...???????????? Зна ли неко о чему се ту заправо ради ???
 

Back
Top