Aceton u mokraci

la perla

Obećava
Poruka
51
Molim dr da mi protumaci nalaz dobijen nakon kontrole krvi i urina.Pregled urina :
ph : kis.
bjelancevine ; 0
glukoza : 0
aceton : poz (+)
bilirubin :0
urobilinogen :0
hemoglobin :0
sediment :2-3 E ,1-2l
rij.(ili dij.-nejasno napisano)bakte.

Biohemijske analize:
glukoza : 7,4

Imunohemijske analize :
CRP 1,0
Da li mozete da mi pojasnite aceton poz., od cega se to pojavljuje i sta u ovom slucaju preduzeti?Kako ga dovesti u normalu?Hvala puno.
 
"Pre postavljanja pitanja procitajte ..." lepljiva tema koja stoji da bi ljudi znali sta treba da pitaju i na koji nacin.
U tvom pitanju fali jedna vrlo bitna stvar a to je koliko godina ima osoba za koju se interesujes i da li ima neku hronicnu bolest.
U ovom slucaju , moje pitanje je da li osoba ima dijagnostikovan diabetes iz razloga sto je glukoza u krvi povisena a aceton u mokraci pozitivan.
 
Izvinjavam se zbog nepotpunih podataka.Radi se o muskarcu, 43 godine starom.Konstatovan dijabetes 2, pije tablete Diprian (1ujutro i 1 uvece).Secer u krvi se smanjio u zadnjih 2-3 mjeseca sa 13 na 7.4, ali prvi put je konstatovan aceton u mokraci prije par dana.Na pregledu prije dva mjeseca i prije mjesec dana bio je visi nivo secera, ali nije bilo acetona, pa ako mozete da mi kazete od cega se on pojavljuje i kako se sanira.
 
Zahvaljujem na linku, medjutim posto nisam medicinski radnik trebala bi mi jos neka pojasnjenja.Zasto se aceton u mokraci nije pokazao kad je secer bio povisen(10 ili cak i iznad te vrijednosti), nego sad kad je pao na 7.4?Na ultrazvuku je konstatovan potpuno zdrav pankreas koji ako se ne varam luci insulin.Prilikom tog pregleda je konstatovana masna jetra i to pretpostavljam ima veze sa pojavom acetona u mokraci, ali nije prepisana terapija za masnu jetru.Da li postoji, ili sta treba da se preduzme za regulisanje acetona u mokraci?
 
dr:
Pogledao sam ovo, ali mi treba još par stvari:
1. Kako se tačno treba ponašati prije vađenja nalaza šećera?
Jedni kažu da naveče poslije 8 sati ne treba ništa jesti ni piti da li to znači ni vodu običnu ili mineralnu, a ima i drugačijih mišljenja.
2. Da li se pregledom pod opterećenjem (valjda se tako zove kada se pije zaslađena voda i uzima uzorak svakih 15 min) može sa sigurrnošću utvrditi bolest.
3. Na nalazima sam vidjeo da su normalne vrijednosti za muškarce prepravljene tako da umjesto 6,1 stoji 6,6 zbog čega i koja je normalna vrijednost?
pri vađenju zadnja 4 nalaza u periodu od 1,5 godine (dva puta su to bili pregledi vezani za druge probleme pa se nisam nešto posebno pazio u smislu gore navedenog, ali ujutro nisam ništa jeo) i vrijednosti su bile :7,1 6,5 6,9 6,8
Od simptoma nisam primjetio ništa osim da se ponekad lakše iznerviram odnosno kako bi rekli planem, a to mi se ranije nije dešavalo i ponekad noću pijem tečnost mada to povezujem sa pušenjem ili konzumacijom alkohola. Interesuje me i ta veza alkohol-šećer.
Imam 37 godina i BMI 30.
 
Moze se piti obicna voda u noci pre vadjenja krvi za secer, slobodno, pregledom pod opterecenjem moze se sa sigurnoscu utvrditi bolest. Normalne vrednosti secera su do 6 mmola. Alkohol je jedan od rizikofaktora za ostecenje pankreasa, ostecenje pankreasa neminovno vodi dijabetu. Najzad, ucestalije nocno mokrenje karakteristicno je za pogvsen secer u krvi kao i za dijabet.
 

Back
Top