Mogu li ovo da uzmem?

Lexa

Buduća legenda
Poruka
30.368
Da li vam se dešavalo da vam tuđe dete u kući postavi pitanje iz naslova?
Hehe, da ne bude zabune, ne radi se o kolaču, soku, novcu, ili nekoj sitnici, već o, recimo, nakitu, ili stvarima za koje ste emotivno vezani...
U najboljem slučaju, radi se o igračkama, međutim to su vaše igračke iz detinjstva, jedino što vam je ostalo da date nekom detetu, kada vam dođe u kuću da se igra, i nije vam baš milo da se od toga odvojite...
Kakva su vaša deca po tom pitanju? Kako reagujete u tim situacijama?
Recimo da vas dete to pita nasamo, a vi nikako ne želite da bilo kome date (svoju burmu :lol:, sliku sa zida, ili neku uspomenu...) taj predmet, drugim rečima - on za vas ima veliku vrednost...
Ali dođe nečije dete i pita vas, onako slatko: "Mogu li ovo da ponesem kući?"... :)
Da li vam se desilo da vas nečije dete to pita pred svojim roditeljima, a da oni ne reaguju, ali uopšte?
Naravno da ne krivim dete, samo me zanima kako mu niko nije objasnio da se ne smeju tako tražiti tuđe stvari, ma koliko nebitne i sitne bile... :?
Meni je to jako neprijatna situacija, pa me zanima kako gledate na takve stvari... :)
 
..pa kazi mu kao i nama:
-Ja to mnogo volim i bila bih bash tuzna ako ga vishe ne bih imala,
mozesh da se poigrash SVEE dok ne krenesh kuci i OPET, KAD GOD dodjesh..

..ako ne znaju shta nije pristojno pitati, obichno su u uzrastu
kada rechi svee, opet, kad god, imaju magichno shiroko znachenje..bice zadovoljni..
..ako su veci, razumece poentu..
 
Pa, prilično je velik, ovaj dečak na koga trenutno mislim. Inače se takve stvari dešavaju sa manjom decom, da...
Ali mi nije jasno da njegova majka to pasivno posmatra...
Ima 6 godina, mislim da je dovoljno da zna šta sme, šta ne sme... Tj. mislim da bi moralo da se vidi šta mu je rečeno, a šta nije o istom.
 
..pa kako da zna kada majka pasivno posmatra? :)
..sa shest godina trebalo bi da zna shta znachi da neshto volish i ne zelish da se razdvojish od toga..
..mozda ce mu biti novo samo to shto nece dobiti shta je hteo..ali i to je shkola..
..chim je pitao, znachi da nije bash ochekivao 100% da ce moci da uzme..
..sledeci put ce imati u vidu i to da si ti osoba koja voli svoje sitnice..
..makar morala i da iskarikirash malo celu situaciju sa tvojom nemerljivom ljubavi prema tom predmetu.. :lol:
..ponudi mu neshto drugo umesto toga..ne kao zamenu, nego kao prijateljski poklonchic..
 
Pa lepo te čovek pitao; zamisli da nije. Da je samo uzeo; ili rekao - daj mi!, ili hooćuuu oooovooo!...
Ako pita, stvarno lepo možeš da mu objasniš da ne može da nosi kući.
A mama ćuti; pa OK, on je velik i pitao je tebe. Od tebe očekuje odgovor, i TI i treba da mu odgovoriš.
E sad, da li su ga oditelji trebali naučiti da ne može 'samo tako tražiti tuđe stvari' - po meni on nije ni tražio, samo je pitao; verovatno su ga roditelji naučili da ako poželi nešto tuđe, mora da PITA i on je dečko pitao.
Meni je to sasvim OK.

Mislim da je veći problem što je tebi neprijatno da detetu kažeš ne može, pa očekuješ da to uradi neko drugi umesto tebe. Ali nema veze što je on dete, i njima treba odbiti dosta stvari, sigurno im se to svaki dan i dešava.
 
Izvini, Mačkice, ja ne mislim da je moja dužnost da vaspitavam tuđe dete. Ako ono dođe u moju kuću, na primer, histerično i porazbija prozore iz hira, da li ja treba da ga tučem?
To važi i za sitnice...
To jeste neprijatna situacija, izgleda da se nisi našla u njoj nikada...
Ako već negde vodi dete, morala/o ga je naučiti šta se u gostima ipak "ne sme".
 
Lako je objasniti detetu sa kojim si bliska, ali kako grditi ili objašnjavati nešto detetu nekoga ko ti, recimo, dođe u goste jednom u pola godine?
Istina, i to je bolje (pitati) nego uzeti bez pitanja, a i to se događalo. Posle nekoliko dana roditelji bi vraćali neke gluposti postiđeni...
Pa, ipak, ovde je situacija neprijatna po osobu koja je pitana.
 
Izvini ti Lexa, ali ja ne vidim u čemu bi trebalo da se ogleda tvoje vaspitanje tog deteta:? Niti vidim sličnost pitanja može li nešto dobiti sa razbijanjem prozora:?

Meni jedna mala od 4 godine redovno traži šminku iz torbe. i ja joj svaki put kažem - evo, namazaću ti (namirisati te), ali i meni će posle trebati ne mogu da ti dam.
Jel' to slična situacija?
Ne očekujem od njene mame da to kaže umesto mene; niti mi je neprijatno. I ne mislim da je mala nevaspitana. Ona pita, ja ne dam i mir:wink:
 
Lexa:
Izvini, Mačkice, ja ne mislim da je moja dužnost da vaspitavam tuđe dete. Ako ono dođe u moju kuću, na primer, histerično i porazbija prozore iz hira, da li ja treba da ga tučem?
To važi i za sitnice...
To jeste neprijatna situacija, izgleda da se nisi našla u njoj nikada...
Ako već negde vodi dete, morala/o ga je naučiti šta se u gostima ipak "ne sme".

jao bre lekso ne komplikuj, leba ti..ne možes tako malo dete unapred nauciti sta sve ne sme...i sasvim je ok lepo mu sa smeskom reci da nesto ne dira...ne vaspitavas ga ti , bre...i deca poslusaju, nema tu problema..ako ne poslusa, onda mamici kažeš-hoces li molim te tvom zlatu reci da mi vrati moju kinesku figuricu, vrlo je lomljiva..ako mama i dalje ne reaguje, razvalis je necim poglavi, i oboje izbacis kroy prozor:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

e stvarno idem da spavam:roll: :D ;)
 
Pa ne komplikujem, ja sam postavila jedno prosto pitanje, koje opet bolje da nisam postavila...
Blago vama kada takve stvari tako lako i lepo rešavate, je ih ne rešavam lako jer nisam majka, pa ne umem sa decom. Valjda.
Ali njihove majke valjda umeju sa njima.
I, Mačkice, ne moraš skretati pažnju na to da je razbijanje prozora ekstremniji slučaj, kada sam lepo napisala: To važi i za sitnice...
I nije dete baš "tako malo".
Bre, stalno dolazi i nešto traži. A mama sedi i gleda, njoj je to normalno.
mackica ns:
A mama ćuti; pa OK, on je velik i pitao je tebe. Od tebe očekuje odgovor, i TI i treba da mu odgovoriš.
Evo zašto ga, bre, vaspitavam. Pa ja treba da stanem i da mu objašnjavam zašto ne može tako da prisvaja tuđe stvari. OK, hoću ja to, ako već znam dete i ako mi je rod, ali ne mogu istovremeno to da objašnjavam i njemu u njegovoj majci, koja gleda u mene i sama očekuje odgovor...
Da zlo bude veće, takvi ljudi, kao njegova majka, na primer, obično posle gunđaju "Lexa nije htela da mu daaa, obična igračka, šta će njoj?!" :roll:
I sad će neka od vas - šta te briga šta oni gunđaju, sa takvim ljudima se ne treba ni družiti, i vrtimo se u krug...
E, pa takvi su ljudi po pravilu stariji od mene, i ako ja nešto progunđam, obično postajem "nevaspitana". Stariji je uvek u pravu, to se zna.
 
E izvini sto ti miniram temu...al kad sam video naslov......ja mislio ti konacno prsla....poverovala da je ovo RL.....kao "dajte mi ovo ovde....jel smem?" :lol:
Btw.,ja sam se ko mali svadjao s roditeljima jer sam im trazio da mi daju hranu iz usta :lol: .......bio sam malikice drcan tada....i ovo se stvarno ne zeyebavam....koji blam jos se secam:"Daj iz usta!""Daj iz usta!"........BRUKA! :lol:
 
Ma, ne vaspitavaš ga ti ako mu ne daš nešto svoje! Ne moraš da mu objašnjavaš šta se sme, a šta ne sme - samo kažeš NE DAM, TO JE MOJE. Ili, kad mama okrene glavu, zapreti mu nešto :mrgreen: Ili kad on traži nešto tvoje, ti kao reci - daću ja tebi, ako ti daš meni - nešto sa čim se igra ili što znaš da voli. I onda kad shvati da nije tako lako odreći se nečega, razumeće i zašto mu ti ne daš:wink: Ili pitaj ga - šta će to tebi; ti imaš (ne znam šta), a objasni mu šta ti radiš sa tim, kao tebi je potrebnije.
Eto, jel' su dovoljno konstruktivni predlozi?

A ako misliš da treba da objašnjvaš mami zašto ne daš... To je već druga stavr, ali njoj valjda možeš da objasniš šta ti zbog čega ima sentimentalnu vrednost. Ili reci (možda i unapred) kako planiraš svom detetu jednog dana da pokažeš čime si se ti igrala, ili odakle i od koga ti je to uspomena...
 
Kad mi dolaze mala deca i tako nesto traze, ako je neka igrackica ili sitnica ja uglavnom dam, mada se uvek desava da majke te dece odmah reaguju i kazu da ne moze. Ali moja cerka je kao ta malecka iz Mackicnog posta. Uglavnom trazi sminku, uglavnom je nasminkaju a nekad i daju neku koja se vise ne koristi da ponese kuci. I ja uvek reagujem jer ne volim da tako pita da ponese kuci nesto sto nije njeno. Ponekad dodje i pita mene "mama jel mogu da ovo ponesem kuci" recimo igracku, i ja kazem "pitaj tog i tog" , da pita dete kod kog smo dosli. I to dete joj naravno ne da da to ponese, i ja joj onda objasnim da je to njegovo da moze da se igra dok je tu ali da ne moze da nosi kuci, jer niko njene igracke ne nosi svojoj kuci. Ali bude neprijatno ponekad, sminka joj je najdragoceniji poklon! Nije se desavalo da trazi nakit, slike, figurice, nesto vredno, jer valjda i tudja deca koja dolaze kod nas to ne traze. A ti mu lepo objasni da ne moze to da nosi kuci i kraj. Nema tu mnogo sta da se prica, on je veliki decak razumece.
 
dešavalo se.
dobro je dok pitaju.
ali kod mene važi pravilo:
ništa ne nosimo od druge dece ( drugih) , i ništa ne dajemo da se nosi!!!
i tačka. kada čujem ono glupo tunjavo a štooooo?
ja kažem zatooooo što nije lepoooooo.
jesam drki, ne volim prenemaganja.
 
mackica ns:
Ma, ne vaspitavaš ga ti ako mu ne daš nešto svoje! Ne moraš da mu objašnjavaš šta se sme, a šta ne sme - samo kažeš NE DAM, TO JE MOJE. Ili, kad mama okrene glavu, zapreti mu nešto :mrgreen: Ili kad on traži nešto tvoje, ti kao reci - daću ja tebi, ako ti daš meni - nešto sa čim se igra ili što znaš da voli. I onda kad shvati da nije tako lako odreći se nečega, razumeće i zašto mu ti ne daš:wink: Ili pitaj ga - šta će to tebi; ti imaš (ne znam šta), a objasni mu šta ti radiš sa tim, kao tebi je potrebnije.
Eto, jel' su dovoljno konstruktivni predlozi?
Ovi su već konstruktivni, videću da iskoristim neki :lol:
Obično se završi pričom WWW, "nećete imati sa čime da se igrate, kada sledeći put dođete..."
Hm...
A lupanje i razbijenje je posebna priča... Razumem i da ostave džumbus i da ponešto razbiju, ali ne razumem kad njihovi roditelji komentarišu "znaš da Lexina mama to ne voli, nemoj da drmusaš tog Bendžamina..."
E, vidi molim te, ko ispada negativac, večito :lol:
Valjda drugi vole kada im nečije dete drmusa cveće... :?
 
Znas Lexa, to me uzasava. Kad krenu da lome, drmusaju cvece, a mame samo gledaju i ne reaguju. Ja uvek u toj situaciji reagujem, ako vidim da doticna mama ne haje mnogo, odmah podviknem u stilu "Nemoj da mislim da ne mogu da te izudaram ako ti je mama tu"! I uglavnom pali. Ali mi dodje da prvo izudaram te mame, deca nisu kriva sto su nevaspitana.
 

Back
Top