Srpsko-Muslimanski odnosi

Mae:
Eeee, ljudi, sve to nije toliko važno koliko je problem što danas ljudi, nemajući (ili, još češće, ne trudeći se) da ponude išta bolje od sebe smatraju da si najveći uspeh u životu postigao što si se rodio u nekoj naciji! Zar je onda čudno stalno polušavanje da se ta nacija pokaže kao najbolja!
I ovaj eremita isto! Ne zna šta će sa sobom pa udari na one koji nisu kršteni- kad je jedan "ovo" a drugi "ono" onda nema puno diskusije, stvar se ne menja, samo je važno dokazati d aje "ovo" bolje od "ono"! Kad ne možeš da izmisliš Penicilin, utvrdiš da si vredniji od ostalih jer si "ovo"! A moj stric sveštenik se zgraža nad ovim objašnjenjima i kaže da pravoslavlju samo još i takvi fale!

Не би Ти била "Мае" да не замајаваш? Ако препричаваш моје постове стрицу овако како их тумачиш и окрећеш тумбе овде - није ни чудо што се Твој наводни стриц згражава... А јеси ли Ти крштена ? :roll: И у којој вери ? 8-)

п.с. Ако је Твој стриц свештеник - не могу да верујем да је ниподаштавао и обезвређивао КРШТЕЊЕ ???
 
########################################################################
..................................................
Свако муслиманско друштво жели да се руководи искључиво Кураном као јединственим духовним и грађанским законом, са произвољним и често пристрасним његовим тумачењем својих кадија и мула - само то већ чини препреке за успостављање жељеног поретка; јер сам Куран, иако у себи садржи неке законе, ипак не може представљати њихов потпуно задовољавајући и исрцпан зборник. - Такву искључиву пристрасност према њему подсјећа нас на поступак другог калифа Омара, који је на питање свог војсковође Амруа о томе шта да ради са величанственом Александријском библиотеком одговорио: "Ако она у себи садржи исто што има и у Курану, она је бескорисна, те је према томе треба спалити; а ако садржи противно Курану, онда је тим прије треба спалити", па је на овај начин у пламену погубљена најдрагоцјенија ризница људских познања, сабирана током мноштва вијекова, у којој је било сакупљено сво учење древних људи. Пресуда ова над образовањем и ученошћу читавог свијета послужила је као камен-темељац и за насљеднике овог калифа; због тога је уобичајена последица ширења Курана увијек било гашење свјетлости науке, са изузетком малог броја њених огранака, и потпуно истребљење умјетности, без обзира на сву вањску славу брзо ширећег се калифата.

инсерт
А.Н.Муравјов

########################################################################

Из овог малог детаља о муслиманима - логично је закључити да је са њима НЕМОГУЋЕ успоставити праве и заисте добре односе - Срби и муслимани могу живети једни поред других - али ЗАЈЕДНО, не, јер муслиманима њихова вера то НЕ ДОЗВОЉАВА !
 
eremita:
Не би Ти била "Мае" да не замајаваш? Ако препричаваш моје постове стрицу овако како их тумачиш и окрећеш тумбе овде - није ни чудо што се Твој наводни стриц згражава... А јеси ли Ти крштена ? :roll: И у којој вери ? 8-)

п.с. Ако је Твој стриц свештеник - не могу да верујем да је ниподаштавао и обезвређивао КРШТЕЊЕ ???

Nisam prepričavala, čitao je čovek, zanimalo me šta misli! KO kaže da je obezvređivao krštenje (eto, kako ti tumačiš moje postove)! Zgrozio se nad stavom!
I stric nije navodni nego pravi, rođeni! a ja, zamisli, nisam krštena!
 
yoyo999:
Ovo cak mozda i jeste istina kod muslimana u arapskim zemljama.
Ali na balkanu mislim da nije sve tako crno i bijelo.
Pa kako onda zivismo do 92 i kako nastadose mjesani brakovi.

То се и ја питам... не знам, можда је одговор у томе што је до 92. диктатуром комуниста вера била сузбијана а народ обезбожен... али данас када погледаш неки снимак из Сарајева где улицама иду са фереџама... нека, хвала... додуше, ја можда нисам добар саговорник јер сам из Бгд. ја овде немам пријатеља муслимана... а неки који су ми познаници само имам комуникацију: добар дан, добар дан... и ништа више... имамо у фамилији у Француској једну рођаку која се удала за муслимана(Мароканца) - али та се више никада неће овде појавити... 8-)
 
Petar_FPN:
eremita,tvoj je stav da se sa muslimanima ne moze ziveti???
mozda ti licno ne mozesh...

Наравно да говорим само у своје име ... никада не би могао живети тамо где је већина муслимана - никада... отишао би у три лепе... мислим, не ради се о било каквој мржњи, једноставно не одговара ми такво окружење... 8-)
 
eremita:
То се и ја питам... не знам, можда је одговор у томе што је до 92. диктатуром комуниста вера била сузбијана а народ обезбожен... али данас када погледаш неки снимак из Сарајева где улицама иду са фереџама... нека, хвала... додуше, ја можда нисам добар саговорник јер сам из Бгд. ја овде немам пријатеља муслимана... а неки који су ми познаници само имам комуникацију: добар дан, добар дан... и ништа више... имамо у фамилији у Француској једну рођаку која се удала за муслимана(Мароканца) - али та се више никада неће овде појавити... 8-)

A između tih sa feredžama hodaju i oni isti ljudi kao ja koji su odrasli uz Disciplinu kičme, kviskoteku, Otpisane, rađani u mešanim brakovima (ili ne, nije ni bitno!) s kojima ja nemam osećaj da postoje ikakve razlike među nama!
a među nama na ulicama Beograda šetaju neki drugi produkti ružnih godina, oboleli na ovaj ili onaj način, zaluđeni ovim ili onim, uostalom, pola moje porodice koja bi se odrekla svakoga ko bi se oženio nekim ko nije Srbin ili Srpkinja pa sve da je švedski kralj, što i nije tako daleko od fundamentalizma (bar za moj želudac)! Nismo se baš svi promenili, nismo baš svi tako podložni ni feredžama, ni novodštampanim istorijama, ni licenciranju na novo uverenje svakih 20-30-50 godina! Da, činjenica je da mnogo stvari izgleda drugačije nego pre 90-e ali, mene više plaše oni osakaćeni, mentalno i fizički, nego ti nafurani na neku novu žvaku! a teše me oni nepromenjeni! A ima ih!
 
Михајло: "КОЈААААААААААААА НЕБУЛОЗАААААААААА
Модератор де овога успавајте".


yoyo999 hvala na podršci, ali kada je u pitanju cyber misionar Mihajlo argumenti koji se pozivaju na toleranciju kao civilizacijsku tekovinu kod njega nemaju apsolutno nikakav efekat. Njegov odnos prema onome koji nema mišljenje kao on, u 16 vijeku je bio opšteprihvaćeni standard.
Inaće radi se o čovjeku koji ozbiljno misli da su Srbi nešto mlađi od ameba i da je Isus došao samo da bi svoju poruku ekskluzivno predao Srbima i SPC.
Ja ne znam šta mu je konkretno zasmetalo u mom postu, možda nabrajanje onih muslimanskih (primjetio sam da je kada su u pitanju druge nacije i vjere pomalo preosjetljiv) časopisa, ali i tu ne treba biti preoštar prema Mihajlu odakle on može znati da se radilo o novinama koje su bile ili prosrpske (kod njega nema prosrpsko.., ili srpsko ili ništa ) ili na liniji zajedništva.
Gdje je on mogao pročitati nešto o negativnoj nacionalnoj identifikaciji ... kod Andersona ili Hobsbauma, ma nema šanse, ko su ti ljudi? Mihajlo odmah shvati da oni po prezimenu nisu Srbi (da su Rusi pa hajde i nekako). Da sam mu rekao da sam to slušao i kod Ekmečića na predavanjima, on bi (pod uslovom da je čuo za njega) doveo u sumnju srpsko porijeklo prof. Ekmečića, jer kako je moguće da bili koji Srbin može misliti nešto drugaćije od Mihajla i njegovih dubokoumnih idejnih izvora na pravoslavnim sajtovima.
On je srcem i dušom protiv demokratije, ali obilato koristi sve njezine prednosti i vjerovatno zna (a možda i ne, jer je nepredvidiv kao i putevi Gospodnji) da ni u kojem režimu ne bi mogao toliko napadati taj režim i ostati slobodan čovjek.
Moglo bi se o Mihajlu još, on je neiscrpna inspiracija, ali sad je već pravo kasno, iako ja znam da Mihajlo ne spava, on je pozvan da bdije nad srpstvom i pravoslavljem, a ko ga je pozvao to samo Mihajlo zna.
 
Hahaha... Interesantan pogled na Mihajla, ali ne zato sto je drugaciji od nasih ( to je nemoguce, zar ne? ) nego zato sto se javlja par sati posle njegova srcana ( nikako i ostroumna ) reagovanja, pa se pitam kako je moguce da neko replicira nekome o necemu sto je nekome postapalica za nesto...:D Doduse, blesava ja, odlazem odlazak van da bih napisala nesto o nekome ko je nekome nesto... Eh...:D
 
Religija je jedna najobicnija obmana....i samo u nemerljivoj gluposti zivota najveci povod za masovno ubijanje ljudi moze da bude borba oko toga za koju laz se misli da je istina(islam ili pravoslavlje u ovom slucaju).Mrznja proistice iz vise razloga.Jedan je neobrazovanost,drugi je nacionalni komunizam koji je gajio pritajene fundamentaliste na svim stranama.......mi sada u svim ex-yu republikama imamo jedan hibridni cudovishni mix izmedju socijalisticke prakse i fundamentalnog nacionalizma.Upravo religija je osnovni stalni i nepresusni ivor mrznje na svim stranama,jer je rat u Bosni kao i na citavom prostoru bivse Jugoslavije bio pre svega verski pa tek onda nacionalni.
 
frozen, malo si predaleko otišao! Vera je vrlo intimni izbor pojedinca i religija suštiski predstavlja jedna oblik verovanja, svaka! Ona sama po sebi nije zlo- neshvatljiva je onima koji nemaju izgrađen odnos prema božanstvu, neophodna onima koji s njom grade svoj sistem vrednosti i, uostalom, sebe same! pogubni deo nastaje zloupotrebom, ne samo verskih razlika nego i mnogo pre, unakazivanjem institucija religije a onda i religijskih opredeljenja! Takva zloupotreba vere nije samo na štetu ljudima druge veroispovesti ili onima koji joj jednostavno ne pripadaju (iako je u današnjem izjednačavanju etničkog i religijskog to postalo maltene nedeljivo al' to mogu da okače mačku o rep!) već je na štetu i onima koji u njoj nalaze ono čemu zaista i služi ili, bolje rečeno, zbog čega postoji! A zloupotrebiti se može svašta, ovo ispada vrlo praktičan objekat! i, baš kao što si i ti pomenuo, slična stvar može se raditi i s ideologijama koje takođe postepeno gube smisao i postaju oružje za ostvarivanje ciljeva potpuno suprotnih ideji iz koje su potekle!
Jednom čoveku daš plemenitu stvar kao što je vera a on od nje napravi vojni poklič, drugom daš budj a on napravi plemenitu plesan!
 
Mae:
Nisam prepričavala, čitao je čovek, zanimalo me šta misli! KO kaže da je obezvređivao krštenje (eto, kako ti tumačiš moje postove)! Zgrozio se nad stavom!
I stric nije navodni nego pravi, rođeni! a ja, zamisli, nisam krštena!

Ето видиш, какав парадокс! :lol: :lol: :lol: Твој "стриц" се толико брине о православљу да чита моје постове и при томе се згражава а у исто време уопште га НЕ БРИНЕ КАО СВЕШТЕНИКА ШТО ТИ УОПШТЕ НИСИ КРШТЕНА. 8-) Боље би му било да Те одведе у цркву и да Те добро пошкропи босиљком и водом - док још имаш времена.

Без љутње, али моје питање о крштењу је управо било постављено зато што сам наслутио да ниси крштена, тј. само са проверавао тачност своје личне приватне анкете коју покушавам да спроведем међу саговорницима под насловом: "Разлика у мишљењу и поимању између крштених и некрштених". 8-)
 
krauterbox:
Михајло: "КОЈААААААААААААА НЕБУЛОЗАААААААААА
Модератор де овога успавајте".


yoyo999 hvala na podršci, ali kada je u pitanju cyber misionar Mihajlo argumenti koji se pozivaju na toleranciju kao civilizacijsku tekovinu kod njega nemaju apsolutno nikakav efekat. Njegov odnos prema onome koji nema mišljenje kao on, u 16 vijeku je bio opšteprihvaćeni standard.
Inaće radi se o čovjeku koji ozbiljno misli da su Srbi nešto mlađi od ameba i da je Isus došao samo da bi svoju poruku ekskluzivno predao Srbima i SPC.
Ja ne znam šta mu je konkretno zasmetalo u mom postu, možda nabrajanje onih muslimanskih (primjetio sam da je kada su u pitanju druge nacije i vjere pomalo preosjetljiv) časopisa, ali i tu ne treba biti preoštar prema Mihajlu odakle on može znati da se radilo o novinama koje su bile ili prosrpske (kod njega nema prosrpsko.., ili srpsko ili ništa ) ili na liniji zajedništva.
Gdje je on mogao pročitati nešto o negativnoj nacionalnoj identifikaciji ... kod Andersona ili Hobsbauma, ma nema šanse, ko su ti ljudi? Mihajlo odmah shvati da oni po prezimenu nisu Srbi (da su Rusi pa hajde i nekako). Da sam mu rekao da sam to slušao i kod Ekmečića na predavanjima, on bi (pod uslovom da je čuo za njega) doveo u sumnju srpsko porijeklo prof. Ekmečića, jer kako je moguće da bili koji Srbin može misliti nešto drugaćije od Mihajla i njegovih dubokoumnih idejnih izvora na pravoslavnim sajtovima.
On je srcem i dušom protiv demokratije, ali obilato koristi sve njezine prednosti i vjerovatno zna (a možda i ne, jer je nepredvidiv kao i putevi Gospodnji) da ni u kojem režimu ne bi mogao toliko napadati taj režim i ostati slobodan čovjek.
Moglo bi se o Mihajlu još, on je neiscrpna inspiracija, ali sad je već pravo kasno, iako ja znam da Mihajlo ne spava, on je pozvan da bdije nad srpstvom i pravoslavljem, a ko ga je pozvao to samo Mihajlo zna.
Прво: измишљаш неку нацију која себе назива бошњацима(нека врста чоколаде?)
Друго: Све што си рекао је историјска лаж:
Срби ПРАВОСЛАВЦИ(ВЕЋИНА)
Срби мухамеданци(мањина)
Срби латини(велика мањина)

Све остало је измишљотина од мислим на југо народе
 
@Mae,upravo tvoj odgovor je pogresna interpretacja......ali nazalost na ovom forumu je zabranjena prica o religiji a posto to nije ni tema i zahteva mnogo duzu pricu ne bi sirio dalje.Ja sam naveo po meni osnovni uzrocnik mrznje na ovim prostorima a to je religija.
 

Back
Top