Ћирилица

neboysha

Zainteresovan član
Poruka
476
Да ли треба да се новим уставом заштити ћирилица као једино и искључиво писмо у Републици Србији, или је треба изједначити са латиницом или је пак укинути зарад латинице. Да ли ми Срби треба да се одрекнемо најсавршенијег писма на свету?
 
Pitam se samo kako Englezi uspješe da stvore onakvu pisanu kulturu sa tako nesavršenim pismom. Šta bi tek bilo da je Šekspir znao ćirilicu?

A sad ozbiljno. Nisam građanin Srbije (iako jesam Srbin), pa neću previše ljudima na ovoj diskusiji da solim pamet. Reći ću samo par stvari. Naravno, ne treba ćirilica da se ukida, kao što ni status latinice ne treba mijenjati. Ne znam zašto smo mi toliko osjetljivi kad je pismo u pitanju? Pisao sam već o tome na nekom drugom forumu, u istoriji ima priličan broj slučajeva da narod, odnosno država, prestane koristiti jedno pismo i preuzme drugo. Govorim o novijoj istoriji. Recimo, Rumuni su tridesetih godina dvadesetog vijeka odbacili ćirilicu, koju su do tada koristili, i u uveli latinicu. Kad je Ataturk u Turskoj vršio reforme, uveo je, umjesto arapskog pisma, latinicu.
I šta se desilo - Turci su i dalje Turci, Rumuni su i dalje Rumuni, samo što bolje komuniciraju sa svijetom.
 
Ne znam razlog zasto bi se ukidala cirilica posto najveci deo populacije pise cirilicom, a latinica se koristi u svakodnevnom sporazumevanju sa svetom kao i u stranim jezicima...
U svakom slucaju ravnopravnost oba pisma
 
Мислим да ћирилица треба да поред државних установа се врати и на улицу и да свака радња има фирму написану ћирилицом! У реду приватно ако хоћеш можеш писати и кинеским писмом. Пример су Грци који неће да пшромене свој алфабет - чак се налази и на еврима!!!!!
 
Neki drugi narodi sa prostora bivse YU su ukinuli cirilicu. Ali i ja mislim da je pametnije da dozvolimo upotrebu oba pisma. Prvo jer bi se nacionalnosti osetile ugrozene, a drugo jer svejedno treba da poznajemo i latinicu zbog Engleskog (i njegovog znacaja u kompjuterima recimo). Naravno da su pametniji oni koji znaju vise...
 
Prednost cirilice kao naseg pisma, koje je, uzgred receno, jedno od najsavrsenijih, dakle natpisi, dokumenti, sve vaznije cirilicom, a latinica da ne zakrzlja, naprotiv, treba da cuvamo tu prednost sto imamo i jedno i drugo.
 
meni je besmisleno uopshte i razmishljanje o ukidanju latinice :shock:, cirilicu u zhivotu nisam pisala (sem na svakom drugom pismenom, kad se insistiralo na tome), nit privatno poznajem ijednu osobu koja pishe cirilicom, a sto se dokumenata tiche mislim da je besmisleno ogranichavati upotrebljivost istih samo na ljude koji instistiraju na cirilichnom pismu, poshto u ovoj zemlji postoje ljudi kojima je i pored poznavanja srpskog jezika to pismo potpuno strano

a ako bi neko bio ljubazan da mi objasni po chemu je to cirilica tako savrshena, bila bih mu zahvalna (nema smisla da iko zhivi u ovakvom neznanju )
 
Због изузетне ликовности и лепоте древног словенског писма

У различитим периодима се српски стандардни језик писао ћирилицом, глагољицом, латиницом и арапским писмом.


Veliko je bogatstvo naroda kada u standardnom jeziku može da koristi dva pisma, ćirilicu i latinicu. Koristim ćirilicu u službenom obraćanju. Privatno se služim sa oba pisma. Često se dešava da moram da koristim ćirilicu. Nemam ništa protiv. A tu je i translit za komp, Bog ga poživeo :lol:

Бајрон је сваке вечери пред спавање читао ћирилицу.
"Да би одморио очи" - тако је говорио
 
raindog:
meni je besmisleno uopshte i razmishljanje o ukidanju latinice :shock:, cirilicu u zhivotu nisam pisala (sem na svakom drugom pismenom, kad se insistiralo na tome), nit privatno poznajem ijednu osobu koja pishe cirilicom, a sto se dokumenata tiche mislim da je besmisleno ogranichavati upotrebljivost istih samo na ljude koji instistiraju na cirilichnom pismu, poshto u ovoj zemlji postoje ljudi kojima je i pored poznavanja srpskog jezika to pismo potpuno strano

a ako bi neko bio ljubazan da mi objasni po chemu je to cirilica tako savrshena, bila bih mu zahvalna (nema smisla da iko zhivi u ovakvom neznanju )

To je problem vas koji ne pisete cirilicom.Licno na kompu kucam latinicom jer tako brze radim, ali kada koristim olovku obavezno ide cirilica.
Cirilica je prvo srpsko pismo i bas zbog toga sto je prvo, najsavrsenije pismo na svetu, bas zog toga sto je radjeno ama bas sve da se cirilica otudji od srpskog naroda(sto je dobrim delom i uradjeno) cirilica treba da ima prednost nad latinicom.
Ni u kom slucaju nisam za ukidanje latinice, ali jednostavniji, lepsi i stariji imaju prednost!!!
 
neboysha:
Да ли треба да се новим уставом заштити ћирилица као једино и искључиво писмо у Републици Србији, или је треба изједначити са латиницом или је пак укинути зарад латинице. Да ли ми Срби треба да се одрекнемо најсавршенијег писма на свету?
to sa ukidanjem jednog ili drugog je glupost.
ravnopravnost,pa nek svako pise kako voli :D
 
neboysha:
Да ли треба да се новим уставом заштити ћирилица као једино и искључиво писмо у Републици Србији

Da,pošto smo došli dotle da nam se rugaju što koristimo ćirilicu. :evil: ja lićno ne mogu da koristim ćirilicu,zbog raznih stranih foruma koje posećujem.
 
meni je problem
ispomesaju mi se , . ; : ' " ? / i ostalo
i iz estetskih razloga - na netu vise volim latinicu (znam, malo je uvrnuto)

u svakom slucaju cuvajte jezik time sto cete nauciti da se "ne znam" pise odvojeno, da se "sa mnom" pise odvojeno, da se "ici cu" pise odvojeno, i jos neke osnovne stvari iz pravopisa, a ne time sto cete zabranjivati latinicu, koja je toliko rasporostranjena i prakticna...
 

Back
Top