vrtoglavica

maša

Zainteresovan član
Poruka
300
probudila sam se pre par dana sa nenormalnom vrtoglavicom.Naglo sam ustala jer sam se jako uplašila. U sedećem položaju nije je bilo no kada sam ponovo probala da legnem užasno mi se vrtelo. To traje evo već par dana kada hodam i sedim nema je ali kada legnem i dignem glavu u vis STRAŠNO je.Davala sam laboratoriju (osnovne analize ks,se,hgb,le,glikemija) i sve je ok.Išla na ORL i tamo je navodno sve ok. U utorak idem da izvadim zub koji me boli u korenu,ne znam da li to može biti uzrok, zadnjih petnaestak dana redovno pijem 1 do 2 brufena dnevno. Ići ću i do neurologa i oftalmologa (inače nosim naočare,strabizam od rodjenja,oko operisano 83.godine).Imam 30 godina, nemam neki naročit stres, pravilno se hranim, spavam 7-8 sati u toku noći, pušač sam, nemam glavobolje, ne boli me vrat niti kičma, u stvari ne boli me ništa sem zuba.Jako sam uplašena, šta bi moglo biti????
 
ja imam isto to, i ako pitas ove ovde "doktore" mene su dijagnozirali sa mentalnom nestabilnoscu pa ti vidi:)
ali mozda kod tebe nije to...kod mene je sizofrenija u pitanju [ ne po meni:))), a kod tebe nesto drugo, jer ja sam beba, ti si masha...videcemo sta ce da kazu:)))
poz:))))

ps, i pazi sta pises....:)))
 
maša:
probudila sam se pre par dana sa nenormalnom vrtoglavicom.Naglo sam ustala jer sam se jako uplašila. U sedećem položaju nije je bilo no kada sam ponovo probala da legnem užasno mi se vrtelo. To traje evo već par dana kada hodam i sedim nema je ali kada legnem i dignem glavu u vis STRAŠNO je.Davala sam laboratoriju (osnovne analize ks,se,hgb,le,glikemija) i sve je ok.Išla na ORL i tamo je navodno sve ok. U utorak idem da izvadim zub koji me boli u korenu,ne znam da li to može biti uzrok, zadnjih petnaestak dana redovno pijem 1 do 2 brufena dnevno. Ići ću i do neurologa i oftalmologa (inače nosim naočare,strabizam od rodjenja,oko operisano 83.godine).Imam 30 godina, nemam neki naročit stres, pravilno se hranim, spavam 7-8 sati u toku noći, pušač sam, nemam glavobolje, ne boli me vrat niti kičma, u stvari ne boli me ništa sem zuba.Jako sam uplašena, šta bi moglo biti????


Po svemu napisanom, najverovatnije se radi o stanju koje se naziva pozicioni benigni paroksizmalni vertigo, prosto receno benigna na-mahove vrtoglavica, koja zna cesto da bude uzrokovana zahvacenoscu vestibularnog nerva i sistema nekim od virusa koji uzrokuju infekciju gornjih disajnih puteva. Ako si imala neku prehladu proteklih dana ili nedelja, ako ti curka nos ili se oseca kilavije nego inace, verovatno te je zakacio neki virus i ovo je posledica toga. Dakle, obrati se naravno i oftalmologu i neurologu svog mira radi, ali sudeci prema navedenim informacijama skoro da sam sigurna da se radi o gore navedenom poremecaju.
 
najlepše vam hvala na brzim odgovorima.Zaista, već 15 ak dana mi curka nos i to samo leva nozdrva.Nije mi ništa i tek iz čista mira počne da curi, to traje ili nekih pola sata sat i prodje samo po sebi ili izduvam nos i to je to. Inače, primetila sam u isto to doba kada je počeo nos da curi i da me je blago bolelo levo uvo, medjutim pošto me boli zub isto toliko pijem brufene i sada sama pretpostavljam da sam možda brufenom prikrila bol a da je upalni proces ostao.ORL lekar mi je rekao da odem do neurologa pa ako je tamo sve ok a vtroglavica ne prodje da dodjem ponovo da mi odradi neke detaljnije analize (čudi me da nije odmah to uradjeno a rekla sam i za nos i za uvo). Vama u svakom slučaju hvala, sutra vadim zub pa ću videti šta će biti dalje.
WW molila bih Vas da mi kažete ako postoji pravilo koliko dugo može ovo potrajati, jer jako je neprijatno. Hvala i pozdrav
 
Bebo, da li ste pušač? Imala sam isti problem pre dve tri godine (trajalo je 3 meseca) i već sam bila ubedjena da me jede čika raka i nikako nisam smela lekaru.Onda sam počela da svakog dana izbacujem po jednu namirnicu koju koristim svakog dana. Počela sam od hleba, zatim nisam pila vodu, pa sam izbacila kafu i na kraju PROMENILA cigarete, a ne PRESTALA da ih koristim i sve je prošlo.Onda sam posle par dana ponovo probala stare cigarete i sve se navratilo tako da sam shvatila da sam se verovatno prezasitila te vrste. Baš bih volela da mi se desi ponovo isto ali da mi se smuči svaka vrsta.Inače, bilo je zaista strašno,užasna nemoć, mučnina, nagon na povraćanje kad vidim hranu a obožavam da jedem i uvek sam gladna, nisam mogla ni da šetam, toliko sam se osećala umorno i imala osećaj da ću se svakog trenutka onesvestiti.Tako, ako ste pušač promenite ako ne možete da prestanete.
Srećno i pozdrav
 
pikax:
Beba_ Toronto, pa ti se obrati "pravim" doktorima...prosto....
a ko

a ko kaze da nisam
i sta ce ti "pravim" pod navodnicima
stigla sam do pravog doktora konacno, sad sam ok, ili bar na putu da budem ok...

i recite toj amerki da mi se javi , da joj preporucim pravog doktora umesto ove gomile frizera ovde i u usa
 
maša:
Bebo, da li ste pušač? Imala sam isti problem pre dve tri godine (trajalo je 3 meseca) i već sam bila ubedjena da me jede čika raka i nikako nisam smela lekaru.Onda sam počela da svakog dana izbacujem po jednu namirnicu koju koristim svakog dana. Počela sam od hleba, zatim nisam pila vodu, pa sam izbacila kafu i na kraju PROMENILA cigarete, a ne PRESTALA da ih koristim i sve je prošlo.Onda sam posle par dana ponovo probala stare cigarete i sve se navratilo tako da sam shvatila da sam se verovatno prezasitila te vrste. Baš bih volela da mi se desi ponovo isto ali da mi se smuči svaka vrsta.Inače, bilo je zaista strašno,užasna nemoć, mučnina, nagon na povraćanje kad vidim hranu a obožavam da jedem i uvek sam gladna, nisam mogla ni da šetam, toliko sam se osećala umorno i imala osećaj da ću se svakog trenutka onesvestiti.Tako, ako ste pušač promenite ako ne možete da prestanete.
Srećno i pozdrav

meni su rekli da pretpostavljaju da imam infekciju unutrasnjeg uveta i posto je virus prakticno u glavi, on izaziva ove grozne simptome, vrtoglavicu itd, a stvar je inace bezopasna i proci ce sama od sebe.....
inace simptome mozes da imas ovakve i ako si imala trovanje hranom, od stomaka....
inace ovo mogu da budu simptomi i mozdanog udara i tumora na mozgu posebno jer meni trne telo, posebno leva strana, ali da ne preterujemo, moze da bude milion stvari:))
ja mislim da je virus..sasvim bezazlena stvar:)
 
maša:
najlepše vam hvala na brzim odgovorima.Zaista, već 15 ak dana mi curka nos i to samo leva nozdrva.Nije mi ništa i tek iz čista mira počne da curi, to traje ili nekih pola sata sat i prodje samo po sebi ili izduvam nos i to je to. Inače, primetila sam u isto to doba kada je počeo nos da curi i da me je blago bolelo levo uvo, medjutim pošto me boli zub isto toliko pijem brufene i sada sama pretpostavljam da sam možda brufenom prikrila bol a da je upalni proces ostao.ORL lekar mi je rekao da odem do neurologa pa ako je tamo sve ok a vtroglavica ne prodje da dodjem ponovo da mi odradi neke detaljnije analize (čudi me da nije odmah to uradjeno a rekla sam i za nos i za uvo). Vama u svakom slučaju hvala, sutra vadim zub pa ću videti šta će biti dalje.
WW molila bih Vas da mi kažete ako postoji pravilo koliko dugo može ovo potrajati, jer jako je neprijatno. Hvala i pozdrav

Moze da traje i po par nedelja do par meseci, u zavisnosti koliko je dobar tvoj imunitet. Dakle, neprijatno jeste, ali je i prilicno bezopasno ako se zaista radi o stanju koje sam ovde pretpostavila. Samo bez panike.
 
moze biti i centar za ravnotezu
moze biti i okostavanje
moze biti malokrvnost
moze biti i od niskog pritiska
moze da bude i na nervnoj bazi, kako kazu neka od neuroza......
moze da bude i od ociju...........ali sigurno da ima neke veze sa kicmom i vratnim delom kicme...jer cim hodas i sednis nista.....a kada se pomera telo i glava onda pocinju i one.......

srecno!!!!!!!!!!
 
Koliko je vrtoglavica bezopasan simptom?

25/12/2005


Deci je veoma zabavno da se besomucno vrte u krug dok im se cela prostorija ne pocne da vrti u glavi ali kasnije tokom života vrtoglavica nije prijatan osecaj.

Vrtoglavica se kao rec koristi za razna stanja od osecaja nesvestice ili lebdenja do osecaja iznenadne slabosti, gde ja najintenzivniji osecaj da se okolina mrda ili okrece.

Osecaj za ravnotežu zavisi od obrade raznoraraznih informacija koje dospevaju u mozak od ociju, nervnog sistema (senzorni nervi koji se nalaze u koži, mišicima i zglobovima koji šalju podatke u mozak o pokretima i položaju tela) i unutrašnje uvo(nadgleda pokrete glave-rotaciju i pokret gore-dole). Vrtoglavicu ili gubitak ravnoteže prouzrokuju: nemogucnost mozga da obradi signale sa svih ovih lokacija, ukoliko su informacije kontradiktorne ili ako senzorni sistem ne funkcioniše kako treba.

Postoje mnogi potencionalni uzroci vrtoglavice:

Vrtoglavica - neispravan osecaj za pokret ili okretanje tela - je najcešci tip vrtoglavice, pogoršavaju ga ustajanje ili kretanje a u najizraženijem obliku može prouzrokovati mucninu i povracanje. Najcešce nastaje zbog problema sa nervima ili zbog strukture mehanizma balansa u unutrašnjem uvetu (vestibularni sistem), koji je osetljiv na pokrete i promene u položaju glave, kao i abnormalno ritmicno kretanje oka nistagmus.

Najcešci oblik vrtoglavice koja se javlja kao intenzivne, kratkotrajne epizode vrtoglavice povezane sa promenom položaja glave koje se najcešce pojavljuju tokom okretanja u postelji ili posle ustajanja iz kreveta cesto nastaju usled poremecaja vestibularnog sistema. Lekari ne znaju tacan uzrok ovoj pojavi ali može biti prirodana posledica starenja ili povreda glave.

Uzrok može biti i zapaljenje unutrašnjeg uveta usled virusne infekcije a pored simptoma zapaljenja uveta prate ga intenzivni napadi vrtoglavice, cesto praceni mucninom i povracanjem i ovo stanje može potrajati nekoliko dana.

Menierova bolest, koju karakteriše nakupljanje tecnosti u unutrašnjem uvetu. Može zahvatiti odrasle bez obzira na životnu dob a karakterišu ga iznenadne epizode vrtoglavice koje mogu potrajati 30min. do više od jednog sata. Ostali simptomi su osecaj punoce u uvetu, zujanje ili zvonjavu i gubljenje sluha na mahove.

Akusticni neurom je benigni tumor na akusticnom nervu koji povezuje unutrašnje uvo sa mozgom a simptomi su vrtoglavica, gubitak ravnoteže i gubitak sluha.

Osecaj slabosti, nesvestice, medicinski nazvan presinkopa

Za presinkopu je karakteristican osecaj nesvestice i slabosti bez gubljenja svesti, propracen mucninom, bledocom kože. Uzroci za ovakvo stanje mogu biti:

Nagli pad krvnog pritiska usled koga se javlja osecaj lebdenja ili blage nesvestice, može se pojaviti posle sedenja ili naglog ustajanja. Uzrok može biti nedovoljna kolicina krvi koja iz srca ide u mozak usled arterioskleroze, kardiomiopatije (oboljenje srcanog mišica), usled aritmije (nepravilan ritam srcanih otkucaja). Uzrok može biti i anemija (nedovoljan broj crvenih krvnih celija).

Gubitak ravnoteže - diskvilibrijum - koga karakteriše gubitak ravnoteže ili osecaj nesigurnosti tokom hoda, može nastati usled: problema sa unutrašnjim uvetom, pracenih osecajem lebdenja, osecaja težine u glavi i osecajem nesigurnosti u mraku.
Nepravilnosti balansa mogu nastati usled oštecenja nerava nogu (periferna neuropatija), cesta je kod starijih osoba. Problemi sa mišicima i zglobovima (artritis)mogu doprineti gubitku ravnoteže.
Osecaj lebdenja pracen senzacijom da vam se okrece u glavi može biti uzrokovan oboljenjima unutrašnjeg uveta, anksioznim stanjima kao što su napadi panike, strah od zatvorenog iotvorenog prostora kao i hiperventilacija tj. ubrzano duboko disanje.

Vrtoglavica je najcešce bezopasan simptom i nestaje sama od sebe. Ponekada može biti simptom nekog ozbiljnijeg oboljenja pa ako je pracena i nekim drugim simptomima treba se što brže javiti lekaru koji vas može dalje uputiti specijalisti. Neke vrtoglavice nastaju usled starenja (stare krvni sudovi i nervi), protiv cega se nemože ništa narocito uraditi sem nauciti da se živi sa tim.
 
E baš ste zlatni.Ja se prepoznala u jednoj od ovih strahota, u onoj kada spavam pa se okrenem u snu i onda mi se okrene i san i soba i ceo svet ali zaista brzo prodje. Nemam mučninu,niti bilo kakav drugi poremećaj tipa drhtanja, malaksalosti, ukočenosti,malokrvnosti,hipotenzije,hipoglikemije, nadam se i da ne starim već, ne trnem.ma super se osećam sem što nemam želju za snom a jako mi se spava i mnogo volim da spavam ali kad znam šta me čeka baš mi krevet teško pada. Juče sam izvadila zub,ali ne onaj koji me boli već drugi(za ovaj koji me boli dr.mi traži snimak),sada pijem orvažil, u ponedeljak idem do neurologa i oftalmologa pa videćemo. Nadam se da ste u pravu i da nije ništa strašno mada je zaista jako neprijatno i nimalo mi nije milo što je WW rekla da će trajati toliko dugo.U svakom slučaju hvala na odgovorima jako su ohrabrujući. Pozdrav
 
maso, mi imamo anxiety od cigara i nezdravog zivota:)
to mi je tek sad postalo jasno:)
dosli mi rezultati, tiroidna zlezda, krv, test na otrove i droge, i rezultati su mi sjajni:)
ali dobila sam lek za anxiety, anti-depresiv i pocela da pijem, i pocela da jedem a nisam mogla da progutam hranu mesec dana, jedva da sam jela nesto, oslabila sam 5 kg..
sad moram da se gojim:)
ljubitj tebi:)
 
bebo,drago mi je da se osećaš bolje i ja bih volela da i meni moj vertigo prodje brzo. Ajd sad ide valjda (ovde kod nas) lepo vreme pa idemo u šetnju u prirodu i da malo smanjimo ako ne možemo (a možemo) da prestanemo da pušimo i da se vidimo na nekim veselijim temama.Pozdrav i srećno.
 
dr:
Bebo mislim da dugujes nekome ovde izvinjenje...

kome?
ja?
ja ne dugujem nikome izvinjenje, jer nisam osoba koja vredja druge,
i to ceo forum zna...
ako hoces mogu da ti dovedem najmanje 20 forumasa da ti to potvrde i da malo pregledaju topike da ti objasne ko duguje kome izvinjenje..
mozda ti meni, jer podrzavas nekog ko me vredja bez razloga...i mozda taj neko
ali ja nikoga nisam napala, ja sam se samo branila od napada.....
i ako me bilo ko zakaci opet, branicu se opet...

Pozdrav!
Peace!
 
Mozete li da mi odgovorite sta se desava sa mnom?
Pre par dana sam imao vrtoglavicu, tacnije problem da fokusiram predmete koje posmatram pri naglom pomeranju polozaja glave. Malo su mi trnule sake, a na trenutke diskretno i koza lica.Osecam ukocenost u vratu, a na poslu sedim 6 sati za kompjuterom. Sve je ovo bilo praceno i napadima mucnine.Sada je proslo sve, osim nesigurnog hoda.Mogu i da stojim na jednoj nozi i svasta da izvodim bez problema, ali kad hodam imam utisak da noge jedno 20% autonomno hodaju. Nekako mi je hod lelujav, imam utisak kao da noge odskakuju od povrsine,narocito kada gledam u stranu.Ponekad i dok sedim imam utisak da su mi pokreti drhturavi.
Sta bi moglo da bude, na sta ovo najvise lici i koje bih analize trebalo da uradim?
 

Back
Top