vrtoglavica

Imam 26 godina, i isti problem sa vrtoglavicom i zanosenjem. Dve godine idem kod lekara. Prvo je to bio Neurolog, pa ORL, oftamolog, pa sam isla na snimanje kicme, pa na dopler krvnih sudova vrata, zatim na CTG... dok na kraju nisam stigla i u Kamenicu na magnetnu rezonancu, na kojoj su otkrili da imam cistu u sinusu, ali su takodje rekli da ona nije uzrok mojih vrtoglavica. Na kraju se ponovo vratim kod neurologa i ona kaze da patim od AGORAFOBIJE (strah od otvorenog prostora), sto je skroz suludo. Jos nesto, da li ta cista moze da predstavlja neki ozbiljan problem, jer bas na tu operaciju ne bih isla?!
 
KAo sto rekoste - jedino jos tamo niste bili. Fizioloski ste zdravi i nema ni jednog (telesnog) razloga niti funkcionalnog poremecaja koji bi mogao da izaziva vrtoglavice i zanosenja (pod uslovom da su krvna slika i pritisak u redu, ali posto ste se podvrgli svim mogucim i nemogucim neinvazivnim i invazivnim ispitivanjima koja postoje, pretpostavljam da Vam te sitnice nisu promakle). Sto ce reci da je problem na nervnoj bazi odnosno psihicke prirode, i da je neurolog u pravu sto smatra da je tako i sto Vas salje kod psihijatra. Ja se samo slazem sa koleginicom, i ne vidim zasto je to tako strasno: strasnije je da somatizujete neke unutrasnje nesvesne konflikte i napetosti i imate vrtoglavicu, nego da na primer otkrijete da imate tumor mozga? Ne razumemm cemu tolko zaprepascenje i dramatizacija.
 
anjaiva nemoj da se ljutiš na WW, ako je sve gore navedeno ok onda je verovatno neki problem što bi se reklo u glavi. Nije strašno posetiti psihijatra, u celom svetu je to skroz normalno, mi smo malo narod pun predrasuda po svim živim pitanjima pa se odmah ljutimo bez veze. Ja sam počela ovu temu pre skoro dve godine. Tada su mi se prvi put javile vrtoglavice. Istraživala sam čime ih izazivam i zaključila da su u pitanju mirisi oni koji idu u struju za osvežavanje prostora, jer kad god mi je to uključeno u struju ja dobijem napade vrtoglavica, toliko sam poverovala u to da sam to izbacila iz kuće, i jednom prilikom sam pušila puno i upalila mirišljavu sveću koja je gorela pored mene i verovala ili ne ponovo te noći dobila vertigo. Vidi da nemaš ti nešto tog tipa u kući ili na poslu. Drugo, u mom istraživanju, došla sam do zaključka da mi se vrti užasno pred menstruaciju nekoliko dana a ja se inače lečim od steriliteta, tako da mi je svaki ciklus bio nada do neba, pa mislim da sam ipak iz glave dozvala vertigo, u stvari kad nešto iščekujemo logično je da se stegnemo skroz, onda prekinemo cirkulaciju i naravno jave se vrtioglavice te u tom slučaju treba posetiti bez razmišljanja psihijatra. Poslednji put mi se vrtelo u oktobru mesecu, bilo je jako jako napeto, jer sam za sledeći ciklus imala zakazanu operaciju na kojoj je trebalo odstraniti moje jajovode. Znači svu nadu ovog sveta sam imala da ćću u tom ciklusu zatrudneti jer mi je skroz bilo jasno da ako tog meseca dobijem mogu zatrudneti samo putem vantelesne oplodnje. Naravno, dobila sam, jajovode više nemam, spremam se za vantelesnu ali sam totalno opuštena i bez vrtoglavica evo već četiri meseca. Znaš, opustila sam se, znam da nemam šta da očekujem i to je to. Mislim da ću u program ući brzo tako da se i ponovnim vrtoglavicama nadam u iščekivanju pozitivne teta beta! Znači, psiha je strašna stvar, razmisli dobro da li imaš neki malo veći problem i bez oklevanja podeli to sa stručnim licem.
p.s. ja išla, ali se niko nije hteo baviti mojim problemom, valjda nisam naletela na pravog. Jako mi je žao zbog toga, sad kao nešto izigravam samoj sebi psihića, pričam sama sa sobom, ubedjujem sama sebe, krenula sam redovno na pilates, kažu da je on zakon za vertigo i tako...........
 
i da, zaboravih ti reći da sam koristila čaj ginko bilobe, jako mi je pomogao, mesecima sam bila bez vrtoglavica, i čim počne da me manta ja se dam na ginka i vrlo brzo prodje.
 
Masa, ma nisam ja ljuta, samo sto mi to deluje tako ludo. Nervoza je tu stalno pa sa njome i vrtoglavica, verovatno to ide jedno sa drugim. Samo sto su vrtoglavice svakodnevne.
 
Veruj mi da je ta tvoja vrtoglavica "iz glave". Ja vec duze vreme idem na psihoterapiju zbog panicnih poremecaja i vrtoglavica mi je jedan od glavnih simptoma. Kada god se nadjem u konfliktnoj situaciji pocne da mi se vrti u glavi i hvata me nestabilnost. To prodje za par dana, nije strasno, samo je malo neprijatno. Idi kod psihologa, prijace ti sigurno.
 
agorafobija se uspesno leci uz pomoc bihevioralne terapije i medikamenata. Rade se vezbe kojima se vraca sampouzdanje pacijenta. Vrtoglavice su prateca pojava panicnih napada jer u tom trenutku krv pumpa jace zbog reakcije bori se i bezi. Treba da naucis da se boris sa strahom, da ne bezis iz neprijatnih situacija i da ih savladavas postepeno. Ako budes odlagala odlazak kod strucne osobe simptomi se samo pogorsavaju i strah je veci.
Samo napred...uspeces. Preporucujem ti knjigu Vladana Starcevica Bez straha o strahu, panici i fobiji koju mozes da kupis na Platou. S ponosom naglasavam da sam prevazisla agorafobiju. Potrebno je puno rada, strpljenja i vremena.
Fobija i ludilo nemaju veze jedno sa drugim da odmah otklonis sumnje. Fobiju ima svaki covek, agorafobiju uglavnom imaju zene. Moj topli savet je da sto pre razgovaras sa nekim. Ako ti je potrebna pomoc posalji private message pa cu ti dati brojeve telefona osoba koje mogu da ti pomognu.
Svako dobro sve je izlecivo
Ljubim Ivana
 
Slazem se sa gornjim da se treba leciti i da se fobije danas uspesno tretiraju - cak i u retkim slucajevima gde simptomi ne mogu da se uklone mogu da se znacajno ublaze a covek moze da nauci kako da zivi sa njima normalno.

Naravno, nije tacno da svaki covek ima fobiju.
 
Ti se nikad u zivotu nicega nisi uplasila? Nemas strah ni od cega? Uz duzno postovanje prema tvom misljenju i stavu, ovo sto sam napisala je cinjenica. Svaki drugi covek pati od neke vrste fobije. Fobija je samo jak strah. Necu da vrsim prepisku, zelim da pomognem nekome ako je moguce. Nisam psiholog ali sam edukovana za prevazilazenje agorafobije. Simptomi agorafobije mogu u potpunosti da se uklone, i da se najznacanije ublaze u smislu da se vise uopste simptomi ne pojavljuju. Nakon upale pluca covek zivi normalno isto tako i posle agorafobije. Necu vise odgovarati na ove postove. Smatram da je ovaj post upucen samo i iskljucivo kompetentnim osobama koje imaju prava da dele ovakve savete. Ovo nisu male stvari niti stvari za salu. Postovanje

Ja jesam kompetentna osoba, a ti nisi u pravu, i to sto si napisala nije cinjenica. u redu je sto si ti edukovan pacijent, svaki drugi covek ne pati od 'neke fobije' inace bi imali punu psihiojatriju fobicara, a fobija NIJE samo 'jak strah'. Naravno da se od necega svako uplasi. RAzlika izmedju fobije i (jakog) straha jeste upravo u tome sto kod fobijskih strahova predmet straha nije u spoljasnjoj sredini i ne radi se o realnom strahu. Svaki fobicar ce to reci, pa i ti, ako razmislis: da se on ne plasi spoljnjeg prostora jer on ZNA da spoljnji prostor (mosta, zutobus, guzva ljudi na pijaci) NISU RELANO OPASNI. Ali se fobicar ipak plasi. Toliko da ga taj strah paralise da udje u autobus, na most, na pijacu, na ulicu - jer se plasi da ce umreti, poludeti, izgubiti kontrolu, pasti a nikog nece biti da mu pomogne. Fobicar (ukoliko se ne radi o psihoticnim strahovima) adekvatno testira realnost i ZNA da autobus nije nesto cega treba da se plasi. On se plasi svojih vegetativnih simptoma (lupanja srca, gusenja, vrtoglavice) i onoga sto bi moglo d amu se desi, strah je iracionalan..

Fobicni strahovi ni u kom slucaju nisu samo jaki strahovi. To su strahovi u kojima OBJEKAT ZASTRASIVANJA nije realno opasan a fobicar ga tako dozivljava, ili prostije receno gde OBJEKAT ZASTRASIVANJA nije realno smesten u spoljnju sredinu ("Sta te plasi vezano za odlazak na most? "Ne znam...") vec u unutrasnji psiholoski prostor samog fobicara. Objekat ili situacija nisu realno, opasni ili su prakticno bezopasni. Unutrasnji strahovi eskaliraju i projektuju se vani, vezuju se za neki beznacajni objekat koji postaje izvor iracionalnog straha.

Zato moji i tvoji strahovi NISU isti, jer meni moze da bude neprijatno u guzvi ali ja ne razvijam panicni napad i strah da cu se srusiti na licu mesta, da nikog nece biti d ami pomogne i da mogu umreti ili izgubiti kontrolu.

LEpo je sto si resila svoju fobiju, ali nemoj joj opravdanje traziti u tome da 'to SVI ljudi imaju!" jer to prosto nije tacno. To je problem nekih ljudi, i nosi odgovornost za svoj problem - resavaj ga, i nemoj ga prebacivati na SVE ljude. Tako niti trajno resavas svoj problem niti pomazes drugim ljudima: sebe lazes a druge zbunjujes. KAo srto si rekla - ovi nisu male niti beznacajne stvari, svakako nisu za salu, a najgore je biti napola informisan ili nesvesno se odricati sopstvene mogucnosti za kontrolom svog stanja pod izgovorom "Pa sta, to svi ljudi imaju!" Nemaju. Hvala Bogu. Ali oni koji ga imaju mogu da se sa tim nose i da u saradnji sa dobrim strucnjakom svoje stanje razrese - trajno ili ne, to ce vec zavisiti od mnogi aspekata, a brutalna iskrenost prema sebi samom jedan je od vodecih zahteva.
 
Sve je ovo lepo receno,ali da se vratimo na mene. Ja sam sigurna da nisam agorafobicna jer se ne plasim niti ljudi na pijaci, ni autobusa, ni mostova, a na otvorenom sam bar 5-7 sati dnevno. Neurolog je zakljucio da patim od ove vrste fobije posto sam ja rekla da imam vrtoglavice kada pratim prolazak automobila dok prolazim ulicu, odn. kada brzo okrecem glavu. Moje vrtoglavice nisu samo na otvorenom, vec i kada sam unutra, kako onda nije rekla da sam "klaustrofobicna"? Od drugih sam cula da je mozda poremecen centar za ravnotezu, ali lekara mi je vec dosta tako da nemam volju vise i to da proveravam, a nemam blage ni gde treba da idem za to.
 
withdrawn water...ako nije problem da li biste mogli da napisete puno ime i prezime, gde radite, ime ordinacije gde lecite pacijente? Ako ste terapeut ne biste trebali na takav nacin da prilazite pacijentu. Pacijentima ne treba stigma. Stojim sto posto iza svega napisanog Sustina moje price je da ko god pati od bilo koje vrste fobije mora da zna da ITEKAKO MOZE DA JE IZLECI. Hvala unapred withdrawn water
 
Ja jesam kompetentna osoba, a ti nisi u pravu, i to sto si napisala nije cinjenica. u redu je sto si ti edukovan pacijent, svaki drugi covek ne pati od 'neke fobije' inace bi imali punu psihiojatriju fobicara, a fobija NIJE samo 'jak strah'. Naravno da se od necega svako uplasi. RAzlika izmedju fobije i (jakog) straha jeste upravo u tome sto kod fobijskih strahova predmet straha nije u spoljasnjoj sredini i ne radi se o realnom strahu. Svaki fobicar ce to reci, pa i ti, ako razmislis: da se on ne plasi spoljnjeg prostora jer on ZNA da spoljnji prostor (mosta, zutobus, guzva ljudi na pijaci) NISU RELANO OPASNI. Ali se fobicar ipak plasi. Toliko da ga taj strah paralise da udje u autobus, na most, na pijacu, na ulicu - jer se plasi da ce umreti, poludeti, izgubiti kontrolu, pasti a nikog nece biti da mu pomogne. Fobicar (ukoliko se ne radi o psihoticnim strahovima) adekvatno testira realnost i ZNA da autobus nije nesto cega treba da se plasi. On se plasi svojih vegetativnih simptoma (lupanja srca, gusenja, vrtoglavice) i onoga sto bi moglo d amu se desi, strah je iracionalan..

Fobicni strahovi ni u kom slucaju nisu samo jaki strahovi. To su strahovi u kojima OBJEKAT ZASTRASIVANJA nije realno opasan a fobicar ga tako dozivljava, ili prostije receno gde OBJEKAT ZASTRASIVANJA nije realno smesten u spoljnju sredinu ("Sta te plasi vezano za odlazak na most? "Ne znam...") vec u unutrasnji psiholoski prostor samog fobicara. Objekat ili situacija nisu realno opasni ili su prakticno bezopasni. Unutrasnji strahovi eskaliraju i projektuju se vani, vezuju se za neki beznacajni objekat koji postaje izvor iracionalnog straha.

Zato moji i tvoji strahovi NISU isti, jer meni moze da bude neprijatno u guzvi ali ja ne razvijam panicni napad i strah da cu se srusiti na licu mesta, da nikog nece biti d ami pomogne i da mogu umreti ili izgubiti kontrolu.

LEpo je sto si resila svoju fobiju, ali nemoj joj opravdanje traziti u tome da 'to SVI ljudi imaju!" jer to prosto nije tacno. To je problem nekih ljudi, i nosi odgovornost za svoj problem - resavaj ga, i nemoj ga prebacivati na SVE ljude. Tako niti trajno resavas svoj problem niti pomazes drugim ljudima: sebe lazes a druge zbunjujes. KAo srto si rekla - ovi nisu male niti beznacajne stvari, svakako nisu za salu, a najgore je biti napola informisan ili nesvesno se odricati sopstvene mogucnosti za kontrolom svog stanja pod izgovorom "Pa sta, to svi ljudi imaju!" Nemaju. Hvala Bogu. Ali oni koji ga imaju mogu da se sa tim nose i da u saradnji sa dobrim strucnjakom svoje stanje razrese - trajno ili ne, to ce vec zavisiti od mnogi aspekata, a brutalna iskrenost prema sebi samom jedan je od vodecih zahteva.

Nisam se obracala vama niti od vas trazim pomoc. Ako nekog interesuje sta je agorafobija i kako se leci otici ce kod lekara. Postovanje
 
withdrawn water...ako nije problem da li biste mogli da napisete puno ime i prezime, gde radite, ime ordinacije gde lecite pacijente? Ako ste terapeut ne biste trebali na takav nacin da prilazite pacijentu. Pacijentima ne treba stigma. Stojim sto posto iza svega napisanog Sustina moje price je da ko god pati od bilo koje vrste fobije mora da zna da ITEKAKO MOZE DA JE IZLECI. Hvala unapred withdrawn water

Mogla bih, naravno, ali necu to uciniti. To je stvar moje privatnosti na ovom forumu, moje reference dostupne su Administraciji Krstarice a Vama svakako nema potrebe da budu na raspolaganju kao ni sirem javnom auditorijumu, kao sto se ni Vi ne deklarisete svojim punim imenom i prezimenom, adresom ustanove u kojoj radite, adresom ustanove u kojoj ste leceni ili adresom Vaseg stana. Nikoga ne stigmatiziram, jednostavno iznosim naucne cinjenice. Biti fobican nije nikakva stigma i nista veca od biti dijabeticar ili kardioloski pacijent - sem ako Vi tako ne dozivljavate Vase stanje, ili ovo stanje u globalu pa svoje projekcije saljete meni. I ja stojim iza svega napisanog i naravno stojim iza toga da najveci broj fobicnih stanja moze da se uspesno izleci ili bar dovede do dobrog kontrolisanja simptome.

U dodatku - ni ja se nisam obracala eksplicitno Vama, vec dala komentar (strucni) odnosno ispravila netacnosti koje ste izneli vezane za fobije. Stvarno ne zelim da se raspravljam sa Vama, ako imate bilo sta da mi kazete u dodatku molim Vas da to ucinite preko PPa. Nasa komunikacija je imala smisla samo dok je bila u interesu korisnika, a u trenutku u kome je presla u Vase prozivanje moje strucnosti i kompetentnosti vec je izgubila na neophodnosti. Daljim insistiranjem na ovoj raspravi pocecete da krsite pravila foruma i bicete izlozeni mogucnostima za predvidjene sankcije. Srdacan pozdrav.
 
Sve je ovo lepo receno,ali da se vratimo na mene. Ja sam sigurna da nisam agorafobicna jer se ne plasim niti ljudi na pijaci, ni autobusa, ni mostova, a na otvorenom sam bar 5-7 sati dnevno. Neurolog je zakljucio da patim od ove vrste fobije posto sam ja rekla da imam vrtoglavice kada pratim prolazak automobila dok prolazim ulicu, odn. kada brzo okrecem glavu. Moje vrtoglavice nisu samo na otvorenom, vec i kada sam unutra, kako onda nije rekla da sam "klaustrofobicna"? Od drugih sam cula da je mozda poremecen centar za ravnotezu, ali lekara mi je vec dosta tako da nemam volju vise i to da proveravam, a nemam blage ni gde treba da idem za to.


Proveru Centra za ravnotezu mozete izvrsiti kod specijaliste otorinolaringologa koji ce Vam pregledati usi i centar za ravnotezu odredjenim tehnikama koje se za to koriste (nisu bolne ako VAs to brine, poneke su mozda za nijansu neprijatne u smislu senzacija koje se od njih dobiju, ali nista sto je za bezanje od takve vrste dijagnostike). POkusajte na Klinici za Uho, grlo i nos ili prosto pitajte Vaseg lekara specijalistu ORL u Domu Zdravlja. U svakom slucaju, ako ustanovite da nemate poremecaj vestibularnog centra ili zivca, krvna slika i pritisak su u redu (pretpostavljam da ste radili vrednost serum gvozdja i d aje to u redu), ako je u redu vratna kicma i vratni krvotok s atim u vidu (dopler krvnih sudova vrata ostaje kao mogucnost), onda VAs problem jeste na nervnoj bazi i predstavlja somatizaciju nervne napetosti kroz telesni simptom, u tom slucaju nadlezni specijalista da VAm pruzi odgovarajucu pomoc jeste psihijatar i ne bi bilo lose da mu se obratite. Logika je prosta - ako se iskljuce apsolutno sve telesne mogucnosti ostaje - glava. Niko ne kaze da se pretvarate. svakao osecate vrtoglavicu. No mogucnost je znacajna da psihicki uticete na promene u centru za ravnotezu (ljudi sami sebi naprave cir, rupu na misicnom tidu zeluca, pa zastop ne bi iz glave mogli da uticu i na to d aim se vrti?). POzdrav.
 
NIje mi jasno sta dozivljavam kao stigmu ako sam pet puta napisala da sam se izlecila od fobije. Proslo vreme. Zaista sam presrecna zbog toga i samo hocu da pomognem drugim ljudima i da ih ohrabrim. Ako se ne slazem sa vasim misljenjem to ne znaci da vas ne postujem. Svako ima svoje vidjenje.Devojka je dobila broj ustanove u kojoj moze da uradi sve testove na private. Ne sumnjam u vasu kompetenciju prosto svako ima razlicit pristup.
Postovanje
 
WW, Ivana, hvala vam na ovim informacijama. Kao sto sam rekla, uradila sam dopler protok krvi je dobar, doduse pritisak je stalno nizak, sve ostalo je OK. Jos mi ostaje centar za ravnotezu da proverim, pa cemo videti. U svakom slucaju hvala, ali nema potrebe da se natezete vise ko je u pravu a ko ne. POZDRAV!!!
 
Anjaiva: ne natezemo se. U pravu su cinjenice. Naucne. A sto se Vas tice, ako je i centar za ravnotezu u redu pokusajte da regulisete taj nizak pritisak (doduse mnogo ljudi kaze d aima nizak pritisak a u stvari uopste nema nizak pritisak nego samo tako misli, ne znam sta je kod Vas slucaj). Nizak pritisak hoce da se manifestuje vrtoglavicom, mada najcesce pri ustajanju iz sedeceg i lezeceg u uspravni polozaj, i kod znatnog pada pritiska prilikom kretanja. Ukoliko nista od ovog nije - onda je svakako u pitanju somatizacija (ne rekoste da li ste uradili gvozdje u krvnoj slici i koliko Vam je gvozdje: ostali parametri krvne slike ne moraju biti znacajno snizeni a gvozdje moze da bude izuzetno nisko?). Svakako treba uraditi sve pretrage pre nego sto se covek uputi kod psihijatra jer ga psihijatar prima sa idejom da je sve ostalo iskljuceno i u tom smislu ga i leci: ako je izostavljeno nesto vazno kao sto je gvozdje, onda postoji problem i za psihijatra koji toga nije svestan i za pacijenta koji ne reaguje na terapiju. POzdrav
 
NIje mi jasno sta dozivljavam kao stigmu ako sam pet puta napisala da sam se izlecila od fobije. Proslo vreme. Zaista sam presrecna zbog toga i samo hocu da pomognem drugim ljudima i da ih ohrabrim. Ako se ne slazem sa vasim misljenjem to ne znaci da vas ne postujem. Svako ima svoje vidjenje.Devojka je dobila broj ustanove u kojoj moze da uradi sve testove na private. Ne sumnjam u vasu kompetenciju prosto svako ima razlicit pristup.
Postovanje

O stigmi ste pricali Vi a ne ja. Ne znam sa cim se ne slazete jer se ne radi o mom misljenju nego o naucnim cinjenicama koje leze u osnovi definisanja fobicnog straha. Svakako da svako moze imati svoje vidjenje stvari, ali to ne znaci da je svako u pravu: jasno je definisano sta fobija jeste a sta nije. I najzad, nema razlicitog pristupa, jer kao sto se jasno zna sta je fobija a sta nije, tako se jasno zna i pristup u lecenju iste. NE znam sa cim se Vi zapravo ne slazete i oko cega ste uopste usli u spor samnom. (Sem oko mog isticanja cinjenice da fobiju nema svaki covek, i da fobija nije samo veoma jak strah.)
Postovanje i Vama.
 

Back
Top