Menjac

Otisao sam...

Ističe se
Poruka
2.245
Da li je bolje za automobil npr...
Normalno vozite i vidite crveno svetlo...
I sada ako ste bili na primer (vozite) u 4, pa idete 3, pa 2...
Da li je bolje kada stanete ispred semafora:

1.) Ostati u 2 i prebacite u 1 brzinu...
2.) Ili kako ste stali u 2 pa prebacite u ler?


Ortak me ubedjuje da je bolje za motor da kada automobil stane ispred semafora treba prebaciti u ler, a ja kada sam polagao ostajao sam u 2 i prebacio u 1 briznu, i cekao zeleno da krenem...
 
Jeste, jer se to ne radi toliko, na semaforu se uvek auto iz brzine izbaci.

Ja licno cim znam da cu stajati (zbog crvenog svetla na primer) izbacim auto iz brzine i onda usporavam, bez obzira u kojoj brzini bio. I evo 37,000 milja bez ikakvih problema.
 
E ali to mislim da nevalja...
Ajde OK je stanes u 2 i ubacis u ler i cekas zuto da ubacis u 1 i zeleno normalno kreces...
Ali ako vozis prema semaforu "crveno je" i mislim nemoguce ako si u 3 ubacis u ler i usporavas, to ipak treba da steti automobilu... :?
 
Cesto se desava da iz 5 ubacim u ler pa usporavam (kad silazim sa auto-puta na primer). Nervira me da vracam iz brzine u brzinu, ovako je dosta jednostavnije.
Prvo auto na manualni menjac sam kupio 2001, pre toga sam samo automatike vozio (3 razlicita auta) i od tada uvek vozim tako i nisam primetio da smeta autu.
 
Ja sam primetio kod Pezoa 106 kada sam se vozio sa ortakom...
Vidim ide prema semofaru i ubacuje u ler, i auto se cuje, gusi, ko da ga nesto ****...
I ja ga gledam bledo, da li si ti normalan ubacujes u ler a auto se krece...
Posto ja kada sam polozio pre 2 god, uvek sam stajao na semaforu u 2...
Nisam izbacivao iz brzine...
I da li je potrosnja goriva veca ako ostanes u brzini?
 
Highper:
E ali to mislim da nevalja...
Ajde OK je stanes u 2 i ubacis u ler i cekas zuto da ubacis u 1 i zeleno normalno kreces...
Ali ako vozis prema semaforu "crveno je" i mislim nemoguce ako si u 3 ubacis u ler i usporavas, to ipak treba da steti automobilu... :?
Zasto bi stetilo? Znas li?
(:
 
68Charger440:
Kod mene jedino postaje tisi, nema nikakvih drugih zvukova.

Auto je 2000 Ford Mustang 3.8L V6

Amatera poznajes tako sto iz pete brzine izbaci na ler pa skrece, isto kao sto samo amateri drze nogu na kvacilu i auto u brzini na semaforu.
***** Vecina automobila srednje i nize klase nema moc kocenja niti moc lakog upravljanja pri vecoj brzini ako je auto na leru tj. broj obrtaja mali a uz to ga motor ne pripomaze pri kocenju ***** Najbolje je da dok se god automobil krece bude u nekoj odgovarajucoj brzini a kad stane na leru.
 
pera_nish:
Amatera poznajes tako sto iz pete brzine izbaci na ler pa skrece, isto kao sto samo amateri drze nogu na kvacilu i auto u brzini na semaforu.
***** Vecina automobila srednje i nize klase nema moc kocenja niti moc lakog upravljanja pri vecoj brzini ako je auto na leru tj. broj obrtaja mali a uz to ga motor ne pripomaze pri kocenju ***** Najbolje je da dok se god automobil krece bude u nekoj odgovarajucoj brzini a kad stane na leru.

Nikad nisam primetio razliku kad ubacujem iz manje u manju brzinu i kad direktno ga izbacim iz brzine. Nekada sam smanjivao iz brzine u brzinu, sada samo izbacime iz brzine i kocim. I nikada mi problem nije predstavljalo.
I to naravno izbacim iz brzine koristim samo kad znam da cu stati. Kad znam da samo trebam usporiti naravno da necu ga izbaciti iz brzine.
 
Highper:
Da li je bolje za automobil npr...
Normalno vozite i vidite crveno svetlo...
I sada ako ste bili na primer (vozite) u 4, pa idete 3, pa 2...
Da li je bolje kada stanete ispred semafora:

1.) Ostati u 2 i prebacite u 1 brzinu...
2.) Ili kako ste stali u 2 pa prebacite u ler?


Ortak me ubedjuje da je bolje za motor da kada automobil stane ispred semafora treba prebaciti u ler, a ja kada sam polagao ostajao sam u 2 i prebacio u 1 briznu, i cekao zeleno da krenem...
jedino sto ce ti se desiti jeste da ce ti se lamela pre pokvariti
to se uglavnom desava pocetnicima jer drze auto u brzina na crvenom(i samnom je tako bilo dok sam vozio po brdovitom delu beograda tj dok nisam naucio)
a sto se tice prebacivanja menjaca u ler dok vozis opasno je samo ako imas lose kocnice
ne mozes da kontrolises auto kao kad je u brzini
mada ja to koristim na nbgd kad u daljini vidim da se upalilo crveno svetlo
izbacim iz brzine i polako do semafora stednja goriva
inace mrzim da vozim ko sumanut( ko sto mnogi rade) do sledeceg semafora ako znam da je crveno svetlo napred
 
68Charger440:
Jeste, jer se to ne radi toliko, na semaforu se uvek auto iz brzine izbaci.

Ja licno cim znam da cu stajati (zbog crvenog svetla na primer) izbacim auto iz brzine i onda usporavam, bez obzira u kojoj brzini bio. I evo 37,000 milja bez ikakvih problema.
Sa ovim se slazem u potpunosti...
 
68Charger440:
Jeste, jer se to ne radi toliko, na semaforu se uvek auto iz brzine izbaci.

Ja licno cim znam da cu stajati (zbog crvenog svetla na primer) izbacim auto iz brzine i onda usporavam, bez obzira u kojoj brzini bio. I evo 37,000 milja bez ikakvih problema.

To jedino sa Wartburgom ili nekim drugim cvajtaktom koji ne moze da koci motorom pa ti je svejedno... sa drugim autima nikako.
 
Vozio sam se sa likom koji je gasio auto na nizbrdici "da pristedi benzin" - 0,004l :wink: ... Rodjace, a kocnice?!? - Ma samo otvrdne papucica, nije to nista :shock:
 
Superbird:
To jedino sa Wartburgom ili nekim drugim cvajtaktom koji ne moze da koci motorom pa ti je svejedno... sa drugim autima nikako.

Kao sto rekoh, osim razlike u zvuku motora neprimecujem nista drugo. Sluzilo me je u poslednjih 5 godina i nevidim razlog zasto bi menjao.
 
Zavisno od brzine kretanja i duzine zaustavnog puta ja svoj automobil zaustavljam blagovremenim prebacivanjem iz visih u nize brzine pazeci na dinamiku prebacivanja tj. na broj obrtaja pri prebacivanju sto znaci da motor mora biti miran, bez prevelikog zaletanja odnosno bez gusenja usled pada broja obrtaja. Sve to moze biti podpomognuto kocnicama odnosno samo kocnicama u finalnom delu zaustavljanja, negde pri kraju druge brzine, kada se auto vec skoro zaustavio. Bacanje u ler iz pete brzine ili uopste pri velikoj brzini moze biti opasno ponekad a i samo kocenje podpomognuto motornim kocenjem ( osim u situacijama kada je naglo kocenje neizbezno ) je efikasnije i kocione plocice i diskovi se cuvaju od habanja i pregrevanja u velikoj meri. Ovo sve ne vazi ako je u pitanju auto sa dvotaktnim motorima koje verujem, malo vas koji citate vozi. Da napomenem - cak i ako je u pitanju naglo kocenje po pravilu se prvo stiska pedala kocnice pa tek onda kvacila.
 
E jbga sad... :roll:
Moram da se umesam ipak!

Kakve veze ima kocenje motora sa efikasnoscu? Svaka disk kocninca, ne znam koliki krsh da je od auta u pitanju, moze da blokira tockove. Dokazano najefikasnije i najbezbednije kocenje je kad se tockovi okrecu taman toliko da ne proklizaju na podlozi (tome i sluzi ABS).
Dakle posto nema potrebe blokirati tockove da bi kocenje bilo efikasno, cemu onda upotreba motora u usporavanju tockova? Cemu... kocnice su pravljenje da bi kocile, motor da bi terao.
Druga stvar, da bi se kocilo motorom to znachi da stepen prenosa treba smanjiti vec u samom startu zaustavljanja vozila. To povlaci jednu drugu stvar... naglo povecanje br obrtaja motora (sigurno preko 3500-4000 rpm), kad se smanji prenos, a brzina ostaje ista. To je bespotrebno drkanje motora i potrosnje.
Ako prvo kocis, smanjis brzinu, pa onda ubacujes u nizi stepen, tu onda motor jako malo utiche na usporavnje vozila.
Znachi, zaista cemu kocenje motorom?

Osim na dugim nizbrdicama naravno, da se razumemo, ovo je sve bila prica za po ravnom, za zaustavljenje pred raskrsnicama, semaforima, iskljucenjima i sl...!
 
Mene su ucili da vozim na sledeci nacin:
Brzinu kretanja smanjujem UVEK motorom (odnosno prebacujem rucicu menjaca iz vece u manju brzinu) i time usporavam kretanje vozila. Naravno, ako idem 160km/h ne mogu da prebacim u manji stepen bez male pomoci kocnice. Ako govormo o gradskim/prigradskim uslovima onda 5-4-3-2.
Ne ubacujem nikada u prvu da bih smanjio brzinu.
Kada stanem izbacim menjac u "ler" i cekam zuto svetlo da bi ubacio u prvu brzinu i krenuo, ponovo.

Na regionalnim putevima ne kocim kocnicom skoro uopste (krivine i normalna voznja bez iznenadnih prepreka) vec samo menjacem, najcesce 4-3 brzina i iskreno takve puteve najvise volim, lepo se covek zanima:-).

Pored ovakvog nacina voznje lamelu ne menjam cesto, izdrzi oko 100.000-120.000 a ni plocice za kocnice, one izdrze oko 40.000-50.000.

Ne znam da li sam pomogao ili ne....ali to je moj nacin voznje. BTW, mislim da u auto-skoli insistiraju da se usporava kretanje menjanjem menjaca u manji prenos i da niko ne uci kandidate da izbacuju auto u ler pa da onda koce kocnicom.

I...da ne bude zabune...normalno je da se kocenje motorom usaglasi sa brojem obrtaja motora, nikako ne silujem motor, kao sto sam vec rekao, necu prebaciti auto u 3-cu pri brzini od 160km/h :-)
 
Woo, upravo tako kao sto si rekao, to pokusavam da kazem i ja. nezamislivo je da se sa 150 baca u ler i aktivira kocnica. Naravno, treba paziti kada se iz vise brzine spusta u nizu. Kada sam rekao da je kocenje motorom podpomognuto kocnicom efikasno nisam mislio na momentalno kocenje i kocioni put od kojeg zavisi stanje kolovoza, guma i kocnica nego na efikasnost blagovremenog zaustavljanja sa minimalnom upotrebom kocnica, trosenjem plocica i diskova. Osim toga, na semaforu se obavezno izbacuje iz brzine jer se time rasterecuje druk - lezaj cija cena nije prevelika ali zamena moze biti jako komplikovana. Da napomenem: plocice na kocnicama mogu usled prevelikog zagrevanja prilikom dugih kocenja da izgube svoje karakteristike i da se kociona moc izgubi vremenom. Prema tome - kocnice nisu jedino sredstvo zaustavljanja. One sluze za nagla kocenja i za finalno zaustavljanje. Sve ostalo se odradi motorom menjanjem brzina, tako su i mene ucili u auto skoli.
 
Da vozim 18-wheeler (planiram preko leta) onda bi naravno koristio motor za kocenje. Ali na malom autu stvarno nema potrebe.

Oni sto voze automatika, kod njih kocnica uvek radi. Kad usporavas obavezno kocnica (jer nema drugog nacina da stanes), kad cekas na semaforu neces sigurno ubacivati u neutral nego drzis u drive i stisnes kocnicu.
 

Back
Top