CIJA JE ZEMLJA KRAJINA

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kakvo je ovo pitanje bre?Da li to treba uopste i pitati?SRBI i niko drugi.
Ako je neka teritorija 'dobijena' sto naseljavanjem(Srbi nisu isli u Krajinu kao osvajaci, vec kao pozvani da brane granice monarhije od Osmanlija), sto krvlju, sto demografski, kao sto je slucaj sa Vojvodinom, onda stvarno nema vise sta da se prica.Stvar je samo u tome da li Hrvati hoce to da priznaju ili ne!!!
 
Pravo na drzanje teritorije ne postoje i izmisljeno je da bi se opravdali osvajacki i odbrambeni ratovi.

Onaj ko je spreman da brani teritoriju, i/ili onaj ko moze da je zadrzi, ima pravo na nju...

Mi smo tu, ali da li cemo i ostati, zavisi od nas,... sva ta prica o pravima je jedan veliki bullshit ;)
 
Tacno tako Rujevit. Ja kao Krajisnik se slazem sa tobom. A cija je sad pa sigurno onoga ko je koristi, Srbi su sad tamo manjina. To je bio cilj Hrvatskog naroda i drzave da naprave etnicko cistu drzavu jos od pocetka 20tog veka, u tome su uspeli jer je danas Hrvatska jedina drzava u Evropi sa najmanjim brojem etnickih grupa. Srbi su pozvani na te teritorije, da stite granice izmedju Hapsburske Monarhije i Otomanskog Carstva, AD 1578god i imali su specijalna prava kao granicari svaki put kad su dolazili u Bec. Srbi imaju vise prava na tu zemlju nego Englezi (Amerikanci) na Ameriku jer su Englezi dosli AD 1620god. I sigurno vise prava nego Australijanci na Australiju koju su Englezi prvi put naselili AD 1788god. Prvi arheoloski pronalazci su utvdili da su prvi put Srbi poceli naseljavati te delove u 12tom veku, posle pada Hrvatskog Carstva AD 1102 god.
 
Problem je u tome sto ce neko to odmah uporediti sa KiM. Krajina nekada nije bila srpska, pa su se Srbi tamo naselili i od tada je nasa. KiM nekada nisu bili siptarski, medjutim, posle su se Siptari naselili na KiM, pa je po onoj logici njihovo... :?

Avaj, avaj.......
 
Tacno tako vazon. Cija je livada? Pa od onoga cija stoka pase na njoj. Ali Srbi imaju su se naselili legitimno na te prostore u saglasnosti sa zakonima Monarhije i svim ostalim narodima Hapsburske Monarhije ukljucujuci Hrvate. Nije tu bilo okupacije i genocida koji su vidljivi u ranoj istoriji Australije i Amerike, pogotovo masakar nad Aboridzanima.
 
Zanimljivo je medjutim da na hrvatskom grbu u kruni stoje 5 minijaturnih grbova, s desna na levo to su grbovi Slavonije, Istre, Dalmacije, Dubrovacke republike. Nema grba Krajine. Naime u hrvatskom saboru 89 ili 90. godine Tudjmanu su davali predlog da ubaci i Krajinski grb, ali on je to odbio. Pravo pitanje je zasto?

Da ne bude zabune peti grb je polumesec sa sestokrakom zvezdom. Naime Pavle Riter Vitezovic je u svojoj knjizi Croatia Redivive (ozivela Hrvatska) izneo program velikohrvatske ideje koju poistovecuje sa Ilirijom (Tocius Croatia-Citava Hrvatska=Ilirija). Po tom programu velika Hrvatska bi trebalo da obuhvata: Krajinsku, Korusku, Hrvatsku, Dalmaciju, Slavoniju, BiH, Srbiju, Makedoniju Albaniju i deo Bugarske. Upravo kao simbol Velike Hrvatske, VItezovic je uzeo mesec sa sestokrakom zvezdom. I danas se taj simbol nalazi na hrvatskom grbu, dakle i dalje postoji pretenzija na pomenute teritorije.
5-8-2-grb.jpg
 
Svega ovoga ne bi bilo da je kraljevina Srbija 1918. godine oslobodila samo one teritorije na kojima su ziveli Srbi. Danas bi Hrvati i Slovenci bili srecni u sastavu Austrije i Italije, mi bi bili velika, srecna, zemlja koju svi postuju. Srba bi bilo bar 20 miliona. Hrvati i Slovenci bi za nas bili simpaticni slovenski narodi koji zive u nama susednim drzavama. Da nikada nije stvorena Jugoslavija mozda komunisti nikada ne bi dosli kod nas na vlast. To znaci da Siptarima niko nikada ne bi dao autonomnu pokrajinu i niko im ne bi dozvolio da 50 godina sistematski isteruju Srbe sa njihove rodjene zemlje...

Ali opet: avaj, avaj...
 
Ma problem je mnogo kompleksniji, uvek smo ispadali budale i podmetali glavu tamo gde niko nece ni nogu. Primer: martovske demonstracije 4, prkos Nato-u i sl. Ali jbg to se ne moze ispraviti sad, jedino treba da izvucemo pouke iz svega toga za ubuduce, ako smo mi to uopste u stanju.
 
Ovo za grb je veoma zanimljivo. A ja sam citao knjigu u kojoj se prica da su Srbi hrvatski seljaci preobraceni u pravoslavnu veru jos u 10. veku. Gle apsurda.
Ipak postoje porodicne tragedije iz proslog rata da se braca od rodjene tetke nadju na dve razlicite strane zato sto su im ocevi razlicite nacionalnosti. Ipak sve u svemu Krajina je Srpska i nicija vise.
 
e da grb krajine je dvoglavi orao sa ocilima i srpskom kraljevskom krunom. Mislim da Hrvati ne bi to dozvolili na svom grbu jer bi odma time priznali Srbe kao konstitutivan narod! Sto SRbi svakako zasluzuju jer se srpska zemlja nalazi u okviru Republike Hrvatske
 
AKHENATON:
Zanimljivo je medjutim da na hrvatskom grbu u kruni stoje 5 minijaturnih grbova, s desna na levo to su grbovi Slavonije, Istre, Dalmacije, Dubrovacke republike. Nema grba Krajine. Naime u hrvatskom saboru 89 ili 90. godine Tudjmanu su davali predlog da ubaci i Krajinski grb, ali on je to odbio. Pravo pitanje je zasto?

Da ne bude zabune peti grb je polumesec sa sestokrakom zvezdom. Naime Pavle Riter Vitezovic je u svojoj knjizi Croatia Redivive (ozivela Hrvatska) izneo program velikohrvatske ideje koju poistovecuje sa Ilirijom (Tocius Croatia-Citava Hrvatska=Ilirija). Po tom programu velika Hrvatska bi trebalo da obuhvata: Krajinsku, Korusku, Hrvatsku, Dalmaciju, Slavoniju, BiH, Srbiju, Makedoniju Albaniju i deo Bugarske. Upravo kao simbol Velike Hrvatske, VItezovic je uzeo mesec sa sestokrakom zvezdom. I danas se taj simbol nalazi na hrvatskom grbu, dakle i dalje postoji pretenzija na pomenute teritorije.
5-8-2-grb.jpg

Ne znam da li vam je poznato i da li je neko imao prilike da prelista knjigu Aleksandra Solovjeva-"Istorija srpskog grba".Licno sam samo u jednoj knjizari pregledao knjigu, a na samim koricama videcete da se u sastavu srpskog grba nalaze svi grbovi srpskih zemalja.Dakle stoji veliki srpski grb, dvoglavi beli orao(nemanjcki), a na prsima, kao stitu stoji izmedju ostalog i taj polumesec sa zvezdom(Ilirija).Zanimljivost je, a za neke mozda i uvreda, sto se zajedno sa grbom Nemanjica, dvoglavim orlom, ocilima nalazi i SAHOVNICA!!!
Toliko o grbu
 
Sto se tice same drzave Hrvatske(NDH), sve najgore o njima!!!
Mislim da ovakvi razgovori o Hrvatima i njihovoj politici prema Srbima ne vode nikuda.I slep jasno vidi kakav odnos imaju 'braca' Hrvati prema nama.Manje se obazirati na njih, a vise gledati u svoje dvoriste
 
Evo nasao sam naslovnu stranu(korice) gore navedene knjige A. Solovjeva.Kuci posedujem takodje grb srpskih zemalja(fotokopirao sam iz novina Glas Sorbonije ili tako nesto), mada su napravili veliku gresku.Orao je CRN, a takav nikada nije bio kod Srba.
 

Prilozi

  • istorgrb.jpg
    istorgrb.jpg
    8 KB · Pregleda: 23
neboysha:
Sto mislim da je sadasnji grb prilagodjen Evropskim teznjama - tu su i dvoglavi orao, ocila, krst, kruna i krinovi simbol muslimanskog zivlja.

kakve veze imaju krinovi sa islamom?
to je bio grab kotromanica.

recimo, lav je bio brankovica
vepar karadjordjevica

a ni ocila nisu nash izum vec je to bio grb vizantije.

e, aj za ocila, da pretpostavimo da je spc imala neke veze s tim...
al shta znachi shahovnica?

a za dubrovnik :(
to shto je na hrvatskom grbu... sami smo krivi.
bio srpski sve dok neko nije reko da katolici nisu srbi.

a hrvati se ne odrichu tesle, srbin, pravoslavac,al znameniti gradjanin hrvatske (to kazu kad zele da kazu da je rodjen na teritoriji danashnje hrvatske)
a mi se odrekli onoliko dubrovachkih faca koji su sebe smatrali pre svega dubrovchanima, ali kao dela srpskog naciona.
 
neboysha:
Sto mislim da je sadasnji grb prilagodjen Evropskim teznjama - tu su i dvoglavi orao, ocila, krst, kruna i krinovi simbol muslimanskog zivlja.

Ne lupaj. Ako budem imao vremena otvoricu novu temu i pokazacu sta je srpsko a sta ne na nasem sadasnjem grbu. Sama cinjenica da je nacrt grba za Stojana Novakovica 1882. uradio Nemac, mozete da zamislite cije simbole najvise sadrzi nas grb.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top