savet za kupovinu Olympus mju fotoaparata

C

Clea

Gost
Danas sam se raspitivala u jednoj fotoradnji oko kupovine Olympus aparata (nije digitalan) iz mju serije, pa mi je prodavac rekao da ne drze one chiji zoom prelazi 120 jer su vrlo nestabilni i dobijaju se zamucene slike. Interesuje me da li je neko imao iskustva sa jachim zoomom i da li je ova tvrdnja tachna?

Mozete li da mi preporuchite koji model da uzmem:

1. mju III 150
2. mju III 120
3. mju II zoom 170
4. mju zoom 140

Hvala!
 
Pa svaki od ovih koje si navela moze da ti pravi probleme pri maksimalnom zumu ako slikas iz ruke
(staro pravilo za duzinu eksp. glasi 1/zizna daljina ako slikas iz ruke)
Ako bih ja kupovao Olympus-a uzeo bih mju II bez zuma 35mm i f/2.8 Prilicno svestrano a i nemoras da brines o zumu i slicnim stvarima.
 
BTW bez obzira sta kupis svakako nabavi stativ u Repromaketu iza Hrama u ulici Filipa Kljajica (mislim da je broj 4 ali nisam siguran u svakom slucaju odmah na pocetku :wink: ) imas da kupis sladak metalni na izvlacenje sa kuglom za 300 i nesto dindzi pored toga nie bi bilo lose da kupis npr Refoto br 9 (u prodavnici Nikon u Vuka Karadzica) gde imas prilicno interesantan clanak sa par ideja o koriscenju i nekim sitnicama za kompakt foto aparate.
 
Anonymous:
BTW bez obzira sta kupis svakako nabavi stativ u Repromaketu iza Hrama u ulici Filipa Kljajica (mislim da je broj 4 ali nisam siguran u svakom slucaju odmah na pocetku :wink: ) imas da kupis sladak metalni na izvlacenje sa kuglom za 300 i nesto dindzi pored toga nie bi bilo lose da kupis npr Refoto br 9 (u prodavnici Nikon u Vuka Karadzica) gde imas prilicno interesantan clanak sa par ideja o koriscenju i nekim sitnicama za kompakt foto aparate.

Hvala puno na korisnim informacijama! :wink: Naruchila sam Olympus mju III 150, pa ce stici pochetkom decembra. Poshto sam totalni amater u pogledu foto-opreme, moram da te pitam da li je taj metalni stativ onaj mali, shto moze da se postavi jedino na sto? Znas li mozda gde mogu da nabavim po povoljnoj ceni veliki koji moze da se stavi na zemlju? Nashla sam jedan SONY-jev u ulici Srpskih vladara po ceni od 3500 din.
 
Molim lepo samo mozda je trebalo da me poslusas, i dalje mislim da je bez zooma na kompaktu mnogo bolje ali nema veze samo zaboravi na fotografisanje sa max zumom iz ruke i koristi filmove od minimum 400 ASA i bice sve OK.
Sto se stativa tice pa idi u istu prodavnicu imas prilican izbor ako ti se bas trose pare mozes da kupis i Manfrotto stativ :wink: doduse verovatno bi ti bilo bolje da kupis Hamu, za nesto ispod 3000 iance taj model ima zgodnu kuku ispod centralnog nosaca na koju mozes da okacis kesu koju napunis zemljom za slucaj da je vreme vetrovito, posto su ti stativi prilicno lagani.
Inace ako te interesuje literatura imas par knjiga koje su bas posvecene kompakt aparatima i fotografisanju njima u IPS-u I Plato-u u K.M.
A ako si strpljiva i mozes da sacekas neko vreme meni su na amazonu duplirali narudzbinu pa mozemo da se dogovorimo :wink:
 
Eto zaboravio sam :roll:
Jeste to je onaj mali stativ ali je mnogo sladak i vise nego koristan posto moze da ti stane u dzep obavezno ga kupi posto cisto sumnjam da ces biti bas uvek voljna da teglis veliki. :wink:
Naravno alternativa je uvek Foto-berza sledeca je u SKC-u 20. Decembra a posle nje je i Dimketova negde krajem meseca uostalom www.halooglasi.co.yu pa pogledaj u rubrici foto/optika 8)
 
Anonymous:
Eto zaboravio sam :roll:
Jeste to je onaj mali stativ ali je mnogo sladak i vise nego koristan posto moze da ti stane u dzep obavezno ga kupi posto cisto sumnjam da ces biti bas uvek voljna da teglis veliki. :wink:
Naravno alternativa je uvek Foto-berza sledeca je u SKC-u 20. Decembra a posle nje je i Dimketova negde krajem meseca uostalom www.halooglasi.co.yu pa pogledaj u rubrici foto/optika 8)

Wow, e skroz si super! Uzela sam ovaj sa zoomom od 150 jer mu je cena stvarno super povoljna - 109 funti u UKu. Kod nas je mju III 120 oko 13000 din., tako da mi se ovo uchinilo skroz kao dobra varijanta. Naravno, to ne znachi da cu iz ruke cepati max. zoom, posto mi je jasno da cu lako da ga drmnem i da dobijem nejasnu fotku. A nemam nameru sad neshto da se ubijam od teorije, videcu u IPSu neku knjizicu koja pre podseca na slikovnicu...neko digest izdanje :lol: ...hvala ti puno josh jednom!
 
Clea:
Anonymous:
Eto zaboravio sam :roll:
Jeste to je onaj mali stativ ali je mnogo sladak i vise nego koristan posto moze da ti stane u dzep obavezno ga kupi posto cisto sumnjam da ces biti bas uvek voljna da teglis veliki. :wink:
Naravno alternativa je uvek Foto-berza sledeca je u SKC-u 20. Decembra a posle nje je i Dimketova negde krajem meseca uostalom www.halooglasi.co.yu pa pogledaj u rubrici foto/optika 8)

Wow, e skroz si super! Uzela sam ovaj sa zoomom od 150 jer mu je cena stvarno super povoljna - 109 funti u UKu. Kod nas je mju III 120 oko 13000 din., tako da mi se ovo uchinilo skroz kao dobra varijanta. Naravno, to ne znachi da cu iz ruke cepati max. zoom, posto mi je jasno da cu lako da ga drmnem i da dobijem nejasnu fotku. A nemam nameru sad neshto da se ubijam od teorije, videcu u IPSu neku knjizicu koja pre podseca na slikovnicu...neko digest izdanje :lol: ...hvala ti puno josh jednom!

Nema na cemu i drugi put 8)
Eto mogla si jos vise da ustedis da si uzela Mju II bez zuma a i dobila bi mnogo bolji aparat (bar po meni) a i inace bolje da si uzela malko slabiji zoom, bolja optika, brzi objektivi itd. u krajnjem slucaju fotke prave ljudi a ne aparati :wink:

Ako vec hoces nesto poput slikovnice onda daj malko vise parica pa u Platou u Knezu kupi "Photography for Dummies" nece te mnogo zamarati tehnikalijama, udavice te sa kompozicijom :wink: a i posvecena je u potpunosti kompakt aparatima. Cena nije sitnica ali fotografija je skup hobi :wink: , cena: oko 1300Din
 
Nema na cemu i drugi put 8)
Eto mogla si jos vise da ustedis da si uzela Mju II bez zuma a i dobila bi mnogo bolji aparat (bar po meni) a i inace bolje da si uzela malko slabiji zoom, bolja optika, brzi objektivi itd. u krajnjem slucaju fotke prave ljudi a ne aparati :wink:

Ako vec hoces nesto poput slikovnice onda daj malko vise parica pa u Platou u Knezu kupi "Photography for Dummies" nece te mnogo zamarati tehnikalijama, udavice te sa kompozicijom :wink: a i posvecena je u potpunosti kompakt aparatima. Cena nije sitnica ali fotografija je skup hobi :wink: , cena: oko 1300Din[/quote]

Goste :D , ja imam jedan Olympus sa slabijim zoomom (model 80G), ali sam htela aparat koji moze da mi vise 'priblizi' odredjene detalje kad slikam objekte na putovanjima i tome sl. Nadam se da necu zazaliti zbog ovog izbora :roll: ....e sad, ovo za Dummies je bash onako uvredljivo! :shock: :x :D ...ali 'ajde, prezivece se :D ...verovatno cu da je kupim, hvala ti puno na sugestiji! :wink:
 
Americki Amazon ne salje kod nas ako se ne varam (u svakom slucaju postarina je niza) ali ako imas Visa Virtuon karticu slobodno naruci sa UK (nemoj da se prevaris i da odes na nemacki npr posto je postarina znatno visa)
U Platou su cene mahom one koje pisu na knjigama u funtama pa pomnozene sa sto.
Inace pogledaj u drugom topicu imaspar odlicnih linkova (Kodak, Agfa, N.Geographic itd.) koji imaju sasvim dovoljno informacija ko zna mozda odlucis da ustedis 100% love na literaturi :wink:
 
Serbia and Montenegro se ne nalaze na spisku Amazon Payment Countries (ni na americhkom ni na UK site-u), ali ipak mislim da je samo bitno da imash odgovarajucu kreditnu karticu kako bi mogao da naruchujesh iz Amerike, jer ako vec imaju international shipment (za knjige je neshto manje od 10$,) verujem da bi slali bez problema. A mozda se i varam? :? No, nije bitno. Bila sam na AGFA-inom site-u i nisu loshi kursevi. Brsticu to shtivo, ali mislim da cu kasnije ipak naruchiti knjizicu (onu for Dummies :wink: ), jer je:

1) pisana bash za compact cameras
2) svidja mi se ono shto sam 'prelistala' na Amazonu, ima sve fino obradjeno (pri tom ne dave sa tehnichkim detaljima), a ja volim kad mogu da ishchitavam iz horizontale...umesto da se zrachim ispred monitora 8) Hvala ti puno josh jednom, bash si bio od velike pomoci! :wink:
 
Clea:
Serbia and Montenegro se ne nalaze na spisku Amazon Payment Countries (ni na americhkom ni na UK site-u), ali ipak mislim da je samo bitno da imash odgovarajucu kreditnu karticu kako bi mogao da naruchujesh iz Amerike, jer ako vec imaju international shipment (za knjige je neshto manje od 10$,) verujem da bi slali bez problema. A mozda se i varam? :? No, nije bitno. Bila sam na AGFA-inom site-u i nisu loshi kursevi. Brsticu to shtivo, ali mislim da cu kasnije ipak naruchiti knjizicu (onu for Dummies :wink: ), jer je:

1) pisana bash za compact cameras
2) svidja mi se ono shto sam 'prelistala' na Amazonu, ima sve fino obradjeno (pri tom ne dave sa tehnichkim detaljima), a ja volim kad mogu da ishchitavam iz horizontale...umesto da se zrachim ispred monitora 8) Hvala ti puno josh jednom, bash si bio od velike pomoci! :wink:

Ma britanci nas jos uvek posmatraju kao Yugoslavia-u :wink: (barem meni tak knjige stizu)
Ameri su se pecnuli par puta sa slanjem u ove krajeve i proneverom CC tkao da vise nisu radi da salju (zato i koristim UK varijantu)
Jedino sto se eto desilo englezima da su mi duplirali posiljku pa sad kad stignu obe jednu moram da vidim kako nekome da utopim :wink:
 
He he super javi kako ti je proslo igranje :wink:
Inace ako te interesuje povoljno knjizica koja je dovoljano mala da mozes da je nosis svuda sa sobom, imam "101 Essential Tips on Photography"
http://www.amazon.com/exec/obidos/t...f=sr_1_1/103-0533025-3051836?v=glance&s=books
Jeste da nije specijalno posvecena kompaktima ali je jako zgodna narocito zbog malih dimenzija staje cak i u male zenske tasnice :wink:
Inace moze da posluzi, ima nesto detalja o koji su primenljivi na SLR aparate ali
to je svega par strana ostalo je posveceno raznim opstefotografskim temama koje bas i nisu previse vezane za sam tip aparata koji koristis. Ma eno ga gore link pa pogledaj, cena je ona koja pise na koricama :wink:
reci ako te zanima.
 
e, vidish to bi moglo da bude na obostranu korist :D. Jesam zainteresovana za knjizicu jer je 1) mala, 2) u naslovu ne sadrzi termin Dummie, shto je vec podnoshljivije za moj ego :lol: 3) ushtedeo si mi ovim stativom tachno tih 5 funti 4) knjiga je ispod sto strana, shto se da preziveti :D

Jedini je problem shto ja nisam iz Beograda i verovatno cu doci josh jednom do kraja godine (a i tad sam skroz leteca jer zavrshavam nekih milion obaveza). Ako ti je hitno za lovu, onda mogu da ti poshaljem pare poshtom, isto kao i ti knjigu (stavish da primalac placa ptt troshkove), a ako nije - onda da sachekash da dodjem pa da preuzmem.
 
Clea:
e, vidish to bi moglo da bude na obostranu korist :D. Jesam zainteresovana za knjizicu jer je 1) mala, 2) u naslovu ne sadrzi termin Dummie, shto je vec podnoshljivije za moj ego :lol: 3) ushtedeo si mi ovim stativom tachno tih 5 funti 4) knjiga je ispod sto strana, shto se da preziveti :D

Jedini je problem shto ja nisam iz Beograda i verovatno cu doci josh jednom do kraja godine (a i tad sam skroz leteca jer zavrshavam nekih milion obaveza). Ako ti je hitno za lovu, onda mogu da ti poshaljem pare poshtom, isto kao i ti knjigu (stavish da primalac placa ptt troshkove), a ako nije - onda da sachekash da dodjem pa da preuzmem.

Pa mogu da ti je posaljem i pouzecem, tresni porukicu na 063/8944464 :)
 

Back
Top