Bol u dojkama i ispod pazuha - pitanje za lekara!!

Eugenie

Početnik
Poruka
40
u poslednje vreme sam primetila da osecam bol u dojkama i ispod pazuha, uglavnom pred menstruaciju, ali ovog meseca i pri sredini ciklusa. Pri tome su mi dojke i bradavice vrlo osetljive, otekle i bolne. S obzirom da mi se to ranije nije dogadjalao (PMS jedva da poznajem, a menstruacije su redovne, u veoma retkim slucajevima bolne) da li to moze biti znak nekog oboljenja? Imam 24 godine - treba li da kod lekara vrsim preglede dojki?
Veliki pozdrav i hvala!!
 
Simptomi pms se razlikuju od ciklusa do ciklusa a i po godinama, naprasno se posle godina istih simptoma pojave neki novi a izgube stari simptomi pms-a.
Tako da u sustini to moze biti i najverovatnije jeste bol u dojkama vezan sa ovulacijom i predmenstrualnim sindromom.
Do 30,35. godine se savetuje bar jednom godisnje ultrazvuk dojke a posle toga mamografija, preventivno.Mislim da nemas nijedan razlog za zabrinutost,prosto upoznaces neke muke pms ali uvek mozes otici kod lekara opste prakse koji ce ti dati uput za hirurga(dojka je njihov domen)
 
Lekara ima i dobrih i losih,prema tome sve zavisi od strucnosti.Ultrazvuk radi radiolog,pregled dojke radi hirurg.
A zasto mamografija posle 35te?Povecava se sansa za razvoj kancera pa samim tim potrebna je metoda koja daje bolji uvid u gradju tkiva dojke.
Za mladje zene,samopregled dojke ,pregled kod lekara i ultrazvuk su sasvim dovoljni.
 
gurmanci:
Zivim medju civilizovanim ljudima ali moram da konstatujem da se zene ipak ne kontrolisu. Ja sam bila na uz pre dve godine. Tu i tamo poneka od mojih vrsnjakinja (sestra, drugarica) ode jednom u nekoliko godina ali niko ne ide redovno. Mama, svekrv ili njihove vrsnjakinje ne idu ni na pregled dojki ni kod ginekologa

Koliko vas ide na kontrole i gde tacno?

Ja na svakih 6 -9 meseci idem na UZ. Hipohondar, klasicni. Inace idem u polikliniku Dr Ristic, kod sjajne doktorke Nikolovske.
 
gurmanci:
Cini mi se da sam negde cula da je mamografija jako neprijatna. Da li je to tacno? Kako to izgleda? Mislim da bi nam svima koristilo da znamo.

Pa da znaš da jeste,ali to zavisi od dojki.Ako su manje manje neprijatnosti ako su veće , neprijatnosti su malo veće.
To ti dojku stave između dvije ploče i pritisni ih na debljinu prsta sa strane i odozgo(rade se dva snimka).

Sigurno je da je mamografija dobar dijagnostički metod ali to "prštenje" i zračenje dojki mi nije nimalo naivno.Ja lično imam veće dojke pa me to bogami i boljelo,pa sad nikako da se ukanim da pođem na kontrolnu mamografiju.
Međutim neke žene nijesu imale ovaj problem kao ja ,a možda je sve to kako neko podnosi bol.
Recimo , porođajni bol mi je bio sličan bolnoj menstruaciji tako da su mi porođaji lakše pali nego same menstruacije.
 
dr:
Lekara ima i dobrih i losih,prema tome sve zavisi od strucnosti.Ultrazvuk radi radiolog,pregled dojke radi hirurg.
A zasto mamografija posle 35te?Povecava se sansa za razvoj kancera pa samim tim potrebna je metoda koja daje bolji uvid u gradju tkiva dojke.
Za mladje zene,samopregled dojke ,pregled kod lekara i ultrazvuk su sasvim dovoljni.
Skoro sam bila na ultrazvuku dojki.Redovna kontrola.Pregledao me je jedan divan covek, inace hirurg, primarijus.Radi i operise na Onkologiji.Ono sto mi je naznacio i podvukao je - mamografija nije ni malo naivan pregled.Kaze covek da je zaprepascen kako zene sto samoinicijativno, sto po uputu svojih lekara olako dolaze na mamografski pregled. Kaze i da 10 mamografskih pregleda vec daju rizik za dobijanje kancera!!!! Sto naravno potpuno logicno i zvuci - pa zracenje je to.Ono sto on savetuje kao strucnjak - samopregled dojki i to SAMO JEDNOM MESECNO!!! Na 6 meseci ultrazvuk s pregledom stucnjaka, pa onda - ne daj Boze ako se posumnja na nesto, salje se na mamografiju.
 
Naravno, ali bojim se da nisi najbolje razumela ono sto sam napisala.
Neces poslati zenu koja je napunila 40tu godinu zivota na mamografiju samo zbog godina.Postoje faktori rizika, pre svega pozitivna porodicna anamneza,ranije dijagnostikovane promene na dojci,pregled i nalaz ultrazvuka pa tek onda mamografija.
Sto se tice samoinicijativnosti nasih zena, ne znam sta bih ti rekla, nesto ne verujem u to jer da su nam zene samoinicijativne u kontroli svog zdravlja ne bi imali toliko stopu raka grlica materice,jajnika, dojke...Kod nas se kod lekara ide tek kad nesto gadno nije u redu.
 
Dr nisam ni mogla da te razumem jer nisi ni naglasila da treba da idu zene s faktorom rizika, vec samo one posle 35-e.No, mislim ipak da se sada razumemo.Ima istine u tome sto kazes da smo lenji na preglede, ali mogu ti isto reci da su ove mladje zene mnogo savesnije i cesce odlaze na kontrole.To je izmedu ostalog i stvar licne kulture.Pozz!
 
Imam ja.
Pre par meseci mi se desilo isto, samo nisam imala čvorić, i naravno, odmah me je uhvatila panika. U porodici imam rak dojke, a imam i 50 godina pa spadam u rizičnu grupu. Pošto se na snimanje u DZ čekalo par meseci, otišla sam privatno (2.200 din.). Tamo me je pregledao specijalista, uradio ultrazvuk, i kaže da nije našao ništa problematično i da za godinu dana dođem opet.
Eto, ne mora da znači da se nešto strašno dešava, ali ipak, odradi pregled za svaki slučaj.
Ako si zaposlena ili nemaš vremena za čekanje po bolnicama, moj ti je savet da progooglaš po našim privatnim klinikama. Vrlo često imaju velike popuste na kompletan pregled dojki.
Takođe se na sajtovima za grupnu kupovinu (Kolektiva, Grupko, Grupovina, Akciomat, Bigpopust... itd.) daju velika sniženja za zdravstvene preglede.
 
u poslednje vreme sam primetila da osecam bol u dojkama i ispod pazuha, uglavnom pred menstruaciju, ali ovog meseca i pri sredini ciklusa. Pri tome su mi dojke i bradavice vrlo osetljive, otekle i bolne. S obzirom da mi se to ranije nije dogadjalao (PMS jedva da poznajem, a menstruacije su redovne, u veoma retkim slucajevima bolne) da li to moze biti znak nekog oboljenja? Imam 24 godine - treba li da kod lekara vrsim preglede dojki?
Veliki pozdrav i hvala!!

BEZ PANIKE.
Samopregled dojki
Naucite kako da pregledate svoje dojke jednom mesecno i smanjite mogucnost za pojavu karcinoma dojke



http://www.zdravljenadlanu.rs/za-pacijente/onkologija/179-samopregled-dojki-video
 

Back
Top