Klasične nauke - prijemni

Pomaze_Bog

Zainteresovan član
Poruka
248
Zna li neko šta treba spremiti za prijemni za klesične nauke na filozofskom u Bg, konkretno iz latinskog.
Na sajtu navode tri knjige - stare za 1. i 2. god. gimn. i novu za 1. god. gimn. Polaganje se sastoji iz prevoda sa lat. na srp. 4 rečenice.
S obzirom da je druga godina mnogo teža, a, inače, u gimnaziji sam pm smer, šta i koliko treba spremiti iz 2. god? Razgovarao sam sa mojom bivšom prof. latinskog, ona kaže da, ako je samo prva godina u opticaju onda to nije problem, a ako je i druga (koja je mnogo teža), onda to može da bude gadno...
Najbolje bi bilo, naravno, da mi odgovori neko ko je polagao dati prijemni. Ili, ako neko zna nekog ko je polagao, da me uputi... Ili, ako neko zna sajt na kom se mogu naći prijemni ispiti iz prethodnih godina...
Unapred hvala.
 
Pomaze_Bog:
Zna li neko šta treba spremiti za prijemni za klesične nauke na filozofskom u Bg, konkretno iz latinskog.
Na sajtu navode tri knjige - stare za 1. i 2. god. gimn. i novu za 1. god. gimn. Polaganje se sastoji iz prevoda sa lat. na srp. 4 rečenice.
S obzirom da je druga godina mnogo teža, a, inače, u gimnaziji sam pm smer, šta i koliko treba spremiti iz 2. god? Razgovarao sam sa mojom bivšom prof. latinskog, ona kaže da, ako je samo prva godina u opticaju onda to nije problem, a ako je i druga (koja je mnogo teža), onda to može da bude gadno...
Najbolje bi bilo, naravno, da mi odgovori neko ko je polagao dati prijemni. Ili, ako neko zna nekog ko je polagao, da me uputi... Ili, ako neko zna sajt na kom se mogu naći prijemni ispiti iz prethodnih godina...
Unapred hvala.

Prijemni na klasicnim je nedavno izmenjen. Od prosle godine se polaze i srpski (pretpostavljam da to znas). Ne mozes odvajati prvu i drugu godinu (iako one jesu odvojene u gimnaziji), treba ti sve, s tim sto mozes da odaberes ili novu ili staru knjigu za prvu godinu. Obicno, taj prijemni nije strasan,ali, da se ne lazemo, ume i da bude.
Apsolutni ablativ uposte nije tezak, komplikovanije su zavisne recenice.
Klasicne nauke su jedan od najlepsih izbora koje mozes da napravis, naucices najdivnije stvari na svetu...samo, nemoj da pitas "sta ja s tim mogu da radim?" i nemoj da se nadas da ces bas olako da prodjes (daleko je to od naivnog).
Javi se, rado cu ti pomoci, ako sam u stanju.
Srdacna podrska i dobrodoslica :)
 
Rukavodilica:
Tek da se zna... u Srbiji NEMA nezaposlenog klasicnog filologa (tacnije, nema ih prijavljenih na birou). A, to, za hrabrost ( pa i za ludost) uzecu kao kompliment :)


OK, Evo clanak iz blica. Komplektan clanak se nalazi na temi Zbunjena.

Visnja Helajzen, savetnik direktora nacionalne sluzbe za zaposljavanje, za "Blic" kaze da na osnovu lanjskog kretanja na trzistu radne snage, a i iskustva prethodnih godina, proizilazi da je sa stanovista relativno brzog zaposlenja najbolje upisati i naravno zavrsiti masinstvo ili elektrotehniku. Sto se pravnika i ekonomista tice, koji su takodje na listi deficitarnih zanimanja, ona navodi da je stanje vec duze vreme takvo da koliko god se novih pravnika i ekonomista iskoluje, priblizno toliko se i zaposli. Deficitarnost profesorskog kadra se, kako ocenjuje sagovornica "Blic"-a, moze smatrati vrlo uslovnom, jer, kako kaze, profesora ima dovoljno, samo zbog malih plata ne zele da rade u skolama vec se bave prevodilastvom i drugim poslovima koji su bolje placeni.
 
Prvo, ne smatram "Blic" pouzdanim izvorom , ni sto se vremenske prognoze i tv programa tice.
Drugo, osoba koja zavrsi klasicne nauke, zvanjem je diplomirani klasicni filolog (akcenat je na "filolog" ), sto je mali paradoks, buduci da je studirao na Filozofskom fakultetu. (Uz duzno postovanje svih koji studiraju ili imaju vezu sa zgradom do - Filoloskim fakultetom - ONI su "profesori" , nastavnici, ili, kako li vec to zovu. Elem, NE!!! filolozi. ;)
 
Rukavodilica:
Drugo, osoba koja zavrsi klasicne nauke, zvanjem je diplomirani klasicni filolog (akcenat je na "filolog" ), sto je mali paradoks, buduci da je studirao na Filozofskom fakultetu. (Uz duzno postovanje svih koji studiraju ili imaju vezu sa zgradom do - Filoloskim fakultetom - ONI su "profesori" , nastavnici, ili, kako li vec to zovu. Elem, NE!!! filolozi. ;)

Mislim da nisi dobro obaveštena. Studenti koji završe Filološki fax dobijaju zvanje diplomirani filolog srpskog jezika i književnosti, for example. Stoji da uglavnom posle rade kao profesori, ali neki stvarno budu filolozi (mada se meni lično ovaj naziv ne sviđa jer nauka o jeziku nije filologija, ali 'ajde), tj. bave se izučavanjem određenog jezika. Cilj FF-a nije da studenti nauče neki jezik kao maternji (to je nemoguće!) već izučavanje jezika. Zato i stoji filolog tog i tog jezika. Ova titula obuhvata mnogo štošta i zbog toga su profesori na FF-u odlučili da od ove godine uz Bolonjsku reformu omoguće studentima izbor, tj. da se studenti sami tokom studija izjasne da li žele da budu naučnici, profesori, prevodioci ili nešto drugo. Na osnovu toga dobijaju se različita zvanja. Dakle, tek od generacije upisane 2006. može da postoji diplomirani profesor nekog jezika.
 
Kako site Filoloskog trenutno nije u funkciji, prihvaticu (samo privremeno, a ako bude potrebno i trajno) mogucnost da sam lose obavestena. Uctivo cu se izviniti.
O tome da li je nauka o jeziku filologija ili filoglosija ili glotologija, ili slovoljubve (imas li drugih predloga?) nije ni vreme, ni mesto, a, nema ni smisla raspravljati.
To , ko se bavi jezikom, ko misli da se njime bavi, ko je se nadao necem drugom, pa na Filoloskom dobio nesto peto, ilustrovacu primerom (slucajno odabranim, ima ih veoma mnogo). Elem, student novogrckog jezika (zamislimo jednog, onako, po meri svakog ponosnog roditelja: em vredan, em talentovan, preko 8.5, jos mu se mastilo na diplomi nije osusilo) NE ZNA - ako samoinicijativno nije ucio, a to je van domena fakulteta - da napise niti jednu jedinu rec (na tom, grckom, koji je cetiri godine marljivo studirao!) sluzeci se pravopisom koji je pre dvadesetak godina ukinut. Naravno, nije ni vazno znati nesto sto nije u upotrebi, reci ce isti taj marljivi student.
ALI!
Sasvim prosecan student klasicnih nauka, vec posle trece godine studija istu stvar ne samo da zna da uradi nego ume da objasni zasto je to tako, kako se to razvilo, gde je cemu koren..i, da ne smaram.
Jos jednom, cast casnim izuzecima, ali , rekla bih da studenti zivih jezika po zavrsenim studijama znaju SAMO kako funkcionise taj jedan jezik ili - ambiciozniji primerci - ta jezicka grupa.
Studenti klasicnih jezika na rekonstruisanom (pra)indoevropskom uce kako funkcionise JEZIK, savrseno im je jasno kako je nase "dim" u vezi sa engleskim "fog" , grckim "thymos"....na primer. Sta je homojoptoton, sta aliteracija, zeugma, hiperbaton, kako rade prosodija, kako se menja kroz vekove, zasto su moja i tvoja baba, smekajuci glavnog frajera u selu govorile "Izgledam moguceg coveka" i sta su pod tim podrazumevale, zasto je Vinaver u pravu kad kaze da zemlja ne moze da tutnji pod konjanikom...
...i svasta jos.Da skratim, bave se jezikom. ;)
 
Nisam ja nipodaštavala studente koji studiraju klasične nauke... Naprotiv, ja podržavam ljude koji će to studirati i koji to studiraju ... Samo ne možeš ni ti nipodaštavati studente FF-a ...
Fax ima puno problema, ali to pitanje je više globalnog karaktera ... Čak i sajt često ne radi iz nekih krajnje glupih razloga ... Mislim da sada ne treba da ulazimo u to ...
Inače, nauka o jeziku je lingvistika (gledano iz perspektive Filološkog) ... Pod filologijom se danas podrazumeva kulturni čin jezika i to ono što se radi na klasičnim jezicima ... Zato oni i treba da imaju zvanje diplomirani filolog klasičnih jezika ... Zato i znate sve ono što si navela ... Dobro si primetila da studenti uče kako funkcioniše neki jezik što je u duhu lingvistike (strukturalistički, generativni, i sada sve aktuelniji formalni metod) a ne filologije ... Ako mene pitaš, na faxu je skoro sve promašeno ... Čak i ime faxa, ali 'ajde - više sile su u pitanju, ne mogu ja tu mnogo da utičem ... Ja podržavam reforme jer mislim da će najzad doći do raslojavanja ... Onaj ko hoće da bude profa, biće profesor tog i tog jezika ... Ako hoće da se bavi jezikom, imaće zvanje diplomirani lingvista tog i tog jezika ... A ne za sada krajnje glupo zvanje - diplomirani filolog opšte lingvistike (u samom nazivu ima protivrečnosti)
 
A ko to ima zvanje "diplomirani filolog lingvistike"??!! (gluplju sintagmu odavno nisam cula)
I, kakva je protivrecnost u terminima "filologija" i "lingvistika" , bas me izjeda radoznalost.
Uzgred, ja nikoga ne omalovazavam , a ni nipodastavam, samo se zalazem za to da se stvari zovu svojim imenom (dosta nam je, onomad, bilo sto smo govorili "preminuo je bivsi predsednik", za vreme sahrane jednog od najokrutnijih dikatatora).
Vazno je nauciti jezik. Jezik cine reci, Recima se bave filolozi. U Srbiji, diplomu filologa mozes dobiti posle cetiri godine studija klasicnih nauka. Mozda i jos negde, za sad sam lose obavestena.
A, da.. Pitam se pitam... (da opet ne lupim neko (ne)obavestenje) , gde li se zagubi diplomski na Filoloskom fakultetu?
 
Onaj ko studira grupu 26 - opštu lingvistiku - dobija na kraju titulu diplomirani filolog opšte lingvistike. Čista glupost ...
A zašto postoje protivrečnosti između termina filologija i lingvistika? Kao što sam već rekla, filologija predstavlja kulturni čin jezika, dok se lingvistika bavi strukturom jezika, jezičkim zakonima koji vladaju u živom jeziku, jezičkim jedinicama i konstrukcijama koje funkcionišu. Postoje različiti uglovi posmatranja jezika ...
Koliko ja znam, klasični jezici su u vreme svoje ekspanzije proučavani najviše na nivou etimologije, retorike, upotrebe jezika u književne svrhe... Bilo je naziranja morfologije, ali ne pravog jezičkog sistema i jezičke nauke koje danas postoje ... Zašto? Filologe taj aspekt uopšte nije zanimao, niti ih sada zanima ... Uopšte se nisu previše trudili da na taj način posmatraju jezik ... Ti kažeš da jezik čine reči i da se rečima bave filolozi - tu se vidi taj ugao posmatranja filologa ... Posmatrate reči u različitim sferama ( i to najčešće u nejezičkim) i to je ok ... Ali jezik ne čine samo reči, već postoje i manje i veće jedinice od reči i tu stupaju na scenu lingvisti ... Upravo ovaj drugi način postao je aktuelan dolaskom pravih lingvista - Ferdinanda de Sosira (''Kurs opšte lingvistike''), Noama Čomskog (''Sintaksičke strukture'') ... I prava nauka o jeziku - lingvistika - počinje tek početkom XX veka ... Ne kažem da je ranije nije bilo (jeste - Humbolt, istorijska lingvistika, W. Jones, komparativisti, ali sve je to još uvek u duhu filologije) ...
Ti i ja se možemo raspravljati o filologiji i lingvistici do besvesti ali nikuda nećemo stići upravo iz tog razloga jer različito posmatramo jezik ... Ja kao lingvista podržavam savremeni način istraživanja jezika, a tebe više zanima jezik koji učestvuje u kulturnoj interakciji ...
Diplomski rad na FF-u ... Ne znam stvarno šta da ti kažem ... Ja bih prva podržala da se on uvede ... Ali opet kažem, to uopšte nije do mene ... Postoje ljudi kojima jednostavno ne možeš dokazati nešto, ostali su zatupljeni glupim načelima još iz doba Tita ...
Za to da stvari treba nazvati svojim imenom, slažem se potpuno. Zato se ja sa mnogo čim ne slažem na faxu. Ali šta ćeš, ovo je Srbija ... I važi srpski zakon antigravitacije: ''Najveći majmuni stižu na najviše grane''
 
Lično ne bih nikom preporučio da upiše Klasične nauke,zato što sa tim nećete NIŠTA,ali NIŠTA moći da radite.To znam zato što je moja mama to završila i to u roku sa prosekom(9,23),radi već dvadeset godina u jednoj beogradskoj gimnaziji sa 30% radnog vremena.S Klasičnim naukama ćete moći da perete ulice ili da radite na kasi verujtemi poznajem dve mamine koleginice koje nisu mogle da nadju posao pa su završile kurs za frizerke pa su otvorile sopstveni frizerski salon.Osobe koje rade na toj katedri su veoma narcisoidne,u proseku ćete studirati 27 godina i šta onda?U Beogradu postoji tačno 17 gimnazija u kojima se uči latinski jezik + filološka gimnazija gde se uči starogrčki gde treba 1 svega 1 prof.starogrčkog,a u drugim gimnazijama po 1-2,gde svaki treba da radi 40 godina pa vi vidite gde ćete da radite?Druga stvar je što se na katedri dosta iživljavaju,umislili su kao da su kao da će njihovi svršeni studenti postati lekari,ili inženjeri.

Srećno!!!:)
 

Back
Top