Šta sve znate o internetu?

Koj pretraživač najviše koristite?

  • Internet Explorer

  • Mozilla Firefox

  • Opera

  • Netscape Navigator

  • Neki drugi ...


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

cvele2

Ističe se
Poruka
2.133
Hajde da delimo međusobno naša saznanja o internetu i stvarima vezanim za njega. Stvari kao što su TCP/IP, DNS, HTML i te takve stvari. Ima puno neiskusnih, pa mislim da je ovo dobra ideja da nešto svi naučimo.
Evo počeću ja:
IP adresa: Internet Protocol. Svaki računar u mreži ima svoju adresu koja se zasniva na brojevima tipa 192.168.1.1. Ne znam šta svaki posebno broj znači, ali sam za zadnji siguran da ako je upitanju lokalna mreža (LAN - Local Area Network) onda znači redni broj kompjutera u toj vezi.
Sada malo vi ...
 
Znamo da je prepun virusa i prevara!!!
Nema kompjuter IP osim ako neko ne zakupi stalnu IP adresu, ocu da kazem da kada neko koristi dial-up / klasican modem - svaki put kada se nakaci provajder mu dodeljuje drugu IP adresu. Ti brojevi (IP) mogu dosta da kazu:
http://www.ripe.net/fcgi-bin/whois
Mislim da ti ideja nije dobra (bez uvrede) ako svako napise ono sto "zna" bice tu mnogo lazi tj pogresnih podataka.
 
Pa u vezi IP adrese lepo piše da je to adresa računara "U MREŽI", a internet je isto jedna vrsta svetske mreže, tako da se razumemo. A ideja nije loša uopšte! Ovo treba da bude diskusija o stvarima vezanim za internet, pa čak i ako neko napiše neku glupost drugi koji znaju su tu da tu glupost isprave!
 
Upravo IP je net adresa nekog racunara, a sto se brojeva tice, sve zavisi od ip adrese, posto postoje 3 ili 4 nacina zakupljivanja ip domena recimo, gdje velike firme imaju dakle potpunu kontrolu citave IP adrese, dok recimo manje firme, nasi provajderi, mogu da manipulisu sa recimo samo zadnjim ili eventualno predzadnjim sektorom IP adrese.
 
Efikasna komunikacija preko mreže zahteva podršku oprativnog sistema, te su u savremene sisteme ugrađeni mrežni slojevi (network layer) koji obuhvataju jedan mrežni protokol ili više njih. U početku je svaki proizvođač operativnog sistema nametao svoje standarde, u ovom slučaju protokole, ali su mnogi od njih vremenom prihvatili i tuđe, a neki su postali standardni. Pre nešto više od decenije, u računarima s Microsoftovim sistemima često se koristio Novellov mrežni podsistem; i Microsoft je ustanovio svoje mrežne protokole, a razvoj Interneta doneo je danas najšire rasprostranjen TCP/IP.

U Microsoftovom slučaju, početak umrežavanja povezan je s mrežnim proširenjem BIOS-a računara, NetBIOS-om: radi se o jednostavnom skupu naredbi koji je obezbeđivao samo najosnovniju podršku umrežavanju. Ubrzo je on proširen korisničkim interfejsom, kada je dobio ime NetBEUI (NetBIOS Extended User Interface), i tada je postao pravi mrežni protokol. On se nalazi u savremenim verzijama Windowsa i vrlo je jednostavan: za identifikaciju koristi ime računara i ne treba ga posebno konfigurisati. Postiže dobre performanse u komunikaciji, ali ima nekoliko ograničenja, od kojih je najvažnije to što je upotrebljiv samo u lokalnim mrežama - bilo kakav izlazak van njih nije moguć ovim protokolom.

Iz vremena dominacije Novella, opstao je protokol IPX/SPX. Moćniji je nego NetBEUI i dozvoljava spajanje više segmenata mreže, ali budući da redovno proverava puteve na mreži, i sam "proizvodi" znatan saobraćaj i otuda je nešto sporiji. I on je prodržan u novijim Windowsima, a značajan je zbog toga što omogućava jednostavnu komunikaciju s mrežama koje rade pod Novellom; osim toga, koriste ga i upravljački programi za neke mrežne štampače.

Danas najveći značaj svakako ima protokol TCP/IP - o njegovim mogućnostima najbolje govori podatak da on preko Interneta povezuje milione računara s različitim operativnim sistemima. U suštini, radi se skupu objedinjenih protokola, prvobitno razvijenih u vojne svrhe, za mrežu Arpanet. Ovaj skup protokola podržava sve operacije u vezi s mrežnom komunikacijom i uprkos složenosti, s njim se postižu dobre performanse. TCP/IP ima i jednu osobinu neprijatnu za početnike: zahteva podešavanje nekoliko parametara i retko prašta greške. Srećom, većina tih parametara se može podesiti i "spolja", pa će mnogi davaoci Internet usluga postaviti odgovarajuće vrednosti, a obaveza korisnika je samo da im to omogući. U slučaju lokalnih mreža, ako u njima postoji DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) server, on će takođe (gotovo) sve sam podesiti, a u protivnom se svakom računaru mora ručno dodeliti jedinstvena IP adresa i postaviti mrežna maska koja kontroliše pristup mreži. Ukoliko je mreža povezana s nekom drugom mrežom, treba navesti i IP adresu mrežnog prolaza (gateway), a u nekim slučajevima i adrese servera imena.

Link
 
mene ne :) ... inache, tema ti je suvishe neodredjena... da sad neko pishe ono shto zna nema nikakve svrhe poshto bi se tu sve izmeshalo i ni na shta ne bi lichilo, a sve te kratke definicije su lako dostupne prego google.com.
No ako nekog zanima neshto konkretno, onda ovo vec ima smisla

peace
 
I ja mislim da nije pogodjena tema. Sve te informacije se mogu dobiti na internetu sa dva klika najvise.
Sta mozem pisati na temu "Sta znate o internetu" - sve i nista.
Sad, ako je neko bas zaludan da razglaba vec poznato, nemam nista protiv.
 
Pa ono što tražim od vas je da odaberete neki čest pojam, DNS na primer ili TELNET ili šta već i da nešto kažete o njemu! Slažem se da se i preko google-a može naći tona tih podataka, ali ovo je diskutovanje, tj. ćaskanje o tim stvarima! Šta da vas neko u društvu pita nešto ovakvo i vi mu kažete "Idi brate na google, tamo imaš sve!". Dajte da podelimo međusobno naša saznanja!
 
cvele2:
Interesuje me razlika između HTML i XML formata.

Html je nastao od jezika SGML, A XML je XML, ima njegov naslednik XHTML.

Razlike-male

Npr. HTML je manje probirljiv, i ne moraju se u kodovima tagovi pisati pod navodnikom, Neke komande su u XHTML-u iskljucivo velikim slovom, u HTML-u se ne moraju zatvarati tagovi...

Kako tvrde (jer ja ne vidim razliku) XHTML radi isto st o iHTML, samo sa mnogo finijim alatima.
 
Slazem se, XML se ne moze tek tako stavljati u istu ravan sa HTML.
Sto rece Ober, XML je stvarno devojka za sve, od toga da se upotrebljava za komuniciranje sa Flash-om, pa preko komunikacije sa drugim sistemima. Na primer u USA a i u Evropi sve vise, XML se upotrebljava kao sve zvanicniji format podataka za poreze, racune, bankovne izvestaje i slicno. U mnogim zemljama u USA, firme poreske podatke dostavljau iskljucivo u XML formatu.
U Sloveniji na primer, prelaze skoro kompletno na XML razmenu podataka racuna za komunalije ili izvode banaka, pa i takodjer za dostavu podataka poreskim organima nakon obracuna plata.

Imam osecaj da je XML izabran da bi se zapravo tekstualni podaci formatirano prenosili ali u mnogo knciznijoj formi od na primer tekstualnih datoteka koje bi bile "delimited" na neki dogovoreni nacin. Tada, taj delimiter, moze da bude razlicit, i eto problema. Ovako kod XML se znaju "tagovi" i kad se softver napise da zna koji tagovi i nodovi su potrebni, sve je samo stvar opisa.
Kod tekstualnih datoteka, sa podacima razdvojenim "delimiterom" (na primer zarez ili crtica i sl.) nastakjao je problem ako je "slog" (record) bio mnogo dugacak (broj karaktera u liniji)
Kod XML, toga nema jer se slog i uostalom svi podaci upisuju "vertikalno", jednostavnim nizanjem tagova i zatvraranjem tagova, cineci celinu jednog sloga, tako da je broj slogova, bez problema mogao da bude mnooogo veci od tekstualne datoteke.

Ima XML jos mnogo pogodnosti, zato mislim da ce se sve cesce koristiti.
Jos je jedna pogodnost koriscenja XML to sto za "pisanje" i "citanje" tih podataka u/iz XML nije potreban neki sofisticirani softverski alat (ako radimo MDB baze, potrebno je posebno pripremiti sistem,ako radimo SQL takodje i imati biblioteke za takve baze, ako se radi o xBase datotekama opet isto) Za XML, svaki program, pa i obican Basic ili Cobol cak, moze imati napisane funkcije koje ce citati XML fajlove.
 
mene je mrzelo da pisem, ali xml je lepo objasnio codemaker....
a ako vas ostale ne mrzi, prospartajte po direktorijumima programa i igara koje imate na kompu, velika je sansa da bar neka od njih cuva podatke u okviru nekog xml-a....

inace, xml je i zamisljen kao 'jezik' (ovo je namerno pod navodnicima) koji mogu da razumeju masine (a i ljudi) bez nekog veceg cimanja sa strane sto programera, sto klijenta (aplikacije)....

i samo da ne bude zabune oko codemakerove recenice "kod XML se znaju "tagovi" "....da, ti tagovi donekle mogu da budu univerzalni, ali sustina je da se sa xml-om emituje i xml schema, koja definise upravo te tagove...
 
Tacno si rekao. "Tagovi" i nisu nesto "zakucano". Mogu biti bilo sta i bilo kakvog naziva, sve dok se postuje pravilo "ugnjezdavanja" i sve je ok.

Moze se jos u vezi XML eventualno dodati i da postoji neke vrste "doradjen" XML a to je XLS
A ako zelimo XML prikazati kako valja u HTML, mozemo koristiti XSL datoteke, koje igraju ulogu neke vrste CSS za XML
Ima tu jos toga, ali da ne smaram, XML je dosta korisna stvarcica u svakom slucaju.
 
Temelji interneta postavljeni su definisanjem nekoliko protokola kojima je uređena komunikacija između računarskih mreža.
Pre svega, definisan je način adresiranja računara (IP - Internet protocol) i način za pouzdan prenos podataka (TCP - Transfer Control Protocol). Ova dva protokola najčešće posmatramo kao jedan, koji označavamo sa TCP/IP.
Zahvaljujući činjenici da se razvoj interneta odvijao unutar naučnih krugova, bilo je moguće osmisliti rešenje koje će svoju primenu dobiti tek mnogo godina kasnije.
Možda najbolji primer za to predstavljaju telefonski razgovori preko interneta, koji su postali mogući tek sredinom devedesetih godina, a teoretski su pripremljeni na samom početku njihovog razvoja.
Naravno, takav pristup imao je i svoje mane. Najznačajnija se svakako ogledala u tome što veliki proizvođači računara novac za istraživanja nisu ulagali u internet, već u tehnička rešenja koja su u tom momentu bila izvodljiva.
 
Pa, TCP/IP se ne sastoji samo od ta dva protokola (mada jeste dobio ime po njima). U pitanju je četvoroslojna arhitektura, a svaki sloj sadrži sopstvene protokole. TCP-ov "alter-ego" na transportnom sloju je UDP, koji je brži ali i manje pouzdan.
E, da - Internet u značenju "globalna mreža" treba obeležavati sa velikim "I". "Mali" internet je mreža više mreža, uopšte.
 
Da piatm nešto korisnike Firefoxa:
čitao sam negde da se Firefox može podesiti da brže učitava strane. Zaboravio sam način, ali me interesuje jedno. S obzirom da imam ADSL od 768 kbps, da li ima svrhe da upošte radim tako nešto?
 
cvele2:
Da piatm nešto korisnike Firefoxa:
čitao sam negde da se Firefox može podesiti da brže učitava strane. Zaboravio sam način, ali me interesuje jedno. S obzirom da imam ADSL od 768 kbps, da li ima svrhe da upošte radim tako nešto?

Pa da...sto da ne..ucitava ti mozda za 0.5 ili 1s brze, ali i to je nešto...U svakom slučaju bezbedniji je i lepši...

poz
 
cvele ne znam da li mi se chini ili ti zhelish da saznash instant nachin da postanesh Hacker[ili Cracker]..Mozhda sam dobio taj utisak zbog pitanja koje postavljash...Kachish se za ip, telnet i razne druge protokole...Aj probaj ovako..Kreni prvo od toga : Shta je internet, kako radi, shta je iza njega, rupe u programima i slichno. Kad savladash takve osnove, javi mi se pa cju ti dati jedan lep sajt shto je nash drugar Renzor radio i lepo ti pishe sve tamo, na srpskom, o protokolima, ip-ima, hakovanju i slichno. Samo nemoj se previshe nadatati..to nije josh jedan od onih ~kako da budem haker~ tutorijala..
 
А зашто се не омогући да се гласа за више опција?Ја користим ФФ и оперу...А знам све што ми треба,ништа посебно,мало напредније од просечних корисника :) Мало више у ствари :)
 

Back
Top