Pomoc amateru

Basic je nastao kao ideja da se ljudima što brže pokažu osnove programiranja. Bio je dugo školski jezik opšte namene koji je mogao sve i ništa, ozbiljno programiranje u profesionalne svrhe nije bilo moguće na njemu. Microsoft ga je unapredio i napravio od njega ozbiljnu alatku namenjenu pre svega programiranju baza podataka. On nije potpuno objektno orjentisan još uvek i ima puno manjkavosti u odnosu na Javu , C++, C#, pa čak i C ali je relativno jednostavan i lak za upotebu u odnosu na druge programske jezike.
Moja preporuka je Visual Basic 6.0, za početak :wink:
 
sist_ing:
Basic je nastao kao ideja da se ljudima što brže pokažu osnove programiranja. Bio je dugo školski jezik opšte namene koji je mogao sve i ništa, ozbiljno programiranje u profesionalne svrhe nije bilo moguće na njemu
Tek mala ispravka.
Basic je ozbiljno koriscen i pre nego sto ga je M$ unapredio.
Radili smo veoma ozbiljne programe u Turbobasic, Basic za WAX itd, itd... Dakle Basic je bio koriscen i u ozbiljne svrhe i pre pojave M$ Visaual Basic.
 
@Sucur, Svako ko hoće za početak da počne sa C/C++ jezikom, mora savladati veoma strm uspon učenja. S obzirom da su C/C++ toliko moćni jezici, karakterišu se kriptografskom, tajanstvenom i veoma teškom jezičkom sintaksom tako da ti jezici predstavljaju "Tvrdu hranu" za jednog početnika...Tvoj pokušaj da ponudiš dečku C/C++/Java/Delphi, bi ja uporedio sa pokušajem jednog samouverenog tipa koji hoće da jedno novorođenče, kome je neophodno mleko kao hrana, pokušava da privikne da jede sarme ili glođe koske, a njegova telesna građa mu to ne dozvoljava.Svaki programski jezik je nadograđivan upotpunjivan, što znači da je svaki jezik, u odnosu na prethodni, složeniji, opširniji i kompleksniji. Iz toga se može videti da oni imaju i svoju hijerarhiju...i upravo iz tog razloga preporučujem početnicima da poštuju pravila hijerarhije počev od najlakšeg jezika za učenje. Govorim iz ličnog iskustva jer sam i ja početnik.
 
@Codemaker, hvala na ispravci. Eto, saznao sam nešto što nisam znao. Ali, čovek uči dok je živ, zar ne? Kada sam pisao da ozbiljno programiranje u profesionalne svrhe nije bilo moguće u Basicu, mislio sam na to šta sve Java može. Pa u poređenju sa Java jezikom, Basic je prava beba... ;-)
 
Naravno, ali moras imati na umu, da u vreme onog prvobitnog Basica, nismo resavali probleme za koje nam je sada dobrodosla Java, C++ ili slicno. Ko je tada razmisljao o TCP/IP protokolima na nacin kao sada, vazno je da je LAN funkcionisao - svi sretni. A i to kako se nakada programirao software za mreze je posebna prica a o postavljanju mreze da ne pricam, prava avantura.
U basicu smo radili sve od knjigovodstvenih programa, pa do simulacija elektromreze sa tackama rizika, pa do 2D jednostavnih igrica.
Ako je trebalo nesto "dublje" da se isprogramira, jedino sto je dolazilo u obzir je bio assembler i nista drugo.
Za kompleksne matematicke proracune je nezamenjiv bio Fortran.

Ukratko, bilo je itekako zivo u programiranju i pre C++, Jave itd...
:)
 
Ne potcenjujem ondašnji način programiranja. U ostalom, zar današnji moćni jezici ne duguju zahvalnost pionirima? Dakle, da li hoćeš time da kažeš da je Basic prikladniji za početnike? Koja je tvoja preporuka, konkretno?
Imam još pitanja da postavim, ali da ne bi otvorili temu unutar teme, prvom prilikom, čim budem mogao, postaviću svoju temu. :razz:
 
Ne, Basic ne bih preporucio kao pocetak.
To iz prostog razloga jer OOP jednostavno mora da postane nesto kao "dobar dan" u programiranju. Nemoze se uporediti linearno programiranje sa ObjectOrientedProgramming. Jednostavno to je razvoj programiranja i tacka.
Mislim da treba odmah da od pocetka krene u C++
Vrlo je vazno da nadje dobru knjigu i polako. Veoma je vazno da se OOP shvati, da se filozofija klasa shvati, da se potpuno prihvati i razume. Bez toga, dzaba ucenje bilo kog OOP jezika, imace vise stete nego koristi.
Ono sto je potrebno znati je da dobar programer se ne postaje tako sto ce neko da "nagruva" nekoliko (ili mnogo) funkcija, sto ce umeti da slozi interfejs i poveze se sa nekom bazom ili slicno, pa da se proglasi programerom. Programiranje zahteva zaista mnogo truda, mnogo ucenja (maltene svakodnevnog) i zelje da se sazna uvek nesto novo i uradi nesto novo.
Vrhunski programeri "disu" programiranje. To je maltene stil zivota a ne samo nacin za zaradu.
Al' dobro, to su vec stvari koje zalaze u "off topic"
 
Hm, code, slažem se sa tobom u vezi OOP - meni su više značile knjige koje su "vukle na filozofiju" nego klasične programerske knjige koje razmatraju tehnologiju, upravo za promenu načina razmišljanja. Ali, da li je možda Java ili C# bolje rešenje, budući da se sam framework brine o dosta toga vezanog za upravljanje memorijom itd? (Ruku na srce, C# je "objektivniji" od C++ :))
 
Nisam siguran u vezi C# / C++ komparacije koju navodis, jer nisam razumeo sta tacno mislis time.
Verovatno sam malo starije skole programer, i nesto vise volim da sam kontrolisem gde, sta, kako i zasto, koristeci klase i kreirajuci nove ili izvodeci iz postojecih. Cim dodje do momenta da recimo framework "brine" o necemu (a ja kao da sedim i uzivam), postajem sumnjicav i ne osecam da imam punu korntolu nad onim sto radim.
C# nisam probao i ne mogu bas mnogo o njemu da kazem.

Ono sto sam zeleo da naglasim je da, bilo koji od alata (Java, C#, C++ itd) izaberemo, osnovna odrednica koja je prisutan je OOP, smatram da bez OOP ne vredi ni razmisljati o ulazenju u svet programiranja. Srecom, to ce biti mnogo lakse ljudima koji tek pocinju. Nama progamerima iz vremena "pure assembler bez imena labela" ili Cobol, Basic itd, je bilo strasno tesko da se "presaltujemo" na OOP sa "spageti programiranja" :)
 
OK je da programer kontroliše memoriju, ali koliko je to za početnika opterećujuće? Ja mislim MNOGO. (A što se tiče objektnosti, C# pakuje sve u klase, pokazivače na funkcije enkapsulira u delegate itd.) Dodatni parametar za izbor jezika je i platforma. Ukoliko je MS, onda je C# logičan izbor (ipak je MONO nedovoljno prihvaćen), a za cross-platform Java (dolazi u obzir svakako C++, ali opet zavisi od krive učenja)... Eto, demantovao sam samog sebe -> uputim nillsa na pretragu, a posle odgovaram...:)
 
@Sucur, Svako ko hoće za početak da počne sa C/C++ jezikom,
mora savladati veoma strm uspon učenja. S obzirom da su C/C++ toliko moćni jezici,
karakterišu se kriptografskom, tajanstvenom i veoma teškom jezičkom sintaksom tako
da ti jezici predstavljaju "Tvrdu hranu" za jednog početnika...
Tvoj pokušaj da ponudiš dečku C/C++/Java/Delphi, bi ja uporedio sa pokušajem jednog
samouverenog tipa koji hoće da jedno novorođenče, kome je neophodno mleko kao hrana,
pokušava da privikne da jede sarme ili glođe koske, a njegova telesna građa mu to ne dozvoljava.
Svaki programski jezik je nadograđivan upotpunjivan, što znači da je svaki jezik, u odnosu na prethodni, složeniji, opširniji i kompleksniji. Iz toga se može videti da oni imaju i svoju hijerarhiju...
i upravo iz tog razloga preporučujem početnicima da poštuju pravila hijerarhije počev od
najlakšeg jezika za učenje. Govorim iz ličnog iskustva jer sam i ja početnik.
E vidi kazes da govoris iz iskustva, jer si i sam pocetnik ? E pa kao takav mozes da znas sigurno sta je za tebe i ostale pocetnike tesko, al' zato neznas sta je dobro.
VB jeste laksi, al' njegova sintaksa i nacin programiranja je veoma los, nema se ta potpuna kontrola nad radom, vec sve je nekako automatizovano, a sama sintaksa je uzasna, ovo mozes da shvatis tek nakon susreta sa c/c++, te kao GUI aplikacije win32 api-ja, jer ipak preporucen je VB, dakle gledamo u neku buducnost, tj.
najvjerovatnije razvoj win gui aplikacija, mada sa znanjem c/c++, vremenom da shvatis da za tebe nije win application programming, vec recimo da te vise zanima game dev, bez ikakvih problema se prebacis na njega u kombinaciji sa d3d ili openGL.
Dakle kritike posebno idu na racun VB-a, ne mnogo basica, jer nema tu nikakvog programiranja skoro, niti ces ikada shvatiti sta je programiranje sa radom u VB, jer jednostavno slazes kontrole na povrsinu, pa kliknes na jednu otvori ti se prozor upises neki kofole kod sta da radi, pa odaberes drugu kontorlu, pa ti se otvori novi prozor itd, sve je to veoma lose organizovano, tesko povezano i veoma je slaba manipulacija
(programerska), sa samim stanjem sta se desava u pozaditi aplikacije, komunikacija sa os-om recimo.
Dok kad sjednes za win32 api, te c/c++, e tada shvatis sta se desava i sta radis, jer sve sto vidis moras programerski odraditi od main windowa do svih kontrola itd, sem dialog boxova koji su zapravo elementi glavnog programiranja VB-a.
 
Zavisi sta zeli da programira. Ako ce da se bavi bazama podataka, Java sigurno nije adekvatan izbor.
Meni se cini da je C++ nekako najuniverzalniji jer se njime moze postici skoro sve sto se postize drugim malo specijalizovanijim programskim jezicima.
Al' opet, stvar je na drugaru da donese konacnu odluku.
 
nills:
Hvala na savetima. :-D
Evo sledeceg pitanja:

Na koji nacin mogu precizno nauciti na primer C++?
Ne znam sta ti znaci "precizno"...
U svakom slucaju, postupak je "jednostavan"
1. Kupi knjigu, nabavi tutorijale preko interneta i primere
2. Nabavi neku stolicu sa meksim sedalom
3. Ukljuci kompjuter, i pocni od strane 1.
4. Ne daj da te nesto obeshrabri, budi uporan

To je sve.
 
opi:

Bio sam na sajtovima i downloadovao fajlove. Hvala ti mnogo :-D
A evo i sledeceg pitanja:

U matematickom listu je ispisan jedan program, a glasi ovako:

Program glava1;
Var vl,dl,vd,dd,v,d,dm:integer;
Begin
readln(v,d,dm); readln(vl,dl,vd,dd);
if dm>=v then
writeln('Dovoljno je jedno postavljanje merdevina')
else
if ((vl<=dm)and(v-vl<dm))or((vd<=dm)and(v-vd<=dm)) then
writeln('Dovoljna su dva postavljanja merdevina')
else
if dl+dd>d then
if (vl<=dm) and (vd-vl,<=dm) and (v-vd<=dm) then
writeln('Potrebna su tri postavljanja merdevina')
else writeln('Patuljci ne mogu da se popnu')
else
if (vl<=dm) and (sqr(dm)>sqr(vd-vl)+sqr(d-dd-dl))
and (v-vd<=dm) then
writeln('Potrebna su tri postavljanja merdevina')
else writeln('Patuljci ne mogu da se popnu')
End.


prekucao sam ga u Delphi 6.0 (jer sam njega imao u kompjuteru) kako bih video kako to funkcionise, kad sam zavrsio sejvovao sam ga na Hard i sad neznam kako da ga otvorim?
 

Back
Top