Studiranje književnosti

Hm..ja nisam bas sigurna,ali mislim da ti treba puno gramatike,znas onu zutu,sad,mi smo je dobili u skoli u prvoj godini,ona za sve 4 godine srednje skole,mislim da ona komplet ide za prijemni + pismeni sastav.Nisam bas 100% sigurna...Ali,bolje upisi neki jezik,ja sam isto pomisljala na knjizevnost,pa sam upoznala jednog lika koji je zavrsio knjizevnost,a sad prodaje kucno cvece na pijaci...Ne bih da bedacim,ali malo ima posla,zaista
 
HEMULI:
Planiram da sledece godine upisem faks knizevnost ali me brine koliko ima gramatike jer mi to bas nije islo ali zato cista knjizevnost medju najboljim sam bio. Trebaju mi odgovori.

За пријемни ти је потребно опште познавање граматике и правописа (углавном по Стевановићу), јер се ради тест који носи одређен број бодова, као и есеј на задату тему. Када је посреди даље проучавае, у оквиру самих студија, све зависи од групе коју ћеш изабрати. На Филолошком постоје групе на којима се изучава пре свега српски језик, па тек онда књижевност (махом српска, светска се изучава оскудно) и на тим групама граматика
је обимна. Постоје, међутим, и групе које изучавају пре свега књижевност (српску или светску), на којима је граматика у другом плану. Купи информатор у скриптарници Филолошког и видећеш шта те тачно чека.
У времену у којем живимо чак ни они који су завршили нпр. електротехнику не могу рећи да пред собом имају
велику понуду послова, тако да група за књижевост није много безнадежнија од осталих :)
Поздрав,
Лилит
 
Ima posla za profesore knjizevnosti u skolama. samo je malo onih koji bi to da rade. Ne razumem zasto ljudi studiraju knjizevnost ako nece da budu profesori... sta zele da rade, da sede kod kuce i da citaju knjige?
Test nije ni malo lak, a knjizevnost je jos teza. Radi se obrada pesme, stilska i metricka i jedna od 4 teme... tu se nikada ne zna sta im odgovara... najbolje je da razbijes test.
Inace faks nije ono sto mnogi misle da jeste. Nazalost, malo imas slobode kao i na drugim faksovima... Ja sam tamo otisla puna volje i entuzijazma... a onda se razocarala... mozda je sada drugacije mnogi profesori su se promenili...
Sto se gramatike tice imas veliki ispit iz istorije srpskog jezika, iz savremenog srpskog jezika i akcente sa dijalektikom.
Sta god da uradis... sa srecom. Preporucujem grupu 05 manja je guzva, a samo se razlikuje od 06 za jedan ispit!
 
.... a sto bismo svi morali da budemo profesori.....fil. f. daje kadar za sve vrste medija (ako zanemarimo nove privatnme univerzitete koji su cista satrologija). samo studiranje je vrlo lepo, ali moras da imas jasni ideju sta ces polse toga, inace si na ulici. i ja sam u pocetku vise volela knjizevnost, a onda sam, polozivsi romantizam, shvatil ada je pravi blagoslov kad imas udzbenike koje prosto treba od korice do korice nauciti i to je to. Knjizevnost je divna, ali obimna (odvratni su prograni, presiroki, al to ce uskoro da se menja), i malo je, kako da kazem, vise kao neki azil za romanticne dusice....i takav pristup se favorizuje, sto je greska. kada je rec o samoj nauci o knjizevnosti, tu se najvise spoticu studenti, a o novim svetskim teorijama moras da se informises iz stranih casopisa i NGO jer su na faksu stigli tek do naratologije....pazi kad je zensko pismo ekskluzivna stvar tamo. Garnitura profersora je sjajna, ali su mnogo matori, i....ima mnogo boljih stvari u knjizevnosti i u zivotu od studija knjizevnosti, veruj mi. Osim naravno, ako neces da budes profesor. mislim da je, generalno, sranje da utucavas vreme na nesto toliko beskorisno....
 

Back
Top