Putna isprava za psa

Nema nikakve veze dali je pas rasan ili ne.Jako je velika komplikacija.Mora se prvo vakcinisati mrtvom vakcinom protiv besnila,pa se saceka mesec dana pa se vadi krv.Krv se DHL salje u eu najblize slovenija da se proveri titar antitela e onda moze na put
 
.... o potrebnim vakcinama da pricamo,... koje su i koliko vremena pre putovanja treba pas da ih dobije,...
... i ovo,... najvaznije,... pas treba da ima tetuviran licni broj, a po novom pravilu EU inplantiran mikro-chip koji se ocitava malim uredjajem prelaskom preko mesta gde se nalazi pod kozom,... slicno ocitavanju bar-koda nekog proizvoda na kasi neke prodavnice
... i sama knjizica internacionalne putne isprave za zivotinje je zamenjena novom,... proslog leta,...
... u sledecem postu cu vam sve potanko objasniti i slicicama pokazati,...
 
Bilo bi stvarno dobro da neko navede tacno sta je sve potrebno i koja je vazeca procedura. Poslednji put sam psa vodila u inostranstvo, i to u Aziju, 2000. godine. Koliko se secam, nije bilo nesto strashno, potvrda o vakcinaciji i da je pas zdrav...
Posto ljudi ovde konstantno pitaju o tome, bilo bi odlicno kada bi napokon neko otkrio tu tajnu shta je potrebno i za koje zemlje, eventualno. Vidim da je sada procedura dosta komplikovanija, a ochigledno i skuplja.
 
Hvala! Psa treba da vodim za Kanadu. Sto se tice Kanade, procedure je ovde jednostavna, pasos za psa i potvrda od drzavnog veterinara o vakcinaciji protiv besnoce. Vazno je da na potvrdi stoji tacan serijski broj vakcine i period vaznosti. Jedino avio prevoznik Malev, sa kojim pas treba da ide trazi da prodje 30 dana od vakcine. Ali, jat se isto sprema za Toronto...Cak i da nesto nije u redu sa vakcinom, na aerodromu se plati nekih 30-40 dolara, oni vakcinisu psa i sve ok! Nema nikakvog karantena i slicno.NAJVECI PROBLEM JE STO U SUPU TRAZE RODOSLOV PSA!!! NE MOGU DA VERUJEM
 
Pa tu mi nesto nije u redu, da li si to procitao/la na njihovom obavestenju ili ti je usmeno receno? Naravno da toga nema kad je pas mesanac, verovatno se iskljucivo misli na rasne pse pa je tu nesporazum..
 
Afrodity:
Pa tu mi nesto nije u redu, da li si to procitao/la na njihovom obavestenju ili ti je usmeno receno? Naravno da toga nema kad je pas mesanac, verovatno se iskljucivo misli na rasne pse pa je tu nesporazum..
_____________________________________________________________________________________

Afrodity,... ne misli se na zivotinje ciste rase,... misli se na sve zivotinje koje prenosimo iz jedne zemlje u drugu,... rasne zivotinje obicno imaju svoj rodovnik i granicne vlasti se ne interesuju za njihovo porodicno stablo,... iskljucivo ih zanima opste zdravstveno stanje, propisane vakcine i zadati rokovi od vakcinacije do pocetka putovanja koje u pisanoj formi potvrdjuje ovlasceno lice na odgovarajucem obrascu, potvrdi, svojim podpisom i pecatom,...
a putna isprava, pasos, glasi na zivotinju i ispunjena je najvaznijim podacima,... ime, ,,prezime,, ljubimca, licni broj tetovaze ili broj bar-koda koji nosi mikro-chip pod kozom, datume rodjenja i datume vakcinacija,... zatim, sve vazne podatke o vlasniku,... ime , prezime, adresu,...
... za putovanje se obezbedjuje prikladna oprema,... najpre, placa se odgovarajuca cena prevoza u autobusu, vozu, avionu,... obicno je to polovina cene vozne karte, a ponekad i puna cena, kao za nas,... neko ima malog psa i do 5 kg telesne tezine neki avio-prevoznici ne naplacuju uslugu prevoza i vlasnik moze kao prirucni prtljag da ga drzi kod sebe u punickoj kabini u odgovatajucoj torbici, malom kavezu,... tezi ljubimci placaju cenu prevoza robe po kilogramu svoje tezine i zezine kaveza u kome se prevoze, a cena je oko 5 evra, dolara ili svajc. franaka,... zato su pogodni kavezi od lakog materijala i zapremine pogodne za velicinu ljubimca da ne bi nepotrebno placali,... na aerodromu obecavaju posebno postupanje sa zivim prtljagom odvojenom od putnika, minimalno vreme zadrzavanja u primopredaji na polaznoj i odredicnoj stanici da bi se stres koji izaziva odvojenost i neuobicajena opsta guzva i buka sveo na minimalno,... ali,...sad ono najvaznije,...
... u nekim zemljama, u neko vreme, za neke vrste zivotinja vazi posebno pravilo, obaveza zadrzavanja u karantinu koji posebno ovlascene ustanove obezbedjuju i naplacuju za propisano vreme posmatranja, odgovarajuce analize, smestaj, hranu i drugu negu,...
... postoji i mogucnost nesporazuma za koje mozemo sami da budemo odgovorni i da nam mnogo neprijatnosti i troskova nanesu,... to znaci,... ako smo se nedovoljno obavestili o pravilima prevoza i pravilima prenosenja ljubimca u drugu drzavu i da nismo sve tacno saznali i ispunili od zahtevanog moze na polaznoj stanici da bude bez ,,problema,, , a na odredistu da nas ne prime ili da bude zahtevan karantin, strasne procedure i troskovi,... zato, oprezno, pre putovanja da se sve tavno sazna i uradi !!!
 
Hvala vam svima na odgovoru. Tako su mome ocu rekli u SUP Sup-u - usmeno, da pas bez pedigrea ne moze da dobije pasos...Jos cu proveriti u kinoloskom savezu Srbije ali sve ovo sto ste napisali kao komentar ima smisla. Sreca je sto za Ontario(Kanada) ne postoji karantin i kao sto rekoh, cak i ako smatraju da vakcina niije u redu, ponovo vakcinisu psa, smao treba da se plati i pas prolazi!!!
 
Hvala! Psa treba da vodim za Kanadu. Sto se tice Kanade, procedure je ovde jednostavna, pasos za psa i potvrda od drzavnog veterinara o vakcinaciji protiv besnoce. Vazno je da na potvrdi stoji tacan serijski broj vakcine i period vaznosti. Jedino avio prevoznik Malev, sa kojim pas treba da ide trazi da prodje 30 dana od vakcine. Ali, jat se isto sprema za Toronto...Cak i da nesto nije u redu sa vakcinom, na aerodromu se plati nekih 30-40 dolara, oni vakcinisu psa i sve ok! Nema nikakvog karantena i slicno.NAJVECI PROBLEM JE STO U SUPU TRAZE RODOSLOV PSA!!! NE MOGU DA VERUJEM
 
nebo_ch:
_____________________________________________________________________________________

Afrodity,... ne misli se na zivotinje ciste rase,... misli se na sve zivotinje koje prenosimo iz jedne zemlje u drugu,... rasne zivotinje obicno imaju svoj rodovnik i granicne vlasti se ne interesuju za njihovo porodicno stablo,... iskljucivo ih zanima opste zdravstveno stanje, propisane vakcine i zadati rokovi od vakcinacije do pocetka putovanja koje u pisanoj formi potvrdjuje ovlasceno lice na odgovarajucem obrascu, potvrdi, svojim podpisom i pecatom,...
a putna isprava, pasos, glasi na zivotinju i ispunjena je najvaznijim podacima,... ime, ,,prezime,, ljubimca, licni broj tetovaze ili broj bar-koda koji nosi mikro-chip pod kozom, datume rodjenja i datume vakcinacija,... zatim, sve vazne podatke o vlasniku,... ime , prezime, adresu,...
... za putovanje se obezbedjuje prikladna oprema,... najpre, placa se odgovarajuca cena prevoza u autobusu, vozu, avionu,... obicno je to polovina cene vozne karte, a ponekad i puna cena, kao za nas,... neko ima malog psa i do 5 kg telesne tezine neki avio-prevoznici ne naplacuju uslugu prevoza i vlasnik moze kao prirucni prtljag da ga drzi kod sebe u punickoj kabini u odgovatajucoj torbici, malom kavezu,... tezi ljubimci placaju cenu prevoza robe po kilogramu svoje tezine i zezine kaveza u kome se prevoze, a cena je oko 5 evra, dolara ili svajc. franaka,... zato su pogodni kavezi od lakog materijala i zapremine pogodne za velicinu ljubimca da ne bi nepotrebno placali,... na aerodromu obecavaju posebno postupanje sa zivim prtljagom odvojenom od putnika, minimalno vreme zadrzavanja u primopredaji na polaznoj i odredicnoj stanici da bi se stres koji izaziva odvojenost i neuobicajena opsta guzva i buka sveo na minimalno,... ali,...sad ono najvaznije,...
... u nekim zemljama, u neko vreme, za neke vrste zivotinja vazi posebno pravilo, obaveza zadrzavanja u karantinu koji posebno ovlascene ustanove obezbedjuju i naplacuju za propisano vreme posmatranja, odgovarajuce analize, smestaj, hranu i drugu negu,...
... postoji i mogucnost nesporazuma za koje mozemo sami da budemo odgovorni i da nam mnogo neprijatnosti i troskova nanesu,... to znaci,... ako smo se nedovoljno obavestili o pravilima prevoza i pravilima prenosenja ljubimca u drugu drzavu i da nismo sve tacno saznali i ispunili od zahtevanog moze na polaznoj stanici da bude bez ,,problema,, , a na odredistu da nas ne prime ili da bude zahtevan karantin, strasne procedure i troskovi,... zato, oprezno, pre putovanja da se sve tavno sazna i uradi !!!


Nismo se razumeli, ja sam upravo to i rekla, da su bitna uverenja od veterinara, papiri koji dokazuju zdravstveno stanje zivotinje i uredne vakcine, konkretno sam u mom prethodnom postu mislila na obavezan rodovnik koji pominje sasaitftkd da je to prosto nemoguce za psa mesanca i da takva diskriminacija ne moze dovesti do toga da zivotinja, u ovom slucaju pricamo o psima ne moze otici u drugu zemlju..



sasaitftkd:
NAJVECI PROBLEM JE STO U SUPU TRAZE RODOSLOV PSA!!! NE MOGU DA VERUJEM
.......
 
... bas mi je zao ako je to tako u Srbiji,.. ne razumem to pravilo,... voleo bi' da to neko iz SUP-a potvrdi ovde u nasoj diskusiji,...
... ako mene pitas,... poslacu ti postom (ili autobusom) originalnu medjunarodnu putnu ispravu, neispunjenu,... odnesi je kod veterinara i ispunite sve vazne podatke o psu i vlasniku,... problem je ona tetovaza ili mikro-chip,... taj broj je deo onih podataka o psu,... moras da ga tetoviras ili da se mikro-chip inplantira,...taj licni broj psa i tvoji podaci se nalaze u evropskoj, svetskoj internet-datoteci,... bicete upisani, registrovani...
... inace, ja sam vlasnik dva sibirska haskija,... zbog obaveze registracije pasa i vlasnika u Svajcarskoj imaju inplantirane mikro-chipove sa leve strane u predelu vrata, svi nasi podaci se nalaze u internetu, a kad putujemo u inostranstvo u nasoj maloj klinici za zivotinje ispuni se ta knjizica, internacionalna putna isprava za zivotinje, vakcina protiv besnila je obavezna na mesec ili dva pre putovanja (u Svajcarskoj se psi i macke ne vakcinisu protiv besnila, nije propisana obaveza !!! ), veterinar overi potpisom i pecatom svoje strucno misljenje o opstem kondicionom i zdravstvenom stanju i... to je sve !!!! Posle toga sledi samo dogovor na aerodromu kako da kavez sa psom predam, da li ja putujem ili neko preuzima psa tamo gde ga saljem,....
Za rodovnik pasa me nikad niko nije pitao i ja i ne znam gde sam to zaturio po kuci,... veruj mi ,...
 
A jel to sve isto potrebno i za put u Crnu Goru,treba da idem tamo krajem aprila na mesec dana i vodicu moju dobermanku,...kakva je sad tu procedura,a malo se i cimam da li ce nas pustiti na sva mesta(odnosno nju) tipa na plazu ili da nas ne zezaju panduri po shetalishtu(mada ona nosi korpu i ima kratki povodac,nema problema za to),...samo zato shto je velika,...

Shta mi treba ili ne treba za Crnu Goru,...jer bi trebalo da proputujem celu obalu,pa sad,...bez nje necu da idem!
 
Hvala nebo_ch! Upravo mis ejavila jedna zena iz Amerike koja je psa lutalicu iz Sombora prebacila u Ameriku. Treba samo malo vise zivaca sa onim idio... tamo koji samo zevaju na pare i onda sve moze. U sustini ne bi trebalo da bude nekih problema. Javicu rezultat svega. Pozdrav!
 
Ovo je malo off-topic ali planiram da kupim staforda ili rotvajlera,i sad me zanima koliko bi kostali papiri,vakcina i sve sto treba (da znam da se spremim) za tog psa i da li mi je bolje kupiti psa sa papirima (u odgakjivacnici,al tamo su skupi) ili od caletovog prijatelja.
 
MasinacCcC:
Ovo je malo off-topic ali planiram da kupim staforda ili rotvajlera,i sad me zanima koliko bi kostali papiri,vakcina i sve sto treba (da znam da se spremim) za tog psa i da li mi je bolje kupiti psa sa papirima (u odgakjivacnici,al tamo su skupi) ili od caletovog prijatelja.

Ako pod papirima mislis rodovnik psa on se dobija u odgajivacnici prilikom kupovine istog (bar to vazi za EU, ne verujem da je drugacije ni u Srbiji). Svi psi koji se kupuju u odgajivacnicama su vec tetovirani i uglavnom i vakcinisani i ocisceni od parazita tako da ti ostaje da ga cipujes i izvadis pasos ako planiras putovanja sa njim u inostranstvo sto je sve zajedno oko 30-40 eura. Cena za vakcinaciju, cipovanje psa, kao i za pasos je ista nebitno da li je pas sa pedigreom ili ne.

Sad sto se tice isprava za inostranstvo, EU propisuje da svaki pas mora biti cipovan i mora imati pasos u kome stoje podaci o psu (ime, datum rodjenja, broj tetovaze, kod cipa), podaci o vlasniku i po izboru jos dve osobe sa kojima pas moze da putuje, kao i podaci koje unosi veterinar o vakcinama, eventualnim oboljenjima, itd...To vazi i za rasne pse i za mesance. Nas pas ima rodovnik ali nam ga nikad niko nije trazio.
 
Ja sam pre par meseci dovela psa (mesanca) u Grcku,ovako nije trebao pasos ali sam mogla da ga izvadim da sam htela nego sam za nju imala potvrdu uzetu iz veterinaske inspekcija na NBG ( a da bi dobili potvrdu potrebno je da se da krv na anlizu na veterinaskom i ne salje se u Sloveniju vec u NS i kosta ja mislim 1.800 din gotovo je za nedelju dana +3.400 za tu dozvolu iz veterinaske inspekcije + 500 din za potvrdu o opstem stanju psa koja se dobija na veterinaskom),pas mora naravno da bude vakcinisan i cipovan i to je to!
 
mislim da nije, ali nisam sigurna.
u svakom slucaju najbolje je zbog tebe i njega da je privezan pozadi. Imas da kupis amove za pse, koji se zakace na mali povodac i to se sve lepo zakaci za ono mesto gde treba da ide pojas na zadnjem sedistu.

Bolje tako nego da ti skace po glavi dok vozis....
Mozes i da stavis mrezu iza prednjih sedista....
 
Ako idete po svim propisima onda to izgleda ovako.
Pas je cipovan i redovno vakcinisan.
Poseduje zvanicni pasos (plave boje sa jedinstvenim brojem) u kome su upisani svi podaci vlasnika, psa i vakcina.
Izvadite krv kod veterinara koji to posalje u pasterov zavod u Novom Sadu gde se uradi analiza za antitela na besnilo (titar antitela).
Rezultati Vam stignu za 10 dana do dve nedelje (mozda sad malo duze zbog odmora). Vrednosti moraju biti vece od 0.5.
Sa tim rezultatom idete u Ministarstvo poljoprivrede, uprava za veterinu gde molite boga da cete naci nekog inspektora koji ce pritom biti voljan da Vam isti taj rezultat upise u pasos. Onda mozete da krenete na put.
Ako cete jednostavniju varijantu, izbegnite Ministarstvo (ja idem uvek samo sa originalnim nalazom koji nije upisan u pasos), a ako cete najkracu (i najrizicniju) varijantu, onda nemojte vaditi ni titar, ali budite spremni na moguce probleme na granici.
 

Back
Top