Udobnost i automobili

Poruka
19.925
E 'vako... veceras beshe jedna dsikusija na ovu temu, ali samo dve osobe behu malo za neki objektivan rezultat, a ovde kolko se secam nije pokretana tema o tome. A evo sad i konkretnih pitanja:

Sta je za vas sve udobnost u voznji, sta treba da ispunjava ta masina da bi se nazvala udobnom?
A onda ko je, po vasem iskustvu, tu najvise dosegao... ili vam sta biste najradije vozili, kad biste stavili udobnost na prvo mesto?

Ae sad 8)
 
Licno volim vozila sa mnogo opcija, ali neki bas preteruju. Na primer, na nacin koji se navigacioni sistem koristi kod BMW vozila, pa ono nikad nebi ukapirao. Slican slucaj je i kod Acure RL, citao sam da se dosta ljudi zali da je previse komplikovano.
Znaci neka ima sve opcije, neka se lepo ponasa na putu da ne osetim svaku rupu preko koje predjem. Ali neka naprave nesto jednostavno da brzo ukapiras kako se koristi.
 
E to, matori! To hocu da cujem... koji su to kriterijumi da mashina moze da se krsti udobnom!
Ja kazem kad se vozis u njemu, a ides ko po oblaku... ne cujes i ne osecas okolinu.... a cak ni ziroskop ne detektuje da se karoserija i najmanje nakrivila zbog rupe 8)

Citroeni sa hidraulikom? (:
 
pa vidi ovako, stvar je jednostavna i zavisi od dva elemeta
1.medjuosovinsko rastojanje ( sto duze to bolje )
2.koncepcije ogibljenja ( klasicno, hidropneumatsko, hidrolastic, vazdusno )

To znaci da su veliki automobili najudobniji. E sad, ako imaju klasicno ogibljenje ( opruge, amorti, gibnjevi...... ) oni mogu da budu jako udobni ako su meko trimovani a za to su primer americke limuzine koje se bukvalno ljuljaju i gde ne osecas ni kad pregazis ficu... Po mom misljenju, najbolji recept za udobnost je vazdusno ( mercedes ili cadillac - neki modeli ) ili hidropneumatsko ( citroen i neki engleski modeli ). Stvar je u tome sto automobili sa tim sistemima, uvek odrzavaju karoseriju mirnom i ravnom, bez obzira na ono sto rade tockovi, pored toga, na ovim sistemima je moguce da se podesava nivo karoserije kao i njihova tvdoca sto kod obicnog ogibljenja nije moguce. Prema mom iskustvu, glasam za sto duzi auto i vazdusno ogibljenje...
 
jesu ali ne kao limuzine
jer njihova udobnost potice od velikih tockova, debelih i sirokih guma, klasicnih gibnjeva....
oni su meko trimovani a najbolje se vidi koliko su udobni kad malo jace skrenes u krivinu pa se jako nakrive i ljuljaju....uradi istu stvar sa nekom limuzinom, karoserija se nece nakriviti ni jedan stepen, jer ce vazdusno ili hidro ogibljenje izgladiti stvar, pogotovo ako ima i procesor ( koji je danas cest ) pa kontra krivi karoseriju da putnici ne bi osetili
 
Eee... pa to i ja nesto kontam, poenta je da karoserija ne mrda i ne reaguje na rupe. A tako nesto se moze postici sa nekim naprednijim sistemom vesanja... jos ako se doda i dinamicko stimovanje vesanja pomocu elektronike... sreci nikad kraja... ko sto rekoh: ko po oblaku.
QL je i ono, veliki tezak auto, na klasicnom vesanju, pa se ljuljuska... ali ipak bi me smorilo da se vecno vozikam ko u camcu.

Btw, ko jos ima napredna vesanja zarad udobnosti?
 
poenta je da se casa vode koju drzis u ruci na zadnjem sedistu neke limuzine ne prospe!
sto znaci da moras da preventiras sva mrdanja i naginjanja karoserije napred nazad, gore dole, levo i desno.to se najbolje postize vazdusnim ogibljenjem ili hidropneumatskim a sva resenja vesanja koja su cisto mehanicka, kao multi link, mcpherson ili De dion su u startu dobra samo za svakodnevne ili trkacke automobile.
 
Hemi, potpuno se slazem sa tvojim izlaganjima.
Meni je u pamcenju ostala voznja Ajkule, kao auta iz svog vremena koji jednostavno nije imao dostojnog konkurenta po udobnosti. Pioniri izmisljanja inovacija u oblasti hidraulike.

A sto se tice komfora, meni licno najvise znaci kada auto ima milion pregrada. Jednostavno mi je to gotivno i prakticno. Svakoj definisem namenu i uvek znam gde je sta :))
 
HEMI 426:
jesu ali ne kao limuzine
jer njihova udobnost potice od velikih tockova, debelih i sirokih guma, klasicnih gibnjeva....
oni su meko trimovani a najbolje se vidi koliko su udobni kad malo jace skrenes u krivinu pa se jako nakrive i ljuljaju....uradi istu stvar sa nekom limuzinom, karoserija se nece nakriviti ni jedan stepen, jer ce vazdusno ili hidro ogibljenje izgladiti stvar, pogotovo ako ima i procesor ( koji je danas cest ) pa kontra krivi karoseriju da putnici ne bi osetili

Jesi li ikada vozio prvu generaciju Lincolna Navigatora (1998-2002)? On je pravljen na istoj platformi kao i Fordovi pickupi i neverovatno je koliko je neudoban. Mislim da je moj Mustang udobniji, pa to se oseti svaka rupa preko koje predjes.
 
68Charger440:
Jesi li ikada vozio prvu generaciju Lincolna Navigatora (1998-2002)? On je pravljen na istoj platformi kao i Fordovi pickupi i neverovatno je koliko je neudoban. Mislim da je moj Mustang udobniji, pa to se oseti svaka rupa preko koje predjes.
A Cadillac Escalade?
Posto i njega kao i vw tuarega, porsche cayenna, bmw x5 i slicne, MNOGI ne racunaju u "dzipove".
Mene zanima kakvi su oni sto se udobnosti tice?
Ne pitam samo tebe nego i ostale?

Zaboravio sam i mercedes M i infinity....
 
Nisam vozio nijednog od navedenih pa ne znam.
Navigator je jedini luksuzni SUV koji sam vozio. Ta prva generacija (sa slike) je bila takva, kasnije su popravili to.

1998-2002-Lincoln-Navigator-00115181990001.JPG
 
POP Mare:
Da se dopunim...
Da sam u americi to bi bio bez razmisljanja
Cadillac Escalade
http://www.cadillac.com/cadillacjsp/model/gallery.jsp?model=escalade&year=2007

Jednom recju sve sto pozelis u jednom ;)

Daleko od toga da ima sve. Osiguranje bi te ubilo, potrosnja je ogromna ako ga vozis svakodnevno, cena je oko $60,000, imao bi velikih problema naci parking sa njim u centru grada ...

Inace, taj model sa slike je 2007 model, taman je izasao u prodaju.

Meni se daleko vise svidjala prethodna generacija.

main_cadillac_escalade.jpg
 

Back
Top