DOBROTA - da li se ceni ???

arttim

Zainteresovan član
Poruka
477
Dobrota kao moralna vrlina.....
Izraz ljubavi...
I pravda i mudrost su prozete dobrotom....

Dobrota je osobina koja se vidi na delu...
To je aktivni izraz ljubavi...Ona preuzima inicijativu u iznalazenju nacina da se ucini dobro drugima....

Za koga uopste mozemo reci da je dobar i zasto se dobrota ne ceni dovoljno???
Da li se iko trudi da bude dobar ???

 
pitanje da li se dobrota ceni - ja bih rekla retko

ja sam mozda i previse dobra pa me zajebe svaka osoba koja me upozna, i postane tzv. prijatelj, mada to se kasnije nazove iskoriscavanje.

''I u dobru i u zlu, prijatelji su tu'' - glavni faktor po meni - sto se tice ovog,

hmm, dobar je onaj koji ume da ceni druge (ma kakvi bili), ma ne znam...

ja se vezujem za osobe koje su mi drage, i uvek sam tu za njih, jeste da me ponekad ''ispale, ili jednostavno iskoriste'' ali su mi drage i uvek sam uz njih, i mislim da je i njima drago sto sam uz njih.
mozda im i nije...ali bar znam da nisam nista lose ucinila...

eh, sad stvarno ne znam - mislim da sam u zabludi...
 
a sta je onaj koji misli da cini nesto izuzetno dobro, a nije ni svestan koliko je to u stvari lose za druge? da li pod se "dobrotom" podrazumeva bilo koja aktivnost sa dobrom namerom, ili "dobro delo" (setite se npr. da se u americi svakoj osobi koja prilozi nesto u dobrotvorne svrhe neki procenat odbija od poreza) ili ili ili ili....
 
SINDI:
ko je sagledava, taj je postuje..kako moze dobrotu postovati onaj ko je tumaci kao glupost ili kao slabost?ne kaze narod dzaba-dobar i budala..:roll:
vremena su jeftina..dobrota nije na ceni:|

Da, ko je sagledava, taj je i postuje...
Da, dobrota nije na ceni ...uglavnom.....i mislim da su to oni koji ne veruju u pravednost ....da se pravdom moze nesto postici...
A pogresno je to sto se dobrota tumaci kao naivnost... Prava dobrota nije naivna ona je prozeta mudroscu....kao i pravednoscu... Tako da bih rekla da ako se za nekoga kaze da je budala on sigurno nije ni dobar....
A vremena su jeftina....to stoji....
 
Tuzni_patak:
Ono što ja znam da je dobro , za tebe je dobro, a misliš da je loše....šta ćemo sa tim....da sve podvedemo pod prava deteta i šta deca kažu to je to.....
zasto primecujem da mi se ljudi zbog nick-a obracaju kao petogodisnjaku? smisao je u tome da ja (u odredjenim aspektima) zelim da budem dete, sto ne mora da znaci da nemam 30 godina (mada nemam)
i kako mozes biti 100% siguran da je ono sto ti mislis da je za mene dobro stvarno dobro za mene?
 
Dobrota je na ceni, ali dobri ljudi ne postoje, kao što ne postoje ni zli. To je opet ona moja ista priča. Svi smo ljudi i šta tu ima da se definiše, grešimo i bivamo velikodušni, s vremena na vreme...
Dobra su samo dela. Ako je neko dovoljno puta bio dobar u životu, osetiće rezultate, ako ništa drugo, dobiće zasluženo poštovanje. Možda ne od svakog, ali od nekoga hoće.
Bile su ovde teme kako sve što radimo radimo iz lične koristi, međutim, možda je nama nekada korist da neko drugi bude srećan, možda nas to obraduje, ispuni.
Da, sve je iz lične koristi, ličnog ugla i doživljaja, sve je sebičnost. Ljudi su sebični.
Sebičnost se može pozitivno iskoristiti, zašto da ne?
 
Lexa:
Dobrota je na ceni, ali dobri ljudi ne postoje, kao što ne postoje ni zli. To je opet ona moja ista priča. Svi smo ljudi i šta tu ima da se definiše, grešimo i bivamo velikodušni, s vremena na vreme...
Dobra su samo dela. Ako je neko dovoljno puta bio dobar u životu, osetiće rezultate, ako ništa drugo, dobiće zasluženo poštovanje. Možda ne od svakog, ali od nekoga hoće.
Bile su ovde teme kako sve što radimo radimo iz lične koristi, međutim, možda je nama nekada korist da neko drugi bude srećan, možda nas to obraduje, ispuni.
Da, sve je iz lične koristi, ličnog ugla i doživljaja, sve je sebičnost. Ljudi su sebični.
Sebičnost se može pozitivno iskoristiti, zašto da ne?
Priznajem da radim sve samo u svoju korist. Cak i kada pomazem ljudima, cilj mi je da dobijem jedan stidljivi zahvalni osmeh, ili cak glasno "hvala"... Ne znam, to me nekako ispunjava, kada znam da je taj osmeh izazvan nekim mojim cinom. I jeste sebicno, jer ostvarujem neki svoj cilj, ali je dobro sto pri tome ne nanosim stetu nikome.
Da, mislim da ljudi i te kako cene dobrotu, ali je malo ljudi koji se trude da budu dobri.
 
dragonfromdarkness:
Iskrena dobrota se uvek ceni iz razloga sto iza nje stoji snaga, a snaga je nesto sto hteo ne hteo - MORAS da postujes. Dobrota je ta snaga plus ljudski kvalitet - ljudskost - COJSTVO sto bi reko onaj separatista ( sala, al nekako mi leglo trenutno, se izvinjavam svima ako pretarah). Znaci, dobrotu cenimo (postujemo) i ujedno joj se i divimo i (trebalo bi) da joj tezimo jer je to teznja ka jacanju nas samih.
da, malo aristotela josh je'l?
nisam ovde shvacjena, da iskrena dobrota, ali ako je ona iskrena potpuno da li cje joj biti potrebno da bude cenjena?
 
Neće, Morfi, ali će i dalje naš "dobrotvor" da bude zadovoljan nad sobom i svojom dobrotom. Takvi su ljudi. I to nam je u prirodi (da i ja jednom nešto reknem o prirodi :mrgreen: )
A o tome smo već pričali na nekoliko tema, opet o sebičnosti.
Seti se jednog čina iza koga ne stoji lična korist?!
Dragon, ima da dobije tema na značaju, hajde da se fajtamo :P
 
arttim:
Da, ko je sagledava, taj je i postuje...
Da, dobrota nije na ceni ...uglavnom.....i mislim da su to oni koji ne veruju u pravednost ....da se pravdom moze nesto postici...
A pogresno je to sto se dobrota tumaci kao naivnost... Prava dobrota nije naivna ona je prozeta mudroscu....kao i pravednoscu... Tako da bih rekla da ako se za nekoga kaze da je budala on sigurno nije ni dobar....
A vremena su jeftina....to stoji....

ja ne tumacim dobrotu kao naivnost, ali drustvo tumaci..u tom kontekstu sam navela i primer i izreku...
@lexo, relativizacija dobra i zla, istine i lazi, i svih ostalih vrednosti sa naucne tacke je ispravna..jer , ko moze precizno definisati tako tanane pojmove?i biti u pravu?i jeste, onaj ko cini dobro delo, zadovoljan je svojim delom..ali, i onaj koji cini zlo delo, takodje je zadovoljan..zasto onda dobrom zameramo da je licemeran?kao, al se folira..pravi se da je dobar, hoce da ispadne dobar...i bas taj stav, da dobro nije dobro, nego je vesto prikriveno zlo, rusi sve vrednosne kriterijume i moralne norme...
znas kako, ako od 1000 ljudi koje upoznas, jedan ucini napor i pomogne ti nesto u zivotu, ti mozes da ga zavolis i da mu budes odan i da ga postujes..i tako na dobro da odgovoris dobrom..a mozes i da ga zamrzis, jer si mu duzan , i da kazes-skot, sad misli da je vredniji od mene, nasladjuje se mojom obavezom da mu budem zahvalan...
njegovo delo je nesumnjivo dobro, njegov motiv moze da bude dobar ili los, a tvoja reakcija takodje moze da bude dobra ili losa...dobro delo sa dobrim motivom i dobrim odgovorom-e to je cilj...tako se stvaraju ljudi, tako se grade prijateljstva..to je nesumnjivo dobro:wink:
znaci, negde ipak stoji pojam cistog srca... znas-popu je svako pop, a lopovu je svako lopov:wink:
uh, daleko sam otisla:)
nismo svi isti..to naprosto nije tacno..kako ces definisati izvor necijeg dobra, kao urodjenu sklonost ili kao svestan napor, sasvim je drugo pitanje...
ma patak je zakon..on uvek udari po tezama sve dimenzije problema..pa se raspravljamo:lol: :lol: :lol: :lol:
 
dragonfromdarkness:
Evo, da i ja reknem nesto (arttim me zamolila da nesto prokomentarisem na ovu njenu temu, valjda racuna da ce joj tema dobiti na znacaju ako se i ja javim :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: , mada, "jadnica", pojma nema u kakvoj je teskoj zabludi :(:(:( )


Vidi 'vako, dobrota - to ti je kad ja mogu da ti spucam samar kad ocu al' ti ga nikad ne spucam a ti se useres u gace jer nikad nisi siguran dal' cu il' necu da ti ga spucam pa kad ti ga ne spucam a i sam znas da si ga zasluzio, ti onda vidis kako sam ja dobar . A slabost je kad ja ocu da ti spucam samarcinu al' ne mogu il' ne smem a to je mnogo cesca pojava kod ljudi, pa se onda ta slabost maskira nekom dobrotom. Dobar je onaj koji moze da bude vise zao nego bilo ko ko je zao, ali to nikad ne biva. Dobar covek je u stvari savrseno normalan covek, sto ce reci JAK COVEK (u svakom smislu) a tih je ljudi najmanje. Sto si jaci to si bolji (jaci u smislu licnosti, a naravno i fizicke snage). Vidjao sam mnoge ljude koji su bili majstori borilackih vestina i nikog od njih nisam video da je zao prema slabijim od sebe. A vidjao sam kojekakve kretene koji su uvek maltretirali slabije od sebe. Mislam da ce skontate sta sam 'teo da reknem.
E, arttim, jel da kupujem 200g i kilo???

sokiras me majke mi..smorio si bre sa tim samaranjem..dobar si ako nekom ko je zasluzio ne spucas samar?o zivote lutalico:roll:
 
dragonfromdarkness:
Evo, da i ja reknem nesto (arttim me zamolila da nesto prokomentarisem na ovu njenu temu, valjda racuna da ce joj tema dobiti na znacaju ako se i ja javim :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: , mada, "jadnica", pojma nema u kakvoj je teskoj zabludi :(:(:( )


Vidi 'vako, dobrota - to ti je kad ja mogu da ti spucam samar kad ocu al' ti ga nikad ne spucam a ti se useres u gace jer nikad nisi siguran dal' cu il' necu da ti ga spucam pa kad ti ga ne spucam a i sam znas da si ga zasluzio, ti onda vidis kako sam ja dobar . A slabost je kad ja ocu da ti spucam samarcinu al' ne mogu il' ne smem a to je mnogo cesca pojava kod ljudi, pa se onda ta slabost maskira nekom dobrotom. Dobar je onaj koji moze da bude vise zao nego bilo ko ko je zao, ali to nikad ne biva. Dobar covek je u stvari savrseno normalan covek, sto ce reci JAK COVEK (u svakom smislu) a tih je ljudi najmanje. Sto si jaci to si bolji (jaci u smislu licnosti, a naravno i fizicke snage). Vidjao sam mnoge ljude koji su bili majstori borilackih vestina i nikog od njih nisam video da je zao prema slabijim od sebe. A vidjao sam kojekakve kretene koji su uvek maltretirali slabije od sebe. Mislam da ce skontate sta sam 'teo da reknem.
E, arttim, jel da kupujem 200g i kilo???

:shock: :shock: :shock: :? mislim :roll: nisi morao .... :cry:
 

Back
Top