Lektira u 3. osnovne...

Gven

Početnik
Poruka
19
... knjige koje su djeci teške za čitati jer su pune nekakvih čudnih riječi koje ni odrasli
ne razumiju. Dijete uspije nekako pročitati prvih šest strana i onda izgubi volju za
daljnjim čitanjem. A knjiga ima 250 str. Strašno!
I onda ja uzmem knjigu u ruke, ofrlje ju pročitam, prepričam djetetu kratki sadržaj i tako zajedno napišemo u bilježnicu ono što se od njega traži (glavni i sporedni likovi, kratak sadržaj, mišljenje o knjizi....)
Ustvari, ja napišem na papir, a on prepiše.
Obično dobijemo peticu, ako učiteljica nije ustala na lijevu nogu.
I tako 10 knjiga u toku školske godine.
U svakom razredu je drugačije. U svakoj školi je drugačije. Sve ovisi o učiteljicama.
Pišem iz Zagreba i zanima me kako je kod vas.
 
uf, ja jos nemam problema sa tim, al' isla sam i ja u skolu i nista nisam kontala onog npr. malog princa (nemojtesadadamenapadate-nidandanasganekontam) ali sam ipak procitala...ne sad da sam ja perfect kid bila al' mislim da ih ipak trebas pustiti da citaju sami...pa ako ima koja teska rijec....samo im se uvecava fond rijeci.
 
10 knjiga godisnje je jedna mesecno!
Ne znam koji su naslovi u pitanju ,ali to se meni ne cini mnogo.
U nasim skolama lektire su (po mom misljenju)svedene na minimum i meni je jako zao zbog toga.
Mi smo citali vise i mislim da bi i nasoj deci trebalo knjigu sto vise pribliziti.Pozdrav....
 
U redu je da djeca čitaju knjige i obogaćuju svoj rječnik. Ali knjige prilagođene njihovoj dobi.
Evo npr. rečenica iz knjige Šestinski kišobran, lektire za 3. razred:

"Volio je slušati njegovo kuckanje čekićem i batom pa je jednog dana i bradu malko prismudio štvrljajući kraj kovačeva mijeha"

ili riječi

gavan, sneveseliti se, zdjevojčiti se, bilikum, povlačnik, nićenice, dočim, namrla, nabajati, žare, podgovorila, ushtjeti, nahuckati, namah, obigrati, zarogoboriti, tmasti, obresti

Ovo je samo mali dio iz knjige.
 
Gven:
... knjige koje su djeci teške za čitati jer su pune nekakvih čudnih riječi koje ni odrasli
ne razumiju. Dijete uspije nekako pročitati prvih šest strana i onda izgubi volju za
daljnjim čitanjem. A knjiga ima 250 str. Strašno!
I onda ja uzmem knjigu u ruke, ofrlje ju pročitam, prepričam djetetu kratki sadržaj i tako zajedno napišemo u bilježnicu ono što se od njega traži (glavni i sporedni likovi, kratak sadržaj, mišljenje o knjizi....)
Ustvari, ja napišem na papir, a on prepiše.
Obično dobijemo peticu, ako učiteljica nije ustala na lijevu nogu.
I tako 10 knjiga u toku školske godine.
U svakom razredu je drugačije. U svakoj školi je drugačije. Sve ovisi o učiteljicama.
Pišem iz Zagreba i zanima me kako je kod vas.
saaaamo se zhalite na yebeno shkolstvo...ko da tje shkoditi detzi da neshto prochitaju...neka chita malo,ne da bude nepismeno ushtvo shto samo buba buba buba...trebala bi da ga pustish da sam chita...250 strana...wooow...pola sveta nepismeno bash iz razloga shto se sa takvim stavom nastupa...ako ga kao malog ne terash nikada netje motji da chita kasnije...ja kaoo mali nishta nisam teo da chitam...dosadan mi bio ebeni mali princ[ni dan danas ga ne kontam]...i uwati meni mama i da mi nauchnu fantastiku da chitam...iii posle 250 sf romana evo mene owde...a pogledajte na forumu nauchna fantastika mene...
 
pa mali princ i nije za decu. :I

pa to su fine knjige bile...ne znam bash po razredima
bar meni fine ali citala sam tada

druzina pere kvrzice :)
pa alisa ...to je valjda 2. razred
pa carobno samarce...divno. tj mislim da sam volela tu knjigu
(to je makedonsko kurirche (kUrirche) koje u magarecem samarchetu prenosi poruke, tako nekako...tad su josh imali one partizanske pricice)
pa shta znam nisu to bile lose knjige

ali ne znam, mozda je nekom tesko da cita, meni je sad tesko da citam redove... :(
ali morace nekad.
ali sad se sve ide da se olaksa deci, prave se od njih debili...sreca shto nisam roditelj
ne do bog da budem...ako nekim cudom zatrudnim WWW je l da abortiram sta ti mislis. mada ti bi mi pre preporucila kilo lekova da ozdravim
sta ako abortiram onda zena vise nije normalna. ili jeste
 
jao kao dete sam bila u jednom periodu malo manijak za citanje...ok ne bash manijak ali citala sam. bila asm clan decije biblioteke

i onda uzmem jednog pisca da l mi preporuce...nrp procitam od eriha kestnera neshto i onda posle te knjie navalim na sve od njega sto tamo ima. a brzo sam citala bas sam ih gutala. doduse bila asm ovako povucena u skoli. pa sam matui lovraka chitala. eeeee. vlak u snijegu i pera. svidjao mi se glavni junak vlaka.
pa sam onda prestala ne znam. nekako su te decije knjige mozda i bolje od odraslih. ok kako koja. mozda.
od eriha k. ima emil i detektivi to je gotiva..i bliznakinje
ima josh
e super je i ivan kushan meni bio...to valjda vi u hrvatskoj znate ali to je mozda za malo starije,
mada je tema 2. sv rat u jednoj..
lazesh melita to znaju valjda i ovde
eh. te reminiscencicje

e inace alisa s one strane ogledala je ok isto, mozda i bnolja od chuda.. ali ova je poznatija
 
Gven:
U redu je da djeca čitaju knjige i obogaćuju svoj rječnik. Ali knjige prilagođene njihovoj dobi.
Evo npr. rečenica iz knjige Šestinski kišobran, lektire za 3. razred:

"Volio je slušati njegovo kuckanje čekićem i batom pa je jednog dana i bradu malko prismudio štvrljajući kraj kovačeva mijeha"

ili riječi

gavan, sneveseliti se, zdjevojčiti se, bilikum, povlačnik, nićenice, dočim, namrla, nabajati, žare, podgovorila, ushtjeti, nahuckati, namah, obigrati, zarogoboriti, tmasti, obresti

Ovo je samo mali dio iz knjige.


Deca u trecem razredu bi vac trebalo da budu dovoljno opismenjena da savladaju slozenice.Moja cerka je u drugom i najteze do sada je bila Puskinova -Bajka o ribaru i ribici-ne znam da li se i kod Vas obradjuje ovo stivo,ali mi smo je savladali zajednicki i vrlo smo uzivali u tome.
Ma ,super je zezati se sa klincima ,tako su slatki kad nista ne znaju,a prave se strasno veliki i svemoguci.....
Pozdrav i samo hrabro ,citanje je uvek in....
 
e jesam prepotentna

e meni su u skoli crtali OTO i yato sam i dan danas nervozna kad treba tako nestho pedantno
eto. da su me pustili da se muchim i da sam dobijala dvojke.. sad bi od mene mzoda bio covek. ali tad sam svaki put odahnula kad dobijem 5 za uglavnom ne moj crtezh. ne znam sve ima svoje,.

a taj predmet je bash koristan, nigde nemash priliku da pilish drva...a svima je tad bio trauma... ne znam cak ni da li su decaci u tome uzivali??? ok mozda neki jesu..jedino sam tu nasla kako radi frizider. mnogo moze da se nauci ako ovladash tim seckanjem

e nikad cula za te sestinske kisobrane sad su mozda izbacili NOB literaturu i srpske knjige pa moraju da pune nekim dosadnijim knjigama

e jesam prepotentna idem da se stidim u cosku. ali sam i slatka
 
Ej gven

a stho dete ne pita uciteljicu ako ne razume neku rec...ili raspravlja s drugarima

mislim ona tome sluzi...i drugari imaju slichan problem

mislim imam slican problem sad, da dignem ruku i pitam kad nesto nije jasno (neka "glupost", koja uglavnom nikom i nije jasna ali isto tako ne pita), ali sta znam...

ali verovatno je malo nesamostalno nemoj ti da ga guras....enmam pojma

sad sam ispravila ono

sta se pa petljam :(
 
Od moje prijateljice sin ide u prvi razred i dobio je lektiru Carobnjak iz Oza, ali posto nema knjige na cirilici, roditelji su dobili zadatak da je glasno procitaju svojoj deci. I tako zena, trci na posao, trci kuci... i cita lektiru i to naglas... uzgred ocene su opisne...
 
Sjecam se da sma u trecem razredu imala valjda tri ili mozda pet lektira i to uglavnom neke pjesmice, pa mi nije tesko palo. Imala sam sve petice, pisala sam sastavecitavom odjeljenju i tako.

Ali se slazem da je glupo tjerati dijete da cita nebuloze (zdjevojciti, mislim...).
Zasto Hari Poter ne bude lektira. Ne jedina, naravno, ali jedna od. Ok i narodne pjesme, ali zasto sam morala da ucim napamet Smrt majke Jugovica sa nepunih 11 godina!
MOze macak Tosa, moze Pinokio (mada je u sustini jako smorena knjiga jer nama svima padne na pamet Diznijeva verzija, a ova prava prica se granici sa hororom), Orlovi rano lete je zgodna... Tako.

A Mali princ nije za klince.
 
Ма, ''Алиса'' уопште није роман за децу...и јако је тежак за читање деци у 2. разреду.
Толико дивних књига, а наш избор лектира је катастрофалан!
 
Ma, dobro je dok roditelji dobijaju petice, neće valjati kad počnu da dobijaju četvorke. A najgore će biti kad klincima život, umesto dobronamerne učiteljice, počne da deli kečeve i čvrge, ali to neće biti opisne ocene.
Ne zaboravite pravac u razvoju vodi od savladavanja lakših ka težim zadacima, a ne obrnuto.

Pod 2) Ako im je ova lektira teška, možda da u 3. razredu nauče "Taši, taši tanana...", a u 6. "Sela mica u kolica".
Zar vi zaista mislite da vaša deca toliko malo znaju o svetu oko sebe? Od zdravih i pravih zar je potrebno praviti nesposobnjakoviće, samo zato što se nama čini da oni nisu sposobni - da pročitaju pa da onda kažu da je nešto bezveze i dosadno,
da shvate pa da onda kažu da im ništa nije jasno i da im ne pada na pamet da se time u životu dalje bave,
da prihvate ili odbiju - jer oni su sasvim sposobni da naprave izbor, ne zavaravajte se.

Nije važno kada će i da li će nešto nabubati napamet. Ne dozvolite im da im radoznalost zakržlja.
 
A pazite sad ovo:

Kako zovemo postupak kojim se pozornost skreće u određenom smjeru , kako bi se spoznala neka svojstva prirodnina i njihovih promjena onakva kakva ona jesu , ne mijenjajući ih pritom?"

Pitanje iz prirode i društva u 3. osnovne :confused:
 

Back
Top