Tetanus

O kakvoj rani je rec - posekotina, ubodna rana ?
Cime je naneta ?
Kada se to desilo ?
Da li si bio/la kod lekara ?
Da li si primio/la vakcinu ?
 
Ogrebotina je u pitanju ali onako malo sam poderao kozu na ruci na ivici nekog stola to je bilo pre desetak dana nisam isao kod lekara jer mi je rana zarasla a vakcinu sam primio pre oko godinu dana isto sam imao neku povredu ali je nisam obnovio na mesec dana tako da su mi rekli da sam zasticen do kraja 2005 a sada je april 2006 sad mene buni bezveze je da odem da se vakcinisem a prosla mi je rana ali opet cuo sam da je dovoljan i ubod na ruzu trnu da se prenese tetanus a ipak je tetanus opasan pa sad se dvoumim da li trebam ici iako mi je rana zarasla, a i inace je to malo glupo tako je opasno a vakcinisemo se samo u skoli kasnije ne to mi nije jasno zasto kasnije ne
 
Ogrebotina je u pitanju ali onako malo sam poderao kozu na ruci na ivici nekog stola to je bilo pre desetak dana nisam isao kod lekara jer mi je rana zarasla a vakcinu sam primio pre oko godinu dana isto sam imao neku povredu ali je nisam obnovio na mesec dana tako da su mi rekli da sam zasticen do kraja 2005 a sada je april 2006 sad mene buni bezveze je da odem da se vakcinisem a prosla mi je rana ali opet cuo sam da je dovoljan i ubod na ruzu trnu da se prenese tetanus a ipak je tetanus opasan pa sad se dvoumim da li trebam ici iako mi je rana zarasla, a i inace je to malo
glupo tako je opasno a vakcinisemo se samo u skoli kasnije ne to mi nije jasno zasto kasnije ne
 
Princoo:
Ogrebotina je u pitanju ali onako malo sam poderao kozu na ruci na ivici nekog stola to je bilo pre desetak dana nisam isao kod lekara jer mi je rana zarasla a vakcinu sam primio pre oko godinu dana isto sam imao neku povredu ali je nisam obnovio na mesec dana tako da su mi rekli da sam zasticen do kraja 2005 a sada je april 2006 sad mene buni bezveze je da odem da se vakcinisem a prosla mi je rana ali opet cuo sam da je dovoljan i ubod na ruzu trnu da se prenese tetanus a ipak je tetanus opasan pa sad se dvoumim da li trebam ici iako mi je rana zarasla, a i inace je to malo glupo tako je opasno a vakcinisemo se samo u skoli kasnije ne to mi nije jasno zasto kasnije ne
Kasnije se vakcinise po potrebi....

Nazalost, ja iz ove pozicije ne mogu da ti odgovorim ...ako se zaista radi o maloj ogrebotini -> nema potrebe.
Medjutim, koliko ja vidim - ti se jako brines i imas nekompletnu vakcinaciju...tako da idi ti sutra kod lekara da on to vidi ....
Poz :)
 
hvala na savetu pozz mada me brinu i ove vakcine kod nas neke su kazu falsifikovane tako da bi mi za one vakcine na mesec i godinu dana trebalo da naletim na original da bi funkcionisale nista nije ok ne znam
 
ako je proslo 10 dana i nemas nikakve simptome...onda ne brini ,,nemas tetanus :-D

ali sam zelela da ti nesto kazem...vidis...da si primio tu injekciju nakon mesec dana pa onda sledecu nakon godinu dana...bio bi zasticen 10 godina i ne bi upadao u tripove nakon sledeceg grebanja...ali..to je tvoj problem sada.
 
ali ljudi ta ogrebotina nema vise nicega ni oziljka nista ali mene interesuje da li postoji sansa da tetanus ostane u telu i posle zarastanja rane da ne odem kod lekara ko debil ono nemam ranu a dosao sam na pregled :) a da pa za tetanus sam procitao da mu je period inkubacije i do 50 dana tako da jos ne znam :I
 
a da kad smo vec kod toga jel ste vakcinisani vi npr protiv tetanusa mislim koja je verovatnoca ubosti tri ne falisfikovane vakcine koje ce trajati deset godina kada kazu da ima falsifikata i posle si deset godina lazno vakcinisan .
 
Nisam vakcinisana..:D
Moze da ostane bakterija, ali rana treba da je duboka tzv.ubodna rana, nagnjecena rana ( tetanogena rana )...Bakterija tetanusa je anaerobna - ( a to znaci da su za njen zivot neophodni uslovi bez kiseonika )...Znaci , povrsne rane su u dodiru sa vazduhom ( kiseonikom ) i nema frke..:D Bas sam ti plasticno objasnila..i nije ni svaka ubodna rana tetanogena, na svakom predmetu i sl. nema spora tetanusa ( koje prezivljavaju i do 30 godina ! :D )...
E sada, u principu , kada se covek povredi i to se hirurski obradjuje ili u slucajevima kada se javi lekaru..da se uvek AT zastita, bez razmisljanja za svaki slucaj..uz ostalu terapiju
Ja da toliko razmisljam o tome ( a mozda za to postoji i valjani razlog - ja ( mi ) odavde to ne mozemo znati )- otisla bih kod lekara i primila vakcinu...makar preventivno..:)
Poz
 
e posalo sam pikax poruku pvt ali nije odgovorila pa cu je staviti ovde :ja sam cini mi se primio pretprosle godinu jednu vakcinu pa prosle dve prvo jednu bez onog tetabulina pa onda su mi dali kao rebakcinaciju i ispostavilo se da su pogresili i da mi nisu dali taj tetabulin tako da nisam ni primio onu trecu nije uradjena ta vakcinacija uredno ili kako vec sto znaci da rezimiram primio sam pretprosle godine jednu i prosle dve vakcine malo li je pa me sada buni da li je opasno da mene buse opet mislim nije to zezaje svake godine da mi daju taj serum pa da li ja smem sada da se vakcinisem sa te tri vakcine koje traju pet godina a da i nikako bre da mi odgovorite sta mislite o ovim falsifikovanim vakcinama ono vakcinises se vodom i posle je jos gore ono ne znas sta su ti dali i hvala na savetima
 
e da i ovo sto se bre ljudi ne spricaju tim vakcinama kad je to opasno to mi nije jasno ono oko mene pola ljudi nije vakcinisana a posece se dosta puta i nista ono ne idu kod doktora odkud znam meni tu nesto smrdi :) nije mi jasno sto nisu ZABRINUTI he he
 
U prvom razredu osnovne skole ( u kom se uci da se pise i cita) prima se vakcina.
Ne zuri se,jos koji mesec i bices zasticen.
 
ja sam se tako gadno posekla pre 5 dana kuhinjskim nozem koji je bio potpuno cist, tj tek izvadjen iz fioke, i napravila sam taako duboku ranu da su me zasili sa 3 konca. i ja sam razmisljala da li da odem kod lekara, ali nisam jer mi u knjizici pise da sam primila pre godinu i po, aona kao traje jedno 5 god...ali to su nagadjanja moja..
 
pikax ti kazes da je za razvoj tog tetanusa potrebna duboka rana ali na onom sajtu sam procitao da se moze pojaviti i kod obicnih zanoktica koje su takodje povrsinske rane i u dodiru sa kiseonikom kako to objasnjavas
 
Pozdrav svima, imam jedno pitanjce za lekare. Pre pola sata sam povredila kažiprst...udarila sam rukom u neki debeli ekser u zidu, tipl valjda kako li se zove. E sad taj ekser je malo zardjao, meni se napravila mala ranica (širine oko pola santimetra :-? ), krvarila je nekoliko minuta...ja isprala hladnom vodom...recite mi pliz je l' to stvar za vakcinu? Primila sam vakcinu protiv tetanusa 1998 zbog posekotine kuhinjskim nožem, pa revakcinu posle mesec dana, pa zaštitnu posle godinu dana, znači negde u junu 1999. Tada su mi sećam se rekli da sam zaštićena 5 godina, a sad čitam gore u nekim postovima da zaštita traje 10 godina...malo sam zbunjena, pa 'ajde ako vam nje teško, odgovorite mi, da ne jurim ako nije neophodno i ne pravim dodatnu gužvu u hitnoj. Hvala
 
Za nastanak tetanusa poptrebno je da rana bude duboka - bez kiseonika, da bi bakterija mogla da pređe iz sporogenog u vegetativni oblik...Da ne gnjavim, sve je ranije lepo objašnjeno, a po ovom tvom opisu rana mi ne liči na tetanogenu, uostalom, kompletno si vakcinisana, tako da nema potrebe da se sekiraš.
 
Znači tačno je da zaštita traje iako je prošlo tih 5 god. kako su mi rekli tada?...a ranica nije valjda duboka, šta znam možda nekih 2-3 mm. Malo me uhvatila frka na početku, jer je taj šraf počeo da rdja...

Ako mi kažete da su me tada slagali kad su mi rekli da sam zaštićena samo 5 godina, obećavam da neću više da smaram, i da neću tako energično ubuduće da ribam pločice u kuhinji :-D
 

Back
Top