Tetanus

Ovde nije situacija kao sa antibioticima, sedativima i drugim lekovima koji ne idu nikako sa alkoholom ali ako osoba ima povredu sigurno da organizmu koji se oporavlja od povrede, opekotine, cega vec ne prija mnogo alkohol.
 
:bye: Мене интересује да ли су познате неке негативне појаве ко прими вакцине против тетануса :think:. А добио је јер је у дому здравља писало да та и та годишта могу да добију вакцину. Значи ко није имао повређивање, ране и сл. Овде сам прочитао да одрасле особе не морају да добију вакцине осим ако није дошло до неке повреде коже или до ране.
Поз админима :)
п.с. није увлачење админима неГ само лепа реч :whistling:
 
Odrasle osobe ne moraju da prime vakcinu,naravno,ali ako se povrede,vakcinacija je obavezna.
Nakon kompletne vakcinacije (prva+druga doza +revakcinacije) osoba je zasticena od tetanusa narednih 10 godina i u tom periodu se ne mora vakcinisati ako se povredi.
 
Знам браваре који су се сваког дана секли и гулили зарђалим челичним профилима, цевима и шипкама а да се никада нису вакцинисали нити им је икада ишта фалило...
Овим износим само своје сазнање, није препорука, све зависи од организма...:)
 
Znam i ja, ali to vazi za ljude koji nisu isli kod lekara zbog te povrede.
Ukoliko se bolesnik javio lekaru a nije dobio vakcinu i posle toga dobije tetanus,to je vitium artis koji tog lekara koji je obavio pregled moze da kosta radnog mesta.
Znaci,svaki lekar je u obavezi da svaku povredu VAKCINISE ! ;)
 
Колико сам разумео одговоре никоме није познато неко негативно дејство саме вакцине. Осим можда сумње да је неко налетео игром случаја или судбине на вакцину која је рецимо била неисправна.
Да ли знате можда да ли је та ревакцина која се даје као задња у низу од 4 укупно вакцина направљена од људске крви даваоца или је то везано за друге ревакцине које нису у тој серији него се дају после истека од 10 година, када се даје само једна :think:
 
Pozdrav forumasi!

Evo, ja imam jedan tetanusni problem, pa se setih foruma (pre lekara..)!
Pre pet meseci sam pala sa bicikle i rasekla usnu i imala rane po licu (povrsinske). Usna je medjutim, bila bas duboko posecena, tako da su je usivali spolja i unutrado ispod usne (sedam koncica sam izbrojala). Primila sam antitetanus vakcinu u roku od 24h. Medjutim, nisam otisla ni posle nedelju dana, ni posle tri meseca. I evo, danas slucajno cujem za drugaricu koja ide na revakcinaciju i shvatim kako ja ustvari nism primila potpunu zastitu.

Pa, sad, pre lekara, da pitam da li vi znate ima li neke moguce opasnosti (da je ostao tu neki tetanus)?? I da li mogu sada da pocnem da odradjujem potpunu vakcinaciju (cisto da budem sigurna za narednih 10 godina.....
 
Ah, da, trenutno stanje.
Nisam pila nikakve antibiotike, samo sam vrlo pazljivo cistila ranu i ispirala usta. Bila sam konstantno u kuci, vodila racuna da rana bude zasticena i nije doslo do upale niti gnojenja.
Sada je ostao jedan ispupcen deo na usni, koji izgleda kao da imam vrlo mali plik. Nista me ne boli (nije me ni bolelo) i nema crvenila.
 
Za nastanak tetanusa poptrebno je da rana bude duboka - bez kiseonika, da bi bakterija mogla da pređe iz sporogenog u vegetativni oblik...Da ne gnjavim, sve je ranije lepo objašnjeno, a po ovom tvom opisu rana mi ne liči na tetanogenu, uostalom, kompletno si vakcinisana, tako da nema potrebe da se sekiraš.
Ја сам имао дубоку рану пре 5 година и никада нисам примио вакцину против тетануса. Да ли сад да примим или да заборавим?
Знам браваре који су се сваког дана секли и гулили зарђалим челичним профилима, цевима и шипкама а да се никада нису вакцинисали нити им је икада ишта фалило...
Овим износим само своје сазнање, није препорука, све зависи од организма...:)
Мој случај. Радио сам браварију и дубоко се посекао брусилицом. После у грађевини је било доста посекотина и убода рђавим ексерима. Задњу вакцину сам примио 1993 године док сам још био средњошколац.
 
Poslednja izmena:
Nema poente da sada nastavis da primas vakcinu, ali da znas kod sledeceg povredjivanja potrebno je primiti sve doze vakcine po uputstvu kako bi bila zasticena.

hvala na brzom odgovoru!

samo, izvini... potpitanje: nema potrebe u smislu - nema sanse da sam zarazena ili nema potrebe, jer me sada vakcina i nece zastititi cak i da sam zarazena?

hocu reci, procitala sam da period inkubacije moze biti i po nekoliko meseci. pa se pitam da li je moguce da se tu nesto zadrzalo.....
 
Poslednja izmena:
Nema sanse da si zarazena, rana je potpuno i dobro zarasla.
Ako bi se npr bavila rizicnim poslom, npr smetlari ili slicno gde postoji sansa od povredjivanja postojala bi indikacija da se vakcinises i bez povredjivanja. U tvom slucaju ne postoji.
 
Imam jedno pitanje:
Pre 4 dana sam udarila nogom o metalnu sipku i napravila se manja duboka rana. Malo je krvarilo, ocistila sam jodom i isprala hidrogenom.
Otok koji se momentalno pojavio je nestao nakon drzanja leda, ali posle 4 dana je malo oko samo kraste pocelo da crveni.
Otisla sam kod lekara, ocistili su mi ranu, skinuli krastu i konstatovali da je rana malo dublja ali da nije zagnojila pa su mi dali tetanus.
Interesuje me da li se umanjuje dejstvo vakcine buduci da sam je primila posle 4 dana i sto je tek sad pocela da se crveni (nakon ta 4 dana) a preporuka je 48sati nakon povrede?
Unapred hvala!
 
Препорука значи да у раздобљу од 48 сати делује 100%.
Након тога утицај опада.
Али немаш разлога за бригу. Не добија се тек тако тетанус.
 
Препорука значи да у раздобљу од 48 сати делује 100%.
Након тога утицај опада.
Али немаш разлога за бригу. Не добија се тек тако тетанус.
Bogami kakvo nam je stanje u zemlji i kako se živi sve više u zapuštenim prostorijama,nisam sigurna da nema razloga za brigu.Tako kažu nema razloga da se dobije sepsa pa sve više se dece rađa sa sepsom i sve više bolesnika na klinikama dobiju sepsu.Zato uvek budite obazrivi i vodite brigu o svom zdravlju.
 
Да али тетанус се добија захваљујући спорама бактерија које се најчешће налазе у земљи. ;)
Сепса је нешто друго.
 
Да али тетанус се добија захваљујући спорама бактерија које се најчешће налазе у земљи. ;)
Сепса је нешто друго.
Da ,da,sve je od prljavštine,sepsa se dobija od najblaže rečeno skrnavštine na klinikama,a tetanus od zagađene zemlje,Ja sam videla bolesnika sa tetanusom a i bolesnika sa sepsom.
 
Vidim da je tema dosta stara, ali ce neko naici na nju kao i ja danas. Dnas sam primio drugu vakcinaciju posle mesec dana, sledecu primam za sest meseci, pa za godinu dana, tako to danas ide. E sad, ja sam pitao sestru za konzumiranje alkohola, rekla mi je da ne smem 24 sata da pijem, sto bi znacilo da sutra uvece smem jer sam primio danas oko 15h. Ako neko zna drugaciju informaciju voleo bih da mi odgovori, volim te informacije da proverim dva-tri puta, a sutra imam neko desavanje kasno uvece koje nece proci baz alkohola...
 
Vidim da je tema dosta stara, ali ce neko naici na nju kao i ja danas. Dnas sam primio drugu vakcinaciju posle mesec dana, sledecu primam za sest meseci, pa za godinu dana, tako to danas ide. E sad, ja sam pitao sestru za konzumiranje alkohola, rekla mi je da ne smem 24 sata da pijem, sto bi znacilo da sutra uvece smem jer sam primio danas oko 15h. Ako neko zna drugaciju informaciju voleo bih da mi odgovori, volim te informacije da proverim dva-tri puta, a sutra imam neko desavanje kasno uvece koje nece proci baz alkohola...
Добио си добру информацију..24 сата без алкохола...
 
Pozdrav, juce sam se ubo na rdjavu sajlu. Rana je mala, dugacka mozda 2, 3 cm i vrlo plitka, krvi skoro i da nije bilo dok nisam sipao rakiju, tada je malo iskrvavila i to je to. Rana deluje normalno, vrlo malo boli na dodir, sajla nije na zemlji vec na metar od nje, tako stoji već par meseci. Pitanje je samo da li da odem do doktora da pitam za vakcinu, posto je rana jako mala pa mi je iskreno malo smesno da idem zbog toga i dizem paniku. Imam 25 godina, ne znam kada sam poslednji put primio vakcinu.
 

Back
Top