Stari Rim

Ko je (po vama) najznacajniji rimski vojskovodja ?

  • Sula

    glasova: 0 0,0%
  • Marije

    glasova: 0 0,0%
  • Cezar

    glasova: 10 71,4%
  • Scipion

    glasova: 3 21,4%
  • Pompej

    glasova: 1 7,1%
  • Dioklecijan

    glasova: 0 0,0%

  • Ukupno glasova
    14
  • Anketa je zatvorena .
Rimljani su dugim i teskim ratovima osvojili celu Italiju. Na severu su ziveli Gali tj. Kelti, u srednjem delu Etrurci i Italci. Najpoznatije italsko pleme su bili Latini, koji su osnovali grad Rim.
Rim je osnovan 753. pne na sedam brezuljaka na levoj obali Tibra.
 
Samo da kazhem.. Gledao sam Film CEZAR.. bash mi je strava film. Znaci totalno me inspirisao sto po pitanju Rima. Inace volim starinske filmove tipa (troja, cezar, king arthur itd)
 
Rim je civilizacija koja se uzdigla zahvaljujutji tadashnjim povoljnim prilikama u svetu i velikoj vojnoj disciplini...nakon vekovnog rata sa etrurcima i veoma teshke pobede rim je krenuo u osvajanja po evropi i uskoro se nashao kao 'vetjniski vlasnik' evrope...kao i delova afrike...sredozemno more je bilo 'rimsko jezero'...
 
boris0230:
Samo da kazhem.. Gledao sam Film CEZAR.. bash mi je strava film. Znaci totalno me inspirisao sto po pitanju Rima. Inace volim starinske filmove tipa (troja, cezar, king arthur itd)

Је л мислиш на овај што се продаје на ДВД-ју на улици?
 
Rimski vojnici su sluzili do 25 god. i za to primali platu. Vojska je bila podeljena na legije(6.000 ljudi), legije su se dalje delile na : kohorte, manipule i centurije. Obelezje legije je bio barjak sa orlom.
Vojnici su bili naoruzani kopljem (pilum) i raznim vrstama maceva (najcesce gladijusima). Od opreme su nosili oklope, ojacane gvozdjem, kacige sa perjanicama i okrugle ili cetvraste stitove. U vojsci je vladala stroga disciplina. Kad bi vojnik prekrsio pravila sledele bi mu batine ili smrt.
 
C-E-Z-A-R:
. Obelezje legije je bio barjak sa orlom.

Као прво, нема потребе да пишеш све толиким словима, нисмо слепи. :wink:

Као друго, обележје легије није био барјак , већ стручније казано, вексилум . Свима је познато како су изледале заставе легија, да сада не појашњавам. Барјак је ипак нешто друго. Иначе, тај римски вексилум је прва права застава у историји. 8-)

Позната је и чувена ознака на вексилуму- S.P.Q.R.- Senatus Populusque Romanum (нека неко исправи ако није добро написано, давно је било кад се учио латински), што би у буквалном преводу значило Сенат и Римски народ, а у слободнијем, У име Сената и Римсог народа. :) Дакле, када се забоде у земљу, зна се чија је. :D
 
Arbus_Di:
Као прво, нема потребе да пишеш све толиким словима, нисмо слепи. :wink:

Као друго, обележје легије није био барјак , већ стручније казано, вексилум . Свима је познато како су изледале заставе легија, да сада не појашњавам. Барјак је ипак нешто друго. Иначе, тај римски вексилум је прва права застава у историји. 8-)

Позната је и чувена ознака на вексилуму- S.P.Q.R.- Senatus Populusque Romanum (нека неко исправи ако није добро написано, давно је било кад се учио латински), што би у буквалном преводу значило Сенат и Римски народ, а у слободнијем, У име Сената и Римсог народа. :) Дакле, када се забоде у земљу, зна се чија је. :D
Sve kritike uvazavam ! To cu ispraviti.
Senatus Populus Que Romanum
Ja ipak mislim da nije veskilum vec akvila i ovde se ne govori o zastavi vec o obelezju (simbolu) legijea to je barjak sa orlom(akvila) i natpisom S.P.Q.R.
 
boris0230:
Samo da kazhem.. Gledao sam Film CEZAR.. bash mi je strava film. Znaci totalno me inspirisao sto po pitanju Rima. Inace volim starinske filmove tipa (troja, cezar, king arthur itd)

Филм је добар, али су неки историјски факти преправљени, тако да филм није скроз аутентичан, али је од бољих у последње време кад је у питању историја.
 
Nakon osvajanja Galije Cezar se sukobio sa Pompejem. Rat je poceo onda kada je sa vojskom presao reku Rubikon. Cezar je odmah krenuo na njega ca 3 legije. Pobedio ga je kod grada Zele, a vojsku mu potpuno unistio. Javljajuci nekom prijatelju o ishodu bitke napisao je - Veni vidi vici - Dodjoh, videh, pobedih .
 
ja zivela u novom rimu:D
i zaljubila se vise nego ikad
evo jednog saljivog tumacenja skracenice SPQR
Sono Porci Questi Romani
bas su perverznjaci ovi rimljani,slobodan prevod
ne postoji deo rima koji najvise volim,sve volim
 
C-E-Z-A-R:
Nakon osvajanja Galije Cezar se sukobio sa Pompejem. Rat je poceo onda kada je sa vojskom presao reku Rubikon. Cezar je odmah krenuo na njega ca 3 legije. Pobedio ga je kod grada Zele, a vojsku mu potpuno unistio. Javljajuci nekom prijatelju o ishodu bitke napisao je - Veni vidi vici - Dodjoh, videh, pobedih .

a pre nego sto ce preci Rubikon rekao je:Alea iacta est, sto se reci: Kocka je bacena
 
hanibaI77:
ja zivela u novom rimu:D
i zaljubila se vise nego ikad
evo jednog saljivog tumacenja skracenice SPQR
Sono Porci Questi Romani
bas su perverznjaci ovi rimljani,slobodan prevod
ne postoji deo rima koji najvise volim,sve volim

HANNIBAL AD PORTAS :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz:
 
Rujevit:
HANNIBAL AD PORTAS :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz:
Zar nije Hannibal antes Portas, ili sam ja nesto utripovao!

Jos jedna me stvar zanima- da li je tacno da su Rumuni nastali tako sto su Rimljani jednom plemenu pobili sve muskarce i naselili svoje vojnike da se zene sa zenama tog plemena! Inace je Rumunski najslicniji starom Latinskom jeziku!
 
DeteSunca:
Zar nije Hannibal antes Portas, ili sam ja nesto utripovao!

Jos jedna me stvar zanima- da li je tacno da su Rumuni nastali tako sto su Rimljani jednom plemenu pobili sve muskarce i naselili svoje vojnike da se zene sa zenama tog plemena! Inace je Rumunski najslicniji starom Latinskom jeziku!
ja nisam ekspert za istoriju ali savremeni rimljani odbijaju bilo kakvu povezanost sa rumunima,kad ima kazes da su im jezici slicni kazu da je to zato jer su bili kolonija
 

Back
Top