Te drage zene...

matz

Početnik
Poruka
19
...nase bake
Kakav je bio / jeste vas odnos sa bakama, kako i koliko su one uticale na vase danasnje `ja`?
Mene je ovo nedeljno popodne, navelo da postavim ovu temu...Tada smo moja baka i ja imale svoje nedeljne rituale: ujutro se kafenisemo, ona crnu a ja belu kafu i listamo Politiku...Onda malo setamo...Onda ona napravi rucak, nekad za celu nasu mnogobrojnu porodicu, nekad samo za nas dve, no bez obzira na broj ljudi za stolom, uvek je bila mala svecanost...Njeno kulinarsko umece nije dostigla ni moja mama, a vala, sumnjam da cu i ja ikada... I pricamo, pricamo, pricamo...Ucimo i citamo, otkrivam joj tajne. Ona je prva saznala za moju fatalnu prvu ljubav u trecem razredu osnovne, i prva me `uhvatila` kako pusim :oops: Svake veceri mi je citala pre spavanja, cak i kada sam bila veeeelika devojcica :) , razlicite knjige, po jedno poglavlje svake veceri. Mnoge knjige su mi sada `obojene` njenim glasom.
Moja najdraza baka je umrla pre dvanaest godina, ali mi jos uvek jako nedostaje, ona, nasi nedeljni rituali, sve, sve...
 
I meni moja nedostaje.Umrla je pre deset godina.....I nije docekala da vidi moju decu.To je iznad svega zelela.Drago mi je sto mi je deda jos uvek ziv(ima 82godine) i sto ga moja deca obozavaju.Vikendom kada je lepo vreme idemo na selo,uzivamo u prirodi i redovno se setim moje bake i svih onih lepih trenutaka koje smo kao deca provodili za vreme raspusta.
 
Ја нисам имала баку, него бабу....:-( (Она која је била права бака, умрла је док сам била врло мала..)


Једном се мојој баби чак омакло да ми да неки динар за џепарац...
А знала је и да ме љубазно дочека са:''Та шта си дошла, ко да таки опајдара нема овди!''
:lol:
 
napisala sam secanje na svoju baku ljubicu koja je umrla pre dva meseca i slucajno ga obrisala pre slanja
sad ne mogu zaista ne mogu ponovo
nekad mi je drago sto sam u francuskoj jer ovde ne mogu da ti nedostaju ljudi koje nisi navikao da vidjas ovde
tek kad odem u srbiju vidim sva upraznjena mesta za stolom :cry:
ovde je normalno da ih ne vidjam itako mislim manje
 
Hellen:
Ја нисам имала баку, него бабу....:-( (Она која је била права бака, умрла је док сам била врло мала..)


Једном се мојој баби чак омакло да ми да неки динар за џепарац...
А знала је и да ме љубазно дочека са:''Та шта си дошла, ко да таки опајдара нема овди!''
:lol:
jeee tacno vidim profil:lol: takva je bila tetka baka ljubice,kad je ostarila dopustala je sei da se ponasa kako hoce i kad je sestricina poseti ova kaze "k u r v o sto si dosla?" :!: :| :-| :neutral:
 
nisam ni shvatala koliko sam volela svoju BABU.
dok nije umrla u oktobru.
nismo imale baš neki odnos, mada sada shvatam da sam joj bila omiljena, pored još 4 sestre.
jer smo zapravo jako ličile, i imale smo malo otakčen smisao za humor.
moja tetka stalno govori kako smo samo mi znale da se smejemo nekim stvarima...
a bila je nekako detinjasta, i jako nesrećna, sada shvatam.
ona j eizbegla iz rusije, a završila u nemačkoj u logoru...
gde je upoznala mog dedu koji je doveo ovde...i umro kada je moj otac imao par meseci!
bio je bolničar,zarazio se tbc-om.
ostala je sama u stranoj zemlji sa malom bebom!
privodili je skoro svaki dan-pod sumnjom da je špijun!!!
ma užas!!!
i mislim da se udala za prvog koji je natrčao,
rodila mu još dvoje dece,
ali je, rekla mi je jednog leta uvek patila za mojim dedom.
ma bila je hladna,ali po neki put super baba,
ona mi je dozvoljavala da mesim piroške sa njom,koje zapravo ni na šta nisu ličila ali su ih i ona i deda jeli i hvalili...
šila mi je haljine za lutke...
provodila sam po celo leto sa njom,jer je u penziji deda kupio kuću u Bečićima...
ma tek kada ih nema,shvatamo koliko su nam značili.
a moja druga Baka, je moja Baka.
to je jedna posebna ljubav,koju nije lako opisati,ali ja sam privrženija njoj i mom pokojnom dedi, nego mojim roditeljima.
ja znam da me mnogo voli. ja znam da sam uvek prva u njenom srcu i on azna da je kod mene tako.
samo mi je jako teško, deda mi je umro u novembru, kada odem u kuću-prazna mi je.
nema ko da mi skine gumicu iz repa i da mi pokaže onako rukama -u ta ta:p
i da se cereka ko neki klinac zadovoljan što mi je pokvario frizuru.
ma rasplakah se.
 
kao i velika vetjina ja sam imo 2 baKE...jedna je bila ludilo lik...druga je bila gotivac al u zapetjq dede idiota...tako da i nije bash mogla mnogo da blista...al ova ludilo je bilaaaa...umrla je pre godinu dana...bila skoro godishnjica nisam ishao jer je od nje sam prvi put chuo ako-mi-ne-dolaze-dok-sam-zhiva-shta-ima-da-dolaze-kad-umrem filozofiju...ma bila super prezhivela rat...e ima mnogo zanimljivih pricha...al udala se s 16god...i prvih 2 meseca samo plakala...i deda joj reko "ti nisi zhensko ja tju te vratim"...mislim zamisli u to vreme...a odrasla neshto bez matorih odgajila je neka tetka pa kao odma je udala da je skine s grbache...inache nepismena zhena bez dana shkole...sa tako nekim veisprenim mislima i tom nekom "prichom predaka"...bash onako zanimljivo...videla je drazhu npr...bili joj nemci na gajbi za vreme rata a deda u shumi ratovo i tako...i nemci joj platjali za svaki litar mleka...zamisli to...i tako neke priche...mislim super super super lik..spavala na slamarici u qtji 200god staroj...ona je uvek postila i sve...ma nije zadnjih 10god ni jela meso...zhivela na surutci i pechenim tikvama i tako nekim zayebancijama...od slatkisha je pravila patishpanju i to je kao to...al je znala da pravi neke kolachitje od shljiva koji se sushe na suncu...ma super neshto...mada u zadnjih 10tak godina i ne idem u selo...nekako ne znam...strina mi je losh lik a stric alkos...dobar lik al alkos...jedan od onih svaki dan pomalo likova...hronichan i to...pa me to nekako smori...al je super bilo kad sam bio klinac...mada sam ja tada strashno mrzeo da budem gore...ono preko raspusta 7dana i te fore...uuuu kako sam to mrzeo...a sad kad se osvrnem...nauchio sam toliko dobrih i bitnih stvari imao super isqstva...mnogo toga zahvaljujutji i toj babi...druga je umrla 99te...bila ok al kazhem deda je own-ovo pa kao...yeb ga...
 
too...overi brate...

89-gimme-five.jpg
 
Odrasla bez baka.
Jedna (tatina mama, po njoj sam dobila ime) je umrla pre mog rođenja, zapravo još kad je tata bio dečak, a druga je napustila moju mamu još kao devojčicu, pa iako je živa i danas, ne viđam je.
Videla sam je samo jednom u životu. Pomalo zastrašujuća žena, mada jako lepa, sa onim plavim očima, savršenim tenom i sedom punđom.


Ja sam bila dedino ljubimče.
 
A meni su obadvije bake umrle.
Jedna od raka
Druga imala mozdani
I zao mi je sto im se to desilo....da su kraj zivota docekale lezeci, polumrtve...bez razuma skoro...
Jedna je bila baba (tatina mama) ona mi je davala para, imala veliku kucu i TV i voljela sam je....ipak drukcije od moje
Bake...mamine mame.....
Iako je prije umrla ipak mi jos uvjek vise nedostaje...
Nije imala nikad srece....a imala veeeeeeeeeelikooooooooo srce...
Udala se iz bogate porodice u bogatu porodicu....i muz je mlatio...i otjerao...
I onda se udala za siromaha isto tako velikog srca...
I njeni je se odreknu.
I zivjela je sa njim u ljubavi i siromastvu...on poginuo kad je moja mama imala nepunih 12....do dana svoje smrti nije imala vodu u kuci....a odhranila 4 djece...bilo bi ih i vise da nisu poumirali....sto pri rodjenju, sto po rodjenju..
A opet sam je obozavala...
Skupljala mi kajmak i pravila kukuruzni hljeb...najsladji na svijetu....
I mazila me svojim grubim rukama
I lozila vatru prije nego ustanem da ne ozebem
I donosila vodu sa bunara prije nego ustanem da se umijem
I sanjam je cesto
I sada placem kad mislim o njoj
 
joj meni super ko da sam chito pred celim odeljenjem i svi mi posle odmora prishli...ih...

aaaa el vidite kako mogu kad otju a kad netju ja i ne mogu?...majq mu...kako je to duboko...

al ono shto vi ne znate o mojoj babi je da...ma netju ko vas yebe niste zasluzhili...
 
Moje obe bake se odlicno secam, mada su obe umrle. Deda manje jer su oni umrli kad sam bila mala. MAminog oca sam se nekako plasila jer je bio bolestan, imao je mozdani udar i morali smo da ga ljubimo u ruku, jer je to bio obicaj iz postovanja prema starima. A baka, ona je bila prica bez kraja, vicevi, seoske price, igranje covece ne ljuti se, pa kad dobije sesticu onda pljune u prst pa onda krene da pomera figure :). Price o radostima o tugama o zivotu ... imala je preko dvadesetoro unucica kada je umrla. Razumela je nas decu bolje od nasih roditelja " treba deci kupiti varmerke i pume da se ne razlikuju od druge dece" :) Kada bi je moja majka slusala samo sto nije padala u nesvest>za svoju decu je bila jako stroga.. Onda kada je prestala da se smeje umrla je, zelela je to i spremala se.. jedina smrt bliske osobe za koju nisam osetila tugu, sve sto je imala da mi kaze i da, dala mi je i rekla ...kad cujem rec baka pomislim na nju i vidim njeno lice
Drugu baku sam isto volela, ali je nisam dozivljavala tako blisko, jahala je konja do svoje 70/te god, pusila skiju i u muskom drustvu vodila rec. Imala je mucan zivot i musko srce, nikad joj suzu nisam videla, zalila sam kad je umrla, htela sam puno da je pitam, ali sam je se bojala..
 
Eh bake! Zive su obe, ali sa ovom drugom(tatinom) nikada nisam izgradila neki poseban odnos, valjda zato sto nije zivela blizu i nisam rasla pored nje. Kada me vidi, sva se raznezi i tepa mi pile babino..., a ja ne osecam posebnu povezanost sa njom. Vidim u njoj neke moje osobine i slicnosti, ali ipak je deda bio jedna osoba koja je plenila oko sebe i koju su svi voleli i zao mi je sto je umro kad sam jos bila mala. A zato, ova moja baka, to je jedna zena koja je obelezila i obelezava velik deo mog zivota. U nekim stvarima se sa njom slazem bolje nego sa mamom i kroz ceo zivot mi je primer. Mislim da nisam upoznala vrednije i pozrtvovanije stvorenje od nje, ceo zivot se zrtvovala za porodicu i nikada joj nista nije bilo tesko. Ne znam sta cu bez nje jednog dana i nadam se da cu i ja biti super baka kao ona.
 
kako je to chudno... vecina nema neki specijalan odnos sa tatinim mamama... nekako je logicno, ali opet... a dede su dede.. bez obzira ciji su roditelji.. i kod mene je ista prica.. mamina mama je bila baka, a tatina baba.. doduse, ova prva je bila sicusna i odgovaralo je da je zovemo baka.. a baba.. krsna zena.. robusna.. nikako nije mogla biti baka.. ali eto ona me je naucila da pisem prvo latinicu, pa onda cirilicu i to kad sam imala tri godine.. niko mi ne veruje, ali stvarno je tako bilo... jos gomilu stvari mi je objasnjavala, jer je posle rata bila uciteljica... a baka nas je sve volela.. ali nista nas nije naucila.. :) obe su umrle, baka kad sam imala 8 godina, a baba pre 4 godine...
 
Oximoron:
Ja babu sa mamine strane obozhawam...mnogo je dobra...owa druga veshtica...mrzim je mrzim je mrzim je :O
isto...... :)
ova je dobra i skroz pozitivna i duhovita zena, otresita i muskobanjasta, ali baba u trendu :lol: i puna je provala :
isla sam u postu da platim telefon, a ne rade im terminatori jeb... im majku u pi...!!!!!! :lol: :lol: a mi se samo zgrazavamo posto niko u porodici ne psuje :-D :razz:
 
mama mog tate je umrla kad sam imala 12 godina, pa nazalost nemam mnogo nekih uspomena na nju. Secam se da je bila jako nezna, blaga, tata joj je krisom kupovao cigare da deda ne vidi, pravila je dobre kolace, i uvek mi je pred spavanje govorila "da sanjas leptirice, i cvetice, livade"... to mi je nekako ostalo u secanju. U mladosti je bila bas faca, svasta je prezivela, kasnije mislim da je uvek bila prava lady.

A mamina mama mi je tu, cujem je skoro svaki dan, slabije je vidjam nego pre, ali je bas volim. Ona je uvek bila tu za mene, pazila me kad sam bila bolesna, davala mi dzeparac, uvek bila na mojoj strani. I volim da se i danas trudim oko nje, da joj kupim ono sto voli, da je cujem uvece pre nego sto ode na spavanje i tako... Ona je dosta slicna mojoj mami, bila je karijerista dok su 99% zena oko nje znale samo za decu i kucu, i znam da su joj zbog toga zamerali, i verujem da joj cesto nije bilo lako, ali mnogo je u zivotu postigla, i po tome su mi i ona i moja mama uzor.

Inace mi je jedna od glavnih ambicija u zivotu da ja jednog dana budem nekom fenomenalna baka.
 
ja nemam ni jednu baku.mada tatinu mamu nisam skoro ni poznavala.umrla je kad mi bilo 4 a sad mi 20.pamtim samo da ju je deda mlatio i da je pila.obozavala je pelinkovac.bila je u lancima.deda je bio psihopata.mrzeo je mog tatu.uvek je mislio da nije njegov i nikad nije dosao da me vidi.kad se moj brat rodio dosao je do kapije a mene nikad nije hteo da vidi.kad je baba umrla posto su ziveli na selu posle dace su sklanjali stolove i klupe iz dvorista i mi smo bili tamo sa tatom(brat i ja).tata nas je drzao na krilu i on je samo prisao i pitao ga cija su mu to deca.videla mu se mrznja u ocima.nije u redu al mogla bih mirne duse da mu pljunem na grob.gadjao je mog tatu(svog sina) vilama kad je moj tata bio mali.odrekao ga se i mrzeo ga ceo zivot.tako je naucio i tatine 3 sestre.glupace.tukla bih se sa svima kad mi dirnu tatu.ne postoji bolja osoba od njega a niko ga nikad nije voleo.al zato ga mi obozavamo.
a mamina mama...uuu nju sam obozavala.ona nije bila ni baba,ni baka:ona je bila majka.ali je umrla pre 12 godina.moram da kazem hvala bogu:jer jedino je zelela da joj unuk(moj brat) ozdravi.bar joj se malcice zelja ispunila:umrla je pre njega.ona jedne godine 2 dana pred moj rodjendan,on sledece godine na moj rodjendan.
al bila je super.imala je dugu sedu kosu i pletenicu.imala je 90 kad je umrla.uvek je mirisala na cistu,opeglanu odecu koja je stajala u ormanu.uvek nam je davala maramice.i danas kad mi mama da cistu maramicu iz ormana stanem i setim se nje i pokusavam da je pomirisem kroz tu maramicu.al bila je stara kad smo mi bili mali,tako da nije bilo igranja i slicno.mada je bila super.sve bi nam dala:poslednji zalogaj iz usta.
super je bila.moja majka.....valjda mi cuva bracu.....
tesim se da su sada zajedno:majka Ljubica, Igor,Rastko i Uros.Hvala bogu sto nije dozivela da sahrani 2 unuka.zbog toga mi je drago sto je umrla.ubilo bi je to i samo bi umrla u ocaju i patnjama.ovako se bar nadala.
moja majka....eh....
 
pa nije mi smo dugo ziveli sa tatinim roditeljima
a mislim da su za to krive mame sto se trude da dete bude blize sa njihovom mamom,eto i ja isto uglavnom joj pricam o svojoj mami i onda prekinem sebe i kazem da nije u redu i da obe treba da imaju jednake sanse
mene je vise cuvala tatina mama,mamina je bila malo nervozna kad smo bili mali.sad me obozava
 
pa moja svekrva je kučka, kako da kažem detetu da je voli,kada se ni sama ne trudi?
ok, ne pričam o njoj da je kučka,ali deca su namazana,bre sve osećaju.
ee moj svekar reao mom sinu dođi kod čika nidze:shock:
eee čika?
i ovaj ga i dan danas zov ečika nidza,a matori kaže ne ne zovi me deka(pajz deka)
a mali mu kaže,ne ne čika si sam rekao,imam ja deku , ali mi umro (moj deda koji je umro u novembru) i dedicu (mog tatu)
drugo,moja majka se raspadala po ceo dan sa mojom decom dok sam ja radila,
pomagala mu i u kući!
a svekrva samo dođe ko kraljica,prođe kroz kuću,još i zanoveta kako neki prozor nije opran!!!!
ma sve su takve.
znam i za druge primere!
retke su da su normalne,kao babe.
bas retke!!!
što se iznervira....:roll: presela mi kafa idem da drmnem jednu
 

Back
Top