Crtanje - KAKO DA CRTAM

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
:lol:
jasno je meni to, ali zanimljivije je da se experimentishe.
Prava je zhalost shto zhivimo u vremenu kada je apsolutno sve neko izmislio pre nas :D.

evo sad npr. radim tako shto spalim sve i svashta, izmeljem u pepeo, nabacam na papir i onda crtam polu vlazhnom chetkicom po tome. Mnogo lepo ispada :).
Valjda tju skenirati neshto uskoro pa mozhda postavim linkove...
 
:lol:
jasno je meni to, ali zanimljivije je da se experimentishe.
Prava je zhalost shto zhivimo u vremenu kada je apsolutno sve neko izmislio pre nas :D.

evo sad npr. radim tako shto spalim sve i svashta, izmeljem u pepeo, nabacam na papir i onda crtam polu vlazhnom chetkicom po tome. Mnogo lepo ispada :).
Valjda tju skenirati neshto uskoro pa mozhda postavim linkove...

Ma ko zna koliko toga jos nije izmisljeno. . . I u 17 veku su ljudi mislili da swe znaju pa eto widis kako nisu imali pojma i dokle smo dogurali. . .:):):) neinowatiwan si :wink:
 
3281.gif
 
Srecna svima Nova!
Izvinjavam se sto upadam sa ovakvim postom, znam da mu ovde nije mesto....(valjda)...samo me extra mrzelo da zapocinjem novu temu ili trazim pogodnu...
Bilo kako bilo, imam problem sa nalazenjem tema za crtanje. Nekada davno je to bilo tako lako, ali sad....imam zelju da crtam, slikam, budem kreativna u bilo kakvoj formi, ali ne ide! Obozavam da crtam portrete, aktove..... i to mi ne ide u skorije vreme, mislim, zadovoljna sam ja ucinkom (mozda ih i okacim ovde u skorije vreme, sad nisam u mogucnosti) ali nije to to....
Ako neko ima ideju kako da pomognem sebi bila bih krajnje zahvalna.
Inace slikanjem/crtanjem se bavim skroz amaterski...
 
oke..neam pooojma kamo bi ovo stavio,dvoumio sam se na tehnologiju..al neka ode:)...

radi se o tome..da imam kući role hamer papira,koji je dosta star al je bio zapakiran,još je bijel i iskoristiv, i puno ga je..problem je što je u rolama,jako namotanim,tako da nisam nasao nikakav primjeren način da ga izravnam,ima li netko kakvu ideju,ili možda vec postoji neki postupak..hm?!..fala.. goscice premjesti ovo ako nije za tu,al reko..cetanje..papir..pa ono..
 
sve što podrazumeva prirodu materijala, načinu upotrebe materijala podvodi se pod tehnologiju; bez obira u kom umetničkom izrazu se koristi. a papir jedino da držiž neko vreme pod presom (improvizovanom) uz prethodno prepariranje rastvorom želatina, tutkala ili akrilnog grunda. probaj na jednom, pa teraj dalje.
 
prvo da kazem fixu svaka cast majstore samo nasatvi. Iako sam se za crtanje tek kasnije zainteresovao (uvek sam bio antitalenat i uvek mi je mama radial likovno),ali na studijama me je muka naterala pa sam upisao onaj kurs o mapama uma gde se pominje to leva desna hemisfera i prvi put poceo da crtam sa nekih 25 godinaitd. Sve je to bilo sjajno i tek kad sam probao video da crtanje nije bauk. Medjutim falilo mi je teorijskog obrazivanja,pokusavao sam sa pronalazemnjem raznih knjiga aili mi nikakko nije islo, sledeci korak mi je bio kupovanje onih Cd-ova od Bruca Blitza nisu losi ima ih mislim 8 iz njih moze dosta da se nauci ali kad asm otkrio ovu skolicu smatram da sam otisao na jos visi nivo. Majstore jos jednom svaka cast i samo nastavi
 
Druze fiks, da li bi mogao nesto poucno o sencenju, inace ka crtacu pocetniku najveci problem mi predstavlja debljina linija tako da ne mogu da ubodem sustinu kao i to sa senkom pa ako ima neka fora kako se to vezba bio bih ti jako zahvalan.
 
eto..ja dosta crtam sad u školi..faksu tj..pa eto da i stavim nesto da vidimo jesam li napredovao,i da malo prokomntirate..evo tukaj dolje:)
model koji nam obično pozira


...ope ona u sjedecem položaju..


.
a ovo kad nema modela:)

moja djevojka mi pozirala
ope model,
 
moja druga strast je crtanje :mrgreen: evo dva rada koja sam uradio skoro prvi planiram da obojim uljanim bojama, pa ako neko moze da mi objasni kaok to ide posto se sigurno razlikuje od bojenja temperama i koje mogu da se kupe kod nas a da su kvalitetne? Druga je radjena olovkom


 
Druze fiks, da li bi mogao nesto poucno o sencenju, inace ka crtacu pocetniku najveci problem mi predstavlja debljina linija tako da ne mogu da ubodem sustinu kao i to sa senkom pa ako ima neka fora kako se to vezba bio bih ti jako zahvalan.


Uzmeš meku olovku (od 3 do 6B) i vežbaš. Samo ćeš iskustvom sam saznati koliki pritisak olovkom treba da praviš da bi dobijo željenu senku (u nekom konkretnom slučaju), kao i prelaze itd. Znači kupi paket papira, olovke i onda uzmeš prvo po jedno jednostavno telo, npr. kocku, loptu itd. pa vežbaš. Onda pređeš na nešto složenije kompozicije od 2-3-4 tela.
Jedino mogu da pomenem najčešću grešku kod početnika, a to je da nikad ne treba počinjati jakim, tamnim, preciznim debelim linijama. Tako potpuno gubiš kontrolu nad daljim certanjem i onemogućuješ dorade/obrade. Znači počni sa lakim, brzim, svetlim, tankim linijama. Tako nacrtaj krug prvo, pa postepeno idi ka sve tamnimijim senčenjem, tj. pojačavaj pritisak olovke na papir. I drugo, nemoj da žrvljaš u svim pravcima (mada postoje slučajevi kada baš tako treba da se radi) nego nek ti linije budu u skladu sa izvorom svetlosti. Jedna od najzahvalnijih metoda sencenja je koriscenje prsta za pravljenje finih postepenih prelaza, ujednacavanje senke itd..

ball.jpg


dorothy_21sm.jpg


Pogledaj ove crteze, pa vidi, "proucavaj" gledanjem pravca linija, svetlosti...pa probaj sam.

A pogledaj i knjgu u na e bookz topiku o teksturama sa olovkom.
 
moja druga strast je crtanje :mrgreen: evo dva rada koja sam uradio skoro prvi planiram da obojim uljanim bojama, pa ako neko moze da mi objasni kaok to ide posto se sigurno razlikuje od bojenja temperama i koje mogu da se kupe kod nas a da su kvalitetne? Druga je radjena olovkom



Odlično brate! :super: Za tobom plače deveta umetnost tj. STRIP! Jesi li se oprobao u tome?
(Koja je to droga! Kad se jednom navučeš, jedva se iz toga iščupaš iako od toga kod nas nema para, a imamo ekstra talente... To je ljubav koja se nikada ne preboli.)
 
kao sto rece fixa, pravac sencenja uskladi sa svetlom i oblikom objekta... inace, proporcije su ok..samo nastavi tako. Kad se izvestis u crtanju, verujem da ces probati i neku od drugih tehnika, koja takodje u osnovi ima crtez, od koga sve polazi...ali to je prica za sebe.... Sve jedno, koju god tehniku da izaberes, ako verno i korektno odradis crtez, lakse ces i vernije odraditi sliku...po nekom mom skromnom iskustvu
 
Odlično brate! :super: Za tobom plače deveta umetnost tj. STRIP! Jesi li se oprobao u tome?
(Koja je to droga! Kad se jednom navučeš, jedva se iz toga iščupaš iako od toga kod nas nema para, a imamo ekstra talente... To je ljubav koja se nikada ne preboli.)

Pa da ti realno kazem nisam, nikad nisam ni imao prilike, a i ne znam kako bi mi islo reziranje :p ali pravo da ti kazem mozda pokusam nesto da uradim samo ne znam kako. Ja se inace spremam za arhitekturu a ovako volim da crtam pogotovo avione :D


25q55dl.jpg
 
aktuelno je dok god postoji ovaj topik. svako radi i počinje odakle hoće kada hoće, zadržava se na nekom problemu koliko hoće. ovde mogu da se postavljaju pitanja vezana za tehniku crtanja, a pitanja vezana za materijale (pa i ako su za crtanje) se postavljaju u tehnologiji slikarstva..
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top