Crtanje - KAKO DA CRTAM

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Svojevremeno sam crtao na običnim hamerima,jedno vrijeme je bilo i kvalitetnih skicir blokova,za ugalj sam imao izvor u jednom skladištu gdje su imali smeđi pak papir,u koji su pakovali eksere ,ej što je to bilo za ugalj i pastel arci 100x70,navukao sam bar 200kg tog papira imao sam ga godinama,kasnije sam za olovku i lavir nabavljao njemački"schoellershamer"mislim da je ova figura na tom jer datira iz tog vremena aovaj drugi crtež je na nekom sivom kartončiću???,danas rijetko crtam kažem uvjetno radim dosta skica i krokija pa ne pazim na vrstu papira osim u pastelu gdje koristim ingres,ali ti mogu preporučit canson ili još bolji ingres papir 100x70 ili manji 70x50,imaš ih nekoliko vrsta prema zrnatosti pa koji ti odgovara.canson ponekad prepariram pa radim ulje na njemu.Pozdrav
 
"Kažem vam da je lud!-govorio je Frančesko Granači jednoj grupi svojih drugova dok su izlazili iz vrta Svetog Marka.-Čuo sam ga kad je rekao da tajna slikarstva leži u geometriji, i da, pre nego što počne slikati, uvek izvrši čitav niz matematičkih proročuna."
"On je lud-ponavljao je Granači.-Zamislite, juče sam ga čuo kako razgovara sa starešinom manastira i govori mu da svaki dobar slikar mora glavu da podeli na stepene, tačke, male delove, još manje delove, i da svaka ta mera predstvlja dvanaestinu prethodne. Tako neka glava, da bi bila dobro naslikana, treba da bude podeljena na 20.736 delića!"
"Ludak" je Leonardo.. ;)
 
Fixo, ja se izvinjavam što nisam ranije postovala radove. Imala sam problem sa kompom.
Evo je prva "tura" mojih crteža. Hoću još neki da uradim, pa da u kompletu šaljem ostatak.
Nemoj molim te biti surov,kako ti znaš.. :lol: Imaj milosti, početnik je u pitanju. ;)
Naravno, računam na komentare svih slikarskih duša.pozz
P.S. Poslušala sam te- bez gumice, uradjeni iz prve.
 
jbt sta se izvinjavas, kad stignes stignes...stim sto ja netju da postujem dalje, dok ne vidim da uopste ima ljudi koji rade...
lm, crtezi su veoma dobri (osim drugog, al netjemo o njemu)...lepo si skinula linije, medjutim sad uzmi pa odradi nekoliko crteza koji se skroz razlikuju od ovih (u pokretu). npr. onog cica glisu uzmi nacrtaj u nekoliko razlicitih poza, tako isto i sa drugim crtezima. pokusaj da nacrtas coveka kako sedi, lezhi itd...
i o5 da ponovim radi isto ovako bez detalja, kasnije ce biti priche o anatomiji...nista spec. cisto okvirno da se zna o mishitjima...a onda portreti pa da zavrshimo ljudsku figuru.

e da: jedina zamerka je sto si crtala glavu manju nego sto bi trebalo...rekli smo oko 7-8 glava ima celo telo.
 
Malo mi je neprijatno...Toliko smo te jurili, i sad kad si postavio crteže, nigde nikog i ničega..
Ali, dobro. Eto, ovo su moji prvi crteži, a taj drugi crtež je u ovoj vežbi moj prvi uspeli (valjda me povuklo to što sam ipak samo žensko..) a i na onom tvom crtežu ima nekako manju glavu, verovatno je savijena u napred, pa me je to zbunilo. O, hm..njegovoj pozadini, da i ne govorim..Mogla sam ga prećutati, ali čemu, bolje da vidiš i daš svoje mišljenje.
E, radim ja i dalje, one druge..
Mislim da si me lepo provalio. Kažeš da sam "skunula" linije. Da, bukvalno tako. Već oni crteži proporcije tela idu mi daleko - teže.
Oduševljena sam tvojim mišljenjem, hvala ti. Čekaj da završim i ove ostale zadatke, pa ću pokušati to što mi sada savetuješ.. ;)
 
kreatori:
Crteži su super ,trebaš nastaviti ali i osloboditi ruku ,oslobodit se grča raditi iz zgloba to ćeš postići vježbanjem,crtanja nikad dosta,samo nastavi.

... :lol: :lol: :lol: .. ;) Do tog "zgloba" vidim i sama da treba mnogo svezaka da kupim. ;)
Al, uz ovakve komentare, lakše se diše. Priznajem da se već pravim važna. Ybg, ova mala zna nešto i konkretno da uradi osim da tandrlja po Forumu.. ;) Momci, hvala vam. ;)
 
Evo i mene posle duzeg vremena.Zakazao sistem, uhhhhh....No, i moj mali komentar za Bi2, jer me je pitala.Odlicno je ovo, pogotovo za pocetnika.Ipak, nemojte se samo zadrzati na ovome sto vam Fixa ovde daje - on vam daje smernice, a vi ih prosirite u vasem svakodnevnom vezbanju i primenjujte ove savete na krokije, studije i sve ostalo.I cuvajte sve radove da bi mogli da pratite pomak koji je stalan...Neke greske cete i sami vrlo brzo moci da uocite.Bi2 pripazi malo na kompoziciju i cini mi se da ti neke od figura padaju.Pozabavi se malo time i samo crtaaaaaaj! :D
@ Fixo ne odustaj, nikad ne znas koliko ljudi ovo cita, ali ne ucestvuje javno u diskusiji.Mnogi mozda nemaju mogucnost da okace fotke radova;)
 
Goscica:
Evo i mene posle duzeg vremena.Zakazao sistem, uhhhhh....No, i moj mali komentar za Bi2, jer me je pitala.Odlicno je ovo, pogotovo za pocetnika.Ipak, nemojte se samo zadrzati na ovome sto vam Fixa ovde daje - on vam daje smernice, a vi ih prosirite u vasem svakodnevnom vezbanju i primenjujte ove savete na krokije, studije i sve ostalo.I cuvajte sve radove da bi mogli da pratite pomak koji je stalan...Neke greske cete i sami vrlo brzo moci da uocite.Bi2 pripazi malo na kompoziciju i cini mi se da ti neke od figura padaju.Pozabavi se malo time i samo crtaaaaaaj! :D
@ Fixo ne odustaj, nikad ne znas koliko ljudi ovo cita, ali ne ucestvuje javno u diskusiji.Mnogi mozda nemaju mogucnost da okace fotke radova;)
Slažem se sa Goscicinom konstatacijom,ali Bi tek počinje ,savjetujem da radi više istih pa će dobiti osjećaj,ali to zna biti velik problem ,koliko slikara te stvari ne napravi dobro osobito kad treba spojiti plohu i krug .npr stol i vazu,pa te spojeve maskiraju stolnjakom opalim lišćem cvijetom itd pa im to posluži i u kompoziciji slike.Skontat će ona to .
 
A joooj.....strasno, konacno sam kupila nesto malo interneta.....Ljudi, izvinite sto me nije bilo dugo....Zaboravih ko mi je rekao da smanjim tracarenje, telefon itd....ali uglavnom, hvala na savetu (koji je, uistinu, nepotreban jer nista od toga mi nije problem vec to sto idem na razna takmicenja, radim neki "naucni rad" za srpski itd....) I da, rado bih okacila neke moje slike ali nemam skener pa.....:(
Inace, spremam svoju 1. izlozbu....:):):):)
 
Kreneš lagano neobavezno ,pa ako se nađeš ,onda prioneš sistematski.Crtkaš li uz npr.telefonski razgovor,to zna biti zanimljivo ako crtaš neki predmet koji gledaš dok razgovaraš, (spontanost je bitna vrlina crteža).takav crtež nemoj dirat,"popravljati" poslije razgovora već probaj napraviti isti ne gledajući prethodni .vidjet ćeš zanimljivu razliku..
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top