Crtanje - KAKO DA CRTAM

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
2.1 OSNOVNI OBLICI


Kada hocemo nesto da nacrtamo, ne mozemo odmah da krenemo sa detaljima i precizno utvrdjenim odnosima velicina. Npr. kada hocemo da nacrtamo glavu, pogresno je odmah krenuti sa detaljima ociju, ili kada hocemo da nacrtamo drvo ne treba odmah krenuti sa crtanjem kore drveta itd...Dakle, kada pocinjemo nesto da crtamo, pocinjemo od njegove najjednostavnije forme, a to se postize preko osnovnih oblika.

Osnovni oblici su:

oblici0wf.png


- pravougaonik - krug - trougao - elipsa -

Osnovne oblike mozemo naci skoro na svim objektima cim ih prenesemo u ravan. Pa tako se krug skriva u kugli, elipsa u valjku, kvadrat u kocki, trougao u kupi.

oblici21ya.jpg


Ove oblike mozete primetiti svuda u vocu, posudju, kucama, ormanima, planinama, biljkama, vodama... Naucite da ih vidite! Svaki objekat ima svoj osnovni oblik, ali svaki se ne moze odmah uociti. Mozda kupa nema vrh ili krugu nedostaje jedan deo, ali cim okom dopunimo oblik, dobijamo opet osnovnu formu. Pogledajmo neke predmete i njihove osnovne oblike:

oblici32mf.jpg


Ovu gradjevinu takodje mozemo svesti na osnovne oblike:
oblici35yr.jpg


I ljudska figura se moze svesti na osnovne oblike (ali o tome kasnije):
oblici38xr.jpg


Znachi,
osnovni oblici su polazna forma kada krecemo da crtamo. npr. kada zapazimo neki predeo, prvo ga posmatramo i pokusamo da uocimo osnovne oblike. onda nacrtamo te osnovne oblike i tek onda dodajemo malo po malo detalje. isto tako, kada crtamo neki predmet, npr. bokal. prvo uocimo njegove osnovne oblike, a onda polako doradjujemo dtalj po detalj. Jer: osnovnim oblicima mi ustanovljavamo opsti karakter predmeta koga crtamo, odnose velicina (o kojim ce kasnije biti rec...). Recimo, kada krenemo da crtamo drvo, ako odmah krenemo da crtamo list po list, granu po granu izgubicemo se u tim detaljima i ispusticemo opsti karakter drveta, tada nemamo opsti uvid o tome kakvo je drvo. Zato cemo prvo posmatrati drvo i narctati njegovo stablo i par vecih grana kroz osnovne oblike tj. pravougaonik. Krosnju cemo predstaviti kroz krug. Tek tada, kad smo drvo grubo nacrtali mozemo uocavati koje su grane deblje od kojih, da li su listovi gusci na ovoj ili onoj grani itd...Isto tako, treba zapamtiti da se uvek krece od veceg oblika ka manjem.

Vezba 01:

Pokusajte da svedete ovu gradjevinu na osnovne oblike:
basicshapes22copy.jpg


Uzmite i vezbajte. Postavite ispred sebe par predmeta i posmatrajte ih. Kada uocite osnovni oblik nacrtajte ga, a onda dodajte detalje postepeno. Uvek od veceg ka manjem. To mozete raditi sa bilo cim, od televizora, lustera, vaze, jabuke, cinije, automobila, masine za mlevenje mesa :D i bas svakim predmetom.

eto tako, to bi bilo to za ovaj drugi cas...
 
Fixa:
1. UVOD U CRTANJE

Nemojte nikako okretati crtez, poenta je da lefa hemisfera ne zna sta je to, da ne prepoznaje sta zapravo crtate. Verovatno cete prepoznati sta je na crtezu, ali pokusajte da se pravite ludi : ) Trudite se da razmisljate desnom hemisferom, pitajte se: koliko je ova linija udaljena od ove, da li je ova linija vise ili manje zakrivljena od ove itd...Tek kada zavrsite sa kopiranjem crteza, okrenite ga i vidite sta ste nacrtali.

01drawingx01l7zk.jpg




***to je to za ovaj prvi cas...ajde, vi koji ste krenuli da radite, pisite komentare ovo ono...[/color]

Puno linija, nabora..uf . Nije mi problem u tome što je crtež naopačke postavljen, naravno da se prepoznaje šta predstavlja, nego te linije.Previše ih je, skoro sam se pogubila i zapalila cigaretu. Ili je baš u tome kvaka za početnika ?
 
da da, bas je u tome kvaka. jer se leva hemisfera buni i pokusava na sve nacine da te odvrati, da prestanes da je "zajbavas"...zavisi od osobe do osobe, neko se smori, neko se iznervira, nekome pripadne muka i tako :D al poenta je da izdrzis.
 
evo ja sam upravo zavrsila sa svim vezbicama!
sve pohvale, odlicno je!
inace nisam pocetnik, crtam otkad znam za sebe, i, paaa... kazu da sam talentovana dosta... :roll:
ali sam oduvek bila samouka, pa mi ova skola dobro dodje.
samo napred!!!
 
Ma treba otići tamo i videtinešto autentično naše,a opet svetski nivo.Kolaže Tabakovićeve,koje je svojevremeno izložio u Nujorku,otkupio je sve do jednog jedan veliki čika amerikanac,za svoju čuvenu kolekciju,gde je do tad počasno mesto zauzimao Dali.Tabaković je i najraznovrsniji umetnik Srbije.Tačnije rumunski Srbin iz Arada,ali u to vreme,pošto je rodjen 1898,nije bilo problema.Bio je Srbin,pa makar i u Aradu.Ako obratite pažnju ono su crteži sa 15,17,19 godina.Kompletan je bio već i tada.Treba videti njegove impresionističke slike iz vremena kad je imao 17 godina.Treba razumeti isto tako da je kasnio za impresionizmom iz prostog razloga što se tad nije bio ni rodio.Al kad ga se dočepao...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top