Crtanje - KAKO DA CRTAM

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pitanje ili pitanja za akademce,

Posto sam poceo da ucim anatomiju, imam gomilu knjiga o anatomiji, i jednu dilemu, sta je pravilnije, ljudska figura visoka 8 ili 7 1/2 glava? Jedna knjiga daje jednu a druga drugu proporciju i tako u krug.

Procitao sam razlicite radove o proporcijama i uglavnom se navodi da je akademski pristup 7 1/2 glava, a da crtaci stripova koriste razmeru 8 do 10 visina glave.
Nemacki Menche institut koji je "dao" tzv. "zlatni presek ljudske figure", na proracunima zasnovanim na Direrovim istrazivanjima ljudske figure, takodje daje razmeru visina figure = 8 duzina glave.

I jos jedno pitanje:
Kako uciti ovu suvoprarnu i dosadnu materiju - anatomiju, u stvari, koja je metodologija ucenja anatomije, pravilna?

Da ponovim pitanje jer ostade na predhodnoj strani, a mnogo mi je potreban savet !!!

Potpuno me sludela ova anatomija, mada vec kapiram, da treba da prodje vreme da "stvari legnu". Lici mi na voznju, u pocetku ne znash gde ces, kocnica, menjac, "prokleti pesaci" i sl., a kasnije i ne razmisljas. Ugred "skinuo" sam neke Vilpuove_dvd-ije, anatomija i crtanje, i on kaze u jednoj lekciji:" Crtam ono sto vidim i kombinujem sa onim sto znam", ali ocigledno treba vremena da se dodje do tog nivoa.
 
Poslednja izmena:
Naprotiv, hvala na komentaru.

Ovo za radzu, nisam protivnik, naprotiv. Samo nesto mislim, da ne zaboravim ja na crtanje pa predjem samo na radzu :) , mozda ce opustanje trajati :) .
Ima li neka vezba ili slicno?

Nisam osetljiv, to mi i treba, komentari, u pravu si. Ima tu i nesigurnosti, a i anatomija me opterecuje, otuda i moje pitanje gore, o metodologiji uchenja anatomije.
 
Poslednja izmena:
:super: evo ja poceo da radim :ok: :hahaha:

Zadnjih deset godina nisam olovku uzimao u ruke, potpuno sam je zamnenio tastaturom i misem, umalo zaboravih i da pisem :) , pa valjda bude bolje kad mi se zglob ruke malo opusti.

Cekam odgovor od akademaca, onaj o razmeri ljudske figure i o metodologiji ucenja anatomije, i ako moze koja rec, kritika, misljenje ili sl. o mojim vezbama, kao drjack,
nisam tast i podnosim kritiku ;)
 
Poslednja izmena:
:super: evo ja poceo da radim :ok: :hahaha:

Zadnjih deset godina nisam olovku uzimao u ruke, potpuno sam je zamnenio tastaturom i misem, umalo zaboravih i da pisem :) , pa valjda bude bolje kad mi se zglob ruke malo opusti.

Cekam odgovor od akademaca, onaj o razmeri ljudske figure i o metodologiji ucenja anatomije, i ako moze koja rec, kritika, misljenje ili sl. o mojim vezbama, kao drjack,
nisam tast i podnosim kritiku ;)

e pa ako ochekujesh odgovor od mene, ja bih prva trebala da se pokrijem ushima i da cutim jer jako dugo nisam uzela olovku u ruke.
tako da mislim da samim tim i nisam neshto previshe dostojna komentarisanja tudjih radova.

za pochetak najbitnije ti je merenje, shto kazu ,,tri puta meri jednom seci,, kasnije se naviknesh na proporcije, pa i ako odskache malo bitno je da deluje uverljivo

shto se tiche linije, meni se naprimer jako dopada tvoj potez(govorim o aktovima), samo ga treba negovati i svrstati u pravu formu.
znachi treba obratiti paznju na formu.


npr. ovaj rad mi je jako dinamichan i likovan

akt_0111.jpg


za razliku od ovog

crtez_10.jpg


gde si malo omanuo sa proporcijom, a to nadomestio prejakom senkom

to ti je kako kad se devojka shminka, ako ne stavi dobro puder koji je glavna osnova svega, onda apsolutno nije btno da li je stavila senku ili kako je stavila.
crtez je osnova svega, ako je on dobr,veran i tachan, kasnije mozesh senchiti a i ne,.. u svakom sluchaju imash jako dobru podlogu za neshto kasnije.
ako tu odmah omanesh teshko da te ishta kasnije moze izvuci

eto to je to u kratkim crtama, nadam se da te nisam previshe zamorila.
moj savet ti je da za pochetak merish,...shto vishe.
nabavi neke knjige sa ljudskom anatomijom, precrtavaj, vezbaj shto vishe.


mrtva_10.jpg


na mrtvoj prirodi obrati paznju na linearizam, tj,..odakle ti dolazi svetlost da ti linija bude slabija, tamo gde pada senka tojachash liniju.

gledaj da ti u senchenju osnova bude linija, a ne fleka razmazana prstima


eto toliko od mene,
nadam se da sam bar malo pomogla,
moj problem je shto sam ja jako losh teoretichar, vishe sam praktichar,
tj.bolje objashnjavam uzivo i konkretno na primeru

puno pozdrava!
 
Apsint
Umetnicka radza ;)

ih... fency umetnici.
zna se sht je rakija, shljivovica, loza, krushka,dunja..

jedan moj kolega ima teoriju o dunjevachi, koja moze biti potpuno tachna.
nikad nisam pravila dunju, a i moji uglavnom su orijentisani ka shljivi,
on kaze dunjevacha kao dunjevacha ne postoji, vec da se u lozu ubacuje neki koncentrat dunje...
shto jmoze i biti logichno... odkud u srbiji tolike dunje?
 
@VIRGINIJA,

mnogo hvala na komentarima, sugestijama i ostalom kako li se vec zove. Naravno sve je od koristi.

Kao i VIRGINIJA i ja nesto vishe volim obradjushe, ove domace od prilike do prilike. Doduse, na sve se covek aklimatizuje samo je pitanje ucestanosti vezbanja.

Jos jednom hvala @ Virginiji i @drjack-u

pozdrav :)
 
@VIRGINIJA,

mnogo hvala na komentarima, sugestijama i ostalom kako li se vec zove. Naravno sve je od koristi.

Kao i VIRGINIJA i ja nesto vishe volim obradjushe, ove domace od prilike do prilike. Doduse, na sve se covek aklimatizuje samo je pitanje ucestanosti vezbanja.Jos jednom hvala @ Virginiji i @drjack-u

pozdrav :)


vezba je majka znanja,
i u jednom i u drugom smislu :per:

nema na chemu, i drugi put
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top