Crtanje - KAKO DA CRTAM

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Danas sam naisla na ovu stranicu i odusevila sam se jer sam vec neko vreme trazila ovako nesto.Vidim da dugo nije bilo nastavnika koji je sve ovo poceo a tako bih volela da se ovo nastavi jer mi se blize godine kada cu sedeti kuci i bilo bi lepo da se necim zabavim, a ovo mi je dugogodisnja zelja. Necu preterati ako kazem da stemi ovim ispunili dugogodisnju zelju.
Hvala vam od sveg srca i nastavite a ja cu vas pomno pratiti i vezbati zajedno s vama :cmok2:
 
Hmmm..

Nikad ne sencim sve i radim uvek iz delova. Medjutim, ja cesto radim komplikovane crteze, sa dosta referenci i modela, i volim dodavati i menjati stvari usput..

Pocinjem od grube skice, i to jeste ono sto sencim u celini. Predlozio bih da sta god crtate krenete od skice, nista precizno, brz crtez i sencenje..
Tako dobijate vecu krajnju sliku o finalnom ishodu i upoznajete bolje temu..

Posle toga je u redu preci na crtez i raditi iz delova jer vec imate okvirnu ideju o odnosima na crtezu..
 
Hvala!
Na zalost...nema se vremena. Ne znam kako drugi, ali ja da bih slikao ne smem da budem ogranicen vremenom. Grafika je ipak nesto drugo. Kad sam u cajtnotu, batalim pa nastavim drugi put. Ne moram da perem cetkice :)
 
Pitanje ili pitanja za akademce,

Posto sam poceo da ucim anatomiju, imam gomilu knjiga o anatomiji, i jednu dilemu, sta je pravilnije, ljudska figura visoka 8 ili 7 1/2 glava? Jedna knjiga daje jednu a druga drugu proporciju i tako u krug.

Procitao sam razlicite radove o proporcijama i uglavnom se navodi da je akademski pristup 7 1/2 glava, a da crtaci stripova koriste razmeru 8 do 10 visina glave.
Nemacki Menche institut koji je "dao" tzv. "zlatni presek ljudske figure", na proracunima zasnovanim na Direrovim istrazivanjima ljudske figure, takodje daje razmeru visina figure = 8 duzina glave.

I jos jedno pitanje:
Kako uciti ovu suvoprarnu i dosadnu materiju - anatomiju, u stvari, koja je metodologija ucenja anatomije, pravilna?
 
Poslednja izmena:
Evo i priloga, o proporcijama, mozda ce nekom koristiti,
(Znam za foru o velicini slika. Stavio sam ovaj format da zainteresovani mogu imati kvalitetnu stampu, prilog je u rezuluciji 150dpi formata A4)

Ovi prilozi su razultag mog "malog istrazivanja" i zasniva se na proporcijama - visina figure = 7 1/2 duzina glave, a koristio sam sledece izvore:

- Oxford University Press: Human Anatomy for Artists ( link za download na temi e-books)
- Victor Perard: Anatomy and Drawing by Victor Perard ( link za download na temi e-books)
- Glen Vilpu: Drawing Manual
- A. Szunyoghy, G. Feher: - Anatomija - skola crtanja - covek, zivotinja, uporedna anatomija
- Gupa autora - Drawing Masterclass - a comprehesive guide to drawing techiques



 
Poslednja izmena:
Crtez po sjecanju, ugljen na copy papiru, A3 format (dosta ugljena se "otreslo"), kroki od 5min.
Znam da copy papir ne "nosi" ugljen, poceo da crtam preslisavajuci se - sta sam zapamtio ( od naucene anatomije) :), nego ajd da nesto i ja "okacim" a ujedno i da cujem misljenja a narocito me interesuju kritike.




Ako moze malo saveta i kritika, ubi me ova anatomija :(
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top