Crtanje - KAKO DA CRTAM

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
ovako..... zelela bih da postavi nekoliko slaka, pa komentarisite
pgphoto.php

pgphoto.php

pgphoto.php

pgphoto.php

pgphoto.php
 
pozdrav svima

evo nekoliko mojih starih crteza iz 99. i 2000.

novih nema jer ne crtam vec jako dugo

sad sam kao nesto uzeo da drljam po papiru

merna sam jedinica za lenjost...
2.jpg


1.jpg

dobre misli i srdacan pozdrav svima a posebno Fix-i....:-)
 
Tema na forumu je dobra, pa ajde da je odrzimo dok se Fixa ne vrati.
Ono sto je meni uvek smetalo u razgovoru i izrazavanju jeste mesanje crteza i slike, pa da vidimo kada se kaze crtez a kada slika :-)
Mozda ce neko smatrati da sam cepidlaka, ali ako neko zeli da se time bavi, zasto ne bi znao sta zapravo radi -crtez ili sliku. Nije veliki problem:)
Daklem, u crtezu glavno izrazajno sredstvo je linija u slici boja rasporedjena po povrsini.
Znaci kada vidimo da je na papiru sve uradjeno koriscenjem linije, kazemo da je to crtez, ako je boja razvucena po povrsini, onda je to slika.
Moze i crtez da bude u razlicitim bojama, recimo radi se flomasterima u boji, ali ono sto je bitno jeste da je boja nanesena u linijama.
Da ne gnjavim vise,toliko.
Nadam se da cemo se sada pravilno izrazavati:)

Jecka-96- ti radis crteze a ne slike, osim poslednjeg rada koji bi spadao u domen decorativnog.
Ornamentalna kapija mi se svidja.Ispostovana simetrija, crtez, cini mi se prilicno prociscen. Trebalo bi videti uzivo za vise komentara.

Na portretu devojke se vidi uticaj stripova. Potrazi negde oblik ociju i vezbaj njih. Linija donjeg kapka trebalo bi da je skoro prava. Pogledaj na drugarici. Gornji kapak prekriva veci deo ocne jabucice.

Tockovi na motoru moraju da imaju elipsasti oblik, obzirom da se gledaju iskosa.
I ne sme da elipa bude coskasta. To mora da bude ravna linija.Na motoru treba jos raditi.
Neka te moje reci ne obeshrabre!!!
Proveri ovo sto sam ti rekla i potrudi se da ispravis greska pa nam posalji radove.

Ne odustaj!!!

I ne slusaj one koji su spremni da ti kazu "sve mi se svidja" Od njih nista ne mozes nauciti.

"Neprijatelj koji ti ukazuje na greske veci ti je prijatelj od prijatelja koji ti laska"

:grudvanje::ukras6:
 
Poslednja izmena:
zdravo svima

pre svega neizmerno hvala na dobronamernim zapazanjima i sugestijama
koje mi veoma mnogo znace...
mislim da su Fixine vezbe i saveti iz prvih casova veoma veoma korisne za sve koji hoce da uce da crtaju...covek se zaista iskreno potrudio da nam pomogne...
nadam se da ce se on sto pre vratiti ovde...
da ne zaboravim
veoma se mnogo moze nauciti posmatranjem i kopiranjem velikih umetnika...
malo sam u stisci sa vremenom...

dobre misli i srdacan pozdrav svim dobronamernim ljudima na ovom forumu
i srecna vam nova godina


p.s. portret je radjen sa fotografije koja je previse osvetljena...ali cu uskoro ispraviti
gresku oko usta i nosa...:ukras6:z:hi:
 
Za one koji ne znaju kako da nacrtaju krug, a to bi zeleli, evo primera.

Prvo je potrebno povuci jednu duz, horizontalnu, koja bi predstavljala precnik kruga zeljene velicine. Potom pronaci njenu polovinu, naravno sve radimo bez pomoci lenjira ili sestara, i na njenoj polovini povuci liniju pod pravim uglom. Na toj drugoj liniji ograniciti poluprecnike (to uradimo sluzeci se samo okom - od oka odredjujemo duzinu poluprecnika) tako sto ce presek tih linija predstavljati centar, zatim proverimo jesmo li dobro odredili duzinu linije koristeci se olovkom kao meracem tako sto je prislonimo na liniju, uzmemo njenu duzinu i prenesemo je na odgovarajuce mesto- liniju.


Izmedju tih linija mozemo povuci vise poluprecnika, u zavisnostiod toga koliki je krug koga zelimo da nacrtamo.
Nadam se da vam dobro -razumljivo, objasnjavam z:((


Na ovom primeru se vidi kako bi to trebalo da izgleda.


Kada nacrtamo zeljeni broj precnika ili poluprecnika, spojimo ih jednom krivom linijom. I zapamtite jednom zauvek"LINIJA SE TRAZI "- tako sto povucemo jednu liniju, pogledamo jeli dobra ako jeste dobro je ako nije vucemo drugu, pri tome ne brisemo prethodne linije-pogresno povucene linije nam pomazu da pronadjemo one prave, nama potrebne.
Kada crtate zamislite da klesete kamen ili drvo, koji u sebi kriju oblik koji vi treba da pronadjete!
Morate ga polako tesati po malo pomerajuci povrsunu ka obliku. Tako znaci i linija se TRAZI pomeranjem, doterivanjem, glacanjem...
Ne mozemo racunati da nam jedna linija , prva koju povucemo bude dobra, narocito ne, ako tek pocinjemo.
Najveca greska po meni onih koji pokazuju kako se crta (narocito raznih skola crtanja na televiziji) crtaci tako lako vuku linije i to one prave da im prosto moramo zavideti na tome.
Niko ne pokazuje kako je mukotrpno doci do toga da se tako lako povuce, odjednom, dobra linija.
Da se ne zavaravamo, crtanje se uci godinama i mora se stalno raditi ako se zeli bas biti dobar. Trazi stalni rad. Ali isto tako ono sto je dobro je da svako prosecne inteligencije moze nauciti crtanje i to dobro. Zapamtite to je zanat kao i svaki drugi. E, uraditi nesto sa tim zanatom to je vec talenat.



Dalje nastavljamo da spajemo krajeve precnika-poluprecnika pazeci da nam se na liniji ne pojavi "cvor" "grba" vec da nam linija lepo klizi neprimetno menja pravac.


i kada spojimo dva kraja te linije, pogledmo kako to izgleda, ispravimo ako negde nesto treba, jer nam moze izmaknuti linija i kada sve izmerimo i mislimo da smo dobro izmerili.

Evo mog doprinosa ovoj skolici, ako vam odgovara ovakav nacin rada, mogu nastaviti, recimo sa gore pomenutom elipsom.
Ako neko nacrta krug po mom uputstvu, volela bih da okaci ovde crtez da ga vidimo.
Inace Fixa vam je dao skoro dovoljno uputsva da mozete da crtate. Ma, dalje je samo stvar vezbe i korekcije. I morate da imate dobrog kriticara koji ce vam reci sta je to dobro a sta nije i zasto, na vasem crtezu.

Srecan Bozic onoma koji ga danas slavez:hi:
 
Poslednja izmena:
imate na topiku e bookz dosta knjiga o crtanju. iz njih može mnogo da se nauči, tako da ćemo ovaj topik prešaltovati u savete/komentare crteža (ali ne kao izložbu radova-crteža, jer za to postoji topik mojih ruku delo, već sve u svrhu saveta i komentara na tehniku i sl.)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top