Lisičje ludilo

Vešto pripovedanje kroz dve paralelne priče sa fatazmagoričnim elementima, zanimljivo, britko, filmski...da ima para bio bi već snimljen film po ovoj knjizi, kao što je Petrović i zamislio.

Najbolji roman na srpskom jeziku objavljen prošle godine kod nas. Ova knjiga je pisana, barem sam tako ja razumeo, blizu 5 godina i zaista zavređuje svaki minut čitanja.
 
zaista drzi paznju i ne ostavlja citaoca ravnodusnim.Njegov "stariji" roman PERSIJSKO OGLEDALO toplo preporucujem.Cini mi se da ima slicnosti izmedju glavnih junaka ovog romana i L.L. Trazenje smisla,porekla...neverovatna unutrasnja snaga,i krajnje neobicna prica u koju su igrom slucaja upleteni.Odavno me mi se nije desilo da me ( iako mozda nisam kompetentna da dajem knjizevne kritike jer nisam skolovana za to.( jedan autor odusevi stilom,idejom i vizijom u toj meri.
A sto se tice Pavla Bomarova i sudbine Munkove slike KRIK, ne znam u kojoj je meri,iako mi se cini da je pomenuto na samom pocetku knjige,njihova prica autenticna?!
 
Priča o Munkovom Kriku je jedan od elemenata postmodernizma, u romanu fikciji postoje činjenični elementi nekog događaja ili su oni vezani za neku ličnost, a sam Petrović nije rob žanra što je uzbudljivo za čitanje. Ne sumnjam da je priča tačna, ali se ne sećam svih detalja..

Munk je napravio 4 verzije ove slike, tako da, sledeći trag neke od njih, može se otkriti i njihva sudbina. a koliko se meni čini mada, opet ne mogu da se setim precizno..Munk je sva svoja dela zaveštao Oslu, 2004. je ukraden Krik, a valjda je, ili nije, jedan od lopova bio Srbin...

Najbolje bi ti o ovome ispričao neki istoričar umetnosti, ja nagađam , ali za činjenice u knjizi verujem da su tačne.
 
Prijatno sam se iznenadila kada sam pre par godina procitala Petrovicev roman u kome "otkriva" Ivu Andrica iz ugla kakvog ga ne znamo, paralelno sa pricom glavnog junaka... Sad bas ne mogu da se setim naslova, ali ako neko zna na koji roman mislim, neka mi pomogne.
Nisam kriticar, obican sam cita(la)c, ali knjiga me je duboko dotakla.

P.S. Munkovu sliku "Krik" obozavam!
 
Jos nisam cula da se nekom roman nije dopao. E, jesam li se ja istripovala ili je opisao bese i Vrt uzivanja? Jeste, bre.:)

Zamerke kazu, da je od ovoga mogao da napravi nesto obimnije i da su mu zenski likovi ostali nedoreceni?
 

Back
Top