Srbi jedini narod na svetu koji se plasi da ima previse fakulteta i obrazovanja!!!

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Vukosava

Početnik
Poruka
2
Gledala sam emisiju na BK TV gde su bili gosti razni ljudi profesori i studenti iz inostrastva i svi su se slozili da ne mogu da veruju da je u Srbiji tolika povika i halabuka na otvaranje novih fakulteta.Nesto sto se smatra normlanim i pozeljnim u Americi ili zapadnoj Evropi u Srbiji se smatra za "lose",zemlji koja ima jako nizak procenat studenata u odnosu na druge zemlje.
I sama sam student u inostranstvu pa poznajem situaciju tamo a dobrim delom i u Srbiji pa bih se slozila sa gostima te emisije.
 
Vukosava:
Gledala sam emisiju na BK TV gde su bili gosti razni ljudi profesori i studenti iz inostrastva i svi su se slozili da ne mogu da veruju da je u Srbiji tolika povika i halabuka na otvaranje novih fakulteta.Nesto sto se smatra normlanim i pozeljnim u Americi ili zapadnoj Evropi u Srbiji se smatra za "lose",zemlji koja ima jako nizak procenat studenata u odnosu na druge zemlje.
I sama sam student u inostranstvu pa poznajem situaciju tamo a dobrim delom i u Srbiji pa bih se slozila sa gostima te emisije.
slazem se sa tobom.....
 
Vukosava, student si u inostranstvu pa ne razumeš poviku na odgovarajući način... Nisam gledala tu emisiju, ali nagađam da se radilo o kritici upućenoj "fakultetima" koji se masovno otvaraju po zemlji, a koji nude polaganje ispita putem interneta, dolazak na predavanja gde se "overava" knjiga kojoj je autor njegovo veličanstvo - profesor, svakom studentu ponaosob, koji više podsećaju na neki loš kurs nego na visokoobrazovnu ustanovu.
I, najzad, halabuka je zbog sistema koji smo tako srdačno uzeli od Evrope (Amerike), gde porodice godinama skupljaju pare za školovanje svoje dece, bila ona pametna, glupa, vredna, lenja...
A u tom sistemu se apsolutno sve plaća! Sve se sankcioniše novčano, ustvari, celo buduće uređenje zemlje okrenuto je njenom bogaćenju, opet preko grbače naroda, koji je iscrpljen i nema više šta da da!
Dakle, nema više padanja godine, kazna se plaća, kraj priče!
A pokušajte da istovremeno idete na predavanja i da radite, ovde, pa da vidimo koliko je to izvodivo kod nas, kao na "Zapadu".
 
Lexa:
A u tom sistemu se apsolutno sve plaća! Sve se sankcioniše novčano, ustvari, celo buduće uređenje zemlje okrenuto je njenom bogaćenju, opet preko grbače naroda, koji je iscrpljen i nema više šta da da!
Dakle, nema više padanja godine, kazna se plaća, kraj priče!
A pokušajte da istovremeno idete na predavanja i da radite, ovde, pa da vidimo koliko je to izvodivo kod nas, kao na "Zapadu".

Evo, u ovome se ogleda osnova naseg neobrazovanja. Ili mozda balkansko-komunistickog mentaliteta. Ako ce nama visokoskolsko obrazovanje da bi nam se drugi divili kako imamo diplomu, onda ova prica pije vodu. I zato i ne treba da se plati. Dovoljna cena je gubljenje godina.
Liberalizacija na pocetku obicno stvara paradoxalnu depresiju u smislu da stvari idu gore nego sto su bile. Ali na kraju stvari uvek dodju na zdrave noge. Zasto? odgovor je jednostavan - trzisne sile!
Kod nas u Srbiji obrazovni sistem je krajnje truo. Zasto? Predavanja ni cemu ne sluze, a vezbe zamenjuju predavanja. Cak i na privatnim fakultetima. Dok ne ukapiramo i mi studenti, a i sami profesori da nam fakultet sluzi tek da nam pojasni sistem pojedinih naucnih oblasti do tada cemo biti " najpametniji narod" i najsiromasnija zemlja Evrope. Sta je znanje? Znanje treba da je kapital. Da li je to kod nas slucaj? Nije! Zato se i ne placa. Sami smo sebi krivi, jer potcenjujemo znanje. A tamo gde se znanje ceni, sticanje istog se placa. Ne priznajem to da ljudi koji su otisli vani nemaju pojma sta se ovde desava. Naprotiv, takvi bi trebalo da vide bolje od nas koji smo ostali.
Vidim da ce ovo biti vruca tema... Svaka cast Vukosava! ;-)
 
Lexa:
... a koji nude polaganje ispita putem interneta, dolazak na predavanja gde se "overava" knjiga kojoj je autor njegovo veličanstvo - profesor, svakom studentu ponaosob, koji više podsećaju na neki loš kurs nego na visokoobrazovnu ustanovu.

Oni koji nude takav vid nastave, na kraju ce propasti. Pa ko ce sa takvih fakulteta da nadje posao? Veruj doci ce vreme kada ce otac sina otpustati sa posla ako mu ovaj nanosi stetu i ugled kompaniji.
A zasto nam treba vise fakulteta? Svako ima pravo da bira sta ce. Neke ustanove sticu dobar a neko los glas. Ali sve to dovodi do takmicenja, Primera ima cak i kod nas. To je dobro!

Lexa:
I, najzad, halabuka je zbog sistema koji smo tako srdačno uzeli od Evrope (Amerike)...

Da nasa drzava je preuzela "sistem", ali malo sutra. Preuzela je samo formu, a sustina je ista. Sustina je ta koja nama treba. Ne vredi stavljati mermer kao fasadu na kucu sagradjenoj od blata.Treba da prodju godine da stvari legnu na svoje mesto. Bas kao i trziste obrazovanja i trziste rada.
 
Vidim da imam posla sa pravim kapitalistom :P
Volela bih da na stvari mogu da gledam tako optimistički kao ti, ali iskustvo je pokazalo da u ovoj zemlji ne mora obavezno da uspe sve što je i u drugima.
Stvari (kada se radi o sistemima) niti idu nabolje, niti nagore, samo stagniraju, jedno gubimo, drugo dobijemo. Ljudi koji posmatraju stvari poučeni iskustvom u zemlji u kojoj žive, pokušaće da projektuju situaciju u toj zemlji na našu zemlju...
Broj visokoobrazovnih ustanova treba da raste srazmerno broju stanovnika u zemlji, a ne da bismo se sutra hvalili kako imama zavidan broj inženjera i advokata u zemlji. Upravo to vodi do besmisla samog školovanja.
Da li neko treba da izgubi tolike godine da bi naučio da pritiska taster na mašini? Da li čovek koji pritiska taster treba da prima dobru platu, jer je visokoobrazovan?
Da bismo se takmičili sa susednim zemljama? Pih...
Možda razmišljanje deluje komunistički, ali lud čovek zna da u komunizmu ima stvari koje je bilo bolje zadržati.
Istina je da kvalitet nastave treba drastično da se poboljša, da se otvore novi smerovi i škole, OK, ali nikako ne prihvatam da se svaki vid "kažnjavanja" svede na novac... Da pametna, a siromašna deca ne dobiju šansu, osim ako su baš ultrapametna, pa im se ukaže neka stipendija :roll:
Još malo i srednje škole će postati privatne, pa će biti "kreteni" deca koja idu u državne... Jer nemaju pare, stoka jedna :rolleyes:
A o drugim manama koje će se pojaviti prihvatanjem privatizacije u ovolikoj meri, ne bih ni da govorim...
Govorim iz ćoška "malog čoveka", moji su radnici i posao im stalno visi o koncu...
Ne postoji mogućnost uštede, samo krediti i zajmovi... :roll:
I kojekakve lopovske banketine...
A gazde mogu šta im se prohte, i platu da smanjuju po nahođenju i da lažu i da kradu...
Primer: Za identičan posao jedna privatnica daje skoro duplo manju platu od druge.
Zamislite, obe imaju posla! Jeftine radne snage na svakom koraku...
Mogu o ovome u beskraj, mnogo je kasno...
 
Lexa pa u tome se radi , mi bi sve iskopirali, bar sto se tice sistema. To ne valja, mi moramo da se prilagodimo onako kako su stvari najbolje za nas. Da znamo ono sta je najbolje za nas kao drzavu, ne bi nam tako islo. Prilagodjavanje je tezak proces. To oduzima energiju i srecan zivot u nasem slucaju.
Vidis, ja sam na jednom privatnom fakultetu, koji je u poslednje vreme najvise omalovazavan. Nisam ni ja situiran, i meni su roditelji radnici (nastavnica u osn. skoli i elektricar!), niti imam protekciju sutra da se zaposlim. Svoje skolovanje svojim zaslugama vec dve godine ne placam, jer sam oslobodjen toga. Sa nekoliko svojih kolega sam dokazao da je znanje koje smo pokupili na tom fakultetu za respekt, jer smo se dobro pokazali na nekim takmicenjima sa ostalim, drzavnim fakultetima istog usmerenja. I cemu ja da se nadam ako ce mi oduzeti prava da steknem zvanje koje hocu i to svojim trudom? Ali ja stvari necu da gledam tako. Sve sto te ne ubije , ojaca te. Kolege koje se tako na sav glas bune protiv fakulteta na kome studiram nam ustvari cine uslugu sa te strane. Ne vide koliki su nam izazov dali. A oni? Oni se izazova plase. Zato to i rade.
Ako svi budemo kukali nad svojom sudbinom godine ce prolaziti a mi bas nigde necemo otici.Ako se drzava ponovo bude mesala tamo gde joj mesto nije, opet cemo imati lose trziste obrazovanja. Nisu sve stvari koje dolaze sa privatnih fakulteta lose. One koje su dobre , to ce prihvatiti i drzavni, jer ce morati da se prilagode. To je prosto - konkurencija. Nece propadati drzavni fakulteti u toj utakmici, jer ne mogu. Propadace privatni koji nisu dobri. E a za to treba malo vremena, koje kada prodje , dobicemo pravu meru broja obrazovnih ustanova za Srbiju.

I nemoj sebe omalovazavat, Lexa. "Mali covek " je samo onaj koji ima takvo misljenje o sebi. Oni koji idu u drzavne skole i fakultete nisu "kreteni". Oni su napravili takav izbor, mi sa privatnog smo napravili svoj. Treba da postujemo izbore jedni drugih i trba da postujemo jedni druge, a ne da se svadjamo. Ali mislim da je to opet stvar naseg mentaliteta...
 
Naziv menadzment je usvojen za mnoge fakultete, uglavnom privatne ali i FON a u sustini predstavlja ekonomske fakultete (osim FON-a koji je tehnicki) sa vecom zastupljenoscu primenjene ekonomije u odnosu na Ekonomski fakultet.

Ono sto bi na zapadu bio Busines School, ove visoke skole su daleko brojnije od ekonomskih fakulteta, upravo zbog toga sto je privredi daleko potrebnije to primenjeno znanje nego cista ekonomska teorija.

U Blicu je izasao clanak da Srbija ima procentualno najmanje visokoobrazovanih ljudi u Evropi. Mozda je to malo nerealno da imamo manje nego Albanija, Makedonija, Azerbejdzan i Moldavija, ali da smo na zacelju to stoji. I onda se nastavlja prica da su mnogi fakulteti sto privatni sto drzavni suvisni i da treba smanjiti njihov broj. Pa i uprava Ekonomskog fakulteta u Beogradu je kao svoj cilj zacrtala da postepeno smanjuje broj brucosa da bi se doslo do broja 600 novoupisanih studenata svake godine, sada je 1500, '99 godine je bilo oko 3000.

Dolazimo do sledeceg:
1. Predlaze se ukidanje i fuzionisanje fakulteta prirodnih i tehnickih nauka koji imaju mali broj upisanih studenata, a nemaju ni neku perspektivu zaposlenja. Posledica smanjivanje broja studenata i samim tim i visokoobrazovanih ljudi.
2. Smanjivanje ce se broj studenata i na fakultetima posle kojih diplomci imaju perspektivu u vidu zaposlenja. Posledica, opet smanjivanje broja visokoobrazovanih ljudi.
3. Povika je na sve privatne fakultete, upravo od profesora drzavnih kako su svi oni losi i maltene ljudi diplomiraju a da nisu pipnuli knjigu.

Pascemo sa 10-15% visokoobrazovanih ljudi na 2-3%, ali cemo, Boze moj, imati najbolje visoko skolstvo na svetu, ko god nas diplomira taj kao da je doktorirao na zapadu.

To ti je ona cuvena tragedija u Srba, mi imamo najbolje ovo, najbolje ono, sve prirodno, sve nezagadjeno, a sada sto smo SKROZ propali to nema veze, vazno je da imamo cime da se tesimo. To koliko smo propali vidi se tek kad izadjemo negde napolje, pa vidimo gde su Madjari, Slovenci pa i Hrvati a gde smo mi.

Strane firme i ako budu dolazile kod nas dovodi ce svoje visokoobrazovane kadrove i da upravljaju svojim preduzecima, a mi cemo biti puka radna snaga, da lepimo deklaracija i sastavljamo pakete.

Portugalija koja je jedna od najsiromasniji zemalja EU ima oko 30% visokoobrazovanih ljudi.
 
Negde sam davno pročitala podatak da je u Norveškoj više od 90% ljudi visokoobrazovano... Slobodno me demantujte, to me je toliko zgranulo...
Recite, koliko je, tačno, visoko to njihovo obrazovanje, ako imaju toliko ljudi sposobnih da završe fakultet?
Mislim da broj fakulteta u Srbiji otprilike (fali još dosta mesta, ali otprilike) odgovara broju zainteresovanih za visoko obrazovanje u našoj zemlji. Po nekom "novom sistemu" ide se na to da bude što više tzv intelektualaca (procentualno), tako da će ljudi sa višom školom u budućnosti obavljati poslove koje danas obavljaju ljudi sa srednjom, osnovnom, ili bez škole (to je ona priča o pritiskanju tastera...) Ne fantaziram, to je priča koja je neminovna, razmislite koliko ide radnika u jednoj fabrici na jednog direktora?
E, sad, da li ja treba da se školujem sedam godina da bih pritiskala taster, ili mi je za to, teoretski, dovoljna jedna?
Da se razumemo, ponovo naglašavam da sam za reforme u školstvu, posebno visokom obrazovanju. Gradivo je preobimno jer se kombinuju izuzetno zastarele metode sa novim. To je ovaj prelazni period...
Moj fakultet traje zvanično 5 godina, ali je neki prosek (kažu) deset, mada ja mislim da je oko osam...
Ne, nikako ne treba da se takmičimo sa drugim zemljama ni po standardu, ni po broju fakulteta u zemlji, već po kvalitetu znanja ljudi koji iz njih izlaze, i po njihovoj stručnosti... Kako inženjera, tako i tehničara, radnika i pomoćnika, ako treba...
Ideje se moraju prilagoditi našem narodu, njegovom stanju i finansijskim mogućnostima, mi smo trenutno zemlja koja je uzela 35% plate trudnicama na bolovanju da bi "usaglasila zakone sa evropskim zemljama" :roll: , citiram neku izjavu sa TV-a, a pati od "bele kuge", i istovremeno se nije osposobila da plati izuzetno skupe lekove tim istim ženama, kada već ne mogu da računaju na sopstvenu platu... Ne može to tako. Potpuno se ista stvar događa i u prosveti.
Ivchonny;
Ne želim da omalovažavam tvoj fakultet, nije mi to namera. Ali ono što sam čula iz prve ruke (od ljudi koji studiraju, "privatno") je više nego dovoljno da posumnjam u kvalitet te nastave.
Oni, dakle, sami govore da na prepisivanje dobiju 9, na odgovaranje 7... Mislim, da ne počinjem sad...
Ne sumnjam da tu ima ljudi koji iskreno uče i rade, ali takvi (kao, uostalom, i na državnim fakultetima) uglavnom prolaze najgore :(
Da, ljudi sa državnih se plaše izazova koji dolazi od vas, izazova koji će ih sačekati pri zapošljavanju. A istovremeno veruju da su vaši ispiti daleko lakši nego njihovi, pa to doživljavaju kao nepravdu. A vi koji tamo studirate niste učinili ništa da ih ubedite kako su vam ispiti iste težine. Neću o kvalitetu nastave, jer je ona grozna svuda...
Postoji, dakle, još jedan kriterijum za porast broja mesta na fakultetima, pa i samih fakulteta, a to je broj radnih mesta u zemlji. I taj je kriterijum, čini mi se, presudan.
Kolika je stopa nezaposlenosti u Portugaliji, recimo? Ako nije visoka, koliko, onda, ljudi tamo radi u struci? Tu se nešto ne slaže... Država nije dužna da brine o iseljenicima, njoj su jedina briga ovi koji planiraju da ostanu i rade u njoj.
Ivchonny, samo me zanima po kom kriterijumu si se odlučio za privatni fakultet, i da li si, pre toga, konkurisao za neki državni?
Izvinjavam se na dužini... :)
 
Ne zelis da znas koji je kriterijum bio presudan za mene da upisem fakultet koji sam upisao... Ali mislim da to i nije bitno, jer volim ono sto ucim i za sta se skolujem. Uostalom , ja sam se koliko toliko izborio za mesto, ali pre svega radom (ucenjem).
Nepravdi za sada ima koliko hoces, i jos ce ih biti dugo dugo. Gde je Norveska a gde smo mi? Mi smo na stupnju da budeo radna snaga Evrope, a oni pritiskaci tastera i potpisivaci ugovora, pregovaraci itd. Moramo da prihvatimo da ce na kraju oni koji znaju da se snadju uz dobro znanje proci najbolje. A ostali ce sedeti sa svojim diplomama kuci i kukati kako ne mogu da nadju posao i nece videti koliko im to kukaje oduzima vreme. I upravo odnos koji je roxy 135 pomenuo, a koji nas tesi: imamo cist vazduh, bogatstvo ugljena, voda i minerala... Dance od malena uce kako su oni puka sirotinja i kako moraju da rade da bi odrzali i ovo sto imaju. A mi Srbi imamo sve... Zato nam je tako kako jeste.
Drugo, kako neko a privatnog fakulteta, koji jos nije odskolovao svoje prve diplomce moze da dokaze da je kriterijum normalan. Pokusali smo na praksu u sudovima, dobili pohvale kao studenti koji imaju dobru podlogu - ne vredi, opet nas napadaju. Isli smo na takmicenje, dva puta osvajali drugo mesto kao jedini privatni fakultet na takmicenju - ne vredi. Jos nam traze i test inteligencije u Zavodu za zaposljavanje. I ko koga siluje i omalovazava?
Treba pustiti da se stvari srede same od sebe. I ne treba gledati druge, nego upravo sebe, a ne da "komsiji crkne krava".To je osnov i da Srbiji bude bolje.

I ja se izvinjavam na opsirnosti.
 
D'izvineš sad na primeru, ali moja je škola (srednja) osvojila na izvesnom takmičenju prva tri mesta, nas troje smo to uradili... Nije bilo četvrtog.
Ali sam savršeno svesna sa kakvim se znanjem izlazi iz nje, a ono je dno dna.
Prijemni na višoj, koja je neki konkurent mom faksu, može da položi dete iz osnovme, samo da malo iščita trigonometriju :rolleyes:
Ovde se profesori proseravaju i podižu sebi "ugled" postavljanjem što težih i debilnijih zadataka koji više liče na filozofiju nego na matematiku, recimo, kriterijumi za dobijanje potpisa su bolesni, a svaki ispit se sastoji iz minimum dva dela, a ima ih i ovakvih: preliminarni, pismeni teorijski, pismeni računski, praktični, pismeni deo usmenog, usmeni deo usmenog... Naravno, jedno je drugom uslov, respektivno... A pre toga imaš četiri pismene vežbe i dva kolokvijuma za potpis (ne znam zašto ih zovu "kolokvijumi", ako ne pokrivaju deo ispita).....
A tek elaborati i praktične vežbe, pa odbrana vežbi, da ti pozli...
E to je možda osnovna razlika, i kada bi se ukinulo toliko maltretiranje na državnim, dobili bismo nekakav jednostavan fakultet, ali sa odgovarajućim nastavnim programom. Znači, neka zlatna sredina, između ovih privatnih, i "najgorih" državnih... Ali to je neko moje viđenje, ništa drugo...
 
Nije problem u kvantitetu, nego u kvalitetu fakulteta. Kod nas u RS ima mali milion privatnih fakulteta u koji idu uglavnom oni koji nebi mogli ni da pridju normalnim fakultetima. Na Pavlovic faxu nema cak raspored predavanja vec se ide naslijepo. (Moze se provjeriti na forumu pavlovic fax sajtu). Od vecine tih privatnih faxova bolju organizaciju ima prosjecna gimnazija u RS.
Kod nas je veliki problem skolovanje i na drzavnim fakultetima. Cak i banjalucki univerzitet nije nesto. Vlada RS radije daje stipendije za skolovanje u Beogradu nego u Banjaluci. Toliko o povjerenju domacim fakultetima.
Ja ovim postom nisam imao namjeru da vas uvjerim da vise fakulteta nebi bilo dobro za bilo koju zemlju, nego da bi ti fakulteti morali da budu dobro organizovani. Ali ako privatni univerziteti nemaju dovoljan broj stalnih profesora, onda ih treba ukinut.
Treba da prodje jos neko vrijeme da se fakulteti i privatni i drzavni izjednace po kvalitetu.
 
fizikus:
Zasto da vestacki povecavamo broj fakulteta i studenata.
Veštački u odnosu na šta? Na to što je neko pre 50 godina odredio da se na to i to zanimanje upisuje određeni broj ljudi??? Problem bi bio kada bi se smanjivao broj upisnih mesta na državnim a ljudi bili u situaciji d astudiraju samo na privatnim fakultetima (iako, da se razumemo, na Balkanu postoji raritetna mogućnost d ase studira za džabe, tako je još samo u Kostariki, fakultet nigde nije prirodna stvar i u najrazvijenijim zemljama do 40-e otplaćuju studentske kredite!). Dakle, kome smeta to što će više ljudi (pod pretpostavkom da imaju finansijska sredstva) moći studirati nešto što je država nekad baždarila na upisnu kvotu koja je odavno nerealna. Uostalom, geološki fakultet u Beogradu čuva upisnu kvotu iz perioda nesvrstanih kada smo "ludovali" sa rudama i kamenolomima a sada niti ima posla niti (samim tim) ima kandidata i, ako se ne varam, pre dve godine je u novinama pisalo da se prijavilo ukupno 26 kandidata! Na tom fakultetu na kom se ljudi doslovno mogu školovati osključivo za rad u Saudisjkoj arabiji (jer ovde više nemaju gde da rade) i dalje stoji zaposlen kadar spreman da obrazuje nekoliko stotina studenata! a, s druge strane, privatna praksa omogućava stomatolozima, lekarima, pravnicima itd. bavljenje tom profesijom neograničeno odnosno, takvim studijama je nemoguće pristupiti (kada se izrađuje upisna kvota) po sistemu povišavanja jer je zanimanje deficitarno ili potrebe državnih institucija za određenim kadrom. Neko ima mogućnosti da se time bavi i bez doma zdravlja i zbog čega ne bi bio u mogućnosti da se za to i obrazuje!
Uostalom, sve upisne kvote mogu d ase prepolove kada se odbiju upisi putem veza, prema tome, možemo se nadati da oni koji su posezali za novčanikom kod upisa odluče da za to lepo dobiju i priznanicu na nekom privatnom univerzitetu a upisna mesta na državnim ostave onima koji za to nemaju mogućnosti!
A to se odnosi i na nastavnički kadar. ko kaže da sade rade najbolji! Malo sutra! Naprotiv, mnogo je vrhunskih stručnjaka i pedagoga u zapećku, njima se otvara mogućnost za zaposlenje, daj bože, biće i plaćeni bolje od nekih koji to zaslužuju a ljudi će imati pristup njima!
Uostalom i tamo gde postoje državni fakulteti, sem što s eplaćaju, nikada nisu u rangu privatnih! Što je sasvim logično! U Americi se niko neće hvaliti što je uspeo d aupadne na državni fakultet nego obrnuto. Jer, troškovi studiranja su visoki i na jednim i na drugim pa, ko voli neka izvoli. ali, onaj ko ima fakultet za svoje pare, ima i najbolje predavače (loše otera) ali želi i najbolje studente!
 
U nekim zemljama su postojale ideje da treba kontrolisati upisnu politiku preko kvota za odredjene fakultete.Time su mislili da ce doci do nekih razulteta vezanih za nezaposlenost i bolji raspored radne snage.Ali pokazalo se kao greska jer se kroz 5 godina promenila traznja na trzistu kadrova pa su neke kadove morali da uvoze a nekih su imali previse.A sama nezaposlenost se nije smanjila.
 
_Milanche_:
U nekim zemljama su postojale ideje da treba kontrolisati upisnu politiku preko kvota za odredjene fakultete.Time su mislili da ce doci do nekih razulteta vezanih za nezaposlenost i bolji raspored radne snage.Ali pokazalo se kao greska jer se kroz 5 godina promenila traznja na trzistu kadrova pa su neke kadove morali da uvoze a nekih su imali previse.A sama nezaposlenost se nije smanjila.


Pa, naravno, to je upravo ovo sa geološko-rudarskim. a i slobodno tržište menja stvar! Zato medicina, prava, ekonomija i sl. više nikako ne mogu d ase ravnaju prema deficitarnosti zanimanja i potrebama državne uprave, zdravstva...
 
Mae:
Pa, naravno, to je upravo ovo sa geološko-rudarskim. a i slobodno tržište menja stvar! Zato medicina, prava, ekonomija i sl. više nikako ne mogu d ase ravnaju prema deficitarnosti zanimanja i potrebama državne uprave, zdravstva...

Kazu u "Nacionalnoj sluzbi za zaposljavanje" da se do 2000. godine na jednog pravnika zaposljavao jedan ekonomista,dok se danas na jednog pravnika zaposljava 20 ekonomista.
Zamisli pre samo 5 godina...a zamisli planiranje studiranja za narednih 30 godina...zamisli planiras sad koliko ce trebati sobracajnih inzenjera 2036...veca je sansa da pogodis iz 1 u 2 na kladionici :-)
 
_Milanche_:
U nekim zemljama su postojale ideje da treba kontrolisati upisnu politiku preko kvota za odredjene fakultete.Time su mislili da ce doci do nekih razulteta vezanih za nezaposlenost i bolji raspored radne snage.Ali pokazalo se kao greska jer se kroz 5 godina promenila traznja na trzistu kadrova pa su neke kadove morali da uvoze a nekih su imali previse.A sama nezaposlenost se nije smanjila.
I šta vi predlažete? Otvaranje fakulteta, firmi i firmica do beskraja, a sve zarad "zdrave konkurencije"?
Gde nestade potreba za sigurnošću?
 
Kod nas osnovne studije traju predugo, pri cemu je sve suvo teoretisanje bez i malo prakse, pa onda kad diplomiras ides da ucis zanat od radnika. broj fakulteta nije toliko bitan koliko kvalitet. na pravnom se svake godine upise veliki broj studenata a pogledajte kakvo nam je pravosudje. dobar broj predmeta i profesora je debelo zastareo ali bi onda oni morali da dobiju otkaz.kakvi su to profesori (pre svega na drzavnim) kod kojih godisnje, iz generacije prodje taj ispit jednocifren procenat studenata? to znaci da on ne zna da predaje. zavrsio sam gradjevinski fakultet, gde sam za vreme studija na predavanjima i vezbama provodio gotovo ceo dan radeci vezbe i elaborate samo da bih dobio potpis umesto da se time oslobodim ispita ili da mi to utice na ocenu. pa kako onda covek da sprema ispite kad toliko gubi vreme na to? logicno bi bilo da na vezbama nesto naucis pa da tako u stvari spremis ispit ali kod nas to dvoje skoro i nema veze. nikad nas niko nije pitao da li mozemo stici sve da uradimo vec su nas zatrpavali obavezama ko da imamo samo njihov ispit, kao da smo masine. ide se toliko u sirinu sa znanjem da se onda izgubi sushtina. a ni na privatnim nije bolja situacija: kod nas ljudi misle da kad daju pare to je gotovo. a privatni fakulteti moraju da vise propustaju kako bi uzeli sto vise para i kako bi ih sto vise ljudi upisalo. njima nije prioritet znanje vec zarada. a o mentalitetu naseg naroda govori i sledeca stvar iz jednog grada u unutrasnjosti (ide se u drugu krajnost): sada mozes da biras u koju ces osnovnu skolu upisati dete. zato je direktor jedne od njih zabranio nastavnicima da obaraju ucenike, jer je u jednoj drugoj zbog toga doslo do smanjenja broja djaka pa su neki nastavnici dosli u situaciju da dobiju otkaz. zato ta deca nece nista nauciti vec ce samo proleteti kroz skolu. mislim da obavezno obrazovanje treba da traje 4 godine, pa ko hoce da uci nek uci a ko nece metlu u sake a ne da ga provlace nastavnici
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top