Vezan sam za zemlju više nego zemaljskim vezama...

Perzefona

Zainteresovan član
Poruka
114
„...Od trenutka kada se budemo trudili da živimo iskreno, sve će biti dobro, čak i ako neizbežno budemo imali iskrenih patnji i istinskih razočarenja. Verovatno ćemo počiniti i teške greške i izvršiti loša dela, ali tačno je da više vredi imati vatren duh, makar zbog toga počinili više grešaka, nego biti sitničav i odveć razborit. Dobro je voleti koliko god možemo jer u tome počiva istinska snaga, a onaj ko voli mnogo, čini velika dela i za njih je kadar, a ono što se radi iz ljubavi dobro je urađeno...
...Ako bi morali da izgovorimo samo nekoliko reči, ali koje bi imale neki smisao, bilo bi bolje da ih izgovorimo mnogo koje bi bile samo prazni zvuci, a mogle bi biti izgovorene sa toliko više lakoće što bi bile manje korisne...
...A onaj ko i dalje ostaje siromašan što se njega tiče i kome je siromaštvo drago, poseduje veliko blago i uvek će jasno čuti glas svoje svesti. Onaj ko sluša i sledi taj unutrašnji glas koji je najlepši božiji dar, na kraju će u njemu naći prijatelja i nikada neće biti sam...“
Vincent Van Gogh

Pa ovako dragi moji,
predpostavljam da svi vi koji se interesujete za umetnost čitajući biografije raznih umetnika dolazite do siutuacije da bivate :) impresionirani, ili pak samo zainteresovani za život nekih od njih...
Ja bih volela da čujem koji su to umetnici i zašto!?
Verovatno zaključujete :) da je meni zanimljiv Van Gogh... zvuči malo komercijalno, ali...nekako njegov mukotrpni život na granici mentalne lucidnosti i potpunog mraka ...njegova neprestana borba za stvaranjem i opčinjenost tajnama boje, impresioniraju!
Naravno da se u „koš“ meni zanimljivih ubraja još umetnika, ali recimo neka on bude prvi...

Hajdete Vi!!!
 
I ja obozavam Van Gogha ,ali mi je jako zanimljiv i Modiljani.Evo nesto o njemu






MODILJANI (Amadeo)
Italijanski slikar

Umro: 24. januara 1920. ( u 36-oj god.)
Uzrok: tuberkuloza i alkoholizam
Mesto: bolnica Milosrđa, u Parizu
Sahranjen: groblje Per-Lašez, u Parizu

Posve uništen alkoholom, drogom i tuberkulozom, iznuren bedom i radom, Modiljani je svoj jadni život okončao u bolnici Milosrđa, dozivajući svoju majku i uzdišući:
"Cara Italia" ( "Draga Italijo").
Narednog dana, njegova žena, Žana Ebitern, koja je bila u osmom mesecu trudnoće, baca se sa osmog sprata, iz stana svojih roditelja koji su živeli u Ulici Amjo. Tada su se Modiljanijevi prijatelji setili njegovih reči izrečenih u taksiju koji ga je vozio do bolnice: "Poljubio sam svoju ženu. Zakleli smo se na večitu sreću." Amadeovi prijatelji su pokušali da od porodice Ebitern dobiju pristanak da dvoje ljubavnika budu zajedno sahranjeni, ali naišli su na odbijanje: Ašil Ebitern nije mogao da dozvoli da njegova kći, hrišćanka, počiva pokraj jednog Jevrejina...
Zahvaljujući dobrovoljnim prilozima, prijatelji mu prirediše veličanstvenu sahranu. Oko hiljadu duša pratilo je sve do Per-Lašeza mrtvačka kola prepuna cveća. Dok je prolazio, policajci, koji su ga toliko puta privodili u policijsku stanicu, zauzeše stav mirno, na šta je Pikaso šapnuo Fransisi Karku: "Vidiš kako su mu se iskupili!"
Žana je sahranjena na groblju Banje i tek posle tri godine Ebiternovi ce pristati da promene odluku i tako danas dvoje ljubavnika koji su se jedno drugom zakleli na "večitu sreću" počivaju u istoj grobnici.
 
meni je najinteresantniji zivot mikelandjela. dosta sam o njemu citao, gledao na tv-u, ishao sam i u rim da prostudiram njegova dela. citajuci biografije drugih velikih majstora, mislim da je mikelandjelo ipak imao najtezi zivot. i posle 500 godina, meni je zhao choveka :) on je po mom misljenju medju par umetnika koji su dostigli vrh, ne sto se tice samih dela, nego ideje iz kojih su proizasla ta dela.
 
ja nisam citala ni jednu od tih knjiga a moram reci da imam averziju...i da ne verujem preterano u napisano ,cak ni kada su pisma u pitanju koje je Vincent slao Teu a Teo njemu...
....naime...imala sam tu srecu da odem u jedno malo selo nadomak Pariza (Auvers sur Oise) gde je neposredno pred smrt i zviveo Van Gogh....udjete u njegovu sobicu koja je toliko mala da bi i najnormalniji covek u njoj poludeo ,sa jednim malim prozorcicem.....i toliko ste svesni svega ,toliko razumete njegov zivot vise no sto ce vam i jedna knjiga o njegovom zivotu to "predociti".....A onda udjete i malo vecu sobicu ,druga vrata od njegovih ,i tu je proekcija kratkog filma toga vremena pracena nekim odlomcima pisama tj. prepiske njegovoh brata i njega....I njegove cuvene i meni najdraze " Sadness will last forever " (Tuga ce trajati vecno)...
.....onda odete na malo seosko groblje ,poput nekih malih groblja kod nas u Vojvodini npr...i tamo negde u cosku slucajno spazite grob obrasao u puzavicu ,skoro neprimetan, na kome pise
ICI REPOSE
Vincent van Gogh
1853-1890

...pored njega je i Teo....

.....Pre tri meseca sam bila na izlozbi "Van Gogh -Goghen " u Bresci (Italija )...ali o tome nekom drugom prilikom...

p.s. Jedna knjiga koju bi mozda izdvojila a tice se ove teme je "Tragedija Genija"....procitajte...
 
Ciciripi...nista nije nemoguce...ja sam na taj pit krenula sa bukvalno 400 E u dzepu...i ostala mesec i nesto dana....
....Odlucis i odes....
.....a stvarno nema tih para kojima se to iskustvo moze kupiti...hodas recimo onim istim poljem koje je bilo motiv njegovoj poslednjoj slici "Polje sa gavranovima"...hodas i ne verujes...
Ja i dok pisem ovo po malo sumljam da sam to videla i tamo bila...
Isla sam i na Modiljanijev grob ,ali on je na Groblju "Slavnih " Pere La Chaise kao i Delakroa....i to nije to....
....jednostavno ,tek kada posetis to malo Vincentovo seoce i vidis to skromno mesto na kom je sahranjen ,tu skromnu grobnicu , on jos veci postaje u tvojim ocima...ne znam...
 
GIORGIONE

Giorgio da Castelfranco je najstariji od majstora osnivača venecijanske visoke renesanse. Rođen je 1477. ili 1478. (Vazari u dva izdanja daje različite datume) u Kastelfranku, malom utvrđenom gradu u Venetu, nekih četrdeset milja severno od Venecije, u plemićkoj porodici Barbaneli. Umro je mlad, verovatno od kuge 1510, (to se zna iz pisma Izabele d'Este koja je imala svog agenta za kupovinu slika u Veneciji) i zbog rane smrti, fizičke lepote, muzičkog talenta i lepote manira čini se romantičnom figurom, vrstom šesnaestovekovnog Kitsa (u Veneciji je zvan Zorzi-Đorđo, što označava upravo nekog ko je visok, lep i intelektualne i duhovne otmenosti.)
Ovakav stav je umnogome povećan njegovim slikarstvom, koje izaziva poetična raspoloženja, oba dvosmislena i jako lična. On je stvorio novi žanr u slikarstvu, »poeziju«: vrsta slike sa figurama u pejzažu u kojoj subjekt (tema), ako ga uopšte ima, ima malo značaja.
Novo razumevanje senke je u središtu Đorđoneovog slikarstva. Ovo je zabeleženo još kod Vazarija, koji kaže da je to naučio od Leonarda, a kako je Leonardo bio u Veneciji 1500, verovatno ima nekog uticaja. Izuzetna tananost Đorđoneovog sfumata može se videti na detaljima njegovog ranog rada, Adoration of the Magi u Nacionalnoj galeriji u Londonu. Nikada ranije slikane forme nisu izgledale tako zaokrugljene, tako mekane i senzualne, i taj telesni intenzitet je prvi Đorđoneov doprinos slikarstvu.
Đorđone je napustio uravnoteženi poredak kvatročenta da bi istraživao nove oblike kompozicije različitih nivoa osećanja. U njegovoj jedinoj sačuvanoj oltarskoj pali Castelfranco Madonna (verovatno naslikana 1504.) koristi sve elemente petnaestovekovnog »Sacra Conversatione« ali ih aranžira na novi način, tako da one izražavaju drugačiju sadržinu.
Unutrašnja mirnoća scene sakriva tenziju, koja ne izranja iz prirode subjekta već iz načina na koji su stavljeni zajedno. Slika nije onolika ilustracija teme koliko objektivizacija unutrašnjeg događaja. To je pre misterija psiha nego misterija teologija, i sprema nas za još očigledniju subjektivizaciju Đorđoneove »poesie«.
Najslavnija od ovih je Tempesta. Skoro sigurno slika nema literarnu temu. Opisana je od strane venecijanskog znalca, 1530, jednostavno kao »pejzaž sa olujom, vojnikom i cigankom«, a kao dodatak znamo (zahvaljujući X-zracima) da se ispod vojnika nalazi skoro cela figura nage žene koja kvasi stopala u vodi. Ova promena na slici govori nam nešto vrlo značajno o Đorđoneovoj metodi komponovanja i čitavom njegovom kreativnom procesu. Ona sugeriše da je za njega slikanje bilo proces istraživanja kojim je otkrivao ne samo značenja ekspresije, već i onoga što je hteo da kaže, razvijajući sadržinu svoje slike komponujući je na platnu. U slučaju ove slike, promena koju je napravio je značajna za konačno značenje: ta misteriozna unutrašnja tenzija koja ju je učinila tako slavnom.
Nova relacija između ljudske figure i prirode je razvijena u verovatno malo kasnijem radu: Three Philosophers u Beču. U Belinijevom Preobraženju, i čak u Tempesti, figure su postavljene u pejzaž i distancirane od posmatrača. Ovde, velike pejzažne forme zatvaraju figure. Naslov slici dao je Michiel, ali je on bio predmet mnogih interpretacija, od kojih je najverovatnija ona da slika predstavlja Tri kralja, koji su često opisani kao mudraci ili filozofi, koji čekaju dolazak zvezde iz Vitlejema. Pećina sa leve strane (danas taj deo slike nedostaje) je verovatno predstavljala »Lucula Noctis«, pećinu rođenja, i asocirala je na Hrista.
Slike kao Tempesta i Tri filozofa su originalne ne samo u temi, već i u tipu. One su kabinetske slike bez očigledne didaktičke svrhe, i čini se da su bile slikane za novu vrstu mladih patricijskih patrona koji su naručivali slike za lične ciljeve. Nova klasa kolekcionara se razvijala krajem XV i početkom XVI veka, ne samo u Veneciji već i u kultivisanom društvu italijanskih dvorova i gradova, i Izabela d'Este, je na primer, željno tražila radove Đorđonea.
Kao rezultat njihovog privatnog karaktera, nijedna od Đorđoneovih slika nije potvrđena dokumentima. Postoji samo jedna datovana slika, bečka Laura (1506), autentična po natpisu. Tri filozofa je, obično se misli, rad Đorđoneove zrelosti, naslikan nešto pre fresaka za Fondaco dei Tedeschi, koje su mu poručene 1508, samo dve godine pre smrti. Ove freske, na kojima je Ticijan sarađivao, bile su javna porudžibina za spoljašnjost važne civilne građevine. Predmet fresaka bil su uglavnom nage figure, ali kako su gotovo sve uništene, možemo samo na osnovu jednog sačuvanog fragmeta i gravira imati predstavu o njihovoj geometrijskoj čistoti forme. U njima je izgleda Đorđone oživeo formalnu perfekciju grčke skulpture Polikletovog doba, došavši do nje pre intuicijom nego primerom i principima čiste klasične koncepcije nage figure. U isto vreme on je re-kreirao ovaj ideal sa senzualnom toplinom i intenzitetom boje koji je potpuno venecijanski.
To je stil koji se vidi na Drezdenskoj Veneri , čija poza ima poreklo u antičkoj Venus Pudica, ali čija forma ima mekoću života. Ovde, poetskom invencijom velike jednostavnosti, Đorđone udružuje čistotu klasičnog akta sa lepotom mirnog pejzaža, stvarajući lik koji će biti plodonosan u evropskom slikarstvu naredna četiri veka. Pejzaž drezdenske Venere, prema Michiel, naslikao je Ticijan, nešto pre Đorđoneove smrti : njihovi stilovi spojili su se, tako da se atribucija nekoliko remek-dela \orđoneove umetnosti koja pripadaju ovom periodu (najzapaženije Fete Champetre u Luvru) obično ne može tačno odrediti između njih dvojice. Verovatno je određen broj slika ostao nedovršen u Đorđoneovom studiju i bio završen od strane Ticijana ili Sebastijana, ili obojice.







Tempesta
- alegorija postojanosti ljubavi -
Vazari Đorđonea opisuje kao tehničkog inovatora koji nije pravio pripremne crteže. Radi direktno bojom na platnu. Sve njegove slike su figure u pejzažu.
Kosmološko osećanje prirode : smatra se da je to došlo od okupljanja jedne grupe humanista na dvoru bivše kiparske kraljice Katarine Kornaro u Azolu (Asolo). Njih je zaokupljala ideja arkadijske poezije, locus amorenus.
Pjetro Bembo je napisao Gli Asolani, posvećen razgovorima koji su se vodili u Azolu.
Jakopo Sannazaro, pesnik : Arcadia - opisi prirode, filozofski nauralizam.
Panponaci, filozof aristotelijanskog opredeljenja, koji tumači čoveka kao prirodno biće.
Ne zna se kada je Tempesta tačno urađena. Poručio ju je Gabrijele Vendramin. Slika je vekovima bila u posedu ove porodice, a danas je u venecijanskoj Akademiji.
Na slici se nalaze: krilati lav, kočija, beli ždral.
Smatralo se da slika predstavlja Pronalaženje Parisa ili Pronalaženje Mojsija (tada je muški lik Hermes Hefistosistos - rodonačelnik mudrosti).

Rentgenskim snimkom utvrđeno je da je umesto mladića bila naslikana naga žena sa nogama u vodi. Alternacija nage žene i odevenog muškarca javlja se na slici Koncert u polju – Ticijan (?)
Edgar Vint napisao je knjigu posvećenu samo ovoj slici.
Stub je uvek u renesansi predstavljen pored figure i označava Fortitudo, snagu, postojanost. Tako vojnik postaje simbol postojanosti, simbol snage. Ženska figura u renesansi često se javlja sa natpisom Caritas (ljubav, milosrđe). U renesansnoj umetnosti vrline FORTITUDO i CARITAS su uvek postavljane zajedno. Slika bi dakle bila ALEGORIJA POSTOJANOSTI LJUBAVI.
Tempesta u XVI veku je sinonim za fortunu u značenju sudbine : »forteca« i »karitas« odolevaju ne samo nepogodama (vremenskim), već i sudbini.
Most kao simbol koji vodi do vrline. Drugi autori postavljaju pitanje simbola kao što su lav i kočija. Kambrejska liga 1509. Mnoge slike i teme prožete su ponosom na tu ligu. Sve do Napoleona, ničije trupe nisu ušle u Veneciju. Borna kola su simbol Padove, grada koji je bio pod upravom Venecije. Tada je naređeno da se svi simboli grada unište. Ta borna kola bila su simbol porodice Karara, koja je tvrdila da vodi poreklo od Nemačkog carstva. Maksimilijan je stoga smatrao da Padovu mora da vrati Carstvu.
Reč Tempesta znači i rat.
Porodica Vendramina jako se istakla u tom ratu. Oni su bili u borbi za Padovu. Time se objašnjava promena na slici, naga žena - mladić sa kopljem. Još od antičkog vremena reč caritas podrazumeva i patriotizam. U korenu milosrđa i ljubavi je amoris patria. (Constantia amoris patrie). Sve to potkrepljeno je svetlošću. Svetlo munje kao znak božanske naklonosti i trijumfa Venecije. Sve to potvrđeno je belim ždralom - simbolom pobede.

Nadam se bilo je zanimljivo....:)!
 

Back
Top