Šarl Bodler

Drago mi je da jos neko cita velikana evropske knjizevnosti...reci cu ti nesto ukratko o pjesmi "covek i more"..
Prvi put je objevljena 1852 u pariskoj reviji..
tema duboke povezanosti civjeka i mora veoma je privlacna za romanticare..
bodler uz pomoc ogledala uspostavlja simetriju izmedju uzburkanog mora i nemirnog srca i dva ponora od kojih je ljudski bezdan opasniji i nedokuciviji...
nisam imao vremena da ti kucam sad detaljnu analizu ali mislim da ce ti ovo pomoci...to sam vidio u orginalnoj zbirci cvijeca zla...
 
Ok ok, hvala ti znaci mi i ovo, ali vise mi treba kao za skolu, u fazonu, onako strofa po strofa, znam da je cimanje, i tako to, al ako slucajno budes imao viska vremena ili nesto...

hvala ti
 
Јао,позаборављала сам доста,али пробаћу нешто да ти помогнем...
Пошто је Бодлер симболиста,битно је рећи нешто о одликама свих песама:да поезија добија и ''трећу димензију'': звук,мирис и боју...За Бодлера речи постају симболи,свака боја ће изражавати поједино расположење,док ће свако слово добити своју боју,па самим тим и другачије значење.
Песма се зове '' Везе''...Програмска је песма и уводна је песма збирке '' Цвеће зла'', а осим тога је и нека врста манифеста његовог песничког стварања. Песма је у форми сонета ( 2 катрена,2 терцине) и другачија је од осталих,јер је Бодлер писао углавном слободним стихом.
Песма изражава стваралачку поетику симболизма,у којима су све ствари на свету,све појаве и опажаји СИМБОЛИ човекових мисли,осећања...Песма није динамична,већ је ватра,усијање...страшно темпераментна...Песма је и бунт против старих начела и старе лирике.
Стара лирика је '' зелена к'о поља,блага к'о обоа'' ,а нова је '' искварена,победничка''---најава нових тенденција у лирици..
Те '' везе'' су спона између наших чула и духа,где су звуци- обоа,мириси- мошус и тамјан и боје природе сједињени.Значи,новитет је спој духовног и материјалног.
Од стилских фигура симбол,наравно... метафора ( ''као кроз шуму мутне речи слећу'','' природа је храм''- ова друга је уједно и персонификација); неће те смарати ваљда и са синестезијом и бодлеризмима? Мислим да је битнија синестезија (спој свих чула у једно,посебно својство Бодлера)...
Ето... Срећно,гуглај мало,вероватно има нешто више на нету... :)
 
ČOVEK I MORE

Uvek će te, slobodni čoveče, srce vući
moru, tvome zrcalu, jer sebe duša tvoja
vidi u talasanju tog večnog nespokoja,
a i tvoj duh je isti ponor zastrašujući !

Ti uživaš roneći u sopstvenoj toj slici;
tvoj pogled je miluje,tvoj zagrljaj je hvata;
srce ti se raduje odjeku svoga brata
u toj neukrotivoj i divljoj tužbalici.

Podjednako ste mračni i ćutljivi vas dvoje:
čoveče, niko ne zna dno tvoje provalije,
more, tvoja bogatstva niko otrkio nije,
toliko ljubomorno čuvate tajne svoje !

I stoleća protiču, a vi ste večno orni
za bitku bez milosti, za boj vaš pogibeljni,
tako ste žedni smrti i pustošenja željni,
braćo neumoljiva, o borci neumorni !
 
NEPRIJATELJ

Mladost moja beše ko mračna oluja,
kroz koju je gde-gde žarko sunce sjalo;
grom mi baštu satre kad pljusak prohuja,
te plodova rujnih preosta mi malo.

Evo ću u jesen ideja da svrnem,
pa lopatu hvatam i grablje u šake
da iznosa zemlje popravljene zgrnem,
kud voda proloka jame kao rake.

A ko zna da cveće što mi bude cvalo
ne nadje tlom ovim opranim ko žalo
tajanstvenu hranu što mi snagu stvara?

O bole ! O bole ! Vreme život mrvi;
neprijatelj tamni što nam srce para
snaži se i raste sve od naše krvi !
 
Pa znash kako, ovo nije za mene, ja sam ovo radio pre chak godinu dana haha, treba mi za nekog drugog, a ja dao tamo svesku ne znam ni ja kome :D xaxa, ajde javicu ako bude trebalo, hvala u svakom slucajuuuuu
 
Pa, kakve veze ima da li je za tebe ili za nekog drugog? Ne znamo ni tebe, ni tog nekog. Bitno je da nekom treba i da nešto možemo pomoći. Ako treba, javi, pošto ima dosta da se kuca.
 
huh...ne bih da budem mrgud(mada jesam) ali previse ste fini prema ljudima koji vas iskoriscavaju radi svojih skolskih radova itd.Zar zaista mislite da je taj ili ta ikada procitao/la neku bodlerovu pesmu.radeci ovo samo dajemo do znanja da ce uvek neko drugi obavljati posao umesto njih a sto je najgore mladi ce citanje i razumeti kao posao koji se treba odraditi za dobru ocenu u skoli a to definitivno nije poenta.bas jesam mrgud :) ali bi2 je previse dobra i hoce svakom da pomogne(sto je za pohvalu)
 
ofelija:
huh...ne bih da budem mrgud(mada jesam) ali previse ste fini prema ljudima koji vas iskoriscavaju radi svojih skolskih radova itd.Zar zaista mislite da je taj ili ta ikada procitao/la neku bodlerovu pesmu.radeci ovo samo dajemo do znanja da ce uvek neko drugi obavljati posao umesto njih a sto je najgore mladi ce citanje i razumeti kao posao koji se treba odraditi za dobru ocenu u skoli a to definitivno nije poenta.bas jesam mrgud :) ali bi2 je previse dobra i hoce svakom da pomogne(sto je za pohvalu)

Draga, svesna si i sama u kom vremenu živimo. Sve je tako kako si rekla, na žalost.. :sad: Svi jure na Sajam knjiga a istovremeno niko ne čita! Mladi ( ja ih dobro slušam.. ;) )
govore kao debili. Vrte dve reči u rečenici, bez kojih ne mogu da sastave ni jednu misao!
"Brate" pod obavezno, isto važi i za "kao". Zašto, nemam pojma. Dok je sve drugo za njih čisti smor. Gde su te emocije koje se stvaraju u mladom čoveku dok čita poeziju ? Gde je ta ljubav, veza izmedju knjige dok je držiš u ruci i preživljavanja, i doživljavanja, sudbina opisanih likova, majku mu?
Bojim se za te mlade. Kakvi će to ljudi sutra biti, bez duše, bez srca.. :sad:
Nisi uopšte mrgud. Tvoja kritika je više nego na mestu. Forum sam shvatila kao svojevrsno mesto druženja i pomoći jedni drugima. Ako na ovaj način mogu pomoći nekom klincu da dobije dobru ocenu, što da ne. Ali mislim, da će i u pustom prepisivanju neke pesme ili njenoj analizi, shvatiti koliko greši i da je čitanje za razvoj ličnosti- n e o p h o d n o.
Uff, al sam se raspisala.. :lol:
 
Ееех,голубице... Када би то они схватили...било би лепо. :)
Ја се згражавам кад само помислим да ћу једног дана (када завршим факс,наравно) , предавати тој истој деци која неће имати ни благог појма о чему им предајем,нити ће желети да било шта од тога прочитају...
Схватам да је некоме смор да чита дело,које је досадно (има их сијасет...),али исто тако постоја дивна дела,која у себи носе огромну лепоту... У реду је да те не занима нешто,али ако те заиста ништа не занима и не интересује :о ...онда постоји проблем.
Такве су данашње генерације :(
 
Pazi, decu ne možeš prevariti. Svesna sam toga. Vide oni život oko sebe, ko ima lovu i šta se radi.
Od poštenog rada i nekog znanja znaju klinci da nema vajde. E sad, zašto se lektira ne prilagodi njihovom vremenu i željama? Barem da se na taj način "navuku" na čitanje? Pitala sam klince šta bi oni voleli da čitaju. Kažu Hari Potera ! Pazi, u pitanju je prva godina srednje. Šta njih briga za Antigonu, Anu Karanjinu ili Tvrdicu? Usput, mislim da su Antigona i Ana preteška za klince od petnaest godina. Šta ti misliš o ovom problemu?
 
Хари Потер ...Мислим,шта рећи? То је популарна литература,баш као и Ден Браун. Није за лектиру.
Антигона јесте тешка,или поезија дубровачких песника,која се ради на другој години факултета... Мени је '' Процес'' био мало теже разумљиво дело,али јесте за узраст од 18. година...У првој сигурно не би требало радити ''Ромеа и Јулију'',јер дело по тежини припада матурантима. Али,опет мислим да их једном мораш натерати да прочитају такво једно дело,јер никада не би сазнали лепоту нечега.
Ја се сећам да сам само ја у свом одељењу прочитала ''Браћу Карамазове'' и онда сам два часа била у улози професора,да бих спасла своје одељење од казне. То је био чист нерад.
Просто их је мрзело да читају...
 
divlja:
Kvisko pitanje. :-)
Koji veliki pesnik je napisao baladu ( i kako se ona zove) u kojoj albatrosa ubija mornar? :-P

ALBATROS

Dokoni mornari od zabave love
često albatrose, silne morske ptrice,
na putu nemarne, tihe pratilice
ladja što nad ljutim vrtlozima plove.

Jel ti zezaš.. :roll:
 

Back
Top