LEPOTA POROKA

Lepota poroka je ( i ) u njihovoj r a z n o v r s n o s t i, drage moje razvratnice ...


U dnevnim novinama (ja pišem za nedeljnik, ako se sećate) pročitah kratku vest o tome da je moja komšinica i školska drugarica, Butkica, uhapšena - zato što se lažno predstavljala kao "umetnički vajar", i preduzećima i državnim ustanovama prodavala biste, drugog po redu velikog vođe.

S Butkicom sam izgubila svaki kontakt, čim sam otišla na studije u Beograd. Ostavila sam je u Prištini (mogla sam da je ostavim i u Nišu, al' nisam 'tela 8-) ), među devojkama na zelenoj klupi, gde je svoje mesto izborila prelepim nogama.
Gimnaziju je bila odavno napustila; valjda joj dosadilo da je stalno prozivaju zbog oca.

Iznenadih se, kad u bašti kafane Skadarlija naleteh na Butkicu, ležerno ali elegantno odevenu, i u vrlo dobrom raspoloženju. Pila je Čivas (twenty five years old, kako reče kroz osmeh). Na stolu ispred nje, ležao je ogroman buket ruža, čitav naramak. Muškarac pored koga je sedela, pušio je skupu kubansku cigaru i plaćao piće. I naramak.
"Ima ih tačno trideset tri", reče Butkica.

Bašta je, gotovo, bila prazna. Uz napomenu da se i u životu može biti dobar glumac, a ne samo na filmu, Butkica mi ispriča; da je tačno da je bila uhapšena, ali su je pustili posle dva dana uz prijateljski savet da što manje priča o svom hapšenju, bla, bla, bla...sve što je uradila bilo je legalno; uz pomoć prijatelja, studenta na likovnoj akademiji, napravila je "nekoliko" poprsja i bareljefa drugog velikog vođe, različitih, uglavnom manjih dimenzija, i izlila u kalupe. S potvrdom o članstvu u Savezu likovnoh umetnika, koju je lako dobila (socijalizam nije nikad podržavao pravu umetnost, ali kičericu - jeste!), krenula je od grada do grada, od ustanove do ustanove. Ne seća se da je iko odbio da kupi "umetnička dela". Preduzeća, organizacije, državne ustanove, kupovale su i po više primeraka, uglavnom skupljih.
Uhapsili su je pod optužbom da je varalica, nakon što je prijavio vajar koji je jedini imao dozvolu, izdatu od predsednikovog kabineta, da izrađuje njegova poprsja i bareljefe.
- "Zašto su te oslobodili?" upitah.
- "Da li se može nazvati varalicom onaj koji prevari na hiljade ljudi, i to sve same direktore i političare - krem ovog društva?!"

Posle kratke ćutnje, Butkica upita: "Pišeš li nešto?"
Odgovorih potvrdno.
- "Ništa tvoje još nisam pročitala."
 
au kojote ala se sjatilo...aj shetaj

bravo bravo... shetaj znaci da gledash tamo levo

e mozda je ipak lud mozda nema nishta ovde a.. ajd da vidimo.

jao... podsecash me na nekog... ali ne smem da pishem koga
 
e sjajno je sve...valjda.... ovo je njihovo dvorishte...shto moram svuda da smetam :( idem u svoju sobu

hihi nisam procitala :) morala bih mnogo da se napregnem
 
Poslali su joj keš da uplati školarinu.
Nije sačekala da prođe mnogo kada ga je pozvala i rekla šta joj je potrebno, rekla je da plaća odmah kao i da će se razdužiti - za prošli put.

Cimerka je prethodnog dana dala otkaz u stanu. Samo je pokupila stvari i poslala sms poruku koja je upućivala na mesto gde se nalazi ključ.

Pre neku noć su se posvađale jer ova ponovo za sobom nije sklonila stvari, prljave gaćice našla je na stočiću u dnevnoj sobi, u hodniku se spotakla o razbacane cipele a na sred tanjira koji je stajao u sudoperi bila je zalepljena pozamašna kuglica žvake. Stan je smrdeo na kuvanu džigericu i odavao je nedavno prisustvo kera. Ukoliko bi se malo bolje zagledala – njegove dlake mogla je da primeti po tepihu i garnituri.

Sada u stanu nije bilo ničeg što bi nagovestilo njeno prisustvo. Bacila se preko dvoseda i ponosno dohvatila daljinski.
- Vlast!

Dobro joj je dolazila kirija koju je cimerka ostavljala svakog meseca, bila je ubeđena da niko drugi ne bi bio toliko glup da da tu količinu keša za smeštaj - koji je vredeo barem deset puta manje.

Dok je čekala da se on pojavi sa terapijom za ovu nedelju, skuvala je kafu i otvorila vrata terase.

Dan je bio vedar.
 

Back
Top