Astrologija: Eksperiment

Astral, kad sam govorio o repliciranim verzijama, imao sam u vidu bas to pojednostavljivanje fenomena. Jer, upravo si potvrdio da je u opticaju mali broj kombinacija, dok, istovremeno izdvajas nijanse izmedju blizanaca, sto je kontradiktorno.Naravno da mi nikada, dvaputa ne mozemo nogom krociti u istu reku, i nema dva istovetna stvora na planeti, dve istovetne stvari ne postoje ( kako je neogeo to banalizovala, govoreci o lenjirima ). Mozda, ako vreme nije linearno, vec ciklicno, ali i tada, cak i ako se ponovimo kao entitet u istovetnoj situaiji ( ovo je vec fantastika ), ni tada necemo znati ( ili nismo znali ), bas kao sto ni u ovom momentu ne znamo.
Ono sto celoj stvari daje paradoksalnu crtu, je, to, da,ako,kao sto ti kazes, polozaj planeta determinise nasu sudbinu ( 'karakter je coveku sudbina" - Heraklit ), onda, ponovo potvrdjujes analogiju izmedju genetskog nasledja i natalne karte, na sta sam ja aludirao kad sam govorio o nesagledivom i nepojmljivom broju kombinacija, i dao ti nasumicni primer iz genetike.
Za takve "spoznaje", tipa ; "covekove navike, sklonosti, temperament...", bazirane na polozaju vladara kuca i znaka, trebao je ogroman utrosak vremena i proucavanja ljudskih karaktera, sve i da to, kao sto ti kazes u praksi funkcionise, koji prevazilazi okvir, od nekoliko hiljada godina. Da bi se odvojilo ono "bitno", za osnovne tipove, moralo se raditi metodom dedukcije, a polazi se od "izrazito tananih nijansi".
Te, sofisticirane nijanse, nisu nista drugo do genom. Imajuci u vidu danasnje tehnoloske mogucnosti, mozes li zamisliti, koliko je potrebno vremena, i da li je uopste moguce raspetljavanje te, zadivljujuce tvorevine, na nivo razuman coveku, u svakom njegovom segmentu, tacnije, kao, integrisane funkcionalne celine, koju zivotom zovemo?
A, jesu li tadasnji ljudi, ako se drzimo biblije, imali dovoljno vremena i sredstava, da sve to saberu u "naucnu" disciplinu, zvanu astrologija?
Mislim, ovo je samo jedna od primedbi. Necu sad da ulazim u dalje vaseljenske prostore, ciji smo mi sastavni deo, sa sve suncem i njenim planetama. Kolika je tu tek kombinatorika? I jesmo li kadri, da, u okviru 6000 godina, sve to apsorbujemo?I jesmo li uopste kadri?
Ili mozda mislis, da samo suncev sistem igra ulogu u nasoj interakciji sa spoljasnjim svetom?
Hajde da uzmemo, da je i tako, kako onda, u svetlu tvojih prethodnih komentara na drugoj temi, objasnjavas, da smo mi, istovremeno "zarobljenici sudbine", i da nemamo slobodnu volju, a ostavljas prostor da delamo u pravcu predvidjanja sudbine?
Cemu onda predvidjanje, ako ti u startu zauzimas fatalisticki pristup u zivotu?
Nemoj samo da se pozivas na "nesto izmedju"? U stvari, mozes se pozivati i na to, ali, onda iz diskusije iskljuciti astrologiju, barem njenu "prekognitivnu granu".
I nije indijska astrologija bazirana samo na sazvezdjima, vec i na znacima zodijaka. To vazi i za yotish, koji je proucavao moj rodjak. Samo, on je pogresne prognoze i tumacenja ( kad kazem pogresne, mislim na procenac uspesnosti, koji je nekad veci nekad manji od bilo koga drugog, i svaki se astrolog drzi opstih mesta, na taj nacin bi i baba Zivana pogadjala ).
Dalje, on je meni tumacio natal i godisnjake, jos pre nego sto je poceo proucavati indijsku astrologiju. Ti sigurno znas ko je bio Mile Dupor? Nista bolje procene i prognoze nije davao nego danas.
Evo, znam da ponuda nije u duhu fair play-ja, jer se ti i ja uopste ne poznajemo licno. Imas malo referenci na koje se mozes osloniti, citajuci samo moje postove. Ja cu ti priznati ( ponavljam ) titulu astrologa, ako iz prve pogodis moj znak ili podznak. Ja sam uveren da to mozes uraditi samo slucajno, ali, eto, pristajem.

P.S. Nadam se da ti neko nece dojaviti, jer na ovom forumu ima ljudi koji znaju imoj znak i moj podznak. Uzdam se i u tvoje postenje.
 
Evo, pokusacu da budem jos posteniji prema tebi, olaksavajuci ti zadatak. Pogodi bilo sta u vezi mog natala, u sta si 100% siguran. Npr, mars ti je u tom znaku, imas konjukciju te dve planete, vladalac 7 polja ti je tamo i tamo, ta i ta kuca ima tu planetu itd...bilo sta, u sta si apsolutno siguran. Nemoj samo da relativizujes, pa mi ponudis kao odgovor, recimo: merkur ti je u nekom od vatrenih znaka i sl. Samo jasno i konkretno. Imas prava samo na jedno pogadjanje, jer sam ti, bas zato i ponudio da sam odaberes sta ti najvise odgovara, a ponudio sam sve. Ne trazim da detaljises, u smislu stepena, samo znak ili kuca bice dovoljni.
I u tom slucaju, ja cu ti priznati zvanje astrologa.
 
Vangelis, mora da se salis. Kao prvo nisi nista rekao o sebi, a drugo ne vidim u cemu je poenta. Meni priznanje radi priznanja ne treba, a ti nista novo neces saznati. Ako te zanima problematika, baci se na citanje literature i to proveri u praksi. I nemoj pomisliti da ti za to treba puno vremena. To se radi ekspresno. Dovoljno je za pocetak da saznas opise (osobine) Sunca u znacima zodijaka i to testiraj na sebi i onima koje dobro poznajes. Spremi se za šok, šta drugo da ti kažem.
 
ok, ajmo onda ispocetka....

tvoj komentar sa prirodnih nauka:

Vec je bio neki test na tu temu (bas ovde u okviru "Prirodnih nauka") i dokazano je da
funkcionise (priznali ljudi)
, a posle par dana vidim neki od njih opet pljuju po astrologiji

a evo i 'dokaza':

Astral-Blase:
Dakle ovako, za proxima mislim da je Strelac (eventualno Vodolija), a za tebe neogeo nisam bas siguran, recimo da si takodje Strelac.

proximo:
Iskreno, nisam ni strelac ni vodolija

Astral-blade:
Prema ovom tvom opisu, ti prosto moras imati Sunce ili Mesec u Devici. Prepoznajem i neke osobine Jarca, a sve drugo bi me silno iznenadilo. Jbg, znam ovo je vec cetvrti
pokusaj, ali i to bi bio uspeh u ovim okolnostima.

proximo:
Veruj mi care opet nista.

Astral-Blade:
Evo i moj poslednji pokusaj. Da nisi mozda Skorpion sa Mesecom u Raku ili ti je Sunce u Raku.
proximo:
Nisam ni rak ni skorpija

znaci je*e lud zbunjenog....ovo je dakle po tebi dokaz da astrologija funkcionise...
ok...
 
Uh uh uh...
Ne znam sta vise da kazem u vezi svega ovog. Cesto mi se razne ideje prevrcu u mislima. Trenutno smatram da osobine neke osobe najvise zavisi od sredine u kojoj su odrasli. Mislim da tu bilo kakav uticaj planeta cak i ako se definise kao validan ( stvaran ) nebi mogao nosti neku bitnu ulogu u tome. Opet polazeci od sebe, samoposmatranjem, donosim takav zakljucak da je sredina i sama svest izgradjuje osobine u nama. Tu je i stvar vaspitanja isto. Ako su roditelji preterano strogi i vaspitavaju decu da budu jaka ne emotivna, i to rade od samog pocetka mislim da su sanse da dete bude emotivno vrlo male. Kad dodje do toga da dete, pocinje da odrasta i samo bira sta je dobro za ostvarenje njegovih interesa, tad se osobine najvise celice. Da li cemo biti mlakonje ili maco, da li cemo biti agresori, ili zrtve, da li cemo biti posteni, vezani, verni, pouzdani i temeljni ili gledati samo svoj interes, prepustiti se uzivanju po svaku ceni, gledati samo sebe i ziveti brzo, zavisi iskljucivo od naseg izbora u tom periodu kada sazrevamo. Moje slicnosti sa znakom ribe su skoro nikakve. A dosta ljudi koje poznajem takodje ne odgovaraju znaku koji ih obelezava.
 
Obersturmfuehrer:
ajmo, ja sma uvek za pivo ;)
a i meni je astral pogodio podznak :)
neke cudne sile deluju na ovom forumu :)
Slazem se sa tvojom dijagnozom. Stvarno moras biti lud i zbunjen, pa posle sve ovo negirati iz cista mira.
Astral-Blade:
Probacu sistemom eliminacije. Dakle, nisi Lav,Bik,Devica, niti Skorpion. Ako sam u pravu, napisi mi jos nesto cega se setis sto bi moglo biti vazno. I potrudi se da saznas podznak. Sigurno na internetu ima neki program ili tabela za izracunavanje. Delujes mi kao Vodolija u podznaku, mada ovaj put nisam siguran.
Gdja/gdjica neogeo je kasnije izjavila da je Rak. Znaci bio sam na dobrom putu, ali me je preduhitrio proximo. Posto ona ne zna sta je u podznaku, ko zna, mozda sam joj i to pogodio.
neogeo:
Proximo congratulations!!!Obere, da li vidis sta se ovde desava!? Znaci proximo je iz prve pogodio znak i Astrala i mene, pritom se ne bavi time. Moram priznati da sam zbunjena.
Ajmo na pivo
Sto se tice promasaja za @proxima, 5 znakova koje nisam pomenuo su upravo oni gde on nema nijednu planetu. I budali je jasno da to ne moze biti slucajno. S ozbirom da je sve radjeno samo na osnovu postova, uopste nije lose.
 
ja nikad nisam ni negirao da si mi pogodio podznak....
e sad ostale stvari tipa - bio sam na putu, rekao sam sta sve NIJE i slicno NISU dokazi...tj jesu mozda vama kreacionistima.
A ti OVO uzimas kao dokaz da astrologija radi...bas bih voleo da cujem misljenje ostalih ucesnika....
 
proximo:
Trenutno smatram da osobine neke osobe najvise zavisi od sredine u kojoj su odrasli. Mislim da tu bilo kakav uticaj planeta cak i ako se definise kao validan ( stvaran ) nebi mogao nosti neku bitnu ulogu u tome. Opet polazeci od sebe, samoposmatranjem, donosim takav zakljucak da je sredina i sama svest izgradjuje osobine u nama. Tu je i stvar vaspitanja isto. Ako su roditelji preterano strogi i vaspitavaju decu da budu jaka ne emotivna, i to rade od samog pocetka mislim da su sanse da dete bude emotivno vrlo male. Kad dodje do toga da dete, pocinje da odrasta i samo bira sta je dobro za ostvarenje njegovih interesa, tad se osobine najvise celice. Da li cemo biti mlakonje ili maco, da li cemo biti agresori, ili zrtve, da li cemo biti posteni, vezani, verni, pouzdani i temeljni ili gledati samo svoj interes, prepustiti se uzivanju po svaku ceni, gledati samo sebe i ziveti brzo, zavisi iskljucivo od naseg izbora u tom periodu kada sazrevamo.
proximo, vaspitanje i sredina sigurno nisu uzrok necijeg karaktera i naravi. To se vrlo lako moze proveriti, prosto pomatrajuci bilo koju porodicu u kojoj su svi razliciti znaci (posebno braca i sestre u ovom slucaju) i koji se medjusobno razlikuju kao nebo i zemlja. Dzaba sto su isto vaspitani i u istoj kuci odrasli.
proximo:
Moje slicnosti sa znakom ribe su skoro nikakve. A dosta ljudi koje poznajem takodje ne odgovaraju znaku koji ih obelezava.
10% maksimum, ali i to je samo na prvi pogled, jer neki drugi dominantniji pokazatelji guse uticaj Sunca. Ali ako se malo zagrebe ispod povrsine, kad tad ce ispoljiti svoju istinsku narav. A sa druge strane, zaboravljas da pored Sunca postoje i druge planete, svaka sa svojim specificnim uticajem i osobinama koje daju coveku. I jos nesto, nema isto znacenje Sunce u 10. polju gde poklanja coveku maksimum svog uticaja i recimo Sunce u 12. polju gde je ono prosto uguseno i ima slicno znacenje kao da je u Ribama. Sve su to finese koje moras znati da bi o necemu sudio. Ako se secas, cim sa uradio tvoju natalnu kartu, rekao sam da ti nisi tipican predstavnik svog znaka, jer u 10. polju koje najvise utice na neciji karakter ima Sunce i Merkur, koje obe nemaju dodirnih tacaka sa znakom Ribe, Merkur je cak po svemu suprotan, jer vlada Devicom.
 
Obersturmfuehrer:
e sad ostale stvari tipa - bio sam na putu, rekao sam sta sve NIJE i slicno NISU dokazi...tj jesu mozda vama kreacionistima.
A ti OVO uzimas kao dokaz da astrologija radi...bas bih voleo da cujem misljenje ostalih ucesnika....
Onda moj druze imas ozbiljnih problema sa elementarnom logikom. Ako u startu imas 12 mogucih odgovora, a onda postupno (uporedo sa prilivom informacija) odbacujes one koji su netacni i malo po malo suzavas krug, sta je to drugo nego dokaz pravilnog razmisljanja. U ovom slucaju dokaz da astrologija funkcionise.
Ja bih na tvom mestu skakao od srece, jer si upoznao jedan potpuno novi zivotni fenomen. A ti se jos ljutis i pljujes po tome. Nekim ljudima stvarno ne mozes ugoditi.
 
Astral-Blade:
Vangelis, mora da se salis. Kao prvo nisi nista rekao o sebi, a drugo ne vidim u cemu je poenta. Meni priznanje radi priznanja ne treba, a ti nista novo neces saznati. Ako te zanima problematika, baci se na citanje literature i to proveri u praksi. I nemoj pomisliti da ti za to treba puno vremena. To se radi ekspresno. Dovoljno je za pocetak da saznas opise (osobine) Sunca u znacima zodijaka i to testiraj na sebi i onima koje dobro poznajes. Spremi se za šok, šta drugo da ti kažem.

Pa i proximu si na osnovu postova pokusao, metodom eliminacije da odredis znak.Samo, ja ne trazim eksplicitno da mi pogodis znak, vec BILO STA, a imas, u najmanju ruku istomaterijala kao i sa proximom.
Naravno da sam citao literaturu. Ne mislis valjda da sam tek tako izjavio da je smatram kvazinaukom. Mj zakljucak je, da stvar NE FUNKCIONISE, a ti me demantuj. Znam da ti priznanje ne treba, ali ja sam spreman da priznam da si u pravu, ako samo, bili sta iz mog natala pogodis iz prve. Mislim da sam zauzeo dovoljno korektan pristup.
 
Vangelis:
Pa i proximu si na osnovu postova pokusao, metodom eliminacije da odredis znak.Samo, ja ne trazim eksplicitno da mi pogodis znak, vec BILO STA, a imas, u najmanju ruku istomaterijala kao i sa proximom.
Naravno da sam citao literaturu. Ne mislis valjda da sam tek tako izjavio da je smatram kvazinaukom. Mj zakljucak je, da stvar NE FUNKCIONISE, a ti me demantuj. Znam da ti priznanje ne treba, ali ja sam spreman da priznam da si u pravu, ako samo, bili sta iz mog natala pogodis iz prve. Mislim da sam zauzeo dovoljno korektan pristup.
Vangelis, rekao si dve notorne neistine, tako da malo pazljivije citaj postove, ne bi ti bilo na odmet. Kod proxima nisam koristio metod eliminacije, nego sam odmah pokusavao da pogodim sta je u znaku.
I druga stvar, otkud ti to da imam isto materijala kao i sa proximom. Nemam skoro nista, on je sve detaljno navodio svoje osobine i sklonosti. Ako ti je percepcija tako losa, onda plasim se, nije ni cudo sto mislis da astrologija ne funkcionise.
 
Astral-Blade:
proximo, vaspitanje i sredina sigurno nisu uzrok necijeg karaktera i naravi.

sad se mrtvi psiholozi prevrcu u grobu, a zivima se dize kosa na glavi....

Astral-Blade:
Ako u startu imas 12 mogucih odgovora, a onda postupno (uporedo sa prilivom informacija) odbacujes one koji su netacni i malo po malo suzavas krug

odbacivanje na osnovu cinjenica - da, odbacivanje na osnovu toga sto ti neko kaze da je to pogresno - ne....
 
Astral-Blade:
Ako te zanima problematika, baci se na citanje literature i to proveri u praksi. I nemoj pomisliti da ti za to treba puno vremena. To se radi ekspresno.

dokle bre vise sa ovim?
ja tvrdim da astrologija nije nauka, a ti onda meni kazes da citam literaturu...valjda da bih sam sebi dokazao da jeste???
ako jeste, ti lepo demonstriraj da jeste...
inace, *ebes nauku za koju treba malo vremena, i neku 'ekspresnu' nauku....
 
Ako imas ambicije da tumacih natalne karte, za astrologiju treba puno vremena (godina) i talenta,ali za proveru da li funkcionise ili ne, ti ne treba vise od sat vremena, naravno ako si posten prema sebi i imas barem malo smisla za psihologiju i uocavanje podudarnosti.
 
Astral-Blade:
Vangelis, rekao si dve notorne neistine, tako da malo pazljivije citaj postove, ne bi ti bilo na odmet. Kod proxima nisam koristio metod eliminacije, nego sam odmah pokusavao da pogodim sta je u znaku.
I druga stvar, otkud ti to da imam isto materijala kao i sa proximom. Nemam skoro nista, on je sve detaljno navodio svoje osobine i sklonosti. Ako ti je percepcija tako losa, onda plasim se, nije ni cudo sto mislis da astrologija ne funkcionise.

OK, prihvatam primedbu. Vidis da mi je prethodni post sa dosta gresaka pri kucanju, sto znaci da sam nasumice pregledao prethodne strane. Ali, to da li si proximu ili nekom drugom, metodom eliminacije pokusao da odredis znak, sustinski ne menja stvar. Proximo ti je, mozda dao vise podataka o sebi, ali on ima 5 puta manje postova od mene. Valjda je i to neko merilo? Ja, pre nego sto sam uleteo u ovu temu, nisam mogao ni pretpostaviti da ce moji postovi sluziti analizi za jedan natal, te ih mozes smatrati cak i relevantnijim od proximove autodeskripcije, koja je mogla biti odraz trenutnog raspolozenja. Ja sam ulogovan od marta 2004, imam dovoljno postova, da mozes, makar neki proizvoljni psiholoski profil da postavis.Meni nije u interesu da te diskvalifikujem, nemoj odmah padati u vatru.
 
proximo, vaspitanje i sredina sigurno nisu uzrok necijeg karaktera i naravi. To se vrlo lako moze proveriti, prosto pomatrajuci bilo koju porodicu u kojoj su svi razliciti znaci (posebno braca i sestre u ovom slucaju) i koji se medjusobno razlikuju kao nebo i zemlja. Dzaba sto su isto vaspitani i u istoj kuci odrasli.

Apsolutno se ne slazem sa ovim. Ako su nase karakterne osobine utemeljene planetama, zasto bi postojalo u opste vaspitanje??? Cemu oblikovanje razmisljanja i svesti tokom prvih 6 godina zivota od strane roditeljea a kasnije do 15 od strane osnovne skole??? Sad idem malo dalje, ne samo posmatrajuci sebe, vec svoju porodicu, svog brata, onda porodice koje me okruzuju. Od 30 koje mogu da uzmem u obzir mogu samo u 1 reci da su deca " izrodi " ili promasaji onoga sto su trebali biti.
Razmazenost??? Da li je to osobina koja se stice uticajem planeta??? Ako se dete dok je jos beba razmazi, a kasnije se ne poradi nista na tome, sta se moze ocekivati od tog deteta kad odraste? Ono je samo razmazeno dok je malo, a sve sto vise odrasta tu svoju razmazenos prenosi i oblikuje s drugim osobinama. Uglavnom se posle jave kao osobe koje moraju da budu dominante, da budu u centru paznje...

Majka, koja ne razume plac svoje bebe, svaki put kad ona zaplace ona ce prvo ponuditi hranu. Beba dok place ima neki problem, a majka joj probem resava time sto ce je nahraniti i beba ce utihnuti mozda za neko vreme i svi srecni. Sta se desava kad beba odraste??? Kod devojcica u pubertetu se to najvise ispoljava. Od 100 ispitanih slucajeva, 88% tih odraslih beba sve svoje probleme resavaju hranom. Dakle sedne i najede se od neuroze. Sklonije su depresiji.

Razvoj svesti utice na karakterne osobine. Ko ima vecu sansu da bude umetnik, neko ko je odrastao u zatvoru ili neko ko je odrastao u prirodi i okruzenju medju muzicarima ili slikarima. A i jedni i drugi medjusobno slicnije karaktere nego sto to imaju sa ostalim ljudima.
 
proximo:
Tu sam, vrtim se po ovoj silicijumskoj dolini cipova. Sta se radi kod tebe?
Evo tema, na primer VREME??? sta je vreme? Ako ti je ok otvori je a ja cu otvoriti NAUKA I SUDBINA.
Jao polozila sam jedan grozomorni ispit (koji vi na srecu nemate) i rado bih slavila al nemam snage... Ceka me i usmeni (koji je OGROMAN) ali prezivecu. Pa moze vreme, ali kad se odmorim... Pozdravi zenu!
 
Pa imam ja taj predmet. Pocinje sa elektro statikom kratko i onda ceo jedan semestar kida elektro dinamiku i na kraju nadoveze na optiku. Ma to je sve smuljano u NS da se ne zna vise sta ko predaje. Ja bolje rezultate sam imao kad neidem na predavanja i ucim sam kuci. Profesori ovde bukvalno unistavaju svaki potencijal za kreativnost.
 

Back
Top