Zasto ne postis domacine?????

Zanimljivo... evo ja vec nekoliko godina (6) postim sredom i petkom, ali ne post kao odricanje od tz mrsne hrane, vec post u pravom smislu reci. Za mene je to odlican nacin da radis na sebi, prosto se trudis da iskontrolises glupost zarad nekih iole normalnijih stvari. Ne vidim nista lose u tome, naprotiv, odlicna stvar, koju nikako ne bih nazivao iskljucivo verskom doktrinom, ili fanaticnim verovanjem. Sebe tu ne mogu ubrojati i sam sam protiv toga, ali.. izvesna kolicina postovanja prema sebi samom kroz takve stvari svakako cini da se osecas dosta bolje i smirenije. Pravi mali trening...
 
Zovi to kako hoces... mada ne bih rekao da je u pitanju egoizam. Samim tim sto radis na sebi vece su sanse da pomognes nekom, sto te ne cini egoistom, zar ne?
Ako si se interesovao za sustinu posta, sto kroz razgovor sa nekim duhovnikom, sto kroz citanje kojecega, svakako ces videti da tu nema ni trunke ovoga na sta si ti ciljao.
 
nikodim:
Zanimljivo... evo ja vec nekoliko godina (6) postim sredom i petkom, ali ne post kao odricanje od tz mrsne hrane, vec post u pravom smislu reci. Za mene je to odlican nacin da radis na sebi, prosto se trudis da iskontrolises glupost zarad nekih iole normalnijih stvari. Ne vidim nista lose u tome, naprotiv, odlicna stvar, koju nikako ne bih nazivao iskljucivo verskom doktrinom, ili fanaticnim verovanjem. Sebe tu ne mogu ubrojati i sam sam protiv toga, ali.. izvesna kolicina postovanja prema sebi samom kroz takve stvari svakako cini da se osecas dosta bolje i smirenije. Pravi mali trening...

Ja postim svakog petka od '95. godine - razumem o čemu pričaš
pozz :wink:
 
party.gif
 
E, da... ne postim.
Mislim da to uzdrzavanje od ovoga ili onoga ima mnogo veci psihichki uticaj nego fizichki. Tj, chovek ima osecaj da je postigao neshto ("nisam jeo meso 6 nedelja. bash sam karakter. bravo Ja") pa se zbog toga bolje oseca. Obicha autosugestija.
Poenta je iskljuchivo u umerenosti, jer ne postoji zdrava i nezdrava hrana vec samo zdrava i nezdrava kolichina neke hrane. Da li zaista mislite da posle dana i dana krkanja svinjarija, kada odjednom "zavrnete slavinu" na mesec i po, to prija organizmu?
 

Back
Top