Globalizacija , unifikacija....lice

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Milion teorija zašto se dešava globalizacija (i zašto je ona dobra).
Ja bih o nekom drugom licu te iste globalizacije....


Možda je nastala kao model ukrupnjavanja tržišta, to sad nije bitno.
Bitno je da se dešava novo nametanje vrednosti. Naročito u zemljama u tranziciji, koje su imale drugačije sisteme vrednosti...
NOVAC.

Tako se pored cilja tržišta , javlja nov cilj i vrednost pojedinca. Medjutim , novac nije samo jedan od vrednosti koje čovek posmatra i želi da ostvaruje i ima u životu . Kod ostalih vrednosti , ljudi ostaju različiti , različito vrednuju vrednost i odnos izmedju tih svojih "vrednosti" tako da njihovo ispoljavanje biva različito i ostaju različiti. Kod novca , pre ili kasnije , novac postaje sam po sebi vrednost (u početku značaj dobija kao sredstvo za ispoljavanje i dobijanje drugih vrednosti , ali vremenom dobija osnovu poziciju).

Vrlo bitno je ovde reći sledeće. Čovek uvek personalizuje. Čak i svoju decu koju prirodno nije normalno personalizovati (pripisuje im svoje gledište i značenja,a ne da čini od njih ličnosti, a prirodno je da se to dešava samo genskim nasledjem , vaspitanjem se prenose vrednosti a personalizacijom težnje, projekcije , nameti , uslovljenosti, večiti život kroz potomke).
Tako je personalizovanje prisutno čak i kad se vozimo liftom (umem ja sa liftovima, meni se svaki put pokvari, tačno zna kad dolazim).
Medjutim kod novca nema personalizovanja. Tu upravo ima depersonalizovanja. Tu ličnost koja prihvati vrednost novca i novac kao vrednost polako , vremenom podredjuje mnoge stvari vrednosti novca, ostavljajući potrebe kao ostavštinu od prošlosti da se ne bi potpuno svesno izgubila u svojoj izgubljenoj bitci.Tako joj potrebe bivaju i opravdanje i "cilj" za najveću vrednost - novac.

Upravo uvodjenje novca , kao uzroka i posledicu u stvaranju većeg tržišta , stvara globalizaciju. Nametnuto , novac postaje vrednost i vremenom ljudi nesvesno postaju navijači tog oformljenog tima.
Kod novca nema personalizacije, već depersonalizacije. Zato ljudi postaju sve više slični , jer ih novac i vrednost novca sve više unificiraju , bez obzira na kulturne i tradicionalne razlike, naravno i genske razlike....

----------------------------------------------------------------------
Stvaranje novog društva u kome se ljudi unificiraju zbog novca kao vrhunske vrednosti čini se na prvi pogled loše....

Evo nekih možda dobrih posledica.
Unifikacija omogućava lakše uvodjenje više sloboda , jer se raznorodnost smanjuje pa se zahtevnost smanjuje. Samo ostvarenje ovakve "slobode" nije neki imperativ. Medjutim , ovo može biti samo prelazni period , ka nekom drugačijem sistemu.

-Hijararhijsko u ljudima ,posledica evolutivnog , uvek unosi disperziju (rasejanje) osobina i vrednosti. Medjutim , hijararhijsko gledište uvek donosi ZLO. Jer teži da POTČINI.
Sa druge strane se javio sistem bodovanja , takmičenja, koji tenziju prenosi na težnju da se osvoji. Mnogima se čini da osvajanje nije moguće bez potčinjavanja , ali jeste.
Stvar je u usmerenosti ka sebi ili ka drugima.Cilj postaje stvaranje mogućnosti svog ostvarenja , a ne tudjeg poništenja.
Hijararhijsko u društvu se može ukinuti.
Personalizovanje osoba se može ukinuti.

Unifikacija pomaže i u jednom i u drugom.
Novac kroz depersonalizaciju pomaže drugom , ali u mnogome pojačava prvo....
Novac briše ličnost,kriterijume, ali se ne nudjenjem uvezanog rešenja stvaraju iščašenosti i patologije. Razlika izmedju Kanade i USA.

Hoće li želja za konforom , medijsko ispiranje, filmska umetnost dovesti do totalnog uvodjenja novca kao vrednosti života, ispod kojih su svima "prihvaćene" prave vrednosti , dok novac koji je iznad njih kobajagi ne primećujemo kao odlučujući faktor....
Ili bitnije , hoće li unifikacija ljudi biti samo prelazni period ka kroz dinamiku u unificiranom društvu , radjanje nove vrste ispoljenosti , isprva letargične, a zatim i totalne , neevolucionalne.....već progresivne....
 
Sto se kapitalizma tice, to ti je reka bez povratka. Globalizacija nije neki idejni plan, ona je neophodnost inace bi se vratili u kameno doba. Proizvodnja i trziste stalno mora da se siri inace su gubici nepopravljivi. To ti je ono, kad je kod nas bilo bombardovanje i nisu leteli avioni nikom nista, a u Americi 9/11 izgubljene su milijarde. Ne vode Ameri ratove zato sto oce jos para, vec da to ne rade propali bi. Toliko za sada.
 
Dopada mi se kako postavljate teme, i posle duzeg vremena to me navodi da se ponovo oglasim na Forumu. Svakako da se globalizacija mora posmatrati izvan uobicajenog, plitkoumnog i dnevnopolitickog - ali sama ideja globalizacije moze da bude sdagledavana i kao projekat univerzalne emancipacije, kao planetarnog projekta. U tom smislu, protivljenje ideji globalizacije ispostavlkja se kao ostajanje pri nacionlanom, a to znaci partikularnom, zatvorenom, neisposredovanom.

Medjutim, globalizacija, u onom obliku koji je danas dominatan, ne podrazumeva emancipaciju. Tu se doista radi o interesima krupnog kapitala, i ideoloskom opravdanju savremenog ustrojstva sveta. Problem je utoliko proijekat emancipacije, odnosno kako pristupiti globalnom prosvecenju. Umesto antiglobalista, znatno su produktivniji takozvani alterglobalisti, Preporucujem Vam knjigu Harta i Negrija "Imperija", kao i odlicnu Velenstajnovu studiju "Posle liberalizma", kao i zbornik radova "Globalizacija, mit ili stvarnost" u izdanju Zavoda za udzbnenike i nastavna sredstva.
 
Ti Patak gledas na globalizaciju jedinstveno i pre svega sa ekonomskog aspekta u koji ja ne bi ulazio jer imam mnogo nedoumca i nisam siguran da znam sta bi bilo ispravno i bolje resenje....Po meni postoji razlika izmedju globalizacije kao prirodnog procesa brisanja nepotrebnih razlika koja nastaje used bolje povezanosti sveta i razvoja nauka uopste, i onoga sto se danas propagira kao globalizacja.
Prvo tece uporedo sa drugim kao neminovnost i mislim da se ne moze zaustaviti,odnosno moze istrebljenjem coveka ili njegovim vracanjem u tehnolosko kameno doba usled neke svetske kataklizme izazvane bilo ljudskim bilo prirodnim faktorom.Krajnji cilj globalizacije u nekom nesluceno dugom istorijskom periodu(ako ga prezivimo)kao prirodne svetske transformacije treba da bude i nepobitno jeste ukidanje nacija i reigija,stvaranje svetske ekonomije i zajednickog jezika za ceo svet.Ja sam po prihvatanju ovoga radikalan i smatram da je brisanje verskih i nacionalnih razlika na svetskom nivou jedini nacin da ljudska rasa opstane na ovoj planeti,ma koliki otpori bili i ma kakva bila neminovnost prihvatanja isceznuca nekih lokalnih,tradicionalnih vrednosti,normi i obrazaca utapanjem u projekat svetske ideje.Ne zanosim se,znam da ako zelimo da prezivimo otpori ce biti divovski,mozda nesavladivi.
Drugo JESTE Amerikanizacija sveta a sve u cilju plasiranja politicke propagande te zemlje na ostatak kugle radi opravdanja Americke spoljnje politike kojoj je jedini cilj obezbedjivanje dovoljne kolicine resursa za svoju PRE SVEGA VOJNU INDUSTRIJU,posto je Amerika socioloski eksperiment koji se u svojoj osnovi zasniva na sprezi strogo kontrolisane policijske drzave i vojne industrije kao glavnog pokretaca Americke ekonomije.Americki princip je veoma jednostavan:izvozi djubre u svim oblicima i zaradjuj na njemu(McDonalds,Coca-cola,filmski blokbasteri,POP muzika)a uvozi umove iz celog sveta i na njima zaradjuj jos vise.Recept koji je Ameriku za samo 6 godia vinuo od kraja bede recesije i izolacionizma do svetske super sile prvog reda je-RAT.Americi je konstantno neophodan spoljnji neprijatelj i nestankom Sovjetskog Saveza ohrabren je "globalni terorizam"da opravda dalje tovljenje vojne industrije i monstruozno velikih borbenih kapaciteta svuda po svetu.
 
Tuzni_patak:
Milion teorija zašto se dešava globalizacija (i zašto je ona dobra).
Ja bih o nekom drugom licu te iste globalizacije....


Možda je nastala kao model ukrupnjavanja tržišta, to sad nije bitno.
Bitno je da se dešava novo nametanje vrednosti. Naročito u zemljama u tranziciji, koje su imale drugačije sisteme vrednosti...
NOVAC.

Tako se pored cilja tržišta , javlja nov cilj i vrednost pojedinca. Medjutim , novac nije samo jedan od vrednosti koje čovek posmatra i želi da ostvaruje i ima u životu . Kod ostalih vrednosti , ljudi ostaju različiti , različito vrednuju vrednost i odnos izmedju tih svojih "vrednosti" tako da njihovo ispoljavanje biva različito i ostaju različiti. Kod novca , pre ili kasnije , novac postaje sam po sebi vrednost (u početku značaj dobija kao sredstvo za ispoljavanje i dobijanje drugih vrednosti , ali vremenom dobija osnovu poziciju).

Vrlo bitno je ovde reći sledeće. Čovek uvek personalizuje. Čak i svoju decu koju prirodno nije normalno personalizovati (pripisuje im svoje gledište i značenja,a ne da čini od njih ličnosti, a prirodno je da se to dešava samo genskim nasledjem , vaspitanjem se prenose vrednosti a personalizacijom težnje, projekcije , nameti , uslovljenosti, večiti život kroz potomke).
Tako je personalizovanje prisutno čak i kad se vozimo liftom (umem ja sa liftovima, meni se svaki put pokvari, tačno zna kad dolazim).
Medjutim kod novca nema personalizovanja. Tu upravo ima depersonalizovanja. Tu ličnost koja prihvati vrednost novca i novac kao vrednost polako , vremenom podredjuje mnoge stvari vrednosti novca, ostavljajući potrebe kao ostavštinu od prošlosti da se ne bi potpuno svesno izgubila u svojoj izgubljenoj bitci.Tako joj potrebe bivaju i opravdanje i "cilj" za najveću vrednost - novac.

Upravo uvodjenje novca , kao uzroka i posledicu u stvaranju većeg tržišta , stvara globalizaciju. Nametnuto , novac postaje vrednost i vremenom ljudi nesvesno postaju navijači tog oformljenog tima.
Kod novca nema personalizacije, već depersonalizacije. Zato ljudi postaju sve više slični , jer ih novac i vrednost novca sve više unificiraju , bez obzira na kulturne i tradicionalne razlike, naravno i genske razlike....

----------------------------------------------------------------------
Stvaranje novog društva u kome se ljudi unificiraju zbog novca kao vrhunske vrednosti čini se na prvi pogled loše....

Evo nekih možda dobrih posledica.
Unifikacija omogućava lakše uvodjenje više sloboda , jer se raznorodnost smanjuje pa se zahtevnost smanjuje. Samo ostvarenje ovakve "slobode" nije neki imperativ. Medjutim , ovo može biti samo prelazni period , ka nekom drugačijem sistemu.

-Hijararhijsko u ljudima ,posledica evolutivnog , uvek unosi disperziju (rasejanje) osobina i vrednosti. Medjutim , hijararhijsko gledište uvek donosi ZLO. Jer teži da POTČINI.
Sa druge strane se javio sistem bodovanja , takmičenja, koji tenziju prenosi na težnju da se osvoji. Mnogima se čini da osvajanje nije moguće bez potčinjavanja , ali jeste.
Stvar je u usmerenosti ka sebi ili ka drugima.Cilj postaje stvaranje mogućnosti svog ostvarenja , a ne tudjeg poništenja.
Hijararhijsko u društvu se može ukinuti.
Personalizovanje osoba se može ukinuti.

Unifikacija pomaže i u jednom i u drugom.
Novac kroz depersonalizaciju pomaže drugom , ali u mnogome pojačava prvo....
Novac briše ličnost,kriterijume, ali se ne nudjenjem uvezanog rešenja stvaraju iščašenosti i patologije. Razlika izmedju Kanade i USA.

Hoće li želja za konforom , medijsko ispiranje, filmska umetnost dovesti do totalnog uvodjenja novca kao vrednosti života, ispod kojih su svima "prihvaćene" prave vrednosti , dok novac koji je iznad njih kobajagi ne primećujemo kao odlučujući faktor....
Ili bitnije , hoće li unifikacija ljudi biti samo prelazni period ka kroz dinamiku u unificiranom društvu , radjanje nove vrste ispoljenosti , isprva letargične, a zatim i totalne , neevolucionalne.....već progresivne....

Globalizacija nije dobra, mozes da vidis sta je napravila u Srbiji, sutra ce na podrucju jedne drzave Jugoslavije, biti ko zna koliko drzavica, neces smeti ici u 2 ujutru ulicom, ko da si u Halemu.

Novac nije los, u stvari je dobar, ali ljubav prema novcu, je koren svog zla.

Unifikacija omogućava lakše uvodjenje robovskog poretka, i smanjenja raznolikosti i sloboda. Jer sta ti vredi sloboda, ako svi misle i rade isto.

Mislim da treba da osnujes Borg kolektiv, pa da krenes u asimiliaciju sa krilaticom : Otpor je uzaludan :-D
 
Ау :) Нисам знао да ћеш ме анализирати са логичког становништа, да сам знао мало би боље срочио, а и мало је тешко прецизно анализирати речи које садрже непрецизно утврђене вредносне елементе.
 
Ma daj, pa ti veci deo provodis pricajuci sam sa sobom, na nekoliko strana. I posle ocekujes da neko procita tvoje patkanje u osam tomova.
Ali, procitao sam, i pitam se zasto nisi kao pitanje postavio samo kraj svog post-a...

Drzacemo se svi mi za rukice, Martina mi Lutera.......
 
Ne, naprotiv, moja kritika je usmerena , da ako može , tvoja navika da daš komentar bez prelistavanja teme , ipak nije toliko korektna , kao kad pročitaš odgovore i onda izneseš svoje vidjenje......U drugom slučaju , ćeš verovatno imati i sam neke koristi od iznošenja , a ne samo udovoljavanje potrebe samovrednovanja.....

Stoga , jeste bilo oštro, ali tupo se ionako ne primećuje....Slobodno iznosi svoje mišljenje, autorstvo nad temom bi trebalo da znači samo usmeravanje, a ne potvrdjivanje nekog okvira koji je unapred zamišljen....u kikseve ipak ubrajam chat i pisanje nečega što je već ranije bilo napisano , možda čak i u boljoj formi....
 
Кад тако поставиш у праву си, иако мислим да ипак преоштро реагујеш, још нисам имао времена да натенане прочитам, стално долазим на хићу, али букмарковао сам, тако да нећу заборавити.
 

Back
Top