Pluca

la perla

Obećava
Poruka
51
Moze li dr da mi pojasni dijagnozu rentgenskog snimka pluca koja glasi -hipertenzija bronhija?Naime, moj muz je isao na snimak pluca i dr mu je rekla da ima neku fleku na plucima koja se vidi na tom snimku, kao sjena.Medjutim, nije sigurna o cemu se radi pa ga je uputila kod specijaliste, ali to je tek u ponedeljak, pa do tad ako mozete da mi poblize objasnite o cemu bi moglo da se radi.On ima 43 godine i imao je u januaru jaku upalu ledjnog zivca, ispod lopatice.Da li to moze biti od toga?I uopste sta znaci hipertenzija bronhija?Unapred hvala.
 
Pa kako neko moze da ti tumaci nesto sto nije video? Skenirajte taj snimak i postavite ga ovde, mada cete najverovatnije da cekate ponedeljak, jer skeniranje velikih transparentnih materijala nije bas za kucnu radinost.
 
Malo je nespretan taj termin - hipertenzija bronhija ...Naime, postoji plucna hipertenzija, bronhospazam, pojacana bronhijalna sara...Ispravite me ako gresim..
Radiloski, senka moze biti mali milion stvari, tako da nista bez snimka ( naravno ) i specijaliste pneumoftiziologa..
 
Ja se izvinjavam na nestrucnim opisima ali ponavljam ono sto pise kao dijagnoza na bolesnickoj listi, tj.kartonu-hipertenzija bronhija.
A sto se tice upale ledjnog zivca, ne vidim sta je toliko za iscudjanje, jer je imao upravo to-jaku upalu zivca iliti nerva koji se nalazi na ledjima u predjelu ispod lopatice i to je trajalo dosta dugo.Otprilike mjesec i vise dana.Sanirano je pomocu Karbamazepama, Nimulida i nadam se da je ta sjena koja se vidi na snimku posledica upravo te upale, da nije sto drugo.Znam da je tesko pojasniti o cemu se radi bez pogleda na snimak, ali zato sam i napisala dijagnozu donijetu nakon snimanja pluca rentgenom.
 
Nesto ste Vi ovde gadno pomesali, nije to za cuditi se niti se Vama iscudjavam nego 'diskutujem' sa drugim kolegama koji su na ovoj temi: a upala ledjnog zivca je bas za iscudjavanje jer ne postoji ledjni zivac ispod lopatice; postoji eventualno interkostalni nerv (nerv u medjurebarnom prostoru) ili neko ukljestenje prsljenskih nerava (onih koji polaze iz kicmene mozdine izmedju prsljenova), no zaista nemam pojma na sta se odnosi upala ledjnog zivca. Posebna prica je 'saniranje KArbamazepamom koji ne postoji: postoji Karbamazepin, Karbapin, Tegretol (sve isti lek) koji NIKAKO ne sluze za saniranje neurlagija (upale zivaca). Te stoga sad ne samo da ne znamo sta je coveku bilo (slutim da je neuralgija interkostalnog zivca ali nisam uopste sigurna nakon svega), a tek pogotovu ne znamo sta je pio od lekova. Senka na plucima takodje NIKAKO ne moze biti od neuralgije ni u kom slucaju (osim toga, zivci su VAN grudne supljine, odnosno u misicnom zidu, a pluca U GRUDNOJ duplji, i nemaju nikakvog dodira.
Tako da ne treba uopste da Vas cudi sto se ja iscudjavam jer iz napisanog tesko je i naslutiti o cemu se sve radi kod pacijenta.
A sto se pluca tice, stvarno ne znam sta bi bila hipertenzija bronhija....mozda se radi o plucnoj hipertenziji, koja bi se jos dala videti na snimku (konstrikcija - skupljanje arterijskih krvnih sudova u plucima sto povecava pritisak u plucima, moze se videti na snimku). Ocigledno da cete morati ipak da sacekate ponedeljak i o svemu se raspitate kod svog lekara.
 
Ovako glasi dijagnoza od neurologa, vezano za upalu iz januara mjeseca:
KN:b.o. GE:lijevo hipotonija nadlaktice i znatno snizena snaga m.tricepsa uz ugasen RTri sa iste strane.KTR:simetricno se dobijaju.DE pokretljivost, snaga i senzibilitet simetricno ocuvani.PR-si simetricno se dobijaju.Obostrano snizen AR, dobiju se uz jendrasika.
DG:neuralgija plexus brachialis lat.sin.cum.paresim
Plozneuropathia diabetica
Hypertensio art.
Diabetes mellitus

TH: predian tbl 1
Lopril H 10mg 1
Paracetamol tbl 0.5 3x2
Karbamazepin tbl 200mg 2x 1/2
Ovo se odnosi na pregled u januaru, a sad u petak je uradjen rtg pluca i tu se pojavljuje mrlja (sjena) na plucima, a na dijagnozi je konstatovana hipertenzija.Ponavljam ono sto su nam dr rekli.Zato se i obracam ovdje za pojasnjenja jer ni nama nije nista jasno.
 
U ovim dijagnozama stoji atrerijska hipertenzija ili kako se u narodu naziva visok krvni pritisak.Jesi li na ovu dijagnozu mislila kad si rekla hipertenzija bronhija ili postoji jos neki nalaz pre nego sto krenemo u pojasnjavanja termina sa nalaza?
Pacijent ima i diabetes i imao je neuralgiju,bol u citavom spletu nerava koji inervise podrucje ruke ,i to leve ruke.Uzima lek za secer(predian) ,za visok pritisak(lopril H),karbamazepin je dobijao za uklanjanje bolova u brahijalnom pleksusu mada se ovaj lek daje koliko sam ja upoznata za neuralgije nekih drugih nerava ali dobro, nisam neurolog pa ostavljam sebi da nisam upoznata sa terapijom tog problema.
Nijedna od ovih dijagnoza nema veze sa mrljom na snimku pluca, znaci ceka se tumacenje nalaza snimka, hipertenzija bronhija ne postoji, postoji plucna hipertenzija i gore spomenuta arterijska hipertenzija sto su potpuno razlicite stvari i to je vec koleginica rekla.
 
Stvarno Vam ne mozemo nista pribliznije reci..ocigledno je da osoba ima neuroloski problem, a uz to i povisen krvni pritisak, dijabetes ( hronicne bolesti ) , sto je vec i receno i najverovatnije plucnu hipertenziju ( ne bronhijalnu ) .
Sto se tice pomenutog Rtg snimka - senka na plucima je jedna , a plucna hipertenzija druga stvar.
Nego, sutra je ponedeljak, postarajte se da ovoga puta dobijete sve potrebne informacije od strucnjaka - pneumoftiziologa. Mi mozemo samo da nagadjamo o cemu se radi...
Sve najbolje
 
Znam da je tema stara ali da ne otvaram drugu postavit ću ovdje pitanje

Otac mi treba na operaciju pa je radio predoperativne nalaze. Svi nalazi su ok osim što je na snimku pluća primjetna sjena kao na slici iz priloga. Snimak kod oca je skoro identičan osim ovog što je prekriženo
2qkl7ad.jpg


Da bih objasnio zbog čega postavljam pitanje pošao bih od početka problema
Prije malo više od godinu dana je imao infarkt, da bi mu pri davanju infuzije za razbijanje ugruška(tako nam je rečeno) otkrili tumor na debelom crijevu.
Da ne dužim, sve je sanirano, tumor je uspiješno odstranjen ali se po operaciji pojavio bruk na cijelom rezu. Sada treba da ide na operaciju pa nas snimak zabrinjava, je li šta opasno
Radio je UZ abdomena-nalaz uredan
Tumor markeri-
Ca19-9 7.2
CEA 1.56
GGT metod(SZASZ) 13UI/I
Očitanje nalaza pluća od strane interniste- PA pluća u prilogu sjena srca aortalne konfiguracije bez zastojnih promjena u pl. paranhimu

Molio bih očitanje i pojašnjenje nalaza
Unaprijed zahvalan
Goran
 

Back
Top