Maltezer

U mom kraju -najezda krpelja i nekoliko kuca koje srecem je na lecenju ( jedna doga, jedan maltezer koji ne izlazi iz dvorista i jedna pudla), to je ono sto znam ,Čuvajte svoje malene i na vreme ih tretirajte...
 
Zdravo svima. Evo posle četiri godine na Krsti, dospela sam i na ovu temu. Neke nikove znam sa nekih drugih pdf-ova.
Ćerka je pre dva meseca dobila maltezera, organizovala je da joj ga drugarice poklone za rodjendan. Rodjendan je bio 18. tako da nije neka klinka i prepustila sam njoj veći deo brige o kučetu, pogotovo što ja uopšte nisam bila za to da ga zadrži. Ali nadglasali su me ostali članovi porodice.... a svi znate i sami kako se to zavoli.

Imam ja sad i konkretno pitanje, a nadovezuje se na ovo iz prethodna 2-3 posta, a to je zaštita od krpelja i svih "spoljnih neprijatelja". Igi (tako se zove) do sada nije izlazio napolje dok nije primio vakcine i pošto je sad prošao taj period, spremamo se da ga izvedemo prvi put. Šta biste mi od te vrste zašite preporučile.
Njegova veterinarka mi je prosledila uputstva, ali tamo je navedeno nekoliko sredstava koja se stavljaju izmedju lopatica (tako piše) i ogrlica. Kakva su vaša iskustva. Šta maltezeri bolje podnose, šta se lakše stavlja i naravno, šta ga najbolje štiti.
 
Mrs. Bi , ja bih ti preporučila da ogrlicu zaobiđeš, ona je ipak za veće pse koji uglavnom žive napolju, i koji nemaju dlaku koja će se ućebati od stalnog nošenja ogrlice. Ja sam mojoj maltezerki dok je bila štene, stavljala frontline u spreju, jer sam se bojala da joj stavim nešto što je za odrasle pse( ona je i sad jako mala,iako je odrasla ima 2kg), ovaj u spreju mogu koristiti štenci već sa dve nedelje starosti čini mi se. Trenutno koristim frontline combo i meni se pokazao odlično, a veterinarka mi je rekla da sa njim ne može ni da se predozira jer su vršena sva moguća ispitivanja. Sa advantiksom nismo dobro prošli, imala je alergiju na njega, a posle saznah da je dosta belih pasa bez poddlake na njega reagovala. Ako ti je pas baš mali, možeš uzeti najmanju dozu fronlinecombo i podeliti mu na dva puta, jednom sad a drugi put za mesec dana :cao:
 
Puno ti hvala, Kamenicvete. Zato sam i pitala ovde jer imate iskustva baš sa maltezerima. Igi ima 3,5 meseca i oko 2 kg. Kaži mi još, u kom je to obliku, kako se koristi i jel zaštita trenutna ili treba da prodje neko vreme dok ne počne da deluje. Znam da mogu sve to da pitam u pet šopu, ali nestrpljiva sam da dobijem što više informacija. Da odložim izlazak napolje dok ga ne zaštitim?
 
Frontline u spreju je u bočici i možeš ga koristiti za više nanošenja, sasvim je dovoljno da kupiš manje pakovanje od 100ml jer se nanosi po kilogramu težine , piše na uputstvu tačno koliko puta naprskati, ja sam sad već zaboravila . Meni je baš dugo trajao. Izgleda ovako:
10007433_751193654893905_143635794_n.jpg


Ako želiš da uzmeš frontline combo , on je u ampulici i koristi pola sadržaja sad a pola sledeći mesec, izgleda ovako:
1901984_751193734893897_2015240344_n.jpg


Ni jedna zaštita nije 100% i ne deluje svaka isto na svakog psa, momentalno neće delovati, jer joj treba malo vremena da uđe pod kožu, ali ti psa , ako je isprimao sve vakcine i ne mora biti izolovan od drugih pasa i ulice, slobodno smeš izvesti napolje, izbegavaj puno trave i mesta gde se okupljaju drugi psi, da ne pređu buvice na bebca. Naravno čim dođete iz šetnje, koja nadam se neće biti duga jer je pas mali , uzmi češalj i pročešljaj dlaku a usput i pregledaj da nije neki krpelj došetao. :)
 
Super si mi objasnila. Hvala ti. Već smo ga izvodili napolje u nedelju. Porodični dogadjaj: ćerka, muž, ja. Bili smo kratko i samo na betonu. Juče ga ćerka izvela ali nije hteo da šeta pa su se vratili još brže. Evo jedna sličica da ga upoznate:

setnja4.jpg
 
Super si mi objasnila. Hvala ti. Već smo ga izvodili napolje u nedelju. Porodični dogadjaj: ćerka, muž, ja. Bili smo kratko i samo na betonu. Juče ga ćerka izvela ali nije hteo da šeta pa su se vratili još brže. Evo jedna sličica da ga upoznate:

Pogledajte prilog 323694

Baš je lep :heart: Ne znam kolika ti je ćerka, ali izbegavaj da idu sami dok se ne nauči ponašanju sa drugim kucama, vođenju na povodac, dok ne upozna svoj kraj i druge pse iz kraja na koje će nailaziti... Može se desiti incident, na koji dete ne ume da odreaguje, pa da se istraumira , a to je jako teško kasnije ispraviti. Maltezeri su po prirodi plašljivi, što ume da se manifestuje i suprotnim ponašanjem, nasrtajem na druge pse , da ih oteraju, a to malog psa još više može da uvali u nevolju. :)
 
Znam da puno toga moramo da naučimo. Ćerka je velika, 18 godina i pas je njena želja i njega briga. Ali, naravno, svi smo tu da pomognemo i da se nadjemo.
Do prvog susreta je već došlo sa jednim sličnim malim belim psom i bio je vrlo fin i prijateljski, onjušili su se i otišli svako na svoju stranu. Nadam se da će i dalje biti tako. Ali bićemo oprezni. Važno mi je da nije lajao i bio agresivan, kako sam čula da umeju da budu psi koji ne znaju da se ponašaju u društvu. Valjda neće naići na nekog baksuza, pa da se uplaši, bar u početku. Videla sam nekoliko sličnih, malih pasa u komšiluku pa računam da će imati dobro društvo.

Jutros je na hodniku prvi put video komšinicu pa krenuo ka njoj, a kad mu se ona obratila, brzo je pobegao iza mene :)
 
On je još beba , trebalo bi da su i mali i veliki psi dosta tolerantni prema njemu, ali uvek ima i jako loših vlasnika koji nikad nisu sankcionisali loše ponašanje svom psu i takvi psi nemaju kontrolu, pa pripazite u šetnji, dok ne upoznate pse iz okoline. :) Socijalizacija je jako bitna i dobro je da se druži sa drugim kucama, a na internetu ima mnogo toga o vaspitanju psa, pa polako učite zajedno sa njim, dok je mali sve je lakše i brže.
 
Moze li mi neko pomoci? Za 5 dana u kucu mi dolazi novi clan,mali Amos. :) Nikad nisam cuvala kuce(imala sam ribice,papagaje, macke) I nemam pojima kako da se cuvaju. Vec 3 meseca samo citam o maltezerima i sludjena sam vise. Sve sam kupila osim htane. Ne znam koju hranu da mu daje. Moze li neko da me posavetuje? Koju hranu vi dajete vasim maltezerima? Hvala!!!
 
Moze li mi neko pomoci? Za 5 dana u kucu mi dolazi novi clan,mali Amos. :) Nikad nisam cuvala kuce(imala sam ribice,papagaje, macke) I nemam pojima kako da se cuvaju. Vec 3 meseca samo citam o maltezerima i sludjena sam vise. Sve sam kupila osim htane. Ne znam koju hranu da mu daje. Moze li neko da me posavetuje? Koju hranu vi dajete vasim maltezerima? Hvala!!!

Za početak se raspitaj kod odgajivača od kog kupuješ štene šta tamo jede, i nastavi sa tom hranom, šta god da je, da ne bi napravila problem i kod šteneta izazvala proliv od nagle promene ishrane. Kad prođe jedno 15-tak dana i pas se navikne i opusti možeš po malo dodavati u tu hranu neku drugu ,pa sledećih mesec dana povećavati lagano procenat nove hrane. Možda je hrana kojom je tamo hranjeno sasvim ok i nećeš morati ništa da menjaš. :)
 
Secam se pre tri godine isti problem sa mojim Munjom.
Bila sam ocajna i slusala razne savete, ali on nije hteo granule nikako.Čak sam ga jednom prilikom pustila da gladuje tri dana i ...ništa.
Onda sam našla rešenje. Svako veće u isto vreme jede ( jer je on sada odraslo kuće) ,dobije svoju porciju granula, ali u njih uvek dodam nešto od ovoga (u manjoj količini- da granule ipak preovladaju) : slabo kuvanu pileću džigericu-lepše se gnječi sa granulama kad nije prekuvana, ili komadić pilećeg, može i nekog drugog mesa ( obično ostane mesa od našeg ručka, pa to izmešam),nekad kupim kesicu Pedigre sosića, pa pola ili trećinu, pomešam sa granulama. Nekad mu dam uz sve nabrojano i malo pirinča ili palente, ali ,NAGLAŠAVAM, sve što mu umešam sa granulama ,gledam da ne preovlađuje, jer mislim da su granule najizbalansiraniji način ishrane . Pokušaj da pronađete neku vašu kombinaciju. Nadam se da sam ti bar malo pomogla .:bye:
p.s. opasni su ti naši mali lepotani i pametni, jer na kraju bude po njihovom.. .:worth: :rotf: :think: :gace:
 
Mija beba nece da jede granule! :(

Nemojte se brinuti, Maltezeri su poznati po mrljavljenju hrane :) Ako Vam je neka uteha, moja Atina je u tom periodu jako slabo jela, pojede 2 granulice, pa se skloni od činije, pa tako u krug, i za ceo dan pojede pola predvidjene količine, nekada i manje,,, Od 7-8 meseca je sama od sebe počela lepo da jede, i sada nemamo nikakvih problema, Nemojte samo u panici kupovati različite hrane, i svaki čas ih menjati, prelazak sa jedne hrane na drugu treba da bude postepen-i naravno, sa rezervom uzimajte u obzir preporuku za hranu koju Vam daju u pet shop-ovima, uglavnom su u pitanju promoteri odredjenog proizvodjača,,,
 
Kameni Cvete, hvala na podršci, kao i uvek ;)
Pa, evo i mene sa utiscima- na izložbi je bilo super, Atina je nadmašila sva očekivanja - osvojili smo Prvaka razreda mladih, i Prvaka rase :zper:
Evo i par (krajnje amaterskih) fotografija, čisto da vidite kako smo se skockali ,,
10154934_10203040074138404_564720154_n.jpg
1972297_10203040080018551_2045552961_n.jpg
10155554_10203040080698568_602500126_n.jpg
 

Back
Top