Maltezer

to je preduslov da bi bila mirna :)
ali imamo problem sto nece da udje u transportnu korpu..valjda nije naucila kao mala, i bas laje i divlja ako je stavim unutra, dok se u krilu ne cuje, bubica.
 
to je preduslov da bi bila mirna :)
ali imamo problem sto nece da udje u transportnu korpu..valjda nije naucila kao mala, i bas laje i divlja ako je stavim unutra, dok se u krilu ne cuje, bubica.

Moja ne voli da bude u ovom transporteru, osim ako je nosimo:


A ovakvu torbu obožava, u njoj idemo u šetnju, nosamo se po gradu, ako odemo u goste , ne izlazi iz nje. :)


Za avion sam kupila ovu najmanju, samo dok letimo da mi bude u krilu, jer neke avio kompanije traže da pas bude zatvoren, da se ne vadi iz transportera, i navikavali smo je da bude u njemu , mesec dva pre puta.
 

Prilozi

  • transporter.jpg
    transporter.jpg
    54,9 KB · Pregleda: 1
Poslednja izmena:
gledala sam i ove torbe, prakticne su, luna je htela u obicne tobre kad je bila manja, samo da viri, a sada teze, a u transporter kao po zakonu mora u prevoznim sredstvima..mada nisu me do sad izbacivali ni kada je u krilu bila, srecom. :)

a tvoja je i sitnija, cini mi se duplo od lune, luna i dalje ima blizu 5kg i dugacka je dosta...
 
gledala sam i ove torbe, prakticne su, luna je htela u obicne tobre kad je bila manja, samo da viri, a sada teze, a u transporter kao po zakonu mora u prevoznim sredstvima..mada nisu me do sad izbacivali ni kada je u krilu bila, srecom. :)

a tvoja je i sitnija, cini mi se duplo od lune, luna i dalje ima blizu 5kg i dugacka je dosta...

Ne mora u transporter , osim ako nije neki kreten zadrti od vozača, a većina i ne zna šta mora, pa torbe odlično prolaze. ;) Naši razmaženi kučići, svašta nešto neće, ali ako mi hoćemo naučiće. :mrgreen: Jeste. Popi je majušna, mada i pas od 5kg je još uvek mali pas, skoro sam nosila jednog od 6kg autobusom , nije bilo problema. :)
 
pozdrav svima,
ja sam novi clan ovog foruma i ujedno sam i amater u uzgoju maltezera. Do sad su mi bili jako korisni saveti sa ovog i slicnih foruma, pa zelim da se zahvalim svima vama koji posecujet ovaj forim i nesebicno delite savete u vezi uzgoja a koji su i te kako korisni.
 
Ne znam gde da postavim pitanje pa cu ovde.
Imam maltezera zenku koja je stara 7 meseci, imamo starsne patnje sa njom jedva se izvukla, s tim sto je jos uvek kriticno.Navodno ima problema sa jetrom , enzimi su bukvalno 1000x uvecani.
Ona je sva dezorjentisana, sa tikovima ( kazu lecenje traje dugo) ne zelimo ni pod razno da je uspavamo!
Da li neko ima slicno iskustvo kako se izboriti?

Nama je prodat pas genetski bolestan a odticnom preti teska tuzba, zna da mu je pas bolestan i da ne sme da ima potomke ali je on uredno pari.
 
Uh, nezavidna situacija. :( To što je dezorijentisana i ima tikove, znači da se u jetri ne razgrađuju neurotoksini. Postoje specijalne medicinske hrane za različita zdravstvena stanja, verujem da bi to moglo donekle da ublaži situaciju ali verovatno su vam to već i veterinari rekli. Imala sam i ja pred sobom tu tešku odluku i uspavala sam psa ali on je sa svojih 14 godina krenuo da razvija tumor na mozgu, pre toga se naživeo i nauživao. Kako je to lepo formulisala Ljilja MMM pre nekog vremena kad je i sama prošla to sa svojim psima, tri za kratko vreme, citiram: "Borićemo se protiv bolesti. Dokle? Dok to pseće dostojanstvo dozvoljava."

Ne bi bilo loše da kontaktirate i neko jače društvo za zaštitu životinja, makar da vas upute na pravnika upoznatog sa materijom, da se pozovete na (ne)etičnost i (ne)humanost dotičnog "odgajivača".
 
jedno pitanje: da li vi imate dokaz da ste stene uzeli od odgajivaca od kojeg ste uzeli? (ugovor, rodovnik i sl)

a ako imate dokaz, a time i identitet prodavca, bilo bi lepo da ga okacite na forum, cisto da buduci vlasnici znaju (mama, jel ovo dozvoljeno?)
 
Lecimo je kod najboljih veterinara, ne znam da li smem imena da navedem ali u pitanju je Nomo Vet ( prvo lecenje gde nisam bila preterano zadovoljna odnosom zaposlenih prema mom psu jer je sve princip plati pa klati), za sada smo kod Strahinje ne znam koliko Vam to ime znaci ali je strucnjak pravi, radimo analizu krvi u petak-subotu, a u ponedeljak je vodim kod Novaka na magnetnu rezonancu koju cu ja zahtevati ili kako on vec kaze.

Konkretno ima problem sa jetrom, koja se odrazava i neuroloski ( pisano je dosta knjiga od strane veterinara bas o tome) a sto se simptoma ticu i same jetre vezuju se za epi napade.
Oenosno epilepsiju za stene do 9 meseci ( po granicama do p od 9 do 5g itd).

Danas je kao zivnula pu pu da je ne ureknem! Nadamo se boljitku, jede uredno pijee, pocela je cak i d atrcka ali je preplasena jako.
Jer su nam veterinari toliko strucni da su joj tri noge izboli pokusavajuci da joj ubace braunilu!!
(Dok nismo stigli sa odmora i odveli je kod veterinara ne kod veterinara u pokusaju).

Uzeli smo hranu za problem sa jetrom Royal Canin hepo( nisam sigurna za tacan naziv) uz obavezno uzimanje surutke.
E sad javlja se taj problem sto drzi rep povijem , nije normalno vesela, te kad kaki sve joj ostane fakticki na repu, jer od suurutke ide onako malo redje.

Sto se samog odgajivaca tice ukoliko je dozvoljeno NARAVNO DA CU NAPISATI!
Nazalost kao odgajivaci ( druge rase) znamo da ne postoji pravo kupca da odgajivaca tuzi drugim recima takva tuzba ne postoji, inace ovo smo saznali juce kada smo pozvali advokata a jedino sto on moze uraditi jeste da stene nase uspava i da nam drugo navodno se taj "nazovimo ga problem" tako resava sto ne dolazi u obzir.
Gospodin Dragan nema nameru nista po pitanju lecenja da uradi, opet kazem, makar dijagnozu tacnu da nam kaze jer je nasledan problem.
I da, jedino koji nesto mogu uraditi jesu kinolosko drustvo. Medjutim sada zaista vremena nemammo sa njima da se bavimo, cekamo da nam srecica koliko toliko dodje sebi , da je stabilizujemo a onda predajemo sve podatke njima, koji ga mogu i krivicno goniti i zabraniti daljnje vadjenje papira i uopsteno parenja pasa.

Izvinjamav se unapred na podugackom postu, po ceo dan je cuvamo pa nemam bas slobodnog vremena te u jednom postu pokusavam sve ukratko napisati.
 
Draga Nevena, ne zamerite, ali meni i dalje nije jasno sta je sa stencetom. Verujem da je u dobrim rukama, po onome sto ste napisali (kod koga psa vodite). Da li imate dijagnozu? Imate li ime bolesti? Tek kad budete imali ime bolesti, moci cete da kazete da li je to stanje/bolest nasledna ili ne. Ovim ne zelim da umanjim krivicu odgajivaca, samo zelim da shvatim da li ta krivica postoji. Forum je dobro mesto za objavljivanje informacija, ali to dobro mesto se moze lepo iskoristiti i za sirenje dezinformacija, pri cemu nikako ne zelim da kazem da vi to namerno cinite, taman posla. Samo kazem da, iz meni razumljivih razloga, pisete pomalo konfuzno. Jos jednom- ne zamerite.

Plasim se da vi zaista nemate osnova da tuzite odgajivaca/prodavca vaseg stenceta. Ako vam advokat kaze da nemate osnova da pokrenete parnicu, pitam se po kom osnovu se moze prodavac krivicno goniti? Plasim se da, iako moze krivicno da se goni, to moze samo po privatnoj tuzbi, sto ceo posao baca na vas. Kinoloski savez/drustvo EVENTUALNO moze pokrenuti neki disciplinski postupak protiv njega, ali ja nikad nisam cula da je neki nas odgajivac ili prodavac bio disciplinski procesuiran i kaznjen zato sto je prodao bolesno stene. Ukoliko uopste takva mogucnost postoji i ako zelite da se takav jedan disciplinski postupak desi, bojim se da ce vas to kostati mnogo energije, vremena i, ako ocete, gomilu para ubacenih u formalne i neformalne kanale, ako me razumete. Posebno, ali vrlo bitno, je pitanje da li je odgajivac znao da njegova kuja (a mozda i neciji muzjak?) boluje od te bolesti? Mozda prenosi predispoziciju, ali ne mora da znaci da se ta bolest ikad manifestovala kod roditelja. Sigurno znate kako te stvari funkcionisu. A kad se tako nesto i pojavi, samo je pitanje dobre volje odgajivaca da li ce vam pare vratiti, zameniti stene, ucestvovati u troskovima lecenja, na to ga niko ne moze naterati, ako tako niste ugovorili.

U Srbiji se na zalost kerovi i dalje kupuju i prodaju kako se kupuju i prodaju. Iskrena da budem, meni nije jasno kako se vama, kao odgajivacima, desilo da date pare (sto je manje vazno) i izlozite se mukama cuvanja i brige oko bolesnog steneta (sto je jako vazno). Ako kupujete nepreovereno, znaci da ste pristali na sve od cega se u ugovoru niste zastitili.
 
Pas ima kako sam vec napisala cistavu dijagnozu problema sa jetrom, sant.
Drugim recima potrebna je operacija kako bi se ugradio stent koji ce krv preusmeravati u jetru koja krv ne prima na preradu vec takvu toksicnu salje u mozak i truje citav organizam.
Kod maltezera je ovo cesta bolest kako mi je receno, takodje imaju dve vrste santa " dobra" koju je moguce izleciti i pogubna gde je dijagnoza jako losa. OVO PISEM DA UKOLIKO SE NEKO SUSRETNE SA SIMPTOMIMA I SAMOM OVOM SITUACIJOM ZNA STA MU JE CINITI JER VETERINARI "MUZU" GDE GOD MOGU A NE RADE NISTA.


Cena operacije je 475e sam oporavak + 500e cena lecenja do sada 500e kada se sve ovo sabere dobijete cifru od koje Vam se zavrti u glavu a pri tome niko ne garantuje da se pas moze spasiti.
Dakle, operacija bi se trebala obaviti oko 13. avgusta ali veterinar tvrdi da ukoliko pas ne prezivi s tim nema nista bez obzira da li je smao otvori a ona ugine operaciju placamo.
Da ne mislite da je sada novcana strana u pitanju, jednostavno vise ne znamo ni sta placamo.


Parnica je pokrenuta te s te strane vezano za odgajivaca ne smem nista do okoncanja da pricam.
Samo cu reci da godinama unazad drzi u jako losim uslovima pse koji su neuhranjeni, mlitavi, bolesni i ostalo. Te da ista ta legla prodaje ( po pozivu kinoloskog saveta dobila sam kontakt dve zene sa relativno slicnim problemom koje sam kontaktirala radi daljnjeg dogovora i saradnje na slucaju) jednoj zeni je pas uginuo sa nepuna 3 meseca, a druga zena muku muci sa santom kao i mi.
Odgajivac nas je oterao u piip kad smo ga pozvali i rekli sta je i kako je uz potvrdu koju smo prilozili da je pas genetski bolestan , da ne duzim, organi su preuzeli sta treba i utvrdili stanje.

+ bitna stavka na kojoj potencirate pas je kupljen od PROVERENE ODGAJIVACNICE JEDNE OD JACIH U SRBIJI te je stene i te kako kupljeno od "pravih ljudi" e sad sto svako ima drugaciju sliku kako svoj posao odgajivaca treba da obavlja je vec druga prica.

Takodje potencirate na tome da sma konfuzna, zaista ne daj Boze da budete na mom mestu i da Vam vasa pahulja u rukama ima napad za napadom a Vi ne mozete nista da ucinite. Toliko o tme sto sam konfuzna i sto pisem s brda na dola.


Da sumiram sve, teska srca resila sam da se pahulja uspava jer je ovo mucenje za sve, moji na tu opciju ne pristaju ni pod razno kazu probace sve sta je u njihovoj moci.
Nazalost prognoza zaista nije dobra te bih zamolila sve koji imaju proverene odgajivace u smislu zaista proverenih ljudi a ne ovih " na glasu" da mi proslede privatnu poruku jer cemo gubitat tesko podneti a uz novo stene ce nam biti koliko toliko lakse.
 
Nevena, jako mio žao što vam se desilo nešto toliko ružno. :( Ovde na ovom forumu, koliko sam ja upoznata, apsolutno niko nema štene maltezera kupljenog kod odgajivača, koji je dovoljno odgovoran da je u parenje pustio kuce koje su prošle neke testove, snimili patele... tako da sa te strane sumnjam da ti se može dati pravi savet. I sama kad sam kupila maltezera, nisam imala pojma , šta je sve bitno, zašto neki koštaju 300 a neki 1300e, i šta je važno da pas ima od papira, a tu ne mislim na rodovnik. Na žalost , većina stvari se nauči u hodu, i većina ima sreće da pas bude zdrav, ili da makar ne oboli od neke tako teške bolesti, pa ni ne žele da pričaju o mogućnostima, da nije rešenje da svako ko ima ženku postane odgajivač. :(
 
Uvek idem time da cena ne znači ništa koliko kvalitet samog odgajivaca i poreklo steneta samo eto nazalost to mnogi koriste u negativne svrhe te ne bude tako.
Mi se borimo svakako i dalje, ali nama umire, potvdjeno nam je malocas po ne znam koji put da je operacija visokorizicna, da ce nam veterinar samo opet pare izvuci i nista konkretno nece uraditi, tacnije vrlo je moguce da je samo otvori, uspava i vrati nama uz reci nisam nista mogao ( sto se desava) al eto prosle godine je izlecio tri maltezera od iste bolesti, a ove godine uz mog leci jos cetiri.

Ujedno, dobili smo poruku od odgajivaca da povucemo tuzbu ( sve tri porodice) a on ce nam za uzvrat pokloniti stene iz narednog legla, malo duhovitosti u ovim teskim danima.
AL eto opet kazem da nije zalosno , mozda bi cak i smesno bilo.
 

Back
Top