KOSHER hrana

čista hrana:p
onako po jevrejskim standardima.
uslovi i izvođači čisti ioprani.
ja to onako prosto,
a Atala može malo podrobnije da opiše,jel da Atala:p
 
xpajamacax:
čista hrana:p
onako po jevrejskim standardima.
uslovi i izvođači čisti ioprani.
ja to onako prosto,
a Atala može malo podrobnije da opiše,jel da Atala:p

Kosher, hrana pripremana po jevrejskom nacinu, je zapravo ceo ritual. Pocev od toga sta se moze uopste smatrati "cistom", do toga ko sme to da priprema, pa preko toga kako se priprema. Veoma znacajno za jevrejske ortodosne clanove, ali i za ostale Jevreje.
Postoje i avio-kompanije koje sluze "kosher" hranu za vreme leta, a u svetu (konketno video sam mnoge "kosher" restorane u USA) postoji mnogo speciajlizovanih restorana i prodavnica hrane te vrste.
Jevreji imaju i neke druge obicaje oko hrane, na primer spaljivanje, unistavanje hleba na odredjen dan itd itd...
 
Nisam nestala, samo ne mogu po citav dan da sam na forumu....Codemaker je sasvim lepo objasnio, kosher je hrana koju jedu jevreji i koja je na odredjen nacin spremljena (najjednostavnije moguce objasnjeno). Recimo da bi meso moglo biti koser, zivotinja ne sme biti ubijena tokom klanja vec mora umreti tako sto se pusti da iskrvari...ili cak zvake nisu koser ukoliko sadrze svinjski zelatin...I generalno ne jedu koser samo ortodoxni jevreji, dovoljno je da si pristojno religiozan...

Kod nas predpostavljam da postoji neka mesara koja prodaje koser, bar za Pesah ako nista drugo...nemoguce da u Beogradu nema porodica koja postuje sabat...?
 
Koliko ja znam, ne postoji kosher restoran u Bg, mada mi je neko pominjao nedavno, proveriću, pa ću ti reći. Što se tiče "ritualnog ubijanja životinja" za verske praznike, i spremanja hrane, na isti način i muslimani ubijaju stoku, ali kao što znaš , i u Srbiji postoji industrijska obrada mesa koja isključuje ovakve ruituale. U mesarama nema tako obrađenog mesa. Jevreji, inače, vole piletinu da jedu, meso u vinu, cimes, hamin, vole orahe -ribu prave sa orasima, i leblebije, peciva posebno, vole čorbe i supe,od raznoraznog povrća. Za Pasah se jede macat -beskvasni hleb. Kuhinje Aškenazija i Sefarda se razlikuju...
 
Ja rekoh na kul. Ruzveltova, od Vuka leva str< prodjes butik za debele pa jedno 50ak m dalje> Fast food, ima falafal i nesto drugo sto nisam zapamtila. A iskljucivo za Jevreje postoji jos jedan restoran, adresu saznas u Jevrejskoj opstini :lol:
 

Back
Top