Budjanje proleca u Srbiji

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
Beč -- Premijer Kosova Agim Čeku prvi put posetio Evropsku uniju i NATO, gde je dobio podršku za svoj rad.

Čeku je u Briselu razgovarao s predstavikom Evropske unije Havijerom Solanom, predstavnikom EU za pročirenje Olijem Renom i generalnim sekreterm NATO-a Japom de Hop Sheferom, a prethodno se u Beču sastao i s glavni pregovaračem Ujedinjenih nacija Martijem Ahtisarijem.


Agim Čeku je izjavio da je njegova vlada spremna da učini sve kao bi se pripadnici manjina osećali bezbedno i Kosovo tretirali kao svoj dom. "Mi smo evropska zemlja i nacija, zbog čega želimo priključenje EU i NATO-u", rekao je Čeku posle sastanka sa Solanom. "Pokušaćemo da uspostavimo kontakt s manjinama na Kosovu, da ostvarimo okruženje u kom će se moći slobodno kretati. Mi želimo da pošaljemo signale da smo veoma ozbiljni po pitanju integracije manjina, da smo ozbiljni kada kažemo da želimo da Srbi ostanu na Kosovu, da budu ravnopravni, slobodni i bezbedni i da vole Kosovo kao svoju kuću", rekao je on.

Havijer Solana otvoreno je podržao takav stav Agima Čekua i ocenio da se o ispunjavanju standarda na Kosovu dugo govori, ali da je izostala akcija. "Insistirao sam na tome da je za premijera neophodno da radi. Ne samo da priča, već i da radi na stvarima koje su bitne za standarde. Mislim da priča o standardima nije počela juče, mi o tome pričamo već duže, ali da vam kažem iskreno, mnogo priče znači ne mnogo rada. Treba da bude drugačije, manje razgovora, a više delovanja", kaže Solana.

Prethodno je čeku dobio podršku i od Ahtisarija, koji je, kako piše prištinski list Zeri, podržao napore Čekua da poboljša funkcionisanje Vlade. List navodi i da je Čeku rekao da Vlada nije vlasnik procesa pregovora, ali da će igrati konstruktivnu ulogu, ukazujući i radeći na rešavanju vitalnih problema s kojima se susreće kosovsko društvo.

Čeku: Samo sam branio domovinu

Agim Čeku kaže da nikada nije počinio niti naredio zločin i da mu je savest mirna. On je za bečki Kurir rekao da je Albancima rat na Kosovu bio nametnut i da je činio što se moralo činiti, a to je odbraniti domovinu. "I na to sam ponosan. Ako Beograd tvrdi suprotne stvari, onda je to za mene bez značaja",
kaže Čeku povodom tvrdnji iz Beograda da je počinio ratne zločine. Čeku je optužio Beograd da zloupotrebljava srpsku manjinu na Kosovu kako bi u nekom obliku zadržao kontrolu nad Kosovom. "Oko stanja srpske manjine se mora još ponešto promeniti. Vlada u Srbiji ih sprečava da učestvuju u političkom životu na Kosovu. Zbog toga moramo poboljšati komunikaciju sa srpskom manjinom. Moramo njihove političke vođe ohrabriti da sarađuju u institucijama i preuzmu odgovornost time što će Prištinu, a ne Beograd, smatrati svojim glavnim gradom", kaže Čeku.

Govoreći o pregovorima o statusu Kosova, Čeku je izjavio da je zadovoljan njihovim tokom. "Zadovoljan sam što su pregovori konačno počeli, a mi se trudimo da u okvirima koje su postavili posrednik UN Marti Ahtisari i njegov tim kooperativno radimo", rekao je Čeku. On smatra da će, ako ne bude moguć kompromis sa srpskom stranom, mnogo toga zavisiti od koraka koje će preduzeti Ahtisari, naglašavajući da za kosovske Albance nema druge perspektive od nezavisnosti. "Nezavisnost ne bi trebalo da usledi posle pet ili deset godina, već po završetku pregovaračkog procesa", rekao je Čeku.

uck30qc.jpg


Ма битно да је пролеће стигло у Србију, чак три дана пре рока. Сада ћемо лепо похрлити у "евроатланске интеграције" где нас чекају наши вечни савезници и нови пријатељи, Хаши, Чеку... онда ће нам лепо опростити што су нас бомбардовали, то је ионако било за наше добро...
 
Arhangel NS:
Па, пошто је Сорен-Петерсен издејствовао код Интерпола да се потернице за Чекуом и Тачијем СМАТРАЈУ НЕВАЖЕЋИМ (!!!???), не би ме чудило...

A pitam se, pitam, ko bi u tom slucaju jos bio u studiju kao gost :wink: :lol:
 
Arhangel NS:
Ево ти одговор...

clark1vd2mw.jpg


Не знам само да л' постоји студио у који би их утрпали...

Zahvaljujem na odgovoru, medjutim misljenja sam da bi se pre opredelili za neke nase ljude, koji bi se u skoro svemu slagali sa gostom - a njih ima koliko ti dusa hoce.
A sto se tice studija, za tu priliku ako bude trebalo iznajmice Arenu.
 
Dlakava_Strvina:

I to sve na tečnom srpskom, boljim nego kod mnogih...
Mene više brine nezaposlenost, bela kuga i naravno - kad će plata?

Заборавио си на озонске рупе и мир у свету ;)

urospo:
Samo cekam dan kada ce Ceku da gostuje na B92, najverovatnije na Poligrafu ili mozda Utisku.

Е баш би он и Југослав Коцкалоне били добар дует :)
 

Back
Top