Da li neko zna shta je LUTHIER!!!

LuThieR:
Ajde da vas vidim gitaristi, shta je luthier i ako ima neko ko se time bavi evo nam teme za lep razgovor!!! LuThieR

E pa to mu dodje majstor za izradu drvenih zicanih instrumenata, gitara, violina, i tome slicno.......ja se ne bavim time ali imam u planu, imam jednu jako dobru knjigu o izradi akusticnih gitara, zove se "GUITARMAKING , TRADITION AND TECHNOLOGY" od jednog vrhunskog americkog luthiera, William R. Cumpiano-a.

Jos nemam love ali planiram u buducnosti da odradim ovde u Kanadi jedan kurs o izradi akusticnih gitara, za 7-8 nedelja treba izvdojiti jedno US$ 3000 sto nije malo, ali jednog dana nadam se......stvar koja me izuzetno privlaci i voleo bih da se time i profesionalno bavim, videcemo .........
 
:shock: Ma izvinite ja nisam cesto ovde!!! Drago mi je da imam nekih kolega ovde !!! Ja se vec neko vreme bavim pravljenjem i restauriranjem gitara, ljudi me ne shvataju ozbiljno al shta cesh !!! Najvishe volim da radim arc top-f-hole gitare al su mnogo za**bane za pravljenje jer su osetljive u tri lepe!!! ajde ketchua pitaj komsiju kakvu redi unutrashnju konstrukciju na soundboardu kod ovih mojih omiljenih pa mi pisi!!! Pozdrav prijatno ste me znenadili!!! :D :D :D
 
LuThieR:
:shock: Ma izvinite ja nisam cesto ovde!!! Drago mi je da imam nekih kolega ovde !!! Ja se vec neko vreme bavim pravljenjem i restauriranjem gitara, ljudi me ne shvataju ozbiljno al shta cesh !!! Najvishe volim da radim arc top-f-hole gitare al su mnogo za**bane za pravljenje jer su osetljive u tri lepe!!! ajde ketchua pitaj komsiju kakvu redi unutrashnju konstrukciju na soundboardu kod ovih mojih omiljenih pa mi pisi!!! Pozdrav prijatno ste me znenadili!!! :D :D :D

Svaka cast ako radis arch top gitare! To jeste veoma zahtevno u odnosu na klasicne flat top gitare.
Gde si naucio to da radis? Kao sto rekoh, mene strasno zanima da naucim izradu akusticnih gitara, treba vremena i novca za sve to, ulaganje u neophodan alat itd........

Gde si lociran? Gde nabavljas drvo i ostali materijal? Da li radis telo od javora, sta koristis za top, sta za vrat?
 
pa znash kako ja sam iz bg-a, drvo nabavljam preko mog komsije stolara jer je jako teshko nabaviti mahagoni u obliku tih ploca.Sto se tice izrade treba samo strpljenje i mnogo mnogo ljubavi, doduse ja se dosta oslanjam na pomoc caleta u tehnickim stvarima.Telo pravim od mahagonija jer jedino i jedva njega mogu da nabavim a i skup je... sound board pravim od javora jer imam trip da pravim dzitre koje ce da traju a javor vremenom daje sve bolji i bolji zvuk.Smreka i Mahagoni su dobra kombinacija jer mahagoni daje veoma topao zvuk i josh stari suseni javor... dusu daje!!! Shto se tice susenja moj cale je napravio susaru za drvo malih dimenzija koja je njegov patent i radi na principu mikro talasne, jedino imam problema sa estetskim detaljima kao shto su rozeta i ivice tako da rozetu stavljam samo da se ne bi krivio soundboard oko otvora jer je mnogo osetljiv i svaka podrska bi mu dobro doshla!!! Naravno ovo vazi za flat-ove jer sa ovim arc topovima josh uvek eksperimentishem a shto se tice vrata to pravim od mahagonija ako nadjem grede a ako ne onda od bilo kog tvrdog drveta a lepim ga za telo. Pravio sam i neku elektricnu koja nije loshe ispala al i to je bio eksperiment sa nekim rezbarijama itd. ali tu sam koristio neck through tehniku i tako... ma samo je potrebna zelja i hvala ti za informacije o akademiji zaista mi znaci, ako josh kako mogu da ti pomognem...
 
LuThieR:
pa znash kako ja sam iz bg-a, drvo nabavljam preko mog komsije stolara jer je jako teshko nabaviti mahagoni u obliku tih ploca.Sto se tice izrade treba samo strpljenje i mnogo mnogo ljubavi, doduse ja se dosta oslanjam na pomoc caleta u tehnickim stvarima.Telo pravim od mahagonija jer jedino i jedva njega mogu da nabavim a i skup je... sound board pravim od javora jer imam trip da pravim dzitre koje ce da traju a javor vremenom daje sve bolji i bolji zvuk.Smreka i Mahagoni su dobra kombinacija jer mahagoni daje veoma topao zvuk i josh stari suseni javor... dusu daje!!! Shto se tice susenja moj cale je napravio susaru za drvo malih dimenzija koja je njegov patent i radi na principu mikro talasne, jedino imam problema sa estetskim detaljima kao shto su rozeta i ivice tako da rozetu stavljam samo da se ne bi krivio soundboard oko otvora jer je mnogo osetljiv i svaka podrska bi mu dobro doshla!!! Naravno ovo vazi za flat-ove jer sa ovim arc topovima josh uvek eksperimentishem a shto se tice vrata to pravim od mahagonija ako nadjem grede a ako ne onda od bilo kog tvrdog drveta a lepim ga za telo. Pravio sam i neku elektricnu koja nije loshe ispala al i to je bio eksperiment sa nekim rezbarijama itd. ali tu sam koristio neck through tehniku i tako... ma samo je potrebna zelja i hvala ti za informacije o akademiji zaista mi znaci, ako josh kako mogu da ti pomognem...

Da , tesko je nabaviti dobro drvo, a i skupo je. Je si li probao da nabavis rosewood za fingerboard. Znam kakva je kombinacija mahogany/smreka, mada ja imam izvanrednog Larrivee-ja koji je ceo napravljen od mahogany-ja, i top, sa ebony fingerboardom. Ima malo drugaciji zvuk od kombinacije sa smrekom, ali meni se svidja.

Sto se tice problema sa arch top gitarama, je si li probao da skines sa neta neke informacije, ima gomila sajtova na tu temu, ja sam pre izvesnog vremena dosta toga nasao o izradi gitara na netu a mozes i nabaviti dobre knjige na tu temu.

Samo napred, lep hobi u svakom slucaju........
 
Ma mi imamo jako slabo trzishte shto se tice drveta a resewood nema sanse da se nadje jer on najvishe uspeva u brazilu i nekim krajevima azije pa ga kod nas nema cak ni uvezenog ali on je fenomenalan i za kutiju jer daje onaj bass zvuk pa je dobar za clapton tip sviranja, za ovu full kombinaciju mahagonija nisam cuo al mi deluje ok probacu!!! A i na netu ima dobrih svari to sam i ja gledao al ako imash neki konkretan sajt bilo bi lepo...Hvala u svakom slucaju!!!
 
LuThieR:
Ma mi imamo jako slabo trzishte shto se tice drveta a resewood nema sanse da se nadje jer on najvishe uspeva u brazilu i nekim krajevima azije pa ga kod nas nema cak ni uvezenog ali on je fenomenalan i za kutiju jer daje onaj bass zvuk pa je dobar za clapton tip sviranja, za ovu full kombinaciju mahagonija nisam cuo al mi deluje ok probacu!!! A i na netu ima dobrih svari to sam i ja gledao al ako imash neki konkretan sajt bilo bi lepo...Hvala u svakom slucaju!!!

Od 1970. kada je zvanicno uvedena zabrana izvoza rosewooda iz Brazila, cela svetska prozivodnja gitara se prebacila na indijski rosewood. Takodje, u USA postoje dobavljaci brazilskog rosewwoda ali posto je to sve preko nekakvih polu-legalnih ili iligalnih kanala, zaboravi na tu ideju jer cenu necu ni da ti pominjem, skuplje je od zlata! Tesko da mozes u USA sada da kupis dobru flat top akusticnu gitaru od brazilskog rosewooda za manje od US$ 4000 .
Znaci, ostaje ti varijanta da pokusas da nadjes neke kontakte za nabavku rosewooda iz Indije, i naravno, ako si bas ozbiljan da pravis karijeru u tom poslu, vremenom i skoknes do Indije i na licu mesta vidis gde , sta i kako bi se to drvo moglo nabaviti.

Svakako probaj da napravis gitaru sa mahogny prednjom plocom, specifican zvuk daje i odlicna je recimo za blues.

Sto se tice konkretnih sajtova, pocni od ovoga: http://www.cumpiano.com/
Ovo sam spomenuo u jednom od prethodnih postova, imam knjigu od tog cove, jedan od vrhunskih USA luthiera, postoji na sajtu i forum, mozes postaviti pitanje i mozda dobiti i po neki savet od tog cike, nikad se ne zna. Preporucujem ti da nabavis njegovu knjigu, neverovatna je, obradjuje paralelno postupak izrade flat top a i klasicne gitare .
Mozes naci i odlicnih knjiga koje obradjuju postupak izrade arch top gitara, probaj preko Amazona ili mozda jos bolje Ebay. Pazi, tebe knjiga sa sve postarinom do Srbije iz USA ne bi trebalo da kosta vise od US$ 50 sto i nije puno za takvu knjigu i za ono sto ce ti ta knjiga trebati, razumes.

Jos jedna stvar, u Novi Sad se pre par godina vratio is USA jedan nas tip , zove se Dance ( "c" kao civija ), ne znam mu pravo ime, imam njegov telefon 021-402-766. Znam za njega da je bio autorizovan Fender luthier i da je radio za njih. Jedan prijatelj, koji je bio kod njega, kaze mi da je video da radi fantasticne arch top gitare po narudzbini za ljude u USA, kaze da su neverovatno kvalitetne, sto znaci da tip ima jako veliko znanje, ne bi inace radio za Fender, a cini mi se da je radio za njihov Custom Shop, to nisu bas naivne stvari.
E sad, caka je u tome sto mi je on rekao da tip nije bas nesto raspolozen da ikoga poducava ali nikad se ne zna, nazovi ga i skokni jedan dan do Novog Sada, mozda i iscupas neku informaciju od njega, vredi pokusati, nemas sta da izgubis.
 
Pa evo jedno pitanje kakva je konstrukcija podupiraca na soundboardu najbolja jer imam problema sa krivljenjima zbog promene temperature a i zato shto drvo nije josh apsolutno suvo, pa pop**dim!!!
A kao shto sam vec rekao drvo nabaljam od mog komsije koji ima mnogo velike veze, bog te pita odakle on to nabavlja, al ako ti je bash prigorelo mogu da ti nadjem neki kontakt za mahagoni a javora i smreke ima svuda!!!
 
a da vidite ljudi shto sam nasao dobrog custom telecastera ima telo koje je semi hollow(ali ne kao thin line modeli jer spolja izgleda kao obicna semi body jer je veoma tanka) ali nema otvor sto mu daje josh bolji ujed u zvuku kobilica je "uzidana" a ne kopana, ceo je hardware strat like ima duncan humb magnete nisam siguran koji su model konkretno ali odlicno zvuce i ima neshto sto me je i sramota da priznam... prvi put sam to video... split na single coil magnete kada izvucete tone potencijometar... ja pao u zabezek!!! kao da mi je nebo palo na glavu !!! ne daju bash savrsen telecaster zvuk kao esquire ali je razlika zanemarljiva. Sve u svemu kompletna gitara, jedva sam namolio roditelje da me sponzorishu kao gistro poklon za 18-ti djendan koji je inace tek u decembru al moram da se strpim 10-15 dana pa se bojim da je neko ne uzme pre mene!!!
 
LuThieR:
Pa evo jedno pitanje kakva je konstrukcija podupiraca na soundboardu najbolja jer imam problema sa krivljenjima zbog promene temperature a i zato shto drvo nije josh apsolutno suvo, pa pop**dim!!!
A kao shto sam vec rekao drvo nabaljam od mog komsije koji ima mnogo velike veze, bog te pita odakle on to nabavlja, al ako ti je bash prigorelo mogu da ti nadjem neki kontakt za mahagoni a javora i smreke ima svuda!!!

Nemoj nikada da pravis bilo sta na gitari ako drvo nije suvo!!!!

Inace..........mnogo problema te ocekuje..........
 
LuThieR:
a da vidite ljudi shto sam nasao dobrog custom telecastera ima telo koje je semi hollow(ali ne kao thin line modeli jer spolja izgleda kao obicna semi body jer je veoma tanka) ali nema otvor sto mu daje josh bolji ujed u zvuku kobilica je "uzidana" a ne kopana, ceo je hardware strat like ima duncan humb magnete nisam siguran koji su model konkretno ali odlicno zvuce i ima neshto sto me je i sramota da priznam... prvi put sam to video... split na single coil magnete kada izvucete tone potencijometar... ja pao u zabezek!!! kao da mi je nebo palo na glavu !!! ne daju bash savrsen telecaster zvuk kao esquire ali je razlika zanemarljiva. Sve u svemu kompletna gitara, jedva sam namolio roditelje da me sponzorishu kao gistro poklon za 18-ti djendan koji je inace tek u decembru al moram da se strpim 10-15 dana pa se bojim da je neko ne uzme pre mene!!!


Hmmmm..........Telecaster sa dva humbuckera, to vec ne bi mogao da se zove pravim Telecasterom..........ok na neck poziciji sa kalsicnim single coil na bridge poziciji.......
 
Kao sto rece klika, nista sto nije suvo...
Za podupirace zavisi da li radis archtop ili flattop. Za archtop se stavljaju samo dva i na gornju (soundboard) i na donju i to na dva nacina; ukrsteno gde donji razmak X-a tacno lezi ispod mosta ili dve naspramne koje se seku virtuelno izvan gitare. U svakom slucaju ne smes soundbord natezati na njih, dobices za neko vreme jaci zvuk a onda ce sve da ode u .... Ako ti bas treba, mogu da iskeniram par slika za raspored podupiraca pa da ti posaljem...
 
Prvo za telecaster, znam da telecaster sa hambovima ne deluje dobro ali magneti kao shto sam vec rekao imaju split na single coil, ali da vas preduhitrim sa komentarom ... splitovani hambovi nikad ne mogu biti dobri kao single coilovi ... znam ali mu zato mu to iznutra suplje telo spasava, a i za drvo sam znao ali ne mozete vestackim putem isusiti drvo dovoljno kao prirodnim susenjem a ako vi znate gde mogu da kupim jeftino sezonsi suseno drvo slobodno mi javite necu se ljutiti...
 
LuThieR:
Prvo za telecaster, znam da telecaster sa hambovima ne deluje dobro ali magneti kao shto sam vec rekao imaju split na single coil, ali da vas preduhitrim sa komentarom ... splitovani hambovi nikad ne mogu biti dobri kao single coilovi ... znam ali mu zato mu to iznutra suplje telo spasava, a i za drvo sam znao ali ne mozete vestackim putem isusiti drvo dovoljno kao prirodnim susenjem a ako vi znate gde mogu da kupim jeftino sezonsi suseno drvo slobodno mi javite necu se ljutiti...

Koliko ja znam, odavno se u USA koristi samo drvo koje je suseno u kilnovima, mislim da se tako zove proces susenja koji traje oko 3 meseca, ispravite me ako gresim. Retko ko susi drvo prirodnim putem jer traje godinama, minimum 3-5 godina.

Ne bih znao da ti kazem gde da nabavis drvo. Ovde u Kanadi ima nekoliko snabdevaca drveta za muzicke instrumente, ali ne znam da li ti to uospte nesto znaci.
Mozes ih pako naci na internetu, ali koliko sam ja upucen, cene su prilicno visoke, a pogotovu za nas standard.
 

Back
Top