Novi Avion

GoosTy

Početnik
Banovan
Poruka
11
Glas za Rafalle , vrlo simpatican, ne znam da li ste culi o projektu "Novi avion" koji je bio pokrenut od strane JNA, to bi bio nas super sonicni mlazni avion, lovac, mozda po malo nalik na F-16,ali po dosta cemu lici na Rafalle... steta sto nikad nije projekat uradjen, mada sam negde citao da je oko 80 tak % materijala bilo spremljeno, cak su i proracuni bili delom gotovo, trebalo je samo poceti sa izradom prototipa... ali onda su dosle devedeste , tuzne i nesretne....
 
GoosTy:
Glas za Rafalle , vrlo simpatican, ne znam da li ste culi o projektu "Novi avion" koji je bio pokrenut od strane JNA, to bi bio nas super sonicni mlazni avion, lovac, mozda po malo nalik na F-16,ali po dosta cemu lici na Rafalle... steta sto nikad nije projekat uradjen, mada sam negde citao da je oko 80 tak % materijala bilo spremljeno, cak su i proracuni bili delom gotovo, trebalo je samo poceti sa izradom prototipa... ali onda su dosle devedeste , tuzne i nesretne....

Nije bio nalik nego je bio skoro identican kao F-16, ustvari nesto zimedju LAVI-a (jel' se tako bese zove) i F-16. Radjena su ispitivanja u velikom arero-tunelu u Zarkovu. To je bila jedna od ideja koja je, cini mi se, otisla najdalje sa realizacijom.
 
Kakav F-16? , mozda licio zadnji deo aviona, krila su izlomljena delta ,ali je napred imao usisnike ispod i sa strane pilota tipa kao kod rafala, kanarde,jedan motor....Ma kao grippen ista stvar to je bio trenazni avion sa vazduh-zemlja primarnom i vaduh-vazduh sekundarnom ulogom.
Izrael je odustao od Lavija zbog pritiska amerike ali je napravio transfer tehnologije sa Kinom za njen chengdu lovac.
 
KiZo:
Kakav F-16? , mozda licio zadnji deo aviona, krila su izlomljena delta ,ali je napred imao usisnike ispod i sa strane pilota tipa kao kod rafala, kanarde,jedan motor....Ma kao grippen ista stvar to je bio trenazni avion sa vazduh-zemlja primarnom i vaduh-vazduh sekundarnom ulogom.
Izrael je odustao od Lavija zbog pritiska amerike ali je napravio transfer tehnologije sa Kinom za njen chengdu lovac.

Kizo....bio sam u tunelu kada su ga ispitivali.
 
KiZo:
U tunelu :(?!?!
Hmm...Kako li te vetar nije oduvao kad su ga testirali :D?
Sad ozbiljno u kojoj firmi radis tex? Vti?
I kolike je velicine bila maketa?

Firma u kojoj radim (nazalost) nema nikakve veze sa vazduhoplovstvom...tako je to kada nemas "veze" i zivis u ovako prljavoj zemlji.

Maketa je bila taman tolika da je skoro ispunjavala radni prostor u velikom tunelu. Malu maketu za supersonicni tunel nisam video, a pitanje je da li je i pravljena. Sve ovo se desavalo veoma davno, tada jos nisam zavrsio studije.

Inace, koliko znam, postojalo je vise inicijalnih ideja (sto je normalno), tako da je i opis koji si ti dao verovatno tacan posto je veoma moguce da se radilo i na takvoj varijanti.
 
Kad vec pricamo o tome zar nije jedan modifikovan orao koriscen kao test platforma sa kanardima....10 milijardi jeli to samo za istrazivanje ili R&D i 100 komada aviona..Odakle bi dosao motor?
 
Bilo je prica da ce P&W isporuciti motore. Bas me zanima da li su razmatrali ubacivanje neceg starog i ptoverenog, kao npr JT8D (iz B727 ili DC-9)...mozda nije bilo mesta.
 
Tex707:
Bilo je prica da ce P&W isporuciti motore. Bas me zanima da li su razmatrali ubacivanje neceg starog i ptoverenog, kao npr JT8D (iz B727 ili DC-9)...mozda nije bilo mesta.

То су урадили Швеђани - на "Вигену". ;-)

Наравно, уз сопствени уређај за накнадно сагоревање (Какву буку прави та скаламерија!)
 
KiZo:
Kad vec pricamo o tome zar nije jedan modifikovan orao koriscen kao test platforma sa kanardima....10 milijardi jeli to samo za istrazivanje ili R&D i 100 komada aviona..Odakle bi dosao motor?

Cena od 10 milijardi dolara je podrazumeval vec ulozen novac u izgradnju nove Utvine fabrike u Pancevu, koja je sama kostala oko 1.5, istrazivanja do tada i slicno.
Ostatak novca je bilo potrebno uloziti za zavrsetak ispitivanja, izradu alata, nabavku motora i sl. U svakom slucaju, za silazak prvog prototipa sa trake bilo je potrebno 10 mil.$.
 
NoviAvion1.jpg


Role: multirole
Enlarge

Crew: 1, although there also would have been a 2-seat trainer version
Length: 13.75 m
Height: 4.87 m
Wing span: 8.00 m
Wing area: 30 m²
Wheelbase: 4.20 m
Empty weight: 6247 kg
Max take-off weight: 13,400 kg
Max wing loading: 446.67 kg/m²
Max speed: Mach 1.85
Max climb rate: 15,000 m/min Ceiling: 15,000 m
Range: 3765 km
Engine: 1 Snecma M88 turbofan
Armament: 11 hardpoints, including 2 for wingtip infrared air-air missiles and one for cannon up to 30 mm
Avionics: nose-mounted radar, digital flight control system, multi-function nav/attack system, secure communications, and advanced cockpit displays Cost: unknown since it did not enter production, but various estimates at the time predicted it would be cheaper than other 4th-generation fighters



Da li je tacno da je projekat bio na samo godinu dana od ispunjenja? Koliko aviona je trebalo da se proizvede? Citam da je francuska dosta asistirala u delovima suvise kompleksnim za 'nase iskustvo' kao sto je multipurpose radar. Motor je takodje bio francuski, isti kao i kod Rafale, oruzje bi isto bilo njihovo ili uz njihovu asistenciju ponovo.
Ninpo, a da nas prosvetlis malo :grin: ?
 
Afrodity:
NoviAvion1.jpg


Role: multirole
Enlarge

Crew: 1, although there also would have been a 2-seat trainer version
Length: 13.75 m
Height: 4.87 m
Wing span: 8.00 m
Wing area: 30 m²
Wheelbase: 4.20 m
Empty weight: 6247 kg
Max take-off weight: 13,400 kg
Max wing loading: 446.67 kg/m²
Max speed: Mach 1.85
Max climb rate: 15,000 m/min Ceiling: 15,000 m
Range: 3765 km
Engine: 1 Snecma M88 turbofan
Armament: 11 hardpoints, including 2 for wingtip infrared air-air missiles and one for cannon up to 30 mm
Avionics: nose-mounted radar, digital flight control system, multi-function nav/attack system, secure communications, and advanced cockpit displays Cost: unknown since it did not enter production, but various estimates at the time predicted it would be cheaper than other 4th-generation fighters



Da li je tacno da je projekat bio na samo godinu dana od ispunjenja? Koliko aviona je trebalo da se proizvede? Citam da je francuska dosta asistirala u delovima suvise kompleksnim za 'nase iskustvo' kao sto je multipurpose radar. Motor je takodje bio francuski, isti kao i kod Rafale, oruzje bi isto bilo njihovo ili uz njihovu asistenciju ponovo.
Ninpo, a da nas prosvetlis malo :grin: ?

Da su sredstva odobrena, avion bi usao u jedinice negde '92-93. U svakom slucaju trebalo je jos dosta vremena do zavrsetka projekta. Zapravo, to je sve bilo u fazi idejnog-razvojnog projekta, obzirom da se radilo na modelima i atrapama. Znam da valjda i dalje u Bosni u Rudi Cajevcu postoji model kokpita predvidjenog za NA.
Isto tako mislim da je bila ideja da se uvede nekih 150 komada aviona.
Pozdrav
 
idejni projekat hah to bi stiglo u proizvodnju 2000 god. vidjao sam ovu sliku na airserbia., kao sto sam i rekao slican rafalu samo nasa jeftinija verzija sa jednim motorom u stvari najslicniji gripenu.na slici vertikalni stabilizator je previse zakosen sto nije realno i mlaznik je mnogo udaljen od osnove krila[,flaps,elerons]
ovaj model je bio mnogo realisticniji, i slicniji izraelskom LAVI-ju,...



ko objasni sta je ova slika dobije bombonu!:D
 
Na slici je grippen naravno sa photoshoped zastavom stare juge na v. stabilizatoru...
U stvari moglo bi se reci da je nas model bio grippen sa usisnicima kao kod rafala.
 

Back
Top