CISCENJE ZVUKA

Radeći na radiju 5 godina zaključili smo da jedini program koji u potpunosti može da zadovolji zvukom posle čišćenja šuma koji potiče od kasete je program Cool Edit Pro.
U okviru programa ta opcija se nalazi pod Noise Reduction. Tu imaš 4 vrste čišćenja šuma. Za čišćenje šuma koji potiče sa kasete možeš koristiti Noise Reduction gde se uzima uzorak šuma i unosi u filter, ali po meni Hiss Reduction je mnogo efikasniji jer sprečava dolaženje do deformacija zvuka preciznim podešavanjima. Samo malo eksperimentisanja i eto ti kvalitetnog zvuka iako dolazi sa kasete. Uz blago bojenje nekim efektom, naravno.
 
E da zaboravio sam da napomenem da se u Cool Edit-u pod Noise Reduction nalazi Click/Pop Eliminator namenjen čišćenju pucketanja koje dolazi od gramofonskih ploča. Rezultate koje daje ovaj filter su više nego zadovoljavajući.

@pumps
Naravno da postoji i Sound Forge, ali na radiju kvalitetom zvuka posle čišćenja šuma nismo bili baš nešto zadovoljni. Mada moram da napomenem da je to bila neka starija verzija. Mislim da je bila 6-ica.
Možda neko ima iskustva sa ovim novijim verzijama pa da kaže kako sad to zvuči.
 
definitivno se pridruzujem onome sto je rekao Fluid....
dakle, sa restauraciju zvuka je Cool Edit majka...
naravno, malo eksperimentisanje je neophodno, ali za ciscenje suma koji dolazi sa zapisa sa kasete (dakle konstantnog suma) je odlican.
kad su pitanju ploce situacija je malo drugacija, a rezultati variraju u zavisnosti od gramofona koji koristis.

da dodam...
zasto je CoolEdit toliko dobar kad je u pitnju konstantan sum?
zato sto on uzima uzorak suma (snimis 'tisinu' izmedju pesama) i taj signal skida sa ostatka zvucnog zapisa....moze da se desi da podesi parametre pogresno, pa da dobijes zvuk koji zvuci kao da ga zvace krava, ali zato sam i rekao da je malo eksperimenta neophodno....
 
Da li Cool Edit može da pomogne kod Home videa, Snimci koji su napravljeni analognim kamerama kada ih uvučem u računar ( vivo ) imaju toliko izobličen zvuk da je skoro nemoguće razumeti razgovor. Da li će pomoći da se oslobodim pikova i nekog konstantnog brundanja u pozadini ???? Sa kojim tipom fajlova radi ???
 
Što se tiče sređivanja zvuka u okviru snimka bolje je da koristiš neki program koji će ti sve to srediti, a da ne izgubiš na kvalitetu slike kada posle željene obrade sačuvaš taj snimak. Ipak je Cool Edit namenjen više za obradu audio fajlova.
Pokušaj da to središ na primer sa Sony Pictures Digital Vegas 6. Radi sa izuzetno velikim brojem audio i video fajlova.
 
Da li postoji program koji omogucava smanjivanje "bitrate rate-a" kojim recimo Winamp pusta fajlove - tj. ako me neko nije razumeo - da li je ikako moguce da ukoliko winamp reprodukuje muziku na 320 kbps ja taj fajl smanjim na protoko od 128 kbps? Unapred hvala!!!
 
gary_moore:
Da li postoji program koji omogucava smanjivanje "bitrate rate-a" kojim recimo Winamp pusta fajlove - tj. ako me neko nije razumeo - da li je ikako moguce da ukoliko winamp reprodukuje muziku na 320 kbps ja taj fajl smanjim na protoko od 128 kbps? Unapred hvala!!!
Moguće je uz pomoć svakog programa za konverziju audio fajlova.
Samo podesi izlazni fajl na 128 kbps.
 
ali zasto bi smanjivao bitrate?
mislim, 128 je neki naj naj naj donji minimum koji mozes da podneses - probaj da slusas 128kbps mp3 na nekim dobrim sluskama il dobrom sistemu....jeste, fajl ce biti manji itd, ali isto ce biti manji i kvalitet ;)
ja da sam na tvom mestu uopste ne bih dirao taj 320kbps...
 
Moje iskustvo je sledeće:Prebacivanjem kaseta u komp. dobio sam odlične rezultate,medjutim prebacivanje sa gramofonske ploče je dalo los kvalitet sa šumovima.Nisam uspeo sa CoolEditom nešto značajno da popravim.Prebacio sam sa gramofonske ploče na kasetofon(na muzičkom stubu) pa onda sa kasete na komp.Dobio sam odlične rezultate.Iz stuba na komp koristio sam program CDex.Pozdrav Dragan
 

Back
Top